Bisiklet Nasıl Temizlenir?

Pantalonlarınızdaki çamur ve yağ lekelerine son! Bisiklet temizliği ile ilgili bilmek istediğiniz her şey burada!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
bisiklet üzerinde ve sepetinde kuruyan çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Profesyonel bisikletçiler her kullanımdan sonra bisikletinizi hortumla yıkamayı ve zincirini yağlamayı önerir. Ancak çoğumuzun bunu yapmaya vakti yoktur. Uzun süre bisiklete bindikten sonra temizlik yapmaya üşeniriz, hem zaten her bisikletin üzerinde biraz çamur ve kir olur, değil mi? Bisikletinizdeki çamurlar bisikletle yaşadığınız güzel maceraların birer hatırası olabilir, ancak bisikletiniz fazla kirlenirse doğru düzgün çalışmayabilir. Bisiklet temizlemek zor ya da çok zaman alan bir uğraş olmak zorunda değildir. Bisikletinize iyi bakmak onun ömrünü uzatacak ve hasar riskini azaltacaktır. İşte her bisiklet sürücüsünün sahip olması gereken bazı olmazsa olmazlar:

Bisiklet kadrosu için temizleyici

Bisikletinizin kadro bölümünü özel bir bisiklet temizleyiciye ihtiyaç duymadan kolaylıkla ve çabucak temizlemeniz mümkün. Olabildiğince sıcak suyla doldurduğunuz bir kovaya bulaşık deterjanı dökün (ellerinizi sıcak sudan korumak için plastik eldiven kullanın). Suyu iyice köpürtün ve bir bez yardımıyla bisikletinizin kadrosuna sürün. Bu karışım bisiklet kadrosundaki yağ lekelerini çıkartacak ve çamur izlerini yumuşatarak bisikletinizi temizlemenizi kolaylaştıracaktır.

Bisiklet zinciri temizleyici ve yağ çözücü

Bisiklet zincirleri degreaser denen yağ çözücü ve zincir yağı gerektirdiğinden bunları temizlemek biraz daha zordur. Bu ürünler bisikletinizin zincirinin sıkışmasını önler. Bisiklet zincirinizi aşağıdaki adımları uygulayarak temizleyebilir ve bisikletinizi ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz:

 • Zincirdeki kir ve çamurları hortumla yıkayın. Bisikletinizin zarar görmemesi için yüksek basınçlı su kullanmaktan kaçının.

 • Ön zinciri en yüksek vitese, arka zinciri ise en düşük vitese alarak kendinize olabildiğince büyük bir çalışma alanı yaratın.

 • Sıcak su ve özel bisiklet temizleyici kullanarak zinciri sert tüylü bir fırçayla fırçalayın (eski bir dış fırçası kullanabilirsiniz). Zincir bağlantılarının aralarına iyice girdiğinizden emin olun. Bu işlemden sonra zincirde gözle görülür bir değişiklik fark edeceksiniz.

 • Zincire yağ çözücü uygulayın. Yağ çözücü suyun giremediği noktalardaki yağı temizleyerek zincirin daha düzgün hareket etmesini sağlayacaktır.

 • Son olarak zinciri yağlayın. Bu işlemi yapmadan once zincirin tamamen kuru olduğundan ve kalan yağ çözücü artıklarını bir bezle temizlediğinizden emin olun. Ne kadar zincir yağı kullanmanız gerektiği kullandığınız ürünün talimatlarında yazar. Çok az yağ kullanırsanız zincir paslanabilir, fazla kullanırsanız da toz tutarak daha çabuk kirlenebilir.

Bisiklet kablolarına bakım yapmak

Bisiklet temizliği sadece kadro ve zincirden ibaret değildir, bisikletinizin kabloları da bakım ister. Biraz yağ çözücü kullanarak bir bez ile kabloları silin ve daha sonra zincir yağı uygulayın. Bunu yapmanın en iyi yolu yağı ovarak kablolara iyice yedirmektir. Bisiklet temizliğinin bu aşamasına ne kadar zaman ayırırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız.

Bisikletinizi cilalamak gerekir mi?

Bazı bisiklet sahipleri bisikletlerini cilalayarak parlak ve yeni bir görünüm elde etmeyi sever. Ancak gerçekten de bisikletinizi cilalamalı mısınız? Profesyonel bisikletçilere göre bisiklet cilası iyi bir temizlik maddesi değildir ve bisikletinize zarar verebilir.

Bisikletin en çok cilalanan kısımları sele ve tekerleklerdir, ama bunların ikisi de önerilmez. Seleyi cilalamak parlak bir görüntü sağlayabilir, ancak aynı zamanda seleyi kaygan hale getirerek düşmenize sebep olabilir. Ayrıca tekerleklerden lastiğin jant kısmına bulaşan cila frenlerinizin etkisini azaltabilir. O yüzden yukarıda belirttiğimiz temizlik yöntemlerine uymakla yetinmenizi öneriyoruz.

 • Bir kova sıcak su ve bulaşık deterjanı

 • Degreaser adı verilen yağ çözücü ve zincir yağı

 • Özel formüllü bisiklet temizleyici

 • Plastik eldiven

 • Bez

 • Sert tüylü fırça

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Bu makale yardımcı oldu mu?