Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri mont sahipleri için temizlik konusu kafa karıştırıcı olabilir. Deri montların temizliği nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi sorulara cevap veren bu yazımızda yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerden söz ediyoruz.

Güncellenmiş

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri montların etiketinde yazan kullanım talimatına baktığınızda göreceğiniz şey net bir “yıkanmaz” ibaresi olacaktır. Evet, deri montları makineye atıp yıkamak mümkün değil fakat onları kuru temizlemeye göndermek dışında evde nasıl temizleyebiliriz? Bu konudaki en pratik bilgileri yazımızın devamında bulacaksınız.

Lekelenmiş Deri Mont Temizliğinin Püf Noktaları

  • Deri mont temizliğinde olabildiğince az miktarda su kullanmalı, hatta mümkünse hiç kullanmamalısınız.
  • En etkili çözüm için ılık su ile yıkanıp sıkılmış bir bezden yardım almanız doğru olacaktır.
  • Bez ya da sünger yardımı ile nazikçe silinen deri mont, yüzeydeki nemden hızlıca kurtulmak için mutlaka bir süre havalandırılmalıdır.
  • Lekelenmiş deri mont için temizlikte yalnızca leke üzerine yoğunlaşmanızı ve geniş çaplı bir temizliğe girişmemenizi öneririz.
Deri montunuzun her zaman bakımlı ve temiz olmasını istiyorsanız kirlenmesini beklemeden kısa aralıklarla silmeniz doğru olacaktır. Yumuşak bir bez ya da sünger, gündelik bakım için yeterlidir.
NA

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Deri Mont Bakımı

Deri montlarınızı uzun süre kullanmak, kullanım ömrünü artırmak ve yıllar geçse de ilk günkü gibi görünmesini sağlamak istiyorsanız düzenli bakım şarttır. Belli aralıklarla kuru temizlemeye verilen deri montlar bu şekilde yeterli temizliğe ve bakıma zahmetsizce kavuşur. Bunun yanı sıra bakım için isteğe bağlı olarak özel spreyler de kullanılabilir. Ancak tekrar hatırlatalım, deri montlar asla yıkanmaz.

Deri Mont Nasıl Temizlenmez?

Deri mont nasıl temizlenir sorusunu cevapladıktan sonra sıra geldi nasıl temizlenmez meselesine. Doğrudan suyun altına sokulan deri montlar anında yıpranır, kumaş ve yüzeyi deforme olur, hem iç hem de dış kısımlar gözle görülür bir şekilde etkilenir. Su ile temas sonrası deri montların eski işlevini kaybettiği de görülür. Rüzgarı geçirgenliği artan deri montlar böylece yalnızca görünüm olarak değil; işlev olarak da problem yaratır. Bunun dışında deri mont bakımı sırasında yapılmaması gereken bir diğer şey ise yoğun baskı uygulamak ya da sert bir şekilde silmek olarak sıralanabilir.

Lekeye müdahale ederken yumuşak davranın... Bez ya da süngeri ılık su ile yıkayın, soğuk ya da sıcak su kullanmayın... Havalandırmayı unutmayın, temizlik ve bakım sonrası deri montunuzu mutlaka bir köşeye asın.

Bunlara Dikkat

Deri mont üzerindeki temizlik işlemleri yalnızca çay ya da kahve gibi gündelik, nispeten basit leke türleri için geçerlidir. Bir boyanın bulaşması gibi önemli problemlerde akla ilk gelecek çözümün her zaman kuru temizleme olması gerekir.

Aslen yayınlandı