Ahşap Nasıl Temizlenir?

Parkelerinizin uzun ömürlü olması için doğru temizlenmesi gerekir. Yazımızı sonuna kadar okuyun, ahşap parke temizliği püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Parke zemin üzerinde halı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ahşap zeminin evin ya da dairenin görüntüsüne kattığı estetiklik tartışılmaz. Fakat iyi bakılmadığı takdirde ahşap zemin zamanla kalitesini ve güzel görüntüsünü kaybeder. Ahşap parke temizliği, doğru ahşap temizleme yöntemleri kullanıldığı takdirde kolay ve uğraştırmayan bir iştir. Ahşap temizliği nasıl yapılır, ahşap nasıl temizlenir ve ahşap parke temizliği neyle yapılır gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Ahşap zeminleri temizlerken, temizlediğimiz yüzeyi kazara çizmemek önemlidir. Yeri süpürürken yumuşak bir süpürge kullanmalısınız. Elektrik süpürgesi kullanırken de süpürge başlığının zemin için uygun olduğundan emin olun. Çamaşır suyu gibi güçlü kimyasal ürünler kullanmayın.

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir?

Düzenli olarak derinlemesine yapılan temizlik kadar parke temizliğinin nasıl yapıldığını bilmek de önemlidir. Ahşap nasıl temizlenir diyorsanız şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Ahşap parke temizliği için ilk olarak, ahşap parkenin hangi çeşit olduğunu anlamanız gerekir. Poliakrilik yüzeyli laminant parke çeşitlerinin temizliğinde su kullanılabilirken, cilalı parkelerde daha az su kullanılmalıdır. Emin olamadığınız durumlarda temizlik boyunca az su kullanıp bir uzmana danışmalısınız.

  • Temizlik için kullanacağınız suyun içerisine bir miktar ahşap temizleyici ekleyin – bu durumda ahşap yüzeyler için özel olarak üretilmiş Cif Jel Ahşap Temizleyici en iyi ahşap temizleyici seçeneklerinden biridir. Hiçbir zaman çamaşır suyu içeren temizlik ürünü kullanmayın. Bu ürünler, ahşap yüzeye zarar verip lekelenmesine sebep olur. Seçtiğiniz ürünü her zaman kullanma talimatlarına uyarak kullanın.

  • Ahşabın yönüne uygun olarak yerleri silin. İnatçı lekelerin bulunduğu yerler için temizlik bezini ahşap temizleyici eklediğiniz suya batırın ve öyle silin.

  • Daha sonra sildiğiniz bölgeyi temiz bir suyla tekrar silin. Böylece bölge durulanmış ve lekeden en iyi şekilde arınmış olacaktır. Sildiğiniz bölgede fazla su kalmadığından emin olun.

  • Son olarak, ahşap zemini kurumaya bırakın.

Cilasız Ahşap Nasıl Temizlenir?

  • Cilasız ahşap yüzeyler nasıl temizlenir, cilasız ahşap neyle silinir merak ediyorsanız, bunun cevabı; ilaç, deterjan eklenmemiş temiz su olacaktır.

  • Zemini kullanabileceğiniz en az su miktarıyla silin. Kullandığınız mop nemli fakat ıslak olmamalı, bu yüzden silmeye başlamadan önce suyunu iyice sıkın.

  • Kirli ve lekeli alanların temizliğinde, bu tür ahşap zeminler için üretilmiş özel spreylerden sıkıp daha sonra temizlik beziyle silin.

  • Eğer doğru miktarda su kullandıysanız, zeminin kurumasına gerek kalmayacaktır, fakat emin olamıyorsanız, kuru bir bez ile ahşapların yönüne doğru silebilirsiniz.

  • Aynı şekilde doğal ahşap masa temizliği ve ahşap mutfak dolaplarının temizliği için de özenli olmanız ve düzenli bakım yapmanız önemlidir.

Ahşap Yüzey Temizliği İpuçları

Ahşap zemininizi ilk defa temizliyorsanız, kullanacağınız ürünleri, odanın görünmeyen bir bölgesinde deneyin. Böylece kullanacağınız ürünün zarar verme olasılığında sadece küçük bir kısım etkilenecektir.

Dikkat etmeniz gereken nokta, cilalı ahşap temizliği sırasında fazla kullanılan su, parkenin kabarmasına sebep olabilir. Bu yüzden suyu yeterli miktarda kullanmaya özen gösterin.

Artık ahşap parke nasıl temizlenir öğrendiğinize göre parkelerinizin yıllar boyu kalitesini korumasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?