Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Evde çok basit yöntemler uygulayarak ayakkabılarınızın bakımını kısa sürede tamamlayabilir, yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak onları ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz. Peki deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Deri Ayakkabılar
Reklam
Sign Up Banner

Deri ayakkabılar üretim sırasında özel işlemlerden ve kalıplardan geçirildikleri için ilk kullanımda oldukça sert bir yüzeye sahip olabilirler. Bunun dışında yoğun sıvı temasına maruz kalan deri ayakkabılarda bir takım form bozulmaları ve yüzey sertleşmeleri meydana gelebilir. Bu tür durumlara karşı aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

Sertleşen deri ayakkabınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz en uygun yöntemlerden biri dış yüzeye badem yağı, hint yağı ya da vazelin uygulamaktır. Bu üç madde ayakkabınızın yumuşamasını, temizlenmesini ve aynı zamanda deri yüzeyin cilalı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Deri Ayakkabı Yumuşatmak İçin Pratik Yöntemler

 1. Daha Sık Giymeye Çalışın

  Yeni deri ayakkabılar sık giyildiklerinde gerilmeye bağlı olarak zamanla gevşeyebilir. Deri ayakkabınızı sık sık giyerek bir miktar yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 2. Saç Kurutma Makinesinden Yardım Alın

  Deri ayakkabınızı saç kurutma makinesi ile küçük ölçüde ısıttıktan sonra üzerine kalın bir çorap geçirebilirsiniz. Bu sayede dış yüzeye uygulanan ısı yardımıyla deri yumuşayacaktır.

 3. Gazete Kağıdı Yöntemi

  Gazete kağıtlarını hafifçe ıslatarak nemlendirin ve ardından buruşturun. Buruşturduğunuz gazete toplarını ayakkabınızın burnuna temas edecek şekilde, boşluk bırakmadan doldurun. Bu işlem ayakkabınızın gerilmesini ve gerilme sonucunda yumuşamasını neden olacaktır. Eğer ayakkabı kalıplarınız varsa gazete kağıdı yerine kalıp da kullanabilirsiniz.

 4. Dolguları Çıkarın ve Vazelin Sürün

  En az 24 saat beklettikten sonra dolguları çıkarmayı unutmayın. Dilerseniz dolguları çıkarmadan önce, parmak ucu kadar az miktarda vazelini sünger yardımıyla ayakkabınızın yüzeyine uygulayabilirsiniz.

Islaklıktan Sertleşen Deri Ayakkabılar Nasıl Yumuşatılır?

Yağmur, kar ya da herhangi bir sıvı teması deri ayakkabıların formlarının bozulmasına ve kuruduklarında yoğun bir şekilde sertleşmelerine neden olabilir. Islanmış deri ayakkabı bakımı yapmak için birkaç küçük işlem gerçekleştirebilir ve ayakkabınızı tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. İşte ıslaklıktan sertleşen deri ayakkabıları yumuşatmanın sırları:

 1. Önce Kurulayın

  Deri ayakkabınız eğer yeni ıslandıysa acil durum uygulaması olarak, önce yumuşak bir kuru bez yardımıyla olabildiğince kurutmaya başlamanız tavsiye edilir.

  Step 1: Deri Ayakkabı Giyen Adam
 2. Suyu Emmesini Engelleyin

  Deri ayakkabınızın suyu emmesini engellediğinizde daha fazla sertleşmesini de önleyebilirsiniz.

 3. Hızlıca Kurutun

  İşlem sırasında yumuşak bezi tampon uygulaması yapar gibi kullanmanız, daha hızlı ve etkili bir kurulama yapmanızı sağlayacaktır. Ardından yukarıda bahsedilen saç kurutma makinesi, gazete dolgusu ve vazelin işlemleri ile bakım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Deri Ayakkabı Bakımında Bunlara Dikkat!

Belirtilen yöntemleri, ayakkabınızın küçük bir bölgesi üzerinde uyguladıktan sonra kullanmanız önerilir. İşlemleri yaparken eldiven kullanarak ellerinizi koruyabileceğinizi de unutmayın. Bu yöntemleri süet ayakkabılar üzerinde uygulamanız tavsiye edilmez. Süet ayakkabılara özel hazırlanan bakım rehberini okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Rugan Ayakkabı Boyanır mı?

Ruganın parlak yapısını koruması, çatlama ve yıpranma olmaması için hangi ürün veya aksesuar olduğu fark etmeksizin bakım gerekmektedir. Boyama işlemi de bu bakımın bir parçası olarak sayılabilir çünkü rugan boyası, rugan deriye bakım sağlayan maddeler içerir. Ancak ayakkabı boyama işleminde kaliteli ve rugan deri için özel olarak üretilmiş olan boyalar kullanılmalıdır. Diğer ayakkabılar için kullandığınız boyaları kullanırsanız rugan derinin parlak yüzeyinde dalgalı ve lekeli bir görünüm oluşabilir. Ayrıca farklı renkteki ayakkabılarınızı boyarken aynı süngeri kullanmamalı ve olası kazaların önüne geçmelisiniz.

Rugan Ayakkabı ve Diğer Rugan Ürünlerin Bakımı Aynı mıdır?

Sorunun cevabı evet! Bütün bu bilgilerden sonra rugan çanta nasıl temizlenir ya da diğer rugan deri ürünlerimi nasıl temizleyebilirim soruları aklınıza takılmış olabilir. Rugan deri eşyaların birbirinden farklı olarak dikkat gerektiren bazı yönleri olabilir. Örneğin, kullanılan derinin gevşekliğinden dolayı bazen bir deri ceket, ayakkabıdan daha fazla kırışıklığa sahip olabilir. Ya da süet, nubuk gibi farklı deri türleri bir arada kullanılmış olabilir. Bu nedenle bu bölgeleri temizlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun çünkü farklı deri türleri farklı temizleme ve bakım yöntemleri uygulamanızı gerektirebilir. Ayrıca rugan ayakkabı bakımı yöntemlerini ayakkabınıza veya rugan diğer ürünlere uygulamadan önce ürünün görünmeyen bir bölgesinde derinin hassasiyetini ölçüp zarar görüp görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Rugan Ayakkabının Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Rugan ayakkabıları daha uzun süre kullanabilmek için giyerken çekecek kullanmak ve üzerine basmamak oldukça önemlidir. Zira ayakkabının hassas yapısı çatlamaya müsaittir ve arkasına bir kez basılması halinde sürekli kıvrılma yapacaktır. Bunun yanı sıra çatlayan bölümler, ruganın parlak yapısından dolayı diğer deri ayakkabılara göre daha fazla göze çarpmaktadır.

Deri Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Ayakkabılar için özel olarak üretilmiş ayakkabı kalıplarını kullanarak deri ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz. Eğer elinizde kalıp bulunmuyorsa eski usül yöntemlerden gazete kağıdını uygulayabilirsiniz. Ayakkabınızı gergin tutacak kadar gazete kağıdını buruşturup ayakkabınızın içine sıkıştırın. Gazetelerin ayakkabı tabanına zarar vermesinden endişe duyuyorsanız renksiz poşetleri de buruşturarak kullanabilirsiniz.

Pratik Deri Bot Temizliği Nasıl Yapılır?

Ilık sabunlu su ile deri bot temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca temizlik için kış aylarında daha yüksek koruma sağlaması için botlar için özel olarak tasarlanan sprey ve temizleyicileri de tercih edebilirsiniz.

Deri Ayakkabı Yıkanır mı?

Çamaşır makinesinde deri ayakkabı yıkanır mı? Deri ayakkabılar için bu kesinlikle iyi bir seçenek değildir. Makinede yıkamak ayakkabınızın yapışkanlarına zarar verip yapısını bozar. Deri ayakkabıyı elde yıkamak da aynı şekilde tavsiye edilmez. Çünkü gerçek deri, suyu bir sünger gibi içine çeker; ıslanan deri sertleşir ve bu durum ayakkabı derisinin çatlamasına sebep olur. Bu yüzden her zaman tavsiye edilen, nemli bir bezle hafifçe silmektir.

Deri Botların Kurumaması İçin Neler Yapılabilir?

Botu silmek kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır.

Süet Ayakkabı Neyle Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliğini için özel olarak üretilmiş bir süet fırçası edinin. Süet ayakkabınızdaki leke ve izlerden kurtulmak için bunu kullanın. Fırçayla çıkaramadığınız lekeler için özel süet silgisi, bulamıyorsanız da kalem silgisi kullanın.

Süet Botlar Islakken Temizlenir mi?

Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir.

Aslen yayınlandı