Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Evde çok basit yöntemler uygulayarak ayakkabılarınızın bakımını kısa sürede tamamlayabilir ve yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak onları ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz. Peki deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm ipuçları yazımızın devamında...

Güncellenmiş

Reklam
Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri Ayakkabı Yumuşatmak İçin Pratik Yöntemler

Deri ayakkabılar üretim sırasında özel işlemlerden ve kalıplardan geçirildikleri için, ilk kullanımda oldukça sert bir yüzeye sahip olabilirler. Bunun dışında yoğun sıvı temasına maruz kalan deri ayakkabılarda da bir takım form bozulmaları ve yüzey sertleşmeleri meydana gelebilir. Bu tür durumlara karşı aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

  • Yeni deri ayakkabılar sık giyildiklerinde, gerilmeye bağlı olarak zamanla gevşeyebilir. Deri ayakkabınızı sık sık giyerek bir miktar yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
  • Deri ayakkabınızı saç kurutma makinesi ile küçük ölçüde ısıttıktan sonra üzerine kalın bir çorap geçirebilir ve bu sayede dış yüzeye uygulanan ısı yardımıyla yumuşayabilirsiniz.
  • Gazete kağıtlarını hafifçe ıslatarak nemlendirin ve ardından buruşturun. Buruşturduğunuz gazete toplarını ayakkabınızın burnuna temas edecek şekilde, boşluk bırakmadan doldurun. Bu işlem ayakkabınızın gerilmesini ve gerilme sonucunda yumuşamasını neden olacaktır.
  • Eğer ayakkabı kalıplarınız varsa gazete kağıdı yerine kalıp da kullanabilirsiniz.
  • En az 24 saat beklettikten sonra dolguları çıkarmayı unutmayın. Dilerseniz dolguları çıkarmadan önce, parmak ucu kadar az miktarda vazelini sünger yardımıyla ayakkabınızın yüzeyine uygulayabilirsiniz.
Sertleşen deri ayakkabınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz en uygun yöntemlerden biri de, dış yüzeye badem yağı, hint yağı ya da vazelin uygulamaktır. Bu üç madde ayakkabınızın yumuşamasını, temizlenmesini ve aynı zamanda deri yüzeyin cilalı bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Islaklıktan Sertleşen Deri Ayakkabılar Nasıl Yumuşatılır?

Yağmur, kar ya da herhangi bir sıvı teması deri ayakkabıların formlarının bozulmasına ve kuruduklarında yoğun bir şekilde sertleşmelerine sebep olabilir. Islanmış deri ayakkabı bakımı yapmak için birkaç küçük işlem gerçekleştirebilir ve ayakkabınızı tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. İşte ıslaklıktan sertleşen deri ayakkabıları yumuşatmanın sırları:

  • Deri ayakkabınız eğer yeni ıslandıysa, acil durum uygulaması olarak öncelikle yumuşak bir kuru bez yardımıyla olabildiğince kurutmaya başlamanız tavsiye edilir.
  • Deri ayakkabınızın suyu emmesini engellediğinizde daha fazla sertleşmesini de önleyebilirsiniz.
  • İşlem sırasında yumuşak bezi tampon uygulaması yapar gibi kullanmanız, daha hızlı ve etkili bir kurulama yapmanızı sağlayacaktır. Ardından yukarıda bahsedilen saç kurutma makinesi, gazete dolgusu ve vazelin işlemleri ile bakım sürecini tamamlayabilirsiniz.
Deri ayakkabılara uyguladığınız gazete dolgusunu ne kadar uzun süre bekletirseniz, derinin gerilmesi ve yumuşaması o kadar artar. Eğer ayakkabınızın yeteri kadar esnediğini düşünmüyorsanız bekleme süresini uzatabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Belirtilen yöntemleri, ayakkabınızın küçük bir bölgesi üzerinde uyguladıktan sonra kullanmanız önerilir. İşlemleri yaparken eldiven kullanarak ellerinizi koruyabileceğinizi de unutmayın. Bu yöntemleri süet ayakkabılar üzerinde uygulamanız tavsiye edilmez. Süet ayakkabılara özel hazırlanan bakım rehberini okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aslen yayınlandı