Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Araba Cilalama ve Parlatma Yöntemleri

Arabanızın çok daha göz alıcı görünmesini istiyorsanız, onu kendiniz cilalamayı deneyebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Araba Cilalama ve Parlatma Yöntemleri

Araç cilalama, araba bakımının önemli bölümlerindendir. İyi bir araç cilalama ile arabanızı çevresel faktörlerin verdiği zararlardan koruyup, tekrar yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için araç cilalama göz korkutucu gözükebilir. Bu yüzden aracınıza zarar vermemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç unsur bulunmaktadır. İşinize yarayacak araba bakımı ipuçları için okumaya devam edin!

Arabanızın daha iyi parlaması için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Standart silme bezi yerine, gazete kağıdı kullanarak arabanızın camlarının maksimum düzeyde parlamasını sağlayabilirsiniz; seçtiğiniz temizlik ürününü arabanın camlarına sıkın ve gazeteyle silin. Aynı zamanda güderi parçası kullanarak da arabanızda göz alıcı parlaklık sağlamanız mümkün. Bu bezle boyay zarar vermeden rahatlıkla arabanızı kurulayabilirsiniz.

Araç Cilalama Nasıl Yapılır?

İlk olarak, aracınızın hangi kısımlarının metal ve hangi kısımlarının plastik olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu modern arabada, cilalanmış metal gibi gözüken plastik kısımlar vardır ve bu kısımların üzeri çizilmeyi ve paslanmayı engellemek için renksiz parlatıcıyla kaplanmıştır. İhtiyacınız olan malzemelerinizi bir araya getirdikten sonra şu adımları takip ediniz.

Reklam

Araba cilası kullanmadan önce şu malzemelerin hazır olduğuna emin olun: Parlatıcı sünger veya yumuşak bez, metal araba parlatıcısı ve plastik araba parlatıcısı (veya her ikisini birden içeren bir ürün), cila malzemeleri.
  • Öncelikle arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu test edin. Arabanızın belirli bölümlerinin metal ya da parlatıcı olup olmadığından emin olamıyorsanız, süngerin veya bezin üzerine metal parlatıcısı döküp parlatmak istediğiniz bölgeye hafif hareketlerle uygulayın.
  • Süngeri veya bezi inceleyin. Eğer yüzey gerçekten parlatılmış metal ise, koyu gri kalıntı görürsünüz. Tam tersi bir durumda, sadece renksiz parlatıcı sürülmüş demektir. Renksiz parlatıcının üzerine metal parlatıcı sürmemelisiniz. Bu, yüzeyin aşınmasına ve ileride problem çıkarmasına sebep olabilir.
  • Parlatıcıyı sürün. Arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu keşfettikten sonra, dilerseniz kendiniz veya elektrikli cilalama aleti kullanarak (araç bakımı dükkanlarından ya da internet üzerinden edinebilirsiniz) parlatıcıyı sürerek yayın.
  • Farlarınızı ve sinyallerinizi plastik parlatıcısıyla parlatın. Böylece üzerlerine yerleşmiş olan kir ve toz temizlenecektir.
  • Farlarınızı parlatırken etrafını kaplayarak korumayı unutmayın. Böylelikle arabanın boyasını parlatıcının vereceği zarardan korumuş olursunuz.
  • Tekerlek kapaklarınızı parlatın. Tekerlek temizleyici kullanarak veya yüzeyin metal olduğundan eminseniz (yukarıdaki ipuçlarını takip ederek) metal parlatıcı ile parlatın.

Araç Cilası

Arabanızı parlattıktan sonra, cilalamaya başlayabilirsiniz. Araç cilalama, kullanılan cilanın cinsinden ve sürülmesinin zorluğundan dolayı kolay bir işlem değildir. Fakat, modern cilaların sürülmesi ve temizlenmesi oldukça rahattır. Seçtiğiniz ürünün kullanma talimatlarına mutlaka uyarak aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Mutlaka kullanma talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Arabanızın çeşidine göre hangi cilayı kullanıp kullanamayacağınızı bilmek önemlidir.
  • Renksiz parlatıcılar için özel ürün kullanmanız gerekir. Aracınızda renksiz parlatıcı kullanılmışsa (yukarıdaki testi deneyip öğrenebilirsiniz), renksiz parlatıcılar üzerinde kullanabileceğiniz bir ürün seçmeniz gereklidir. Uygun olmayan ürünler renksiz parlatıcıya zarar verecektir.
  • Arabanızın rengine uygun cila seçin. Standart cilaların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bazı cilalar, belirli renklere uygun olarak üretilmiştir. Bu işlem, standart cilanın siyah renk üzerinde beyaz iz bırakmasından dolayı, özellikle siyah renkli arabalar için uygundur.
  • Aceleniz mi var? Alternatifleri gözden geçirin. Zamanınız yoksa veya sadece küçük bir cila dokunuşu yapmak istiyorsanız, araç cilasını spreyle yer değiştirebilirsiniz. Bu işlem aracınızın korunmasını da sağlayacaktır.

Bu adımlarla, parlayan bir arabaya sahip olmak çok kolay. Sadece deneyin!

Aslen yayınlandı