Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bavul Nasıl Temizlenir?

Seyahatlerinizde size eşlik eden bavullarınız yol boyunca türlü çeşit kire maruz kalır ve seyahat sonrası gerekli temizlik yapılmadığında ömürleri kısalır. Bavulunuzun kullanım ömrünü uzatacak temizlik önerilerini sizin için özetledik.

Güncellenmiş

Reklam
Bavul Nasıl Temizlenir?

Bavul ve valiz temizliği için önemli olan, bavulunuzun malzemesine uygun temizleme yöntemi uygulamaktır. Kumaş, deri, ahşap ve plastik gibi farklı kaplama malzemesine sahip olan bavulların her biri farklı yöntemlerle temizlenir. Bavul ve valiz temizliğinde önce iç kısımlarını temizleyip kuruttuktan sonra dış kısmın temizliğine geçmek uygun olur. Temizliği önemli olan bir diğer kısım, varsa tekerlekli kısımlardır. Tekerlekli kısımlar bavul ve valizlerin en çok kirlenen kısımları olup, temizlenmezlerse dönmeyi zorlaştıracak bir hal alabilir. 

Omo sıvı deterjan ile bavulunuzdaki çıkmayan lekelerden, küçük bir fırça yardımı ile kurtulabilirsiniz.

Bavul ve Valiz İçi Temizliği

Bavul veya valiz içinin temizlenmesi için önce iyice boşaltıldığından emin olun ve varsa cepleri, astarları kontrol edin. Ardından varsa çıkarılabilen cepleri çıkararak ayrıca temizleyin. İç kısmı önce elektrik süpürgesi ile temizleyerek tozlardan ve kırıntılardan kurtarın. Ardından ‌Omo sıvı deterjandan az miktar suya katarak bir bez veya fırça yardımı ile bavulunuzun ya da valizinizin içini temizleyebilirsiniz. Bavul ve valiz temizliği için bir diğer yöntem de az miktarda karbonat kullanılarak hazırlanan suyu lekeli bölgeye fırça ile uygulamaktır. Bu uygulamalardan sonra bavulunuzu ve valizinizi kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer kendiliğinden kuruması için vaktiniz yoksa saç kurutma makinesi ile de kurutabilirsiniz. İç kısımlar kuruduktan sonra dış yüzey temizliğine geçebilirsiniz.

Reklam

Temizlenmesi zor kirler bavulunuzun kumaş kısmına işlemişse, yapışkanlı ‌roll-on ile kaba kirini temizleyebilirsiniz.

Bavul ve Valiz Dışının Temizliği

Valizin dış yüzeyi plastik, deri, kumaş ve ahşap gibi çeşitli kaplama malzemelerinden oluşur. Malzemelerin yapısına uygun temizlik yöntemleri tercih edilmesi, özellikle valizlerinizin zarar görmemesi için önemlidir:

  • Plastik kaplama valiz, hassas bir yapıya sahip olmadığı için deterjanlı su ile kolayca temizlenebilir.
  • Deri valiz temizliği için mümkün olduğunca su kullanılmamalı ve deri temizleme losyonları tercih edilmelidir.
  • Kumaş valiz modelleri deterjanlı su ile temizlenebilir ama kumaşa işlemiş lekeler çıkmıyorsa karbonattan yardım alınabilir. Bir tatlı kaşığı kadar karbonat suya katılarak zorlu lekeye fırça yardımı ile uygulanır.
  • Ahşap valiz modellerinin, ahşap yüzey temizleyici spreyler kullanılarak bez ile temizlenmesi idealdir.

Bunlara Dikkat

Bavulunuzun dış kaplaması deri ise mümkün olduğunca az suyla temizleyin ve derinin zarar görmemesine dikkat edin. Çünkü deri su ile birleşirse çatlama yapabilir.

Aslen yayınlandı