Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Ahşap Temizleme

Parkelerinizin uzun ömürlü olması için doğru temizlenmesi gerekir. Ahşap temizleyici yöntemlerimizi ve tekniklerimizi buradan keşfedin!

Güncellenmiş

araba nasıl yıkanır

Ahşap zeminin, evin ya da dairenin görüntüsüne kattığı estetik tartışılmaz. Fakat, iyi bakılmadığı takdirde ahşap zemin, zamanla, kalitesini ve güzel görüntüsünü kaybeder. Ahşap parke temizliği, doğru yapıldığı takdirde kolay ve uğraştırmayan bir iştir.

Ahşap zeminleri temizlerken, temizledigimiz yüzeyi kazara çizmemek önemlidir! Yeri süpürürken yumuşak bir süpürge kullanmalısınız. Elektrikli süpürgesi kullanırken de süpürge başlığının zemin için uygun olduğuna da emin olun. Çamaşır suyu gibi güçlü kimyasal ürünler kullanmayın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Ahşap Parke Temizliği

Düzenli olarak derinlemesine yapılan temizlik, parke temizliğinin nasıl yapıldığını bilmek kadar önemlidir.

  • İlk olarak, ahşap parkenin hangi çeşit olduğunu anlamanız gerekir. Poliakrilik yüzeyli laminat parke çeşitlerinin temizliğinde su kullanılabilirken, cilalı parkelerde daha az su kullanılmalıdır. Emin olamadığınız durumlarda da, temizlik boyunca az su kullanıp bir uzmana danışmalısınız.
  • Temizlik için kullanacağınız suyun içerisine bir miktar ahşap temizleyici ekleyin – bu durumda Cif Ahşap Temizleyici iyi bir seçenek olabilir. Hiç bir zaman çamaşır suyu içeren temizlik ürünü kullanmayın. Bu gibi ürünler ahşap yüzeye zarar verip lekelenmesine sebep olur. Seçtiğiniz ürünü her zaman mutlaka kullanma talimatlarına uyarak kullanın.
  • Ahşapların yönüne uyarak yerleri silin. İnatçı lekelerin bulunduğu yerler için, temizlik bezini ahşap temizleyici eklediğiniz suya batırın ve öyle silin.
  • Daha sonra sildiğiniz bölgeyi temiz bir suyla tekrar silin. Böylece ilaçlı bölge durulanmış olacaktır. Sildiğiniz bölgede fazla su kalmadığından emin olun.
  • Son olarak, ahşap zemini kurumaya bırakın.

Reklam

Domestos

Cilasız Olan Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir

  • Cilasız gerçek ahşap zeminin nasıl temizlendiğini merak ediyorsanız, bunun cevabı hiç bir ilaç eklenmemiş temiz su olacaktır.
  • Zemini kullanabileceğiniz en az su miktarıyla silin. Kullandığınız mop nemli fakat ıslak olmamalı, bu yüzden silmeye başlamadan önce suyunu iyice sıkın.
  • Kirli ve lekeli alanların temizliğinde, bu tür ahşap zeminler için üretilmiş özel spreylerden sıkıp daha sonra temizlik beziyle silin.
  • Eğer doğru miktarda su kullandıysanız, zeminin kurumasına gerek kalmayacaktır, fakat emin olamıyorsanız, kuru bir bezle ahşapların yönüne doğru silebilirsiniz.

Ahşap Temizliği İpuçları

Ahşap zemininizi ilk defa temizliyorsanız, kullanacağınız ürünleri odanın görünmeyen bir bölgesinde deneyin. Böylelikle, kullanacağınız ürünün zarar verme olasılığında sadece küçük bir kısım etkilenecektir.

Dikkat etmeniz gereken nokta, cilalı ahşap temizliği sırasında fazla kullanılan su, parkenin kabarmasına sebep olabilir. Bu yüzden suyu yeterli miktarda kullanmaya özen gösterin.

Artık parke zemininizi nasıl temizleyebileceğinizi keşfettiğinize göre parkelerinizin yıllar boyu kalitesini korumasını sağlayabilirsiniz! Güzel evinizde güzel günler dileğiyle!

Aslen yayınlandı