Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mikrofiber Bezin Özellikleri Nelerdir?

Pek çok alanda önemli bir temizlik malzemesi olarak kabul edilen mikrofiber bezler, hem kolay kullanımları hem de uzun ömürleri nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Mikrofiber bezlerin özelliklerini ve kullanım alanlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Mikrofiber Bezin Özellikleri Nelerdir?

Normal bezlere oranla çok daha ince ipliklerden dokunan mikrofiber bezler, tozu ve kiri kolay temizlemesi, çok su tutması, uzun ömürlü olması gibi nedenlerle sıklıkla tercih ediliyor.

Özellikle ev temizliğinin en büyük yardımcısı olan mikrofiber bezleri siz de araba cilalamaktan cam silmeye, gözlük bezlerinden toz almaya kadar geniş bir alanda kullanıp hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Mikrofiber bezinizi tek kat ya da buruşturarak kullanmak yerine dört katlı olarak kullanırsanız, sekiz ayrı temiz katman elde edersiniz ki; bu da size temizlikte vakit kazandırır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Mikrofiber Bezin Özellikleri Nelerdir?

Mikrofiber bezler, polyamid ya da polyester elyaftan üretilir. Havları bir saç telinden 100 kat daha ince olan mikrofiber bezlerin her havı 8 üçgen elyaftan oluşmaktadır. Bu elyaf yapı mikrofiber bezlerin toz tutma kapasitesini benzerlerine göre çok daha yükseltir. Aynı zamanda su tutma kapasitesini de arttıran bu elyaf dokusu sayesinde mikrofiber bezler diğer bezlere oranla 10 kat fazla su emme kapasitesine sahiptir.

En ufak toz zerrelerini dahi kolaylıkla temizleyen mikrofiber bezler bakteri barındırmaz. Mikrofiber bezlerin toz itme özelliği olduğundan bu bezlerin kullanılmasıyla temizlenen yüzeyler daha geç kirlenir. Deterjansız da kullanılabildiği için alerjen durumlar için de uygundur.

Bunlara Dikkat

Mikrofiber bezinizi ilk kullanımdan önce mutlaka yıkayınız.

Mikrofiber Bezlerin Kullanım Alanları

 • Cam Bezi: Sık iplik dokusu ile toz itme özelliği olan mikrofiber bezler, cam ya da ayna gibi yüzeyleri temizlemek için idealdir.
 • Mutfak Bezi: Üstün su tutma kapasitesi ile kendi ağırlığının yaklaşık 10 katı su tutan mikrofiber bezler, mutfak ve banyoda temizliği için çok uygundur.
 • Halı ve Koltuk Bezi: Nemli kullanıldığında leke çıkarma özelliği de olan mikrofiber bez, halı ve koltuklarınızdaki lekeleri de en iyi şekilde çıkarır.
 • Oto Yıkama Bezi: Elyaf dokusu ile kalıntı bırakmadan temizleyen mikrofiber bezi, araba temizliğinde ve araç cila uygulamalarında güvenle kullanabilirsiniz.
 • Yer Bezi: Mikrofiber bez, kullanıldıktan sonra kolay temizlendiği ve leke tutmadığı için yer temizlemek için de oldukça idealdir.
 • Gözlük Temizleme Bezi: Gözle görülen ve görülmeyen tüm tozları en ince ayrıntısına kadar temizlediği için mikrofiber bez gözlük temizliği için de sıklıkla tercih edilebiliyor.
 • Bulaşık Bezi: Mikrofiber bez, bakteri barındırmadığı, kolay temizlendiği ve hızlı kuruduğu için bulaşık bezi olarak da güvenle kullanılabilir.
 • Mikrofiber bezler, nemli ya da kuru olarak kullanılabilir.
 • Zemin temizliği ve leke çıkarma konusunda nemli mikrofiber bezler daha uygundur ancak toz almak istiyorsanız bezinizi kuru olarak da kullanabilirsiniz.
 • Genel temizlik sırasında ekstra temizlik malzemesi kullanmanıza gerek yoktur.
 • Aslen yayınlandı