Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Deri Mont Bakımı Rehberi

Deri mont bakımı nasıl yapılır? Deri mont nasıl yumuşatılır? Deri mont bakımı hakkında detaylı bilgi için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş

askıda siyah deri ceket
Reklam
Sign Up Banner

Her dönem moda trendleri arasında yerini alan deri montlar, şık ve rahat kombinlerin de vazgeçilmezidir. Ancak doğru şekilde bakımı yapılmayan deri montlar, zaman içinde kurur ve kullanılamaz hale gelebilir. Deri sertleşmesi olarak adlandırılan bu duruma belli etkenler neden olur. Bu yazımızda deri mont bakımı nasıl yapılır, deri nasıl yumuşatılır gibi soruların cevabını ve deri mont bakımı inceliklerini açıklıyoruz.

Narin ve hassas bir yapıya sahip olan deri montlarınızın bakımı için, farklı özelliklerde geliştirilmiş deri bakım kremi çeşitlerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Deri Mont Bakımı Püf Noktaları

Derinin çok uzun süre kullanılmaması ya da aşırı ısıya maruz kalması gibi faktörler, severek giydiğiniz deri montunuzun yüzeyini sert ve pürüzlü bir hale dönüştürür. Deri mont nasıl yumuşatılır, deri ceket nasıl parlatılır, deri ceket bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız, deri ceket bakımı için verdiğimiz önerileri değerlendirebilir ve gardırobunuzun en önemli parçalarından biri olan deri montunuzun bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sert deri nasıl yumuşatılır diyorsanız, deri mont yumuşatma için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri Hint yağıdır. Hint yağını, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla deri montunuzun üzerine uygulayarak deriyi yumuşatabilir ve deri montunuzun ömrünü uzatabilirsiniz. Yağlama yöntemi deri ceket parlatma için de çok etkilidir.

  • Derinin sertleşmesine neden olan etkenlerden en önemlisi suya ve sıvıya maruz kalmasıdır. Bu nedenle deri ürünleri yıkamamak ve uzun süre sıvıya maruz bırakmamak koruyucu bir faktördür.

  • Eğer deri montunuz çok fazla ıslandıysa, derinin sıvıyı emmesini engellemek için hemen kuru bir bez yardımıyla silmeli ve ardından badem yağı veya vazelin yağı kullanarak bakımını yapmalısınız. Bu yağları, bir sünger yardımıyla ve çok fazla kalın bir tabaka olmayacak şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz.

  • Eksiksiz bir deri mont bakımı yapmayı ve montunuzun su geçirmez özelliğine sahip olmasını istiyorsanız, ev yöntemleri yerine deri yumuşatıcılar ya da deri bakım kremi setlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, yüzeyde yağ kalıntısı bırakmadan derinin ömrünü uzatacak ve su geçirmezlik sağlayan faydalı maddeleri içerdiği için deri montunuzun dayanıklılığını artıracaktır.

  • Eğer deri ceketinizde ter vb. kokular sinmiş ise astarı yüze gelecek şekilde ters çevirmeli, koku olan bölgeleri sirkeli su karışımı ile sildikten sonra güneş ışığına çok fazla maruz bırakmadan, oda sıcaklığında kurutmaya özen göstermelisiniz. Soba ya da direkt ısı kaynağına maruz bırakılan deri ürünler çok çabuk kurur ve tekrar yumuşatmak mümkün olmayabilir.

  • Deri mont bakımı için tercih edeceğiniz yöntemleri belirlerken ürünün bakım talimatlarını ve etiketindeki deri mont temizleme önerilerini dikkate almanız gerekir. Böylece deri montunuzda kalıcı hasarların oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

  • Deri koltuk, deri ayakkabı ve deri çanta gibi ürünlerde de düzenli bakım uygulamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Deri mont bakımı için tercih edilen bazı kimyasal içerikli temizlik maddeleri, ürünün renginin açılmasına ve boyasının akmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız deri bakım ürünlerinin hangi maddeleri içerdiğini incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Deri Mont Yıkanır mı?

Doğrudan suyun altına sokulan deri montlar anında yıpranır, kumaş ve yüzeyi deforme olur, hem iç hem de dış kısımlar gözle görülür bir şekilde etkilenir. Su ile temas sonrası deri montların eski işlevini kaybettiği de görülür. Rüzgar geçirgenliği artan deri montlar böylece yalnızca görünüm olarak değil; işlev olarak da problem yaratır.

Deri Mont Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Diğer giysi türlerinden farklı olarak deri ceketinizi çamaşır makinesinde yıkamak tavsiye edilmez. Çünkü bu işlem derinin büzülmesine ve kalitesini kaybetmesine neden olabilir.

Deri Ceket Ütülenir mi?

Deri ceketi ütülemek yıpranmaya yol açabileceği için önerilmez. Ancak mutlaka ütülemek istiyorsanız, ütü ısısının maksimum 80 derecede olmasına ve pamuklu, sıcağa dayanıklı bir astar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Deri Cekete Parfüm Sıkılır mı?

Deri montlar diğer kumaşlar gibi gözenekli yapıda olmadığı için üzerinde parfümden kaynaklanan lekelere rastlayabiliriz. Özellikle deri ceketi her giydiğinizde parfüm sıkıyor ve parfümü de yakından sıkmayı tercih ediyorsanız, ceketiniz üzerinde zamanla lekeler oluşması muhtemeldir.

Deri Çanta Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir süngere dökeceğiniz badem yağını yuvarlak hareketlerle çantanıza sürebilirsiniz. Bir diğer seçenek yine sünger yardımıyla vazelin sürmek ve ardından kalan fazla vazelini temiz bir bezle almaktır. Çantanızın rengine uygun olarak seçeceğiniz bir deri cilası uygulamak da çok daha uzun süre boyunca yeni ve güzel görünmesini sağlar. Renk solma problemi olmayan çantalar içinse şeffaf deri cilası tercih edebilirsiniz. Cilalama işleminden sonra çantanın 1 gün boyunca kurumaya bırakılması ve kullanılmaması gerekmektedir.

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Ilık suya az miktarda narin sıvı sabun ekleyin. Bu karışıma batırıp iyice sıktığınız temiz bir bezle çantanızı silebilirsiniz. Sıvı sabun çantanın temizlenirken dezenfekte olmasını da sağlar. Derinin çok fazla su emmemesi için bez çok ıslak olmamalı, silme işlemi çok uzatılmamalıdır. Tüm temizlik işlemlerinden önce hazırladığınız temizlik ürününü çantanın küçük bir yerinde test ederseniz malzemesine ve rengine zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Ayakkabılar için özel olarak üretilmiş ayakkabı kalıplarını kullanarak deri ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz. Eğer elinizde kalıp bulunmuyorsa eski usül yöntemlerden gazete kağıdını uygulayabilirsiniz. Ayakkabınızı gergin tutacak kadar gazete kağıdını buruşturup ayakkabınızın içine sıkıştırın. Gazetelerin ayakkabı tabanına zarar vermesinden endişe duyuyorsanız renksiz poşetleri de buruşturarak kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı