Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ayakkabı Temizliği: Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı temizliği ve ayakkabı kokusu giderme hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için derledik.

Güncellenmiş

bez, fırça ve sprey ile süet bot temizleyen biri
Reklam
Sign Up Banner

Ayakkabılarımız gün boyu en kirli yüzeylere temas eder. Üstelik, spor yaparken, çalışırken tüm gün ayağımızda olan ayakkabılarımızda zamanla hoş olmayan bir koku oluşabilir. Peki ayakkabı bakımı ve temizliği için kullanabileceğimiz hijyenik temizlik yöntemleri nelerdir? Ayakkabı nasıl temizlenir, kokan ayakkabı nasıl yıkanır ve ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabı İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için önce ayakkabı içinden başlamak gerekir. Ayakkabı içi temizleme, ayak sağlığımız için en önemli adımlardan biridir. Ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Öncelikle ayakkabının iç kısmını ayırın ve su ile yıkayın. Küçük bir kapta sıcak su ve ile bir karışım oluşturun. Bir sünger yardımıyla ayakkabı içlerini iyice ovalayın. Sıcak suyla duruladıktan sonra kuruması için havalandırın.

Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için en kolay yöntem, yıkanabilen ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamaktır. Günümüzde birçok ayakkabı, özellikle de spor ayakkabılar yıkanabilir malzemelerden üretiliyor. Ayakkabılarınızı güçlü bir deterjanla çamaşır makinesinde yıkamak, hijyenik temizlik yöntemleri arasında en etkilisidir. Bunun için yine Omo Hijyen Sıvı Deterjan kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce ayakkabı içlerini çıkardığınızdan emin olun ve kurutucuyla kurutmak yerine açık havada kurutmaya çalışın. Eğer ayakkabınız hassas malzemelerden yapıldıysa makinede yıkamaktan kaçının.No accaacaca

Elde yıkayacağınız hassas malzemeli ayakkabılar için yine sıvı çamaşır deterjanı tercih edebilirsiniz. Beyaz sabunu sıcak bir suya rendeleyerek de bir karışım oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın ki virüs ve bakterilere karşı önlem almak için kıyafetlerin yüksek ısılarda yıkanması gerekir ve sıvı deterjanlar hijyen sağlama konusunda çok daha etkilidir. Deri ayakkabıların elde yıkanamayacağını unutmayın. Süet ayakkabılar elde yıkanabilir ancak yumuşak hareketlerle ovulmalı ve hep tek yönde fırçalanmalıdır.

Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Kirlenen ayakkabılarınızı temizlemek için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yöntemler arasında en uygun yöntemleri bulmak çok önemlidir. Ancak spor ayakkabı, deri ayakkabı, süet ayakkabı gibi farklı ayakkabı türlerinin farklı yöntemler gerektirebileceğini unutmayın.

 • Alkol

Yüksek oranlı alkol, ayakkabılardaki bakteri ve kötü kokulardan kurtulmak için oldukça etkilidir. Bunun için, bulabildiğiniz en yüksek oranlı alkolü tercih edin. Spor veya bez ayakkabılarınızı alkol döktüğünüz bir kapta bekletin. Çıkardıktan sonra kokusunun geçmesi için iyice havalandırın. Eğer hassas bir maddeden yapılmışsa alkolde bekletmek yerine bir bez yardımıyla dış kısmını ovabilirsiniz.

 • Su ve Çamaşır Suyu

Su ve çamaşır suyu kullanarak ayakkabı tabanı ve kenarlarını hijyenik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayakkabı dezenfekte işlemi için 1 ölçek Domestos ile 5 ölçek suyu bir kapta karıştırın. Bir fırça yardımı ile ayakkabının tabanına ve kenar kısımlarına karışımı uygulayın. Ayakkabınızda istenmeyen çamaşır suyu lekelerinin oluşmasını engellemek için karışımı yalnızca ayakkabınızın içine ve altına uyguladığınızdan emin olun.

 • Antibakteriyel Sprey

Antibakteriyel sprey de hijyenik ayakkabı temizliği için kullanılabilir. Ayakkabınızın hem içi hem de dışı için tercih edebileceğiniz bir ürün ve hemen hemen her marketten temin edebilirsiniz. Sprey henüz kurumadan ayakkabınızı giymemeye dikkat edin ve gerekirse çabuk kuruması için güneşte bırakın.

 • Sirke ile Ayakkabı Temizleme

Sirke, ayakkabı kokusunu gidermek için etkili bir yöntemdir. Ayakkabı temizliğinizi tamamladıktan sonra beyaz sirke ile taban ve iç kısımlarını silin. Sirkenin keskin kokusu sizi korkutmasın, koku zamanla yok olacaktır. Ancak hızlı olmasını sağlamak için açık havada kurutmayı tercih edebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu Giderme

Ayakkabı içi temizleme ve ayakkabı kokusu giderme için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Evet doğru okudunuz, kabartma tozu kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

2-3 yemek kaşığı kabartma tozunu eşit bir şekilde ayakkabınızın içine yayın. Ertesi sabah, bir gece beklettiğiniz ayakkabılarınızın ferahlamış kokusu sizi çok şaşırtacak. Ayakkabı tabanından toz halindeki bir maddeyi temizlemek size zor geliyor olabilir. Bunun için ince bir keseye ya da içini boşalttığınız bir sallama çay poşetine kabartma tozu koyup bir gece bekletebilirsiniz. Kabartma tozuna karanfil, lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de ekleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de gardıroplarımızın içine koyduğumuz dolap kokularını ayakkabıların içinde bir gece bekletmek.

Eğer ayakkabılarınız yıkandıktan sonra bile kötü kokmaya devam ediyorsa, tabanına kabartma tozu serpin kapalı bir torba ya da kutu içerisinde bir gece bekletin.

Ayakkabı içi temizleme yönteminiz daha etkili olsun istiyorsanız ve kokan ayakkabı nasıl yıkanır merak ediyorsanız beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, ilk başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Ayakkabı içindeki kokuyu giderme işlemi için beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı kokusunu ne giderir merak ediyorsanız işte ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz farklı malzeme ve yöntemler:

 1. Havalandırmak

  Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra hemen dolaba kaldırmak yerine bir süre havalandırın. Böylece kötü kokuların ayakkabı içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz.

 2. Portakal kabuğu

  Giymediğiniz ayakkabıların içine portakal kabuğu koyun. Portakal kabuğu kötü kokuları içine hapseder ve kokusunu da ayakkabının içine bırakır. Portakal kabuğu yerine mandalina ya da limon kabuğu da kullanabilirsiniz.

 3. Karbonat

  Karbonat kullanımı da ayakkabı kokusu giderme için etkili bir yöntemdir. Ayakkabılarınızın içine koyacağınız bir tatlı kaşığı karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir.

 4. Bebek pudrası

  Kullanmadığınız zaman ayakkabılarınızın içine bebek pudrası koymak da ayakkabı kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biridir. Pudra yapısı gereği nemi hızla emer ve kötü kokuları yok eder.

 5. Doğal yöntemler

  Bir miktar lavanta ya da adaçayını ayakkabınızın içine bırakmak, kötü kokulara neden olan bakterileri uzaklaştırır. Karanfil, kekik, nane ve toz tarçın da koku giderici olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı da ayakkabı kokusu geçirme için kullanılabilir.

 6. Kahve

  Ayakkabı kokusunu gidermek için kahve de kullanabilirsiniz. Geceden bir miktar kahveyi ayakkabınızın içine serpin. Sabah tüm kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

 7. Naftalin

  Naftalin de zorlu kokuları gidermede etkilidir. Ayakkabınızın her birine bir top naftalin bırakarak kötü koku ve bakterileri ayakkabınızdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz.

 8. Koku giderici spreyler

  Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de yardım alabilirsiniz. Ancak bu ürünler kimyasal olduğundan açık havada kullanmanız önerilir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bunları Unutmayın

Ayakkabı temizleme ve ayakkabı koku giderme işlemleri için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Ancak aşağıdaki noktaları unutmayın.

 • Ayakkabınızın materyaline uygun temizlik yöntemini seçin.

 • Çamaşır suyu vb. ürünler kullanırken dikkatli olun.

 • Ayakkabılarınızı sık sık havalandırın.

 • Ayakkabı kokusunu gidermek için doğal yöntemlere başvurun.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

2-3 yemek kaşığı kabartma tozunu eşit bir şekilde ayakkabınızın içine yayın. Ertesi sabah, bir gece beklettiğiniz ayakkabılarınızın ferahlamış kokusu sizi çok şaşırtacak. Ayakkabı tabanından toz halindeki bir maddeyi temizlemek size zor geliyor olabilir. Bunun için ince bir keseye ya da içini boşalttığınız bir sallama çay poşetine kabartma tozu koyup bir gece bekletebilirsiniz. Kabartma tozuna karanfil, lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de ekleyebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayaklarınız terlemese bile uzun süre ayakkabı içerisinde yeterince havalanamadıkları için istenmeyen bir koku oluşur. Hem sizi, hem de gittiğiniz yerde bulunan kişileri rahatsız eden bu kokunun sebebi olan ayakların hijyenini sağlamak koku oluşumunu önlemede ilk sırayı alır. Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamak ve mantar oluşumunu engellemek için iyice kurulamanız sağlığınız açısından da önemlidir. Pamuklu çoraplar cildinizde oluşan teri emerken, ayaklarınızın daha rahat bir şekilde havalanmasını sağlar. Aynı ayakkabıyı üst üste iki günden fazla giymemek de ayakkabılarda oluşan kötü kokuları önlemede etkilidir.

Ayakkabı İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için önce ayakkabı içinden başlamak gerekir. Ayakkabı içi temizleme, ayak sağlığımız için en önemli adımlardan biridir. Ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Öncelikle ayakkabının iç kısmını ayırın ve su ile yıkayın. Küçük bir kapta sıcak su ve ile bir karışım oluşturun. Bir sünger yardımıyla ayakkabı içlerini iyice ovalayın. Sıcak suyla duruladıktan sonra kuruması için havalandırın.

Rugan Ayakkabı ve Diğer Rugan Ürünlerin Bakımı Aynı mıdır?

Sorunun cevabı evet! Bütün bu bilgilerden sonra rugan çanta nasıl temizlenir ya da diğer rugan deri ürünlerimi nasıl temizleyebilirim soruları aklınıza takılmış olabilir. Rugan deri eşyaların birbirinden farklı olarak dikkat gerektiren bazı yönleri olabilir. Örneğin, kullanılan derinin gevşekliğinden dolayı bazen bir deri ceket, ayakkabıdan daha fazla kırışıklığa sahip olabilir. Ya da süet, nubuk gibi farklı deri türleri bir arada kullanılmış olabilir. Bu nedenle bu bölgeleri temizlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun çünkü farklı deri türleri farklı temizleme ve bakım yöntemleri uygulamanızı gerektirebilir. Ayrıca rugan ayakkabı bakımı yöntemlerini ayakkabınıza veya rugan diğer ürünlere uygulamadan önce ürünün görünmeyen bir bölgesinde derinin hassasiyetini ölçüp zarar görüp görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Rugan Ayakkabı Boyanır mı?

Ruganın parlak yapısını koruması, çatlama ve yıpranma olmaması için hangi ürün veya aksesuar olduğu fark etmeksizin bakım gerekmektedir. Boyama işlemi de bu bakımın bir parçası olarak sayılabilir çünkü rugan boyası, rugan deriye bakım sağlayan maddeler içerir. Ancak ayakkabı boyama işleminde kaliteli ve rugan deri için özel olarak üretilmiş olan boyalar kullanılmalıdır. Diğer ayakkabılar için kullandığınız boyaları kullanırsanız rugan derinin parlak yüzeyinde dalgalı ve lekeli bir görünüm oluşabilir. Ayrıca farklı renkteki ayakkabılarınızı boyarken aynı süngeri kullanmamalı ve olası kazaların önüne geçmelisiniz.

Rugan Ayakkabının Çatlamaması İçin Ne Yapılır?

Rugan ayakkabıları daha uzun süre kullanabilmek için giyerken çekecek kullanmak ve üzerine basmamak oldukça önemlidir. Zira ayakkabının hassas yapısı çatlamaya müsaittir ve arkasına bir kez basılması halinde sürekli kıvrılma yapacaktır. Bunun yanı sıra çatlayan bölümler, ruganın parlak yapısından dolayı diğer deri ayakkabılara göre daha fazla göze çarpmaktadır.

Süet Ayakkabı Neyle Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliğini için, özel olarak üretilmiş bir süet fırçası edinin. Süet ayakkabınızdaki leke ve izlerden kurtulmak için bunu kullanın. Fırçayla çıkaramadığınız lekeler için özel süet silgisi, bulamıyorsanız da kalem silgisi kullanın.

Deri Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Ayakkabılar için özel olarak üretilmiş ayakkabı kalıplarını kullanarak deri ayakkabılarınızı genişletebilirsiniz. Eğer elinizde kalıp bulunmuyorsa eski usül yöntemlerden gazete kağıdını uygulayabilirsiniz. Ayakkabınızı gergin tutacak kadar gazete kağıdını buruşturup ayakkabınızın içine sıkıştırın. Gazetelerin ayakkabı tabanına zarar vermesinden endişe duyuyorsanız renksiz poşetleri de buruşturarak kullanabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Yıkanır mı?

Çamaşır makinesinde deri ayakkabı yıkanır mı? Deri ayakkabılar için bu kesinlikle iyi bir seçenek değildir. Makinede yıkamak ayakkabınızın yapışkanlarına zarar verip yapısını bozar. Deri ayakkabıyı elde yıkamak da aynı şekilde tavsiye edilmez. Çünkü gerçek deri, suyu bir sünger gibi içine çeker; ıslanan deri sertleşir ve bu durum ayakkabı derisinin çatlamasına sebep olur. Bu yüzden her zaman tavsiye edilen, nemli bir bezle hafifçe silmektir.

Ayakkabı Kokusunu Ne Giderir?

Ayakkabı kokusu hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir ve aslında yok etmek sandığınızdan daha kolaydır. Oluşan kötü kokuları yok etmek kadar nedenlerini de ortadan kaldırmak önemli.

Aslen yayınlandı