Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Araba Nasıl Parlatılır?

Arabanızın çok daha göz alıcı görünmesini istiyorsanız kendiniz cilalamayı deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan araba parlatma yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Rengarenk eski arabalar
Reklam
Sign Up Banner

Araç parlatma, araba bakımının önemli bölümlerindendir. İyi bir araç cilalama ile arabanızı çevresel faktörlerin verdiği zararlardan koruyup tekrar yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için araç parlatma ve cilalama göz korkutucu gözükebilir. Bu yüzden aracınıza zarar vermemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç unsur bulunmaktadır. Pasta cila nasıl yapılır, araba nasıl parlatılır öğrenmek ve işinize yarayacak araba parlatma yöntemlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Araba Nasıl Parlatılır?

Araç cilalama nasıl yapılır diyorsanız, ilk olarak aracınızın hangi kısımlarının metal ve hangi kısımlarının plastik olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu modern arabada, cilalanmış metal gibi gözüken plastik kısımlar vardır ve bu kısımların üzeri çizilmeyi ve paslanmayı engellemek için renksiz parlatıcıyla kaplanmıştır. İhtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirdikten ve arabanızı temizledikten sonra şu adımları takip ediniz:

  • Öncelikle arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu test edin Arabanızın belirli bölümlerinin metal ya da parlatıcı olup olmadığından emin olamıyorsanız, süngerin veya bezin üzerine metal parlatıcısı döküp parlatmak istediğiniz bölgeye hafif hareketlerle uygulayın.

  • Süngeri veya bezi inceleyin Eğer yüzey gerçekten parlatılmış metal ise, koyu gri kalıntı görürsünüz. Tam tersi bir durumda, sadece renksiz parlatıcı sürülmüş demektir. Renksiz parlatıcının üzerine metal parlatıcı sürmemelisiniz. Bu, yüzeyin aşınmasına ve ileride problem çıkarmasına sebep olabilir.

  • Parlatıcıyı sürün Arabanızın hangi kısımlarının metal olduğunu keşfettikten sonra dilerseniz kendiniz veya elektrikli cilalama aleti kullanarak (araç bakımı dükkanlarından ya da internet üzerinden edinebilirsiniz) parlatıcıyı sürerek yayabilirsiniz.

  • Farlarınızı ve sinyallerinizi plastik parlatıcısıyla parlatın Böylece üzerlerine yerleşmiş olan kir ve toz temizlenecektir.

  • Farlarınızı parlatırken etrafını kaplayarak korumayı unutmayın Bu sayede arabanın boyasını, parlatıcının vereceği zarardan korumuş olursunuz.

  • Tekerlek kapaklarınızı parlatın Tekerlek temizleyici kullanarak veya yüzeyin metal olduğundan eminseniz (yukarıdaki ipuçlarını takip ederek) metal parlatıcı ile parlatın.

Araç cilalayan adam

Reklam

MPU Sign Up Banner

Araba cilası kullanmadan önce şu malzemelerin hazır olduğuna emin olun: Parlatıcı, sünger veya yumuşak bez, metal araba parlatıcısı ve plastik araba parlatıcısı (veya her ikisini birden içeren bir ürün), cila malzemeleri.

Araç Cilalama Nasıl Yapılır?

Arabanızı parlattıktan sonra, cilalamaya başlayabilirsiniz. Elle pasta cila nasıl yapılır diyorsanız, kullanılan cilanın cinsinden ve sürülmesinin zorluğundan dolayı kolay bir işlem değildir. Fakat, modern cilaların sürülmesi ve temizlenmesi oldukça rahattır. Seçtiğiniz ürünün kullanma talimatlarına mutlaka uyarak aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Mutlaka kullanma talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun Arabanızın çeşidine göre hangi cilayı kullanıp kullanamayacağınızı bilmek önemlidir.

  • Renksiz parlatıcılar için özel ürün kullanmanız gerekir Aracınızda renksiz parlatıcı kullanılmışsa (yukarıdaki testi deneyip öğrenebilirsiniz), renksiz parlatıcılar üzerinde kullanabileceğiniz bir ürün seçmeniz gerekir. Uygun olmayan ürünler, renksiz parlatıcıya zarar verecektir.

  • Arabanızın rengine uygun cila seçin Standart cilaların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bazı cilalar belirli renklere uygun olarak üretilmiştir. Bu işlem, standart cilanın siyah renk üzerinde beyaz iz bırakmasından dolayı, özellikle siyah renkli arabalar için uygundur.

  • Aceleniz mi var? Alternatifleri gözden geçirin Zamanınız yoksa veya sadece küçük bir cila dokunuşu yapmak istiyorsanız, araç cilasını spreyle yer değiştirebilirsiniz. Bu işlem aracınızın korunmasını da sağlayacaktır.

Sizin için derlediğimiz araba parlatma yöntemleri ile pırıl pırıl parlayan bir arabaya sahip olmak çok kolay. Sadece deneyin!

Arabanızdaki zift lekesi gibi lekeleri çıkarırken yüzeye zarar vermemeye dikkat edin, böylece cilaya zarar vermezsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Araba Nasıl Daha İyi Parlatılır?

Arabanızın daha iyi parlaması için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Standart silme bezi yerine, gazete kağıdı kullanarak arabanızın camlarının maksimum düzeyde parlamasını sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz temizlik ürününü arabanın camlarına sıkın ve gazeteyle silin. Aynı zamanda güderi parçası kullanarak da arabanızda göz alıcı parlaklık sağlamanız mümkün. Bu bezle boyaya zarar vermeden rahatlıkla arabanızı kurulayabilirsiniz.

Otomobilden Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Mazot ya da gaz yağı kullanmak arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemlidir.

Araba Camındaki Buz Neden Oluşur?

Araç camındaki buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Akşam motoru durdurup arabayı kilitlemeden önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

Araba Camındaki Buz Kolonya İle Çözülür mü?

Kolonya da araç camındaki buzları eritmek için kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alır. Sprey başlıklı bir şişe içine dolduracağınız kolonyayı, güçlü bir şekilde buzlanan cam yüzeyine püskürterek bu alandaki buzların erimesini sağlayabilirsiniz.

Araba Camındaki Buzlanma İçin Nasıl Tedbir Alınabilir?

Buzlanma sorunu ile sabah saatlerinin haricinde gün içinde, beklenmedik anlarda da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tedbirli olmak için, aracınızda daima bir şişe su ve birkaç temiz bez bulundurmanızı öneriyoruz. Ayrıca cam buz çözücü spreyleri de arabanızda saklayarak buzlanma sorununa karşı daima hazırlıklı olabilirsiniz.

Araba Paspasları Nasıl Temizlenir?

Kauçuk paspasların temizliği halılara göre daha kolaydır. Paspası önce dışarı çıkarıp silkeyelin. Daha sonra sabun veya paspas temizliği için üretilmiş bir yıkayıcı ile paspası fırçalayarak temizleyin, işlem sonunda kuruması için serin. Halı paspasların temizliği kauçuk paspasa göre daha farklıdır. Paspası çıkarıp silkeledikten sonra şarjlı el süpürgesiyle süpürün. Bu sayede içinde birikmiş tozlardan arınmış olacaktır. Daha sonra, halı için üretilmiş özel bir sprey kullanabilir ya da sabunla yıkayıp fırçalayabilirsiniz. Unutmayın, halı paspasın kuruması zaman alacaktır. Halının nemli kalıp küflenmesini engellemek için iyice kuruduğundan emin olmadan sermemeye özen gösterin.

Ev Temizlik Malzemeleri Araba İç Temizliği Yaparken Kullanılır mı?

Ev için üretilen temizlik malzemeleri, fayans, mermer gibi yüzeyler içindir ve arabanın iç yüzeyinde kullanıldığında zarar verir. Araba temizliği genel olarak su kullanılmadan yapılır fakat ev temizlik malzemelerinin su ile durulanması gerekmektedir. Ev temizliği için üretilen maddelerin solunması zararlıdır ve araba gibi havalandırması kısıtlı yerlerde kullanımı sağlığa zarar verir.

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

İşe paspaslarla başlayın. Paspasları dışarı çıkartıp güzelce silkeleyin ya da çok kirlilerse yıkayın. Daha sonra elektrikli süpürge veya şarjlı el süpürgesi ile aracınızın içini, zemini ve koltukların aralarını güzelce süpürün. Sıra koltuk temizliğinde; Deri veya kumaş koltuklarınıza göre seçeceğiniz, özel döşeme temizleyicilerinin kullanım talimatlarına uyarak koltuklarınızı temizleyin. Sonrasında özel spreyler kullanarak konsol ve direksiyon gibi kısımları parlatabilirsiniz. Detaylı oto temizliğini tamamlamak için camları da özel cam temizleme sıvıları ve mikrofiber bez kullanarak silmeyi ihmal etmeyin.

Yağ Çözücü Araba Temizliğinde Kullanılır mı?

Motordaki kir ve yağ, kayma tehlikelerine, aşırı ısınmaya, temas alanlarında elektrik direncinin artmasına ve diğer birçok soruna neden olabilir. Aracınızdan daha iyi performans almak için ustanıza da danışarak yağ çözücü kullanabilir ve yağlı kirlerden arındırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı