Kıyafetten Zift Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Elbette leke ne kadar zor olursa olsun uygun çözücüleri bularak onlardan kurtulmak mümkün. Peki, inatçılığı ile bilinen zift lekesi nasıl temizlenir? Merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mazot ve Yağ Lekeli Pantolon

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınmasıyla eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk havayla birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra kumaştan zift lekelerini çıkarmak, hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Kıyafetlerinize bulaşan zift lekesini temizlemek için mümkün olduğunca hızlı hareket edin. Aksi halde zift, temas ettiği yüzeyde derinleşecektir.

Zift Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Kumaş, ayakkabı ya da kısaca tüm dokulu yüzeylerden zift lekesini çıkarmak zahmetli gibi gözükse de aslında pek çok pratik yol var. Kumaşlara ya da dokulu yüzeylere bulaşan zift lekeleri için en önemli nokta hızlı davranmak. Çünkü leke bulunduğu yüzeyde kaldıkça derinleşiyor.

1. Vazelin

Ayakkabılarınıza, kıyafetlerinize, özellikle de pantolonlarınıza bulaşan zift lekesini temizlemek için;

  • Lekeli bölgeye vazelin sürerek bir saat kadar bekleyin. Bekleyen vazelin, içerisindeki yağın da etkisiyle zifti yumuşatacaktır ve lekenin daha kolay yok olmasına yardımcı olacaktır.

  • Beklettiğiniz vazelini lekeli yüzey üzerinden bir bıçağın sırtı ya da metal bir çorba kaşığı kullanarak kazıyın.

  • Ardından sirke ve ayçiçek yağını aynı oranlarda karıştırarak lekeli bölgeye uygulayın.

  • Bu şekilde 24 saat kadar beklemeniz gerekiyor ki karışım lekeye tümüyle nüfuz etsin.

  • Lekeli alan tamamen kuruduktan sonra ise ılık su ve deterjanla yıkamanız yeterli. Lekeden eser kalmayacak.

Dokulu yüzeylerde zift lekesinden kurtulmak için erken müdahale etmek elbette önemli ancak tek yol değil. Lekeyi daha geç fark etmeniz o lekeden kurtulamayacağınız anlamına gelmiyor.

2. Limon

Limon, kumaştan zift lekesi çıkarmak konusunda en önemli yardımcınız olacak, çünkü asidik yapısı sayesinde yaş molekülleri kolayca parçalıyor. Limon suyu ile ıslattığınız temiz bir bez ya da mendil ile lekeli bölgeyi silin. Lekenin bir anda kaybolduğunu göreceksiniz.

3. Tiner

Beklemiş zift lekesinden kurtulmak için etkili bir diğer yöntem ise tinerdir. Ancak tiner kullanacaksanız dikkatli olmalı, kullanım sırasında mutlaka maske ve eldivenlerinizi takmalısınız. Bunun dışında uygulayacağınız kumaşın yapısı ve kullanım talimatları da oldukça önemli.

Tüm bu işlemleri uygulayarak zift lekesini kumaşlarınızdan kolayca uzaklaştıracak, kıyafetlerinizden vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?