Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Motor Temizleme Nasıl Yapılır?

Motosikletinizi düzenli olarak temizlemek hem motosikletinizin zamanla hasar görmesini önler hem de yeni gibi pırıl pırıl gözükmesini sağlar. Merak ettiğiniz konu ister motor temizleme olsun ister motosiklet bakımı, aradığınız cevapları ve faydalı ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Motosiklet ve mobilet sahipleri için motosiklet temizleme ve bakımının diğer her şeyden önce gelmesini gerektiren iki temel sebep vardır. Bunlardan ilki temizlik ve bakımın ister motosiklet olsun ister mobilet, her ikisinin de daha düzgün çalışmasını sağlaması ve zamanla eskiyip zarar görmelerinin önüne geçmesidir. İkincisi ise tabii ki aracınızın parlak ve temiz görünmesini sağlamaktır. Motosiklet bakımı gerçekten biraz zaman alıp sizi yorabilir. Ancak motosikletinizi düzenli aralıklarla temizleyip parlatmayı alışkanlık haline getirirseniz motosikletiniz üzerinde kir birikmesini önler ve temizliğin daha kolay olmasını sağlarsınız. Sonuçta düzenli temizlik yapmak aylarca birikerek topak topak olmuş kirleri temizlemekten çok daha kolaydır.

Motosikletinizin rahat ve emniyetli bir şekilde çalışması için motosikletinizi düzenli olarak temizleyin. Mesela, zamanla motosiklet zincirinize yağ ve kir yapışabilir. Bu şekilde biriken kirli tozu, toprağı ve yağı zincirinizden temizlemek için profesyonel bir temizleyici kullanın.

8 Adımda Motosiklet Temizliği

Aşağıdaki yazımızda motosiklet temizliği için hangi ürünleri kullanabileceğiniz hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ancak motosiklet temizliğindeki en önemli konulardan biri motosiklet temizleyicilerinin nasıl uygulanması gerektiğidir. Fırça mı kullanmak gerekir, sünger mi? Motosiklet temizlerken tabii ki herkesin kendine göre tercih ettiği bir yöntem olabilir. Ancak en iyi yöntem aslında bunların ikisini de kullanmaktır. Çünkü sünger ve fırçanın her biri motosiklet veya mobiletinizin farklı bir yerini temizlemeye uygundur. İşte sünger ve fırça kullanarak motosiklet temizliği yapmak için bilmeniz gerekenler:

Sünger:

Süngerleri özellikle kir birikimine ve topaklanmasına yatkın olmayan ve çabuk yıpranmayan dayanıklı geniş yüzeylerde kullanmak gerekir.

 • Motosiklet temizleyicisi ile hazırlayacağınız karışımı motosiklet veya mobiletin şasisi ve gövdesi üzerine üst kısımlardan başlayıp aşağı doğru veya önünden başlayıp arkasına doğru kendi tercihinize göre uygulayın. Yalnız dikkat edin, bu karışım motosiklet veya mobiletin şasi veya gövdesi haricindeki bölgeleri için genelde uygun değildir.
 • İnatçı kirler ve kurumuş böcek artıkları için süngerinizi kirli bölgenin üzerinde birkaç dakika tutarak kirleri yumuşatın.
 • Süngeriniz kirlenip üzerinde kir topakları tutmaya başladığı zaman süngerinizi değiştirin. Süngerin üzerinde biriken kirler aracınızın boyasını veya metal kısımlarını çizebilir. Bazı motosikletçiler sünger yerine yumuşak bir kurulama havlusu kullanmayı tercih edebilir.
 • Daha sonra motosikletinizin şasisini ve gövdesini suyla narince yıkayın. Eğer hortum kullanıyorsanız suyu aracınızın hassas bölgelerine doğrudan püskürtmeyin ki bu bölgeler zarar görmesin.

Fırça: 

Fırçayı motosikletinizin şasisi ve gövdesi dışında kalan her yeri için kullanabilirsiniz. Fırça, motosikletinizin zorlu bölgelerine kolayca erişmenizi sağlayacak ve temizlikte çok işinize yarayacaktır. Dahası fırça sayesinde aracınızın hassas parçalarını sürtmeden temizleyebilir ve bu şekilde bu parçaları daha iyi koruyabilirsiniz.

 • Motosikletinizin amortisörleri ve fren kaliperleri fırça ile temizlenebilir. Fırça olarak en ideali özel bir motosiklet temizleme fırçası olacaktır. Ancak bunun yerine orta sertlikte olan fırçaları, eski bir diş fırçasını, bulaşık fırçalarını veya küçük resim fırçalarını da kullanabilirsiniz.
 • Fırçaları aynı zamanda aracınızın egzoz ve benzeri borularını ve motorunu temizlemek için de kullanabilirsiniz. Ancak bu parçalar çok ısınmış olabilir. Bu yüzden bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Öncelikle temizlik yapmadan önce motosikletinizi kullandıysanız motosikletiniz tamamıyla soğumadan temizliğe başlamayın. Ayrıca bu ısınabilen parçalar kirleri kurutarak çıkmalarını zorlaştırabilir. Bu yüzden bunları temizlerken daha fazla efor sarf etmeye hazır olun.
 • Motosikletinizin zincirini bir fırça yardımı ile önce yağ sökücü kullanarak sonra da yağlayarak temizleyin. Zincirin bütün bağlantılarını yağladıktan sonra mikrofiber bir bez yardımıyla yağı zincire küçük dokunuşlarla yedirin. Böylece zincirden daha iyi bir performans alabilirsiniz.
 • Motosiklet veya mobiletinizin çamurluklarını, plaka ve pivotlarını da yıkamayı unutmayın ancak keçe ve contalarına dikkat edin. Keçe ve contaları fırçalarsanız gevşeyip sızdırmazlıklarını kaybedebilirler, bu yüzden bu kısımları fırçalamamanız daha iyi olacaktır.
Reklam

3 Adımda Motosiklet Temizliğinin Son Rötuşları

Motosiklet temizliğinin son rötuşlarına geçmeden önce aracınızın tamamıyla kurumuş olduğundan emin olun.

 • Güderi bez kullanarak motosikletinizin gövdesini dikkatlice temizleyin. Bu şekilde aracınız üzerinde su lekeleri oluşmasına engel olup aracınızın etkileyici bir parlaklığa kavuşmasını sağlayacaksınız.
 • Tekerleklerin daha iyi hareket etmesi ve göz alıcı bir parlaklığa sahip olması için tekerleklere ev işlerinde kullanılan parlatıcılardan birini sürebilirsiniz. Parlatıcıyı asla tekerleğin üzerine doğrudan sürmeyin. Bunun yerine önce bir beze sürün ve bununla tekerleğinizi silin. Ancak frenleri ve frenlerin denk gelebileceği yerleri bu bezle silmekten mutlaka kaçının.
 • Temizlik sırasında motosikletinizin hareketli kısımlarındaki ve zincirindeki yağları da bir miktar yıkamış olabilirsiniz. Dolayısıyla yıkamadan sonra aracınızın hareketli ve yağlanabilen bütün parçalarını tekrar yağlayın.

Hangi Motosiklet Temizleyicisini Kullanmalıyım?

Basınçlı su ile motosikletinizin her yerine su püskürterek toz ve kirlerden arındırmak veya ılık suya deterjan koyup motosikletinizin her yerini sabunlamak kulağa hoş gelebilir ancak bu yöntemlerden hiç biri motosikletinizi temizlemek için ideal değildir. Basınçlı su, yüksek tazyikten dolayı motosikletinizin hassas parçalarını temizlemek için uygun değildir. Özellikle motosikletinizin radyatörleri, soğutucuları, zincirleri ve tekerlek yatakları bundan zarar görebilir. Bulaşık ve çamaşır deterjanları içeriklerinde tuz barındırdıkları için aracınızın boyasına zarar verebilir ve metal kısımlarını aşındırabilir. Bu yüzden otomotiv mağazalarında bulabileceğiniz motosiklet temizliği için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Motosikletinizin zincirini temizlemek için ayrıca kaliteli bir yağ sökücüye ihtiyacınız olacak. Kaliteli bir yağ sökücü ile zincirinize yapışan topakları ve yağa bulanmış artıkları çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Böylece zinciriniz bu topak ve kirlere takılmadan hareket edebilir. Yağ sökücü kullandıktan sonra mutlaka aracınızı tekrar yağlayın ki zinciriniz mükemmel bir şekilde çalışmaya devam etsin.

İşte bu kadar! Artık motosiklet ve mobilet temizliğinde hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini ve bu temizliği hangi yöntemle en verimli şekilde yapabileceğinizi biliyorsunuz. Artık motosikletinizi yeni alınmışçasına parlak ve etkileyici bir hale getirmeniz için önünüzde hiç bir engel yok!

 • Profesyonel motosiklet temizleyici
 • Motosikletler için yağ ve yağ sökücü
 • Parlatıcı cila
 • Güderi bez
 • Orta sert bir fırça
 • Birkaç sünger
 • Aslen yayınlandı