Deri Mont Bakımı Rehberi

Deri mont bakımı nasıl yapılır? Deri mont nasıl yumuşatılır? Deri mont bakımı hakkında detaylı bilgi için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
askıda siyah deri ceket

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Her dönem moda trendleri arasında yerini alan deri montlar, şık ve rahat kombinlerin de vazgeçilmezidir. Ancak doğru şekilde bakımı yapılmayan deri montlar, zaman içinde kurur ve kullanılamaz hale gelebilir. Deri sertleşmesi olarak adlandırılan bu duruma belli etkenler neden olur. Bu yazımızda deri mont bakımı nasıl yapılır, deri nasıl yumuşatılır gibi soruların cevabını ve deri mont bakımı inceliklerini açıklıyoruz.

Narin ve hassas bir yapıya sahip olan deri montlarınızın bakımı için, farklı özelliklerde geliştirilmiş deri bakım kremi çeşitlerinden birini değerlendirebilirsiniz.

Deri Mont Bakımı Püf Noktaları

Derinin çok uzun süre kullanılmaması ya da aşırı ısıya maruz kalması gibi faktörler, severek giydiğiniz deri montunuzun yüzeyini sert ve pürüzlü bir hale dönüştürür. Deri mont nasıl yumuşatılır, deri ceket nasıl parlatılır, deri ceket bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız, deri ceket bakımı için verdiğimiz önerileri değerlendirebilir ve gardırobunuzun en önemli parçalarından biri olan deri montunuzun bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sert deri nasıl yumuşatılır diyorsanız, deri mont yumuşatma için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri Hint yağıdır. Hint yağını, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla deri montunuzun üzerine uygulayarak deriyi yumuşatabilir ve deri montunuzun ömrünü uzatabilirsiniz. Yağlama yöntemi deri ceket parlatma için de çok etkilidir.

  • Derinin sertleşmesine neden olan etkenlerden en önemlisi suya ve sıvıya maruz kalmasıdır. Bu nedenle deri ürünleri yıkamamak ve uzun süre sıvıya maruz bırakmamak koruyucu bir faktördür.

  • Eğer deri montunuz çok fazla ıslandıysa, derinin sıvıyı emmesini engellemek için hemen kuru bir bez yardımıyla silmeli ve ardından badem yağı veya vazelin yağı kullanarak bakımını yapmalısınız. Bu yağları, bir sünger yardımıyla ve çok fazla kalın bir tabaka olmayacak şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz.

    deri mont giyen erkek
  • Eksiksiz bir deri mont bakımı yapmayı ve montunuzun su geçirmez özelliğine sahip olmasını istiyorsanız, ev yöntemleri yerine deri yumuşatıcılar ya da deri bakım kremi setlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, yüzeyde yağ kalıntısı bırakmadan derinin ömrünü uzatacak ve su geçirmezlik sağlayan faydalı maddeleri içerdiği için deri montunuzun dayanıklılığını artıracaktır.

  • Eğer deri ceketinizde ter vb. kokular sinmiş ise astarı yüze gelecek şekilde ters çevirmeli, koku olan bölgeleri sirkeli su karışımı ile sildikten sonra güneş ışığına çok fazla maruz bırakmadan, oda sıcaklığında kurutmaya özen göstermelisiniz. Soba ya da direkt ısı kaynağına maruz bırakılan deri ürünler çok çabuk kurur ve tekrar yumuşatmak mümkün olmayabilir.

  • Deri mont bakımı için tercih edeceğiniz yöntemleri belirlerken ürünün bakım talimatlarını ve etiketindeki deri mont temizleme önerilerini dikkate almanız gerekir. Böylece deri montunuzda kalıcı hasarların oluşumunu önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

  • Deri koltuk, deri ayakkabı ve deri çanta gibi ürünlerde de düzenli bakım uygulamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

Deri mont bakımı için tercih edilen bazı kimyasal içerikli temizlik maddeleri, ürünün renginin açılmasına ve boyasının akmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanacağınız deri bakım ürünlerinin hangi maddeleri içerdiğini incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?