Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Deri Ayakkabı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Şık, uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarıyla bilinen deri ayakkabılarınızın ilk günkü formunu koruması ve uzun yıllar yıpranmadan giyebilmeniz için yapılması gereken pratik işlemleri bu yazımızda derledik. Deri ayakkabılarınızın bakımını nasıl yapacağınızı keşfetmek için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

nubuk ayakkabı nasıl temizlenir

Deri Ayakkabılar için Pratik Bakım Önerileri

Ayakkabılarınızı deri ürünler için tasarlanmış fırçalar ile fırçalayarak üzerindeki çamur benzeri kalıntıları temizlemeniz, kalıntıların yayılmasını önler. Deri ayakkabılarınızın temizliği için çoğu zaman nemli bir bez yeterlidir. Nemli bez deri üzerinde oluşan toz ve kiri kolayca temizlerken derinin de nemlenmesini sağlayarak ayakkabılarınızın ömrünü uzatır.Ancak bazen nemli bez, oluşan lekelerin çıkarmakta yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda bir kova içerisine ılık su ve az miktarda Omo Active Fresh sıvı deterjan koyarak bir bez yardımı ile deri ayakkabılarınızın temizliğini yapabilirsiniz. Bu işlem sonunda duru su ile yıkanmış bir bez ile ayakkabılarınızı tekrar silerek durulayabilirsiniz.Mevsim başlangıçlarında ayakkabılarınıza bir bez yardımıyla süreceğiniz badem yağı gibi deri dostu ürünler, derinin beslenmesini ve esneklik kazanmasını sağlar.

Deri ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra nemli bir bezle silmek, deri yüzeyinin nemlenmesine ve ömrünün uzamasına yardımcı olur.Ayakkabılarınızı giyip çıkarırken bağcıklarını çözerek genişletmeniz olası deformasyonların önüne geçmenizi sağlar.Uzun süre kullanmayacağınız zaman deri ayakkabıların bakımını yaparak dolaba kaldırmanız derinin kuruyup çatlamasına engel olur.
Deri ayakkabı temizliği

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Ayakkabılarınızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?  

  • Deri ayakkabı bakımı satın alma aşamasında başlar. Ayağınızın ölçüsüne tam uyan ayakkabıların yıpranması daha az olacağından, doğru numara seçimi ve almadan önce ayakkabıyı ayağınızda denemeniz faydalı olur. Ayak yapınıza göre ayakkabı seçiminizi belirlemeniz önemlidir. Ayağınız taraklı ise dar burunlu ayakkabılar yerine daha geniş burunlu modelleri seçmeniz ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır.
  • Ayakkabı giyip çıkarmak da ayakkabı bakımının bir parçasıdır. Ayakkabılarınızı giyerken ve çıkarırken bağcıklarını çözüp ayakkabınızı bollaştırmak ömrünü uzatacaktır. Giyerken parmaklarınızı kullanmak yerine çekçek kullanmak ve çıkarırken diğer ayağınızı kullanmak yerine elinizle çıkarmak ayakkabınızın kullanım ömrünü uzatırken deforme olmasını da engeller.  

Bunlara Dikkat

Ayakkabılarınızın bakımında kullanacağınız fırçanın kaliteli kıllardan üretilmiş olması derinin çizilmesini ve zarar görmesini engeller.

Deri ayakkabılar üzerindeki oluşan zorlu lekeler için profesyonel lostra salonlarından yardım almanız gerekebilir.

  • Ayakkabılarınızı üst üste iki gün giymeyin. Deri ayakkabılarınız gün boyu ayaklarınız altında nemlenir. Oluşan nemin yok olması için bir gün süreyle dinlenmeleri gerekir. Böylece ayakkabının ayağınızın şeklini almasını ve deforme olmasını engellersiniz.
  • Eğer ayakkabılarınız hava şartlarından dolayı ıslanırsa, en kısa sürede kurulamanız derinin ömrünü uzatacaktır. Ayakkabılarınızı kurutmak için direkt güneşe ya da diğer ısı kaynaklarına maruz bırakmanız derinin hızla çatlamasına yol açacağından kuru bir bezle silerek kurulamanız deri ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır.
  • Kolay bir temizlik sunan parlatıcı süngerler deri ayakkabının en büyük özelliği olan doğal hava geçirgenliğini engeller. Süngerin içindeki kimyasallar derinin uzun vadede yıpranmasına ve çatlamasına yol açar.
  • Uzun süre kullanmayacağınız zaman deri ayakkabılarınızı gergili ayakkabı kalıbına koymanız şekillerini korumaları açısından önemlidir. Eğer kalıbınız yoksa, birkaç parça kağıdı buruşturarak ayakkabının içine koymanız da benzer bir işlev görür.

Aslen yayınlandı