Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Şıklığınızı tamamlayan en önemli parçalardan biri olan ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, temizliğini ve bakımını düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. İşte bilmeniz gereken püf noktaları!

Güncellenmiş

Reklam
Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Ayakkabılarınızın temizliğini sağlayabilmek için ise doğru bir şekilde boyamanız gerekir. Peki, ayakkabı nasıl boyanır? Ayakkabı boyama ile ilgili püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Ayakkabılarınızı ilk günkü görünümlerinde kullanabilmek için, üretildikleri materyallere uygun boya ve bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Böylece severek kullandığınız ve her mevsim şıklığınızı tamamladığınız ayakkabılarınızı uzun yıllar giyebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Süet Ayakkabı Boyama

Süet ayakkabı boyama işlemi, diğer ayakkabı çeşitlerine göre farklı şekillerde yapılır. Bunun için süet ayakkabı modelleri için geliştirilen özel sprey boyaları tercih etmelisiniz. Sprey boya ile ayakkabı boyama işlemine geçmeden önce, süet dokulu ayakkabılarınızın yüzeyini yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla temizleyin. Daha sonra sprey boyayı ayakkabınızın yüzeyine yavaş yavaş püskürtün. Bir süre kurumasını bekleyin ve hala renk ayrımları varsa boyama işlemini tekrarlayın.

Sprey boyaların özel aparatlı olması nedeniyle boya, süet ayakkabınızın tüm yüzeyine eşit bir şekilde dağılacak ve herhangi bir renk farkı oluşmayacaktır. Ayrıca süet ayakkabınızın boyama işlemini tamamladıktan sonra, yaklaşık olarak 24 saat kuruması için beklemeli ve daha sonra kullanmaya başlamalısınız.

Boyama işlemine geçmeden önce ayakkabınızı temizlemek için, aşağıdaki "Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?" konulu videomuza göz atmak isteyebilirseniz.

Püf Noktaları

Süet ya da nubuk ayakkabılarınızın yüzeyinde oluşan küçük renk ayrımlarını kapatmak için ayakkabı boyama kalemi kullanabilirsiniz. Ayrıca ayakkabı tabanı boyama işlemi için de özel ürünler tercih etmek mümkün. 

Nubuk Ayakkabı Boyama

Nubuk ayakkabılar, deriden farklı olarak daha hassas bir yapıya sahiptir ve dolayısıyla bakım ve boyama işlemlerinin de daha titizlikle yapılması gerekir.

  • Kadifeye yakın bir görünüme sahip olan nubuk ayakkabıların boyama işlemi için sprey boya çeşitlerinin kullanılması, boyama işleminden daha iyi sonuçlar alınmasını kolaylaştırır. Bu nedenle nubuk ayakkabı modelleri için özel olarak üretilen ayakkabı boyama spreyi tercih edilmelidir. Böylece hem nubuk kumaşın dokusu zedelenmez hem de boya tüm ayakkabı yüzeyine homojen olarak dağılır.
  • Nubuk ayakkabınızı boyamadan önce yumuşak dokulu bir bezle ayakkabınızın üzerindeki toz ve kirleri temizleyin. Daha sonra sprey boyayı ayakkabınızın yüzeyine uygulayın ve bir süre boyanın kurumasını bekleyin. Eğer istediğiniz renge ilk seferde ulaşamadıysanız boya işlemini tekrarlayın. 24 saat sonra nubuk ayakkabınızı tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Nubuk ayakkabılar yapıları itibarıyla süet ayakkabılar ile sıklıkla karıştırılır. Ancak her iki kumaş dokusu da birbirinden farklıdır. Bu nedenle süet ayakkabı boyama işlemi için kullanılan boya ve malzemeler nubuk ayakkabı boyama işleminde kullanılmamalıdır. Her ne kadar benzer tekniklerle boyama işlemi gerçekleştirilse de, nubuk ayakkabılar için özel olarak geliştirilen malzeme ve boya kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde severek giydiğiniz nubuk ayakkabınızın dokusuna zarar verebilirsiniz.

Bunlara Dikkat    

Özellikle süet ve nubuk gibi hassas yapıdaki ayakkabı çeşitleri için özel olarak geliştirilen sprey boyaları tercih etmelisiniz. Eğer maddi değeri yüksek bir ayakkabıya sahipseniz, profesyonel boyama hizmeti almanız en akıllıca bir karar olacaktır.

Deri Ayakkabı Boyama

Deri ayakkabılarınız toz, kir veya çamurdan zamanla etkilenir ve eski parlaklığını kaybedebilir. Böyle bir durumda ayakkabınızı boyamanız gerekir.

  • Deri ayakkabı boyama işlemi için çok sayıda boya alternatifiniz vardır. Ayakkabı renginize uygun kaliteli bir ayakkabı boyası temin ederek bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle ayakkabınızın üzerinde bulunan kir ve çamurdan kurtulmalısınız. Fırça ya da nemli bir bezle ayakkabınızı temizledikten sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Ancak boyama işlemine geçmeden önce ayakkabınızın kuru olduğundan emin olmalısınız.
  • Deri ayakkabınızı boyamak için boya ile birlikte verilen süngerin üzerine bir miktar boyayı alın ve ayakkabınızın yüzeyine dairesel hareketler yaparak sürün.
  • Tüm yüzeyi aynı şekilde boyadıktan sonra bir süre kurumasını bekleyin. Eğer ayakkabınızda renk açılmaları fazlaysa ikinci kat boyama işlemine geçebilirsiniz. 
  • Deri ayakkabınızı boyamak için tercih edeceğiniz boyanın vernik içermemesi de son derece önemlidir. Aksi halde bir süre sonra ayakkabınızın yüzeyinde çatlaklar oluşabilir. Bu nedenle boyama işleminin ardından özel ayakkabı cilası kullanın ve yine aynı şekilde bir sünger yardımıyla ayakkabınızı cilalayın.

Aslen yayınlandı