Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri mont nasıl temizlenir? Deri montların rutin temizliği, bakımı, lekeler için pratik yöntemler ve deri mont temizliği püf noktaları.

Güncellenmiş

Reklam
Deri Mont Nasıl Temizlenir

Deri mont nasıl temizlenir veya deri mont nasıl yıkanır sorularının cevabını ararken, kullanma talimatında gördüğünüz “yıkanmaz” ibaresi deri mont temizleme konusunu kafa karıştırıcı bir hale getirebilir. Evet, belki deri montları makineye atıp yıkamak mümkün değil fakat bu durumda deri monttaki lekeler nasıl çıkar? Onları kuru temizlemeye göndermek dışında evde nasıl temizleyebiliriz? Bu konudaki en pratik bilgileri yazımızın devamında bulacaksınız.

Deri Mont Temizliğine Başlamadan Önce

Deri mont temizliğine başlamadan evvel ceketin içinde yer alan ve tam olarak hangi tür deriden olduğunu gösteren kullanma talimatına bakın. Talimatlar genellikle ceketinizi profesyonel bir temizleyiciye götürmenizi tavsiye edecektir. Deri mont kuru temizleme yapılır mı? sorusu kuru temizlemeyi daha konforlu ve güvenli bir seçenek olduğu için aklımıza getirse de, bu her zaman elverişli ve hesaplı bir yöntem değildir.

  • Söz konusu deri mont bakımı olduğunda birçok kullanma talimatı deri temizlemede kullandığınız malzemeyi ceketin tümünde kullanmadan önce nerede deneyebileceğiniz gibi standart bir tavsiyeye yer vermez. Deri ceket temizliğine başlamadan önce, kullanacağınız ürünü veya karışımı ceketin kol kısmında, tersine çevirip deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir renk değişikliği fark ederseniz, ürünü kullanmamalısınız. Bu yüzden deri mont bakımı için herhangi bir sıvı karışım uygulamadan önce test etmenizde fayda var.
  • Kullanacağınız sıvının ceketinize zarar verebileceğini görmenin bir başka yolu daha var. Sıvıyı kullanmadan önce ceketin kollarına birkaç damla su serpin. Eğer birkaç dakika sonra dahi suyu emmediyse, bu montun korumalı olduğunu gösterir; dolayısıyla daha rahat edersiniz. Ancak tam tersi olur ve mont suyu hemen emerse daha dikkatli davranmalısınız. 

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Ceketinizi ilk günkü gibi muhafaza etmenin ve uzun süre yeni görünmesini sağlamanın bazı kolay yolları var. Peki, deri mont nasıl temizlenir? İşte birkaç yöntem.

Sabunlu ılık su

Deri ceket bakımı için oldukça tercih edilen, yaygın bir yöntem. PH seviyesi dengeli olan, kokusuz sıvı sabun veya bebek şampuanı ile hazırladığınız karışımı deri ceketin dışına nemli bir bez veya sünger yardımıyla uygulayın. Ardından yumuşak bir bez ile silin. Bu işlemi yalnızca ceketin dışı gerçekten kirlendiğinde yapın.

Deri temizleme mendilleri 

Elbette konu deri ceket temizleme olduğunda akla ilk gelen yöntemlerden. Bu mendillerin en iyi yanı oldukça pratik olması. Ancak mendiller hem temizleyip hem bakım yapıp hem de ceketinizin ömrünü koruyabilir mi? Bu tartışılır. Ayrıca bu mendillerin birçoğu çevre dostu ve hesaplı değil. Hepsi bir arada şeklinde görünen ürünleri tercih etmek yerine eski usul yöntemleri tercih ederek daha uzun vadeli bir çözüm üretebilirsiniz.

Zeytinyağı 

Deri monttaki lekeleri temizlemekte ve aynı zamanda deri bakımında da kullanılan bir diğer yöntem. Yumuşak bir bez yardımı ile zeytinyağını yalnızca  lekelerin üzerine sürün ve ovalayın. Bu yöntemi deri ceketin tamamını temizlemek için değil, yalnızca lekeler ve izler için kullanmanızı öneririz.

Beyaz sirke 

Ondan faydalanmadığımız bir yer var mı? Dilerseniz beyaz sirkeyi bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak, yumuşak, temiz bir bez yardımı ile ceketin yüzeyindeki kirli noktalara uygulayın. Beyaz sirkeyi de yalnızca lekeli alanlarda kullanmanızı öneririz.

BUNLARA DİKKAT! Yukarıda bahsedilenlerin tümü korumalı olarak bilinen, belirli deri türlerinde kullanılmalıdır. Buna rağmen sonuçlar farklılık gösterebilir ve deri ceketin zarar görme riski diğer giysilere göre her zaman daha yüksektir. Ayrıca süet veya nubuk derilerde yukarıda bahsedilen yöntemler hiçbir zaman kullanılmamalıdır.

Deri Monttaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Ceketiniz kirlendiyse, farklı lekeler için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerden faydalanmalısınız. Ancak öncelikle belirtmeliyiz ki; lekeler söz konusu olduğunda, en büyük rakibiniz zaman. Leke deri ceketin üzerinde ne kadar uzun bir süre kalırsa, çıkarması o kadar zor olacaktır. Deri mont üzerindeki temizlik işlemleri yalnızca gündelik, nispeten basit leke türleri için geçerlidir. Bir boyanın bulaşması gibi önemli problemlerde akla ilk gelecek çözümün her zaman kuru temizleme olması gerekir.

Mürekkep Lekesi

Çabuk davranıldığı takdirde, mürekkep lekesinden tamamen kurtulmak mümkündür. Deri için özel olarak geliştirilen bazı profesyonel leke çıkarıcıları tercih edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki, mürekkep tamamen kuruduktan sonra lekeyi bu ürünlerle bile çıkarmak çok zor olacaktır.

Eğer ceketiniz korumalı deri ise, pamuk çubuğu alkole batırarak lekeli alana sürmeyi de deneyebilirsiniz. Zeytinyağı ve hatta yüz kremi gibi içerikleri de leke üzerine nazikçe uygulayabilirsiniz. 

Yağ Lekesi

Yağ lekelerini çıkarmanın en iyi yolu, üzerine talk pudrası serpmek ve iyice emilmesi için birkaç saat beklemek olacaktır. Ardından mikrofiber bir bez veya yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla hafifçe fırçalayabilirsiniz.

Yağ lekelerine karşı etkili olan diğer alternatifler arasında hem mısır nişastası hem de kabartma tozu yer alıyor. Deri ceketinizin lekelendiğinden şüpheleniyorsanız, bu ikiliden birini lekeye sürmek için nemli, yumuşak bir bez kullanın. Bir gece veya en az birkaç saat bekletin. Nişasta veya kabartma tozu yağı tamamen emecektir. Ovalamak için tekrar nemli bir bez kullanın. Ardından, deri ceketi kurutmak için kuru bir havlu kullanabilirsiniz. 

BUNLARA DİKKAT!  Temizlik işlemi esnasında deri montunuza yoğun baskı uygulamak ya da sert bir şekilde silmekten kaçının. Deri ceketinizin dışını sildikten sonra kuruması için uygun bir yere asın. Ancak renginin solmaması ve deri montun zarar görmemesi için güneşe veya kalorifer gibi bir ısı kaynağının yakınına asmamaya özen gösterin.

Deri Mont Bakımı

  • Leke temizliği sonrası deri ceket bakımı; vazelin,  zeytinyağı ve nemlendirici krem kullanılarak yapılabilir.  Zeytinyağının deri ceket bakımı için uygun olduğunu söylemiştik. Vazelin de yağ bazlı olduğu için özellikle temizlik sonrası deri parlatma amacıyla sıkça tercih ediliyor. Vazelini sürdükten sonra iyice emmesini bekleyin, daha sonra kuru bir bezle nazikçe kalıntıları alın.
  • Uzun süreli kullanım, yüksek ısıya maruz kalma sonrası deri yumuşatma işlemi uygulamak ceketinizi yumuşatacak ve esnetecektir. Aslında bu adım, deri mont temizleme için en önemli adım olarak düşünülebilir çünkü bunu yapmayı unutursanız ceketiniz katılaşabilir ve hatta çatlayabilir. Ceketinizi bir sonraki mevsime kadar kaldırmayı düşünüyorsanız dahi yumuşatıcı uygulamayı unutmayın. Deri yumuşatma ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz. 
  • Deri montunuzun her zaman bakımlı ve temiz olmasını istiyorsanız kirlenmesini beklemeden kısa aralıklarla silmeniz doğru olacaktır. Yumuşak bir bez ya da sünger, gündelik bakım için yeterlidir.
  • Deri ceketinizin temizlik ve bakımını yaptıktan sonra hiçbir zaman katlamayın ve hava alacak şekilde asmayı tercih edin. Böylece kırışıklık oluşumunu önlersiniz.
  • Deri montlarınızı uzun süre kullanmak, kullanım ömrünü artırmak ve yıllar geçse de ilk günkü gibi görünmesini sağlamak istiyorsanız düzenli bakım şarttır. Belli aralıklarla kuru temizlemeye verilen deri montlar bu şekilde yeterli temizliğe ve bakıma zahmetsizce kavuşur. Bunun yanı sıra bakım için isteğe bağlı olarak özel spreyler de kullanılabilir.

Deri Ceket Temizleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Deri cekete parfüm sıkılır mı? Parfüm deride leke bırakırsa nasıl temizlemeliyim?

Deri montlar diğer kumaşlar gibi gözenekli yapıda olmadığı için üzerinde parfümden kaynaklanan lekelere rastlayabiliriz. Özellikle deri ceketi her giydiğinizde parfüm sıkıyor ve parfümü de yakından sıkmayı tercih ediyorsanız, ceketiniz üzerinde zamanla lekeler oluşması muhtemeldir. Bu durumda, yukarıda bahsettiğimiz deri mont leke çıkarma yöntemlerini uygulamalı ve ardından rutin deri bakımı aşamasına geçmelisiniz.

Deri ceket ütülenir mi?

Deri ceketi ütülemek yıpranmaya yol açabileceği için önerilmez. Ancak mutlaka ütülemek istiyorsanız, ütü ısısının maksimum 80 derecede olmasına ve pamuklu, sıcağa dayanıklı bir astar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Elde veya çamaşır makinesinde deri mont nasıl yıkanır?

Diğer giysi türlerinden farklı olarak deri ceketinizi çamaşır makinesinde yıkamak tavsiye edilmez çünkü bu işlem, derinin büzülmesine ve kalitesini kaybetmesine neden olabilir.

Peki elde deri mont yıkanır mı? Doğrudan suyun altına sokulan deri montlar anında yıpranır, kumaş ve yüzeyi deforme olur, hem iç hem de dış kısımlar gözle görülür bir şekilde etkilenir. Su ile temas sonrası deri montların eski işlevini kaybettiği de görülür. Rüzgar geçirgenliği artan deri montlar böylece yalnızca görünüm olarak değil; işlev olarak da problem yaratır. 

İşte bu kadar! Deri mont nasıl temizlenir artık bildiğinize göre montunuzda gerekli temizliği ve bakımı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı