Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bot Nasıl Temizlenir?

Bot temizliği hem daha uzun süre kullanım hem de şık bir görünüm için çok önemlidir. İşte her zaman yepyeni görünen botlara sahip olmak için süet ve deri bot bakımı ipuçları.

Güncellenmiş

Kışlık siyah deri botlar, kaşkol ve ayakkabı temizleme fırçası
Reklam
Sign Up Banner

Botlarınızı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız ve bot nasıl temizlenir, bot bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız, aşağıdaki bot bakımı ve temizlik adımlarını uygulayarak deri ve süet botlarınızı temizleyebilirsiniz.

Deri Bot Nasıl Temizlenir?

Deri bot çeşitleri kış giysileri arasındaki en rahat parçalarından biri olarak kabul edilir. Ancak sert kış koşulları, botlarınızı tanınmayacak hale getirebilir. Peki deri bot nasıl temizlenir? Deri bot temizleme için ilk adım hafif nemli bir bez yardımı ile botu nazikçe silmektir. Nemli bezle silme işlemi, botun üzerindeki toz, kir ya da kurumuş çamurdan kurtulmanıza olanak tanır.

Botunuzun ilk temizliğini yaptıktan sonra bot temizleme spreyi ile asıl temizliğe geçebilirsiniz. Bot temizleme spreyini temiz ve kuru bir beze sıkın ve botunuzu yavaşça silin. Deri bot temizliği ve silme işlemi kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır. Ayakkabı boyası sadece botun yağlanmasını sağlamaz, aynı zamanda deriyi dış etkilere karşı da korur. Düzenli temizlik ve boyama ile deri bot bakımı yaparak botlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Botunuzu boyadıktan sonra yumuşak bir fırça ile fırçalamak, boyanın deriye daha iyi nüfuz etmesini ve daha parlak durmasını sağlayacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Süet Bot Nasıl Temizlenir?

Süet botlar kış aylarının en şık ayakkabı modelleri arasında yer alır. Ancak deri botlara göre daha hassas yapıya sahiplerdir. Hatta lekeleri daha çabuk çektikleri ve daha çabuk kirlendikleri için çoğu kişinin uzak durmayı tercih ettiği bot çeşitleri arasında yer alırlar. Aslında uygun şekilde temizlendiğinde süet botları da dilediğiniz zaman giyebilirsiniz.

Tel fırça ile temizlenen süet kadın ayakkabıları.
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Süet bot bakımı için süet fırçası, süet silgisi ve süet spreyi kullanmak, süet botunuzu temizlerken işinizi kolaylaştırır. Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir. Islak kısımlar kuruduktan sonra süet fırçası ile botunuzu iyice fırçalayın. Fırçalarken fırçayı aynı yöne doğru hareket ettirmeye dikkat edin. Süet silgisi ise fırçaladığınız botun üzerindeki lekeleri silmenizi sağlar. Tüm lekelerin çıktığından emin olduktan sonra süet temizleme spreyi ile işlemin son adımını tamamlayabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra botunuzu nemli bir bezle silmek, botun daha geç kirlenmesini sağlar. Botunuzu silerken iç kısmına gazete ya da kağıt havlu sıkıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece temizleme esnasında botun şeklinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Süet Bot Temizliği: Bunlara Dikkat!

Süet botunuz ıslandığında botunuzu kuruması için güneş ışığına bırakmayın, bunun yerine botunuzu güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında kurutmayı deneyin. Bot temizleme spreyi ile botunuzu silerken çok bastırmamaya da özen gösterin. Bezi bota fazla bastırmak boyasına zarar verebilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Süet Botlar Islakken Temizlenir mi?

Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir.

Deri Botların Kurumaması İçin Neler Yapılabilir?

Botu silmek kimi zaman derinin doğal yağını yitirmesine neden olabilir ve botun mat görünmesine yol açabilir. Bunu engellemek için ise en iyi yöntem botunuzu uygun bir boya ile tekrar boyamaktır.

Botların Nasıl Daha Uzun Süre Temiz Kalır?

Her kullanımdan sonra botunuzu nemli bir bezle silmek, botun daha geç kirlenmesini sağlar. Botunuzu silerken iç kısmına gazete ya da kağıt havlu sıkıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece temizleme esnasında botun şeklinin bozulmasını önleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı