Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Deri Mont Nasıl Yumuşatılır?

Deri mont nasıl yumuşatılır ve en ideal deri mont bakımı nasıl yapılır? Bu gibi sorularınızın en pratik çözüm önerilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Deri Mont Nasıl Yumuşatılır?

Her dönem moda trendleri arasında yerini alan deri montlar, şık ve rahat kombinlerin de vazgeçilmezidir. Ancak doğru şekilde bakımı yapılmayan deri montlar, zaman içinde kurur ve kullanılamaz bir hale gelebilir. Deri sertleşmesi olarak adlandırılan bu duruma belli etkenler neden olur. Bu yazımızda "Deri mont nasıl yumuşatılır?" sorusunun cevabını ve deri mont bakımının inceliklerini açıklıyoruz.

Narin ve hassas bir yapıya sahip olan deri montlarınızın bakımı için, farklı özelliklerde geliştirilmiş deri bakım kremi çeşitlerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Deri Mont Bakımının İncelikleri

Derinin çok uzun süre kullanılmaması ya da aşırı ısıya maruz kalması gibi faktörler, severek giydiğiniz deri montunuzun yüzeyini sert ve pürüzlü bir hale dönüştürür. Bu aşamaya gelen deri montunuzun bakımı için, verdiğimiz önerileri değerlendirebilir ve gardırobunuzun en önemli parçalarından biri olan deri montunuzun bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sertleşmiş deriyi yumuşatmak için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri Hint yağıdır. Hint yağını, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla deri montunuzun üzerine uygulayarak deriyi yumuşatabilir ve deri montunuzun ömrünü uzatabilirsiniz.
  • Derinin sertleşmesine neden olan etkenlerden en önemlisi suya ve sıvıya maruz kalmasıdır. Bu nedenle deri ürünleri yıkamamak ve uzun süre sıvıya maruz bırakmamak koruyucu bir faktördür.
  • Eğer deri montunuz çok fazla ıslandıysa, derinin sıvıyı emmesini engellemek için hemen kuru bir bez yardımıyla silmeli ve ardından badem yağı veya vazelin yağı kullanarak bakımını yapmalısınız. Bu yağları, bir sünger yardımıyla ve çok fazla kalın bir tabaka olmayacak şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz.
  • Eksiksiz bir deri mont bakımı yapmayı ve montunuzun su geçirmez özelliğine sahip olmasını istiyorsanız, ev yöntemleri yerine deri yumuşatıcılar ya da deri bakım kremi setlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, yüzeyde yağ kalıntısı bırakmadan derinin ömrünü uzatacak ve su geçirmezlik sağlayan faydalı maddeleri içerdiği için, deri montunuzun dayanıklılığını artıracaktır.
  • Eğer deri ceketinizde ter vb. kokular sinmiş ise astarı yüze gelecek şekilde ters çevirmeli, koku olan bölgeleri sirkeli su karışımı ile sildikten sonra güneş ışığına çok fazla maruz bırakmadan, oda sıcaklığında kurutmaya özen göstermelisiniz. Soba ya da direkt ısı kaynağına maruz bırakılan deri ürünler çok çabuk kurur ve tekrar yumuşatmak mümkün olmayabilir.
Deri mont bakımınız için tercih edeceğiniz yöntemleri belirlerken ürünün bakım talimatlarını ve etiketindeki temizleme önerilerini dikkate almanız gerekir. Böylece deri montunuzda kalıcı hasarların oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Deri mont bakımında tercih edilen bazı kimyasal içerikli temizlik maddeleri, ürünün renginin açılmasına ve boyasının akmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız deri bakım ürünlerinin hangi maddeleri içerdiğini incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Aslen yayınlandı