Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ahşap Masa Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Ahşap masalar evlerin vazgeçilmez mobilyalarıdır ve en ufak bir hata masanızda lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu yazımızda ahşap masaların temizliği ve bakımı ile ilgili püf noktalarını bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Ahşap Masa

Doğal ahşap, hem görüntüsü hem de uzun ömürlü kullanımı nedeni ile ev dekorasyonunda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. fiyatları, suntalam ve mdf gibi ürünlere nazaran daha pahalı olan doğal ahşabın bakımı da ayrı bir özen ve dikkat gerektirir. Ahşap masa ve diğer benzer eşyalarınızın günlük temizliğinde uygulayabileceğiniz kolay bakım yöntemlerine gelin birlikte göz atalım.

Birkaç defa cilalanmış ahşap masanızın bakımını, demlediğiniz çay ile yapabilirsiniz. İki poşet çayı kaynattığınız suyun içine atın ve soğumasını bekleyin. Çay ile ıslatıp nemlendirdiğiniz bez, çayın içerisindeki tanik asit yardımı ile yüzeyi pırıl pırıl yapmaya yetecektir.

Ahşap Masa Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap eşyaların en büyük düşmanı toz, nem ve güneştir. Güneşe ve ısıya doğrudan maruz kalan ahşap mobilyanızın rengi solar, formu bozulur. Nem ve ıslaklık ise leke yapabileceği gibi masanızın cilasını da bozacaktır. Ahşap, yaşayan bir canlı gibidir ve gözenekleri vardır. Toz ve nem zamanla ahşap yüzeyin gözeneklerinden içeri işleyerek renginin solmasına neden olur. Bu yüzden haftada en az bir defa toz temizliği yapılması gerekir. Bunun için; duru bir su ile ıslatacağınız bezi iyice sıkarak az nemli hale getirdikten sonra yüzeyi silmeniz ve akabinde kuru bir bez ile üstünden geçmenizi öneririz. Çok kirli yüzeyler için çok az sabunladığınız bir bez de kullanabilirsiniz. Ancak aynı bez ile üst üste silme işlemi yapmayın. Beziniz kirlendiği anda temiz su ile yıkayarak silmeye devam edin.

Ahşap masa yüzeyinizin bakım zamanını anlamak için üzerine çok az su dökün. Eğer 20 saniye sonra suyu sildiğinizde leke kalıyor ise masanızın bakım zamanı gelmiş demektir.

Reklam

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Ahşap Masa Bakımı Neden Önemlidir?

Ahşap masa yüzeyi zamanla solgun bir görüntüye bürünür. Temizliğine ne kadar dikkat ederseniz edin, hava, ışık ya da tozlar cilalı dahi olsa gözeneklerden içeriye işler. Bu yüzden yılda en az bir kez, mümkün ise iki kere bakım yapılmalıdır. Hazırlayacağınız çok basit bir solüsyon, ahşap masanızı hem parlatacak hem de tozlardan arındırmaya yarayacaktır. Bir çay bardağı kadar zeytinyağına katacağınız bir adet limon suyu masanızın yeniden ilk günkü gibi parlamasını sağlar. Solüsyonu dökeceğiniz temiz bir bez yardımı ile ahşap masanızın üzerinden geçerek, başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan bakımını tamamlayabilirsiniz.

Ahşap Masa Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ahşap yüzeylerin en önemli düşmanı sudur. Bu yüzden hiçbir ahşap zemine doğrudan şişe ve bardak koymayın, mutlaka altlık kullanın. Dikkat ettiğiniz halde iz kalır ya da su dökülür ise hemen müdahale ederek nemli bir bez ile silerek kurulayın. Ahşap masanızın diğer bir düşmanı ise ısıdır. Tabakları ya da sıcak servis kaplarını doğrudan masa üstüne bırakmayın. Masanızı kullanırken üzerine örtü sermeyi ihmal etmeyin. Zamanında müdahale edemediğiniz su lekeleri için ise üzülmeyin. Çünkü inatçı su lekelerinin de bir çaresi var. Eşit miktarda karıştıracağınız diş macunu ve karbonatı, nemli bir bez üzerine yedirerek masanızı silebilirsiniz. Ancak silme işlemini bitirdikten sonra masanızı kurulamayı ihmal etmeyin.

Su, ahşap yüzeylerde mobilyanıza en çok zarar veren maddedir. Bunun için hemen müdahale edilmesi gerekir. Dökülen su bir dakika içinde temizlenmez ise yüzeyden içeri sızarak nem yapar ve mobilyanızın formunun bozulmasına sebep olabilir.

Aslen yayınlandı