Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

En inatçı lekelerden biri olan zift lekesi, genel olarak yaz aylarında asfaltlardaki ziftlerin erimesi sonucunda arabalarınıza, ayakkabılarınıza ya da kıyafetlerinize bulaşabilir. Elbette leke ne kadar zor olursa olsun, uygun çözücüleri bularak onlardan kurtulmak mümkün. Peki inatçılığı ile bilinen zift lekesi nasıl temizlenir? Bu işlem için öncelikle ziftin yapısını incelemekte fayda var. Bu şekilde ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilir ve en doğru çözüme daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Zift lekesi çamaşırlardan nasıl çıkar?

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınması ile eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk hava ile birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra kumaştan zift lekelerini çıkarmak, sizin için hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Kıyafetlerinize bulaşan zift lekesini temizlemek için mümkün olduğunca hızlı hareket edin. Aksi halde zift, temas ettiği yüzeyde derinleşecektir.

Zift Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Kumaş, ayakkabı ya da kısaca tüm dokulu yüzeylerden zift lekesini çıkarmak zahmetli gibi gözükse de aslında pek çok pratik yol var. Kumaşlara ya da dokulu yüzeylere bulaşan zift lekeleri için en önemli nokta hızlı davranmak. Çünkü leke bulunduğu yüzeyde kaldıkça derinleşiyor.

1. Vazelin

Ayakkabılarınıza, kıyafetlerinize, özellikle de pantolonlarınıza bulaşan zift lekesini temizlemek için;

  • Lekeli bölgeye vazelin sürerek bir saat kadar bekleyin. Bekleyen vazelin, içerisindeki yağın da etkisiyle zifti yumuşatacaktır ve lekenin daha kolay yok olmasına yardımcı olacaktır.
  • Beklettiğiniz vazelini lekeli yüzey üzerinden bir bıçağın sırtı ya da metal bir çorba kaşığı kullanarak kazıyın.
  • Ardından sirke ve ayçiçek yağını aynı oranlarda karıştırarak lekeli bölgeye uygulayın.
  • Bu şekilde 24 saat kadar beklemeniz gerekiyor ki karışım lekeye tümüyle nüfuz etsin.
  • Lekeli alan tamamen kuruduktan sonra ise ılık su ve deterjanla yıkamanız yeterli. Lekeden eser kalmayacak.

Dokulu yüzeylerde zift lekesinden kurtulmak için erken müdahale etmek elbette önemli ancak tek yol değil. Lekeyi daha geç fark etmeniz o lekeden kurtulamayacağınız anlamına gelmiyor.

2. Limon

Limon, kumaştan zift lekesi çıkarmak konusunda en önemli yardımcınız olacak, çünkü asidik yapısı sayesinde yaş molekülleri kolayca parçalanıyor. Limon suyu ile ıslattığınız temiz bir bez ya da mendil ile lekeli bölgeyi silin. Lekenin bir anda kaybolduğunu göreceksiniz.

3. Tiner

Beklemiş zift lekesinden kurtulmak için etkili bir diğer yöntemi ise tinerdir. Ancak tiner kullanacaksanız dikkatli olmalı, kullanım sırasında mutlaka maske ve eldivenlerinizi takmalısınız. Bunun dışında uygulayacağınız kumaşın yapısı ve kullanım talimatları da oldukça önemli. Tüm bu

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Aslen yayınlandı