Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Hijyenik Ayakkabı Temizliği Yöntemleri

Ayakkabınızın yüzeyini ve içini yeteri kadar temizlediğinize emin misiniz? Sağlığınız için hijyenik ayakkabı temizliği nasıl yapılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Hijyenik Ayakkabı Temizliği Yöntemleri

Belki de en kirli yüzeylere temas eden giysimiz ayakkabılarımız. Peki ayakkabı temizliği için kullanabileceğimiz hijyenik temizlik yöntemleri nelerdir?

Hem hijyenik hem de daha etkili bir ayakkabı içi temizleme yöntemi için beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, ilk başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Ayakkabı İçi Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği için önce ayakkabı içinden başlamak gerekir. Ayakkabı içi temizleme, ayak sağlığımız için en önemli adımlardan biridir.  Ayakkabı içi nasıl temizlenir sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Öncelikle ayakkabının iç kısmını ayırın ve su ile yıkayın. Küçük bir kapta sıcak su ve OMO Hijyen Sıvı Deterjan ile bir karışım oluşturun. Bir sünger yardımıyla ayakkabı içlerini iyice ovalayın. Sıcak suyla duruladıktan sonra kuruması için havalandırın.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Ayakkabı Temizliği için Hijyenik Yöntemler

Ayakkabı temizliği için en kolay yöntem, yıkanabilen ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamaktır. Günümüzde birçok ayakkabı, özellikle de spor ayakkabılar yıkanabilir malzemelerden üretiliyor. Ayakkabılarınızı güçlü bir deterjanla çamaşır makinesinde yıkamak, hijyenik temizlik yöntemleri arasında en etkilisidir. Bunun için yine OMO Hijyen Sıvı Deterjan kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce ayakkabı içlerini çıkardığınızdan emin olun ve kurutucuyla kurutmak yerine açık havada kurutmaya çalışın. Eğer ayakkabınız hassas malzemelerden yapıldıysa makinede yıkamaktan kaçının. 

Elde yıkayacağınız hassas malzemeli ayakkabılar için yine sıvı çamaşır deterjanı tercih edebilirsiniz. Beyaz sabunu sıcak bir suya rendeleyerek de bir karışım oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın ki virüs ve bakterilere karşı önlem almak için kıyafetlerin yüksek ısılarda yıkanması gerekir ve sıvı deterjanlar hijyen sağlama konusunda çok daha etkilidir. Deri ayakkabıların elde yıkanamayacağını unutmayın. Süet ayakkabılar elde yıkanabilir ancak yumuşak hareketlerle ovulmalı ve hep tek yönde fırçalanmalıdır. 

Ayakkabı Temizleme

Yüksek oranlı alkol, ayakkabılardaki bakteri ve kötü kokulardan kurtulmak için oldukça etkilidir. Bunun için, bulabildiğiniz en yüksek oranlı alkolü tercih edin. Spor veya bez ayakkabılarınızı alkol döktüğünüz bir kapta bekletin. Çıkardıktan sonra kokusunun geçmesi için iyice havalandırın. Eğer hassas bir maddeden yapılmışsa alkolde bekletmek yerine bir bez yardımıyla dış kısmını ovabilirsiniz. 

Su ve çamaşır suyu kullanarak ayakkabı tabanı ve kenarlarını hijyenik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayakkabı temizliği  ve dezenfektesi için 1 ölçek Domestos ile 5 ölçek suyu bir kapta karıştırın. Bir fırça yardımı ile ayakkabının tabanına ve kenar kısımlarına karışımı uygulayın. Ayakkabınızda istenmeyen çamaşır suyu lekelerinin oluşmasını engellemek için karışımı yalnızca ayakkabınızın içine ve altına uyguladığınızdan emin olun

Antibakteriyel sprey de hijyenik ayakkabı temizliği için kullanılabilir. Ayakkabınızın hem içi hem de dışı için tercih edebileceğiniz bir ürün ve hemen hemen her marketten temin edebilirsiniz. Sprey henüz kurumadan ayakkabınızı giymeyeye dikkat edin ve gerekirse çabuk kuruması için güneşte bırakın.

Sirke ile Ayakkabı Temizleme ayakkabınızdaki kötü kokuları gidermek  için bir diğer yöntemdir. Ayakkabı temizliğinizi tamamladıktan sonra beyaz sirke ile taban ve iç kısımlarını silin. Sirkenin keskin kokusu sizi korkutmasın, koku zamanla yok olacaktır. Ancak hızlı olmasını sağlamak için açık havada kurutmayı tercih edebilirsiniz. 

İçi kirlenen ayakkabı nasıl temizlenir sorusu artık aklınızı kurcalamıyor olabilir fakat ayakkabılarımızın güzel kokmasını sağlamak için neler yapabiliriz? Kabartma tozu, evet doğru okudunuz, kabartma tozu kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. 2-3 yemek kaşığı kabartma tozunu eşit bir şekilde ayakkabınızın içine yayın.

Ertesi sabah, bir gece beklettiğiniz ayakkabılarınızın ferahlamış kokusu sizi çok şaşırtacak. Ayakkabı tabanından toz halindeki bir maddeyi temizlemek size zor geliyor olabilir. Bunun için ince bir keseye ya da içini boşalttığınız bir sallama çay poşetine kabartma tozu koyup bir gece bekletebilirsiniz. Kabartma tozuna karanfil, lavanta gibi güzel kokulu bitkiler de ekleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem de gardroplarımızın içine koyduğumuz dolap kokularını ayakkabıların içinde bir gece bekletmek.  

  • Eğer ayakkabılarınız yıkandıktan sonra bile kötü kokmaya devam ediyorsa, tabanına kabartma tozu serpin kapalı bir torba ya da kutu içerisinde bir gece bekletin.

  • Ayakkabı içi temizleme yönteminiz daha etkili olsun istiyorsanız beyaz sirke, limon ve su karışımında beklettiğiniz ayakkabı içlerini sabunla ya da deterjanla iyice yıkayın. Böylece, ilk başta size keskin gelen sirke kokusunu da yok etmiş olacaksınız.

Aslen yayınlandı