Bavul Nasıl Temizlenir?

Seyahatlerinizde size eşlik eden bavullarınız, yol boyunca türlü çeşit kire maruz kalır ve seyahat sonrası gerekli temizlik yapılmadığında ömürleri kısalır. Bavul temizleme yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kapağı açık bavul

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bavul ve valiz temizliği için önemli olan bavulunuzun malzemesine uygun temizleme yöntemini uygulamaktır. Kumaş, deri, ahşap ve plastik gibi farklı kaplama malzemesine sahip olan bavulların her biri farklı yöntemlerle temizlenir. Peki, valiz yıkanır mı? Valizlerin içi ve dışı nasıl temizlenir? Bavul nasıl temizlenir?

Valiz ve bavul temizliği için önce iç kısımlarını temizleyip kuruttuktan sonra dış kısmın temizliğine geçmek uygun olur. Temizliği önemli olan bir diğer kısım, varsa tekerlek kısımlarıdır. Tekerlekli kısımlar bavul ve valizlerin en çok kirlenen kısımları olup temizlenmezlerse kullanmayı zorlaştıracak bir hal alabilir. 

Omo Sıvı Deterjan ile bavulunuzdaki çıkmayan lekelerden, küçük bir fırça yardımı ile kurtulabilirsiniz.

Valiz Nasıl Temizlenir: İç Temizliği

Bavul veya valiz içinin temizlenmesi için önce iyice boşaltıldığından emin olun ve varsa cepleri, astarları kontrol edin. Ardından varsa çıkarılabilen cepleri çıkararak ayrıca temizleyin. İç kısmı önce elektrik süpürgesi ile temizleyerek tozlardan ve kırıntılardan kurtarın. Ardından ‌Omo Sıvı Deterjan'ı az miktar suya katarak bir bez veya fırça yardımı ile bavulunuzun ya da valizinizin içini temizleyebilirsiniz. Bavul ve valiz temizleme için bir diğer yöntem ise az miktarda karbonat kullanılarak hazırlanan suyu lekeli bölgeye fırça ile uygulamaktır. Bu uygulamalardan sonra bavulunuzu ve valizinizi kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer kendiliğinden kuruması için vaktiniz yoksa saç kurutma makinesi ile de kurutabilirsiniz. İç kısımlar kuruduktan sonra dış yüzey temizliğine geçebilirsiniz.

Bavul yerleştirme

Temizlenmesi zor kirler bavulunuzun kumaş kısmına işlemişse, yapışkanlı ‌roll-on ile kaba kirini temizleyebilirsiniz.

Valiz Nasıl Temizlenir: Dış Temizliği

Valizin dış yüzeyi plastik, deri, kumaş ve ahşap gibi çeşitli kaplama malzemelerinden oluşur. Malzemelerin yapısına uygun temizlik yöntemleri tercih edilmesi özellikle valizlerinizin zarar görmemesi için önemlidir:

  • Plastik kaplama valiz, hassas bir yapıya sahip olmadığı için deterjanlı su ile kolayca temizlenebilir.

  • Deri valiz temizliği için mümkün olduğunca su kullanılmamalı ve deri temizleme losyonları tercih edilmelidir.

  • Kumaş valiz modelleri deterjanlı su ile temizlenebilir. Kumaşa işlemiş lekeler çıkmıyorsa karbonattan yardım alınabilir. Bir tatlı kaşığı kadar karbonat suya katılarak zorlu lekeye fırça yardımı ile uygulanır.

  • Ahşap valiz modellerinin ahşap yüzey temizleyici spreyler kullanılarak bez ile temizlenmesi idealdir.

Bavulunuzun dış kaplaması deri ise mümkün olduğunca az suyla temizleyin ve derinin zarar görmemesine dikkat edin. Çünkü deri su ile birleşirse çatlama yapabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?