Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Evde çok basit yöntemler uygulayarak ayakkabılarınızın bakımını kısa sürede tamamlayabilir, yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak onları ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz. Peki deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 23 Eylül 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Deri Ayakkabılar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Deri ayakkabılar üretim sırasında özel işlemlerden ve kalıplardan geçirildikleri için ilk kullanımda oldukça sert bir yüzeye sahip olabilirler. Bunun dışında yoğun sıvı temasına maruz kalan deri ayakkabılarda bir takım form bozulmaları ve yüzey sertleşmeleri meydana gelebilir. Bu tür durumlara karşı aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

Sertleşen deri ayakkabınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz en uygun yöntemlerden biri dış yüzeye badem yağı, hint yağı ya da vazelin uygulamaktır. Bu üç madde ayakkabınızın yumuşamasını, temizlenmesini ve aynı zamanda deri yüzeyin cilalı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Deri Ayakkabı Yumuşatmak İçin Pratik Yöntemler

  1. 1

   Daha Sık Giymeye Çalışın

   Yeni deri ayakkabılar sık giyildiklerinde gerilmeye bağlı olarak zamanla gevşeyebilir. Deri ayakkabınızı sık sık giyerek bir miktar yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

  2. 2

   Saç Kurutma Makinesinden Yardım Alın

   Deri ayakkabınızı saç kurutma makinesi ile küçük ölçüde ısıttıktan sonra üzerine kalın bir çorap geçirebilirsiniz. Bu sayede dış yüzeye uygulanan ısı yardımıyla deri yumuşayacaktır.

  3. 3

   Gazete Kağıdı Yöntemi

   Gazete kağıtlarını hafifçe ıslatarak nemlendirin ve ardından buruşturun. Buruşturduğunuz gazete toplarını ayakkabınızın burnuna temas edecek şekilde, boşluk bırakmadan doldurun. Bu işlem ayakkabınızın gerilmesini ve gerilme sonucunda yumuşamasını neden olacaktır. Eğer ayakkabı kalıplarınız varsa gazete kağıdı yerine kalıp da kullanabilirsiniz.

  4. 4

   Dolguları Çıkarın ve Vazelin Sürün

   En az 24 saat beklettikten sonra dolguları çıkarmayı unutmayın. Dilerseniz dolguları çıkarmadan önce, parmak ucu kadar az miktarda vazelini sünger yardımıyla ayakkabınızın yüzeyine uygulayabilirsiniz.

 • Islaklıktan Sertleşen Deri Ayakkabılar Nasıl Yumuşatılır?

  Yağmur, kar ya da herhangi bir sıvı teması deri ayakkabıların formlarının bozulmasına ve kuruduklarında yoğun bir şekilde sertleşmelerine neden olabilir. Islanmış deri ayakkabı bakımı yapmak için birkaç küçük işlem gerçekleştirebilir ve ayakkabınızı tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. İşte ıslaklıktan sertleşen deri ayakkabıları yumuşatmanın sırları:

  1. 1

   Önce Kurulayın

   Deri ayakkabınız eğer yeni ıslandıysa acil durum uygulaması olarak, önce yumuşak bir kuru bez yardımıyla olabildiğince kurutmaya başlamanız tavsiye edilir.

   Deri Ayakkabı Giyen Adam
  2. 2

   Suyu Emmesini Engelleyin

   Deri ayakkabınızın suyu emmesini engellediğinizde daha fazla sertleşmesini de önleyebilirsiniz.

  3. 3

   Hızlıca Kurutun

   İşlem sırasında yumuşak bezi tampon uygulaması yapar gibi kullanmanız, daha hızlı ve etkili bir kurulama yapmanızı sağlayacaktır. Ardından yukarıda bahsedilen saç kurutma makinesi, gazete dolgusu ve vazelin işlemleri ile bakım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Bakımında Bunlara Dikkat!

Belirtilen yöntemleri, ayakkabınızın küçük bir bölgesi üzerinde uyguladıktan sonra kullanmanız önerilir. İşlemleri yaparken eldiven kullanarak ellerinizi koruyabileceğinizi de unutmayın. Bu yöntemleri süet ayakkabılar üzerinde uygulamanız tavsiye edilmez. Süet ayakkabılara özel hazırlanan bakım rehberini okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?