Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hijyenik Ayakkabı Temizliği: Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği ve ayakkabı kokusu geçirme hakkında her şeyi bu yazıda sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam

Ayakkabılarımız gün boyu en kirli yüzeylere temas eder. Üstelik, spor yaparken, çalışırken tüm gün ayağımızda olan ayakkabılarımızda zamanla hoş olmayan bir koku oluşabilir. Peki ayakkabı temizliği için kullanabileceğimiz hijyenik temizlik yöntemleri nelerdir? Ayakkabı nasıl temizlenir , içi kirlenen ayakkabı nasıl temizlenir, ayakkabının içi nasıl dezenfekte edilir?

Ayakkabı İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için önce ayakkabı içinden başlamak gerekir. Ayakkabı içi temizleme, ayak sağlığımız için en önemli adımlardan biridir. Ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Öncelikle ayakkabının iç kısmını ayırın ve su ile yıkayın. Küçük bir kapta sıcak su ve ile bir karışım oluşturun. Bir sünger yardımıyla ayakkabı içlerini iyice ovalayın. Sıcak suyla duruladıktan sonra kuruması için havalandırın.

Ayakkabı Temizliği için Hijyenik Yöntemler

Ayakkabı temizliği için en kolay yöntem, yıkanabilen ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamaktır. Günümüzde birçok ayakkabı, özellikle de spor ayakkabılar yıkanabilir malzemelerden üretiliyor. Ayakkabılarınızı güçlü bir deterjanla çamaşır makinesinde yıkamak, hijyenik temizlik yöntemleri arasında en etkilisidir. Bunun için yine Omo Hijyen Sıvı Deterjan kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce ayakkabı içlerini çıkardığınızdan emin olun ve kurutucuyla kurutmak yerine açık havada kurutmaya çalışın. Eğer ayakkabınız hassas malzemelerden yapıldıysa makinede yıkamaktan kaçının.

Elde yıkayacağınız hassas malzemeli ayakkabılar için yine sıvı çamaşır deterjanı tercih edebilirsiniz. Beyaz sabunu sıcak bir suya rendeleyerek de bir karışım oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın ki virüs ve bakterilere karşı önlem almak için kıyafetlerin yüksek ısılarda yıkanması gerekir ve sıvı deterjanlar hijyen sağlama konusunda çok daha etkilidir. Deri ayakkabıların elde yıkanamayacağını unutmayın. Süet ayakkabılar elde yıkanabilir ancak yumuşak hareketlerle ovulmalı ve hep tek yönde fırçalanmalıdır.

Ayakkabı Temizleme

Kirlenen ayakkabılarınızı temizlemek için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler arasında en uygun yöntemleri bulmak çok önemlidir. Bez ayakkabı nasıl temizlenir, spor ayakkabı nasıl temizlenir, ayakkabı dezenfekte etmek için ne kullanılır, okul ayakkabısı nasıl temizlenir gibi sorularınızın cevaplarını öğrenerek ayakkabılarınızı zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Ayakkabı temizleme yöntemleri hakkında detaylı bilgi alabilir ya da aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Alkol

Yüksek oranlı alkol, ayakkabılardaki bakteri ve kötü kokulardan kurtulmak için oldukça etkilidir. Bunun için, bulabildiğiniz en yüksek oranlı alkolü tercih edin. Spor veya bez ayakkabılarınızı alkol döktüğünüz bir kapta bekletin. Çıkardıktan sonra kokusunun geçmesi için iyice havalandırın. Eğer hassas bir maddeden yapılmışsa alkolde bekletmek yerine bir bez yardımıyla dış kısmını ovabilirsiniz.

 • Su ve Çamaşır Suyu

Su ve çamaşır suyu kullanarak ayakkabı tabanı ve kenarlarını hijyenik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayakkabı dezenfekte işlemi için 1 ölçek Domestos ile 5 ölçek suyu bir kapta karıştırın. Bir fırça yardımı ile ayakkabının tabanına ve kenar kısımlarına karışımı uygulayın. Ayakkabınızda istenmeyen çamaşır suyu lekelerinin oluşmasını engellemek için karışımı yalnızca ayakkabınızın içine ve altına uyguladığınızdan emin olun.

 • Antibakteriyel Sprey

Antibakteriyel sprey de hijyenik ayakkabı temizliği için kullanılabilir. Ayakkabınızın hem içi hem de dışı için tercih edebileceğiniz bir ürün ve hemen hemen her marketten temin edebilirsiniz. Sprey henüz kurumadan ayakkabınızı giymemeye dikkat edin ve gerekirse çabuk kuruması için güneşte bırakın.

 • Sirke ile Ayakkabı Temizleme

Sirke, ayakkabı kokusunu gidermek için etkili bir yöntemdir. Ayakkabı temizliğinizi tamamladıktan sonra beyaz sirke ile taban ve iç kısımlarını silin. Sirkenin keskin kokusu sizi korkutmasın, koku zamanla yok olacaktır. Ancak hızlı olmasını sağlamak için açık havada kurutmayı tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı İçi Temizleme ve Koku Giderme

İçi kirlenen ayakkabı nasıl temizlenir sorusu artık aklınızı kurcalamıyor olabilir fakat ayakkabılarımızın güzel kokmasını sağlamak için neler yapabiliriz? Kabartma tozu, evet doğru okudunuz, kabartma tozu kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

2-3 yemek kaşığı kabartma tozunu eşit bir şekilde ayakkabınızın içine yayın. Ertesi sabah, bir gece beklettiğiniz ayakkabılarınızın ferahlamış kokusu sizi çok şaşırtacak. Ayakkabı tabanından toz halindeki bir maddeyi temizlemek size zor geliyor olabilir. Bunun için ince bir keseye ya da içini boşalttığınız bir sallama çay poşetine kabartma tozu koyup bir gece bekletebilirsiniz. Kabartma tozuna karanfil, lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de ekleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de gardıroplarımızın içine koyduğumuz dolap kokularını ayakkabıların içinde bir gece bekletmek.

Eğer ayakkabılarınız yıkandıktan sonra bile kötü kokmaya devam ediyorsa, tabanına kabartma tozu serpin kapalı bir torba ya da kutu içerisinde bir gece bekletin.

Ayakkabı içi temizleme yönteminiz daha etkili olsun istiyorsanız beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, ilk başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Ayakkabı Kokusunu Ne Giderir?

Ayakkabı kokusu hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir ve aslında yok etmek sandığınızdan daha kolaydır. Oluşan kötü kokuları yok etmek kadar nedenlerini de ortadan kaldırmak önemli.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayaklarınız terlemese bile uzun süre ayakkabı içerisinde yeterince havalanamadıkları için istenmeyen bir koku oluşur. Hem sizi, hem de gittiğiniz yerde bulunan kişileri rahatsız eden bu kokunun sebebi olan ayakların hijyenini sağlamak koku oluşumunu önlemede ilk sırayı alır. Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamak ve mantar oluşumunu engellemek için iyice kurulamanız sağlığınız açısından da önemlidir. Pamuklu çoraplar cildinizde oluşan teri emerken, ayaklarınızın daha rahat bir şekilde havalanmasını sağlar. Aynı ayakkabıyı üst üste iki günden fazla giymemek de ayakkabılarda oluşan kötü kokuları önlemede etkilidir.

Ayakkabı içindeki kokuyu giderme işlemi için beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Reklam

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

İşte ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz yöntemler:

 1. Havalandırmak

  Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra hemen dolaba kaldırmak yerine bir süre havalandırın. Böylece kötü kokuların ayakkabı içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz.

 2. Portakal kabuğu

  Giymediğiniz ayakkabıların içine portakal kabuğu koyun. Portakal kabuğu kötü kokuları içine hapseder ve kokusunu da ayakkabının içine bırakır. Portakal kabuğu yerine mandalina ya da limon kabuğu da kullanabilirsiniz.

 3. Karbonat

  Karbonat kullanımı da ayakkabı kokusu giderme için etkili bir yöntemdir. Ayakkabılarınızın içine koyacağınız bir tatlı kaşığı karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir.

 4. Bebek pudrası

  Kullanmadığınız zaman ayakkabılarınızın içine bebek pudrası koymak da ayakkabı kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biridir. Pudra yapısı gereği nemi hızla emer ve kötü kokuları yok eder.

 5. Doğal yöntemler

  Bir miktar lavanta ya da adaçayını ayakkabınızın içine bırakmak, kötü kokulara neden olan bakterileri uzaklaştırır. Karanfil, kekik, nane ve toz tarçın da koku giderici olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı da ayakkabı kokusu geçirme için kullanılabilir.

 6. Kahve

  Ayakkabı kokusunu gidermek için kahve de kullanabilirsiniz. Geceden bir miktar kahveyi ayakkabınızın içine serpin. Sabah tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

 7. Naftalin

  Naftalin de zorlu kokuları gidermede etkilidir. Ayakkabınızın her birine bir top naftalin bırakarak kötü koku ve bakterileri ayakkabınızdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz.

 8. Koku giderici spreyler

  Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de yardım alabilirsiniz. Ancak bu ürünler kimyasal olduğundan açık havada kullanmanız önerilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Bunları Unutmayın

Ayakkabıları dezenfekte etmek, temizlemek ve ayakkabı kokusunu gidermek için yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak aşağıdaki noktaları unutmayın.

 • Ayakkabınızın materyaline uygun temizlik yöntemini seçin.

 • Çamaşır suyu vb. ürünler kullanırken dikkatli olun.

 • Ayakkabılarınızı sık sık havalandırın.

 • Ayakkabı kokusunu gidermek için doğal yöntemlere başvurun.

Aslen yayınlandı