Araba Nasıl Parlatılır?

Arabanızın çok daha göz alıcı görünmesini istiyorsanız kendiniz cilalamayı deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan araba parlatma yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 9 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Rengarenk eski arabalar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Araç parlatma, araba bakımının önemli bölümlerindendir. İyi bir araç cilalama ile arabanızı çevresel faktörlerin verdiği zararlardan koruyup tekrar yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için araç parlatma ve cilalama göz korkutucu gözükebilir. Bu yüzden aracınıza zarar vermemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç unsur bulunmaktadır. Pasta cila nasıl yapılır, araba nasıl parlatılır öğrenmek ve işinize yarayacak araba parlatma yöntemlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Araba Nasıl Parlatılır?

Araç cilalama nasıl yapılır diyorsanız, ilk olarak aracınızın hangi kısımlarının metal ve hangi kısımlarının plastik olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu modern arabada, cilalanmış metal gibi gözüken plastik kısımlar vardır ve bu kısımların üzeri çizilmeyi ve paslanmayı engellemek için renksiz parlatıcıyla kaplanmıştır. İhtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirdikten ve arabanızı temizledikten sonra şu adımları takip ediniz:

  • Öncelikle arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu test edin Arabanızın belirli bölümlerinin metal ya da parlatıcı olup olmadığından emin olamıyorsanız, süngerin veya bezin üzerine metal parlatıcısı döküp parlatmak istediğiniz bölgeye hafif hareketlerle uygulayın.

  • Süngeri veya bezi inceleyin Eğer yüzey gerçekten parlatılmış metal ise, koyu gri kalıntı görürsünüz. Tam tersi bir durumda, sadece renksiz parlatıcı sürülmüş demektir. Renksiz parlatıcının üzerine metal parlatıcı sürmemelisiniz. Bu, yüzeyin aşınmasına ve ileride problem çıkarmasına sebep olabilir.

  • Parlatıcıyı sürün Arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu keşfettikten sonra dilerseniz kendiniz veya elektrikli cilalama aleti kullanarak (araç bakımı dükkanlarından ya da internet üzerinden edinebilirsiniz) parlatıcıyı sürerek yayabilirsiniz.

  • Farlarınızı ve sinyallerinizi plastik parlatıcısıyla parlatın Böylece üzerlerine yerleşmiş olan kir ve toz temizlenecektir.

  • Farlarınızı parlatırken etrafını kaplayarak korumayı unutmayın Bu sayede arabanın boyasını, parlatıcının vereceği zarardan korumuş olursunuz.

  • Tekerlek kapaklarınızı parlatın Tekerlek temizleyici kullanarak veya yüzeyin metal olduğundan eminseniz (yukarıdaki ipuçlarını takip ederek) metal parlatıcı ile parlatın.

Araç cilalayan adam

Araba cilası kullanmadan önce şu malzemelerin hazır olduğuna emin olun: Parlatıcı, sünger veya yumuşak bez, metal araba parlatıcısı ve plastik araba parlatıcısı (veya her ikisini birden içeren bir ürün), cila malzemeleri.

Araç Cilalama Nasıl Yapılır?

Arabanızı parlattıktan sonra, cilalamaya başlayabilirsiniz. Elle pasta cila nasıl yapılır diyorsanız, kullanılan cilanın cinsinden ve sürülmesinin zorluğundan dolayı kolay bir işlem değildir. Fakat, modern cilaların sürülmesi ve temizlenmesi oldukça rahattır. Seçtiğiniz ürünün kullanma talimatlarına mutlaka uyarak aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Mutlaka kullanma talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun Arabanızın çeşidine göre hangi cilayı kullanıp kullanamayacağınızı bilmek önemlidir.

  • Renksiz parlatıcılar için özel ürün kullanmanız gerekir Aracınızda renksiz parlatıcı kullanılmışsa (yukarıdaki testi deneyip öğrenebilirsiniz), renksiz parlatıcılar üzerinde kullanabileceğiniz bir ürün seçmeniz gerekir. Uygun olmayan ürünler, renksiz parlatıcıya zarar verecektir.

  • Arabanızın rengine uygun cila seçin Standart cilaların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bazı cilalar belirli renklere uygun olarak üretilmiştir. Bu işlem, standart cilanın siyah renk üzerinde beyaz iz bırakmasından dolayı, özellikle siyah renkli arabalar için uygundur.

  • Aceleniz mi var? Alternatifleri gözden geçirin Zamanınız yoksa veya sadece küçük bir cila dokunuşu yapmak istiyorsanız, araç cilasını spreyle yer değiştirebilirsiniz. Bu işlem aracınızın korunmasını da sağlayacaktır.

Sizin için derlediğimiz araba parlatma yöntemleri ile pırıl pırıl parlayan bir arabaya sahip olmak çok kolay. Sadece deneyin!

Arabanızdaki zift lekesi gibi lekeleri çıkarırken yüzeye zarar vermemeye dikkat edin, böylece cilaya zarar vermezsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?