Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Toz Almak İçin 5 Püf Noktası

Toz nasıl alınır, toz almak için hangi deterjan kullanılır diyorsanız toz almanın püf noktaları ve kolay toz alma yöntemleri ile toz almak artık çok kolay.

Güncellenmiş

Oturma odasında orta sehpayı silen bir kadın
Reklam
Sign Up Banner

Birçok kişi için toz almak eğlenceli bir egzersizden daha çok, yorucu bir angaryadır. Hele bir de evin tozu uzun süre alınmamışsa, gözünüzün baktığı her yerde göreceğiniz o ince toz tabakası sinirinizi bozabilir. Peki toz nasıl alınır, kolay toz alma yöntemleri nelerdir? İşte toz almanın püf noktaları.

İhtiyacın olacak:

 • Temizlik bezi
 • Toz alma fırçası
 • Yüzey temizleyici

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kolay Toz Almak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Düzenli Temizlik Yapın

  Tıpkı korkularınız gibi tozların üzerine ne kadar sık giderseniz, etkileri o kadar azalacaktır. Düzenli temizlik yapmak yalnızca tozların etkinliğini azaltmaz, aynı zamanda yaptığınız temizliğin etkili olduğu süreyi de uzatır. Arada sırada toz alma püskülü ile eşyalarınızın tozunu almayı göz ardı etmeyin ve unutmayın, tozlara karşı en iyi savunma, saldırıdır.

 2. Pratik Düşünün

  Doğru temizlik ürünlerini, uygun yerlerde kullanmak hem eşyalarınızın ömrünü uzatmanıza hem de temizlik deneyiminizi daha kolay bir hale getirmenize yardımcı olur. Temizlik başlı başına yorucu ve zor bir süreç. Eğer temizlikte yeniliklere açık olursanız bu süreci kendiniz için zorlaştırmamış olursunuz. Örneğin; yüksek raflara uzanmakta zorluk çekiyorsanız ıslak bez yerine bir toz alma fırçası kullanabilirsiniz.

  Temizlik dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olmasa da vazelin eşyalarınızın parlaklığını artırmak için kullanabileceğiniz ürünlerden bir tanesi. Tozunu almak istediğiniz yüzeye minik bir miktar vazelin dökün ve suyunu iyice sıktığınız bezle yavaşça ve her yere eşit dağılacak şekilde yayın. Vazelinle toz almak işte bu kadar kolay.

 3. Doğru Temizlik Ürünlerini Kullanın

  Evinizdeki neredeyse her yüzeyde kullanabileceğiniz, temizlik ve toz alma spreyi Vim Silikon Sprey ile tozlar artık canınızı sıkamaz. Doğaya zarar vermeyen ve çabuk tozlanmaları önleyen formülü ile Vim her temizliğinizde kendinize sorduğunuz “Toz almak için hangi deterjan en iyi performansı verir?” sorusunun cevabı.

 4. Yaratıcı Olun

  Temizlik yaparken yaratıcılığınızı konuşturabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Vazelin örneğinde olduğu gibi doğru ürünleri doğru eşyalarla bir araya getirdiğinizde işinizin nasıl kolaylaşacağına siz de şaşıracaksınız. İşte birkaç temizlik tüyosu:

  1. Çizilmesini istemediğiniz elektronik aletleriniz için kahve filtreleri oldukça uygun bir temizlik aracı olabilir.

  2. Toz alırken her zaman yukarıdan aşağı doğru gidin, böylece aynı yüzeyi iki defa temizlememiş olursunuz.

  3. Eski çorapları elinize takarak bezlerle temizleyemediğiniz yerlere rahatça ulaşabilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Evinizin temiz tutmak bazen yorucu gelebilir ancak işiniz bittiği zaman hissettikleriniz paha biçilemez. Ahşap yüzey temizliği ve ayna temizliği gibi en çok göze çarpan yüzeylerin temizliğini düzenli yaparak evinizin daima temiz ve derli toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Temizliğe Nereden Başlanır?

Ev temizliği nasıl yapılır, temizliğe nereden başlanır sorusu gözünüzü korkutmasın. Temizlik yaparken yukarıdan aşağıya kuralını unutmayın. Süpürme işlemine hemen başlarsanız, rafların tozlarını alırken süpürdüğünüz yerler tekrar kirlenir. Temizlik yaparken kirlenen suları döküp bezleri yıkadığımız banyo ve tuvalet gibi alanları en sona bırakmak yeniden temizlemekle uğraşmamak adına daha pratik bir yöntemdir.

Vazelinle Toz Alınır mı?

Temizlik dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olmasa da vazelin eşyalarınızın parlaklığını artırmak için kullanabileceğiniz ürünlerden bir tanesi. Tozunu almak istediğiniz yüzeye minik bir miktar vazelin dökün ve suyunu iyice sıktığınız bezle yavaşça ve her yere eşit dağılacak şekilde yayın. Vazelinle toz almak işte bu kadar kolay.

Sık Temizlik Yapmak Toz Oluşmasını Engeller mi?

Düzenli temizlik yapmak yalnızca tozların etkinliğini azaltmaz, aynı zamanda yaptığınız temizliğin etkili olduğu süreyi de uzatır. Arada sırada toz alma püskülü ile eşyalarınızın tozunu almayı göz ardı etmeyin ve unutmayın, tozlara karşı en iyi savunma, saldırıdır.

Aslen yayınlandı