Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri & Püf Noktaları

Gözlük camı temizleme ile ilgili püf noktalar nelerdir? Gözlük camındaki çizikler nasıl giderilir? Hijyenik, pratik ve güvenli yöntemler.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
gözlük camı temizleme

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Gözlükler gerek aksesuar gerekse göz sağlığı açısından hayatımızda önemli bir yere sahip olmasına rağmen gözlük camı temizleme işlemi bazen can sıkıcı olabilmektedir. Uzun süre gözlük temizleme işlemi yapılmazsa gözlüklerin camlarında çizilmeler, sararmalar ve geri dönüşü olmayan hasarlar oluşur. Bu durum bir süre sonra göz sağlığınızın bozulmasına dahi yol açabilir. Gözlük bakımının düzenli olarak yapılması daha net ve berrak bir görüntüye sahip olmanızı sağladığı gibi göz etrafındaki mikrop oluşumunu da önleyerek göz sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Gözlük kullananlar genellikle pratik olduğu için gözlük camlarını tişörte ya da peçeteye silerek temizlerler. Ancak bu yöntem camların çizilmesi ve hasar görmesi ile sonuçlanabilir. Peki, gözlük nasıl silinir? Yazımızın devamında sağlam ve hijyenik gözlüklere sahip olmak için gözlük temizliğine ilişkin dikkat etmeniz gerekenler ve pratik gözlük temizleme yöntemleri bulacaksınız.

Gözlük Temizleme

gözlük camı çizikleri nasıl giderilir

Bir süredir temizlenmemiş gözlüklerde bakterilerin üreme olasılığı daha yüksektir. Özellikle burun ve göz bölgeleri ile mikropların teması risklidir. Bu sebeple özellikle reçeteli gözlük kullananlar, gözlük camı nasıl silinir, gözlük camı ne ile silinir ve alternatif gözlük temizleme yöntemleri nelerdir gibi birçok soruya yanıt aramaktadır. Bu yüzden pratik ve hijyenik bir gözlük temizliği, günlük göz bakımı rutininizin bir parçasıdır.

Gözlük Çerçevesi Nasıl Temizlenir?

O halde, detaylı gözlük camı temizliği konusuna girmeden önce gözlük çerçevesi temizliği ile başlayalım.

Gözlük çerçeveleri yüzünüzle doğrudan temas eder. Ayrıca yüzünüzdeki ter ve yağ ile kirlenebilecek vida ve yay gibi çok sayıda küçük parçası bulunur. Gözlük çerçevelerini temizlemeyi atlamak bazı dermatolojik sorunlara yol açabilir. Bu sebeple onları detaylı bir şekilde temizlemek önemlidir.

 • Çerçeveleri ılık sudan geçirin. Bulaşık deterjanını, parmak uçlarınızı kullanarak gözlük çerçevelerine uygulayın ve nazikçe ovalayın.

 • Ilık su altında iyice durulayın.

 • Çerçevelerinizin burun ve kulak kısımlarını temizlemek içinse gözlükler için özel olarak üretilen, alkollü nemli mendillerden yararlanabilirsiniz.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

:gözlük camı çizik sirke

Doğru gözlük camı temizleme yöntemleri, satın alınan gözlüklerin kullanım süresini artırır ve berrak bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda gözlerin mikroplardan korunmasına yardımcı olur. Peki, gözlük camındaki lekeler nasıl temizlenir? Gözlük camı neyle silinir? İşte, adım adım yapmanız gerekenler:

 1. 1

  Ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın. Gözlük camı temizleme işlemine başlamadan önce elleriniz temiz olmalıdır. Ellerinizde sabun, krem gibi kalıntılar olmamasına dikkat edin. Ellerinizi temizlemek için losyonsuz bir sabun ve temiz, tüy bırakmayan bir havlu kullanın.

 2. 2

  Gözlüklerinizi ılık içme suyuyla ıslatın. Bu, hem gözlüğünüzün üzerindeki toz veya diğer kalıntıları temizler hem de camları temizlerken çizmenizi önlemeye yardımcı olabilir. Bazı gözlük camı kaplamalarına zarar verebileceği için sıcak su kullanmaktan kaçının.

 3. 3

  Her iki cama da küçük bir damla kremsiz bulaşık deterjanı koyun. Çoğu bulaşık deterjanı yoğun bir kıvama sahiptir; bu nedenle gözlük camı temizliği için çok az miktarda deterjan kullanın veya deterjanı parmak ucunuza bir, iki damla uygulayın. Gözlüğünüzü losyon ve parfüm içermeyen Seventh Generation'ı kullanarak ılık su ile temizleyebilirsiniz.

 4. 4

  Birkaç saniye boyunca camların her iki tarafını da parmak uçlarınızla hafifçe ovalayın. Gözlük camı temizleme işlemi esnasında burun kısmı ve kulaklarınızın arkasında kalan uç kısımları dahil her yeri temizlediğinizden emin olun. Ayrıca, cam kenarlarının çerçeveyle buluştuğu alanı da temizleyin. Burada toz, kir ve cilt yağı birikme ihtimali yüksektir.

 5. 5

  Camların her iki tarafını ve çerçeveyi iyice durulayın. Tüm sabun kalıntılarını çıkarmamak lekelere neden olur. Temizleme işlemi bittikten sonra bol suyla iyice duruladığınızdan emin olun.

 6. 6

  Camlardaki fazla suyu atmak için gözlüğü yavaşça silkeleyin. Temiz olduklarından emin olmak için camları dikkatlice inceleyin.

 7. 7

  Camları ve çerçeveyi temiz, tüy bırakmayan bir havluyla dikkatlice kurulayın. Yumuşatıcı kullanmadan yıkadığınız bir kurulama bezi veya havlu kullanın (kremsi ürünler yıkama sonrası dahi camlara bulaşabilir). Havlunun temiz olduğundan emin olun. Havlunun liflerinde kalan kir, camları çizebilir.

 8. 8

  Son olarak camları kontrol edin. Gözlük camı temizlemenin son aşaması kontroldür. Herhangi bir çizgi veya leke kaldıysa, bunları temiz mikrofiber bir gözlük beziyle çıkarın. Bu tüy bırakmayan bezler, optiklerde mevcuttur.

Alternatif Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri

 • Gözlük Camı Mendili ile Temizleme: Yukarıda bahsettiğimiz gözlük camı temizleme adımlarını uygulamak için yeterli zamanınız olmadığında gözlüğünüzü kabaca temizlemek için nemli, tek kullanımlık temizleme bezlerini deneyin. Bunlar, gözlük camlarında kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiştir ve kullanımı güvenli ve pratiktir. Eğer gözlüğünüz çok kirliyse gözlük camı temizleme mendillerini kullanmadan önce gözlüklerinizi sabunlu su ile yıkayıp durulamalısınız. Paketlenerek satışa sunulan gözlük camı temizleme mendillerinden ihtiyacınız kadarını çıkararak gözlüklerinizin camlarını silin ve kurumaya bırakın. Gözlükte oluşan nem, kısa süre içinde kendiliğinden yok olacaktır.

 • Gözlük Camı Temizleme Spreyi ile Temizleme: Özel formüller kullanılarak sadece gözlük temizleme işlemi için tasarlanan temizleme spreyleri, camlara yapışan toz, kir ve yağ lekelerini tamamen temizler. Spreyi kullanmadan önce gözlük camını temiz bir bez yardımıyla silin. Silmek için mikrofiber gözlük bezi kullanmanız daha etkili olur. Temizleme spreyini gözlük camlarına sıkın ve bez ile bütün yüzeye yayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra gözlüğünüzü hemen kullanabilirsiniz.

Gözlük Camı Çizikleri Nasıl Giderilir?

gözlük temizleme suyu nasıl yapılır

Gözlük camı temizleme işlemini bitirdikten sonra gözlüklerinizde birkaç çizik olduğunu fark ettiyseniz endişelenmeyin! Gözlük camı çizikleri nasıl temizlenir? İşte birkaç öneri:

1. Bulaşık Deterjanı ve Çizik Giderme

Gözlük camı temizlemede kullandığımız gibi gözlük camı çiziklerini gidermek için de bulaşık deterjanı kullanabiliriz. Birkaç damla bulaşık deterjanını küçük bir kasede gözlük camı temizleyicisi ile karıştırın. Yumuşak bir bez yardımıyla karışımı nazikçe gözlük camlarına uygulayın. Mikrofiber bir bez ve içme suyuyla durulayın ve kurulayın.

2. Balmumu ile Çizik Giderme

Gözlük camı çiziklerini onarmak için balmumu da oldukça etkili bir yöntem. Bir mikrofiber beze yarım yemek kaşığı balmumu uygulayın ve camları dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Bezin temiz ve kuru bir kısmını kullanarak kalan balmumunu iyice yedirin ve gözlüğünüzü parlatın.

3. Bebek Şampuanı ile Çizik Giderme

Bebek şampuanları genellikle kimyasal içermediğinden, çizikleri parlatmak için oldukça etkili bir alternatiftir. Biraz ılık suyla birkaç damla bebek şampuanı kullanın ve parmaklarınızla veya yumuşak bir bezle gözlük camlarını ovun. Bu aynı zamanda ileride çizik oluşmasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

4. Karbonat ve Su ile Çizik Giderme

Küçük bir kapta karbonat ve suyu karıştırın, macun kıvamına getirin. Gözlük camlarını bu karışımla kaplayın ve nazikçe parlatın. Sadece suyla durulayın.

5. Beyaz Sirke ile Çizik Giderme

Gözlük camı çizikleri sirke ile geçer mi? Gözlük camı çizik onarımı için sirke oldukça etkili bir alternatiftir. Bir miktar karbonat ve sirkeyi karıştırın ve yumuşak bir bezle camların üzerindeki çizikleri giderin.

6. Diş Macunu ile Çizik Giderme

Diş macunu ile çizik giderme de sıkça tercih edilen bir başka yöntemdir. Bir parça pamuğun üzerine beyazlatıcı içermeyen ve jel olmayan bir diş macunu sürün ve çizik camlara 10-15 saniye masaj yapın. Çizikler kalırsa durulayın ve tekrarlayın.

Gözlük camında oluşan çiziklerin ışığın kırılımını değiştirerek net bir görüşe engel olduğunu unutmayın. Hatta uzmanlar, tedavi amaçlı verilen gözlüklerde oluşan çiziklerin tedaviden yeterli ve etkili bir sonuç alınmasını engellediğini belirtiyor. Bu yüzden gözlüklerinizin çizilmemesi için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun.

Gözlük Camı Temizleme Suyu Nasıl Yapılır?

diş macunu ile çizik giderme

Gözlüklerinizi düşürdüyseniz ya da herhangi bir şekilde kirlettiyseniz ovalamamalısınız. Lensleri çizebilir ve durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Bu durumda, evde kendiniz gözlük camı temizleme suyu yapabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olan malzemeler ve uygulama yöntemi:

Malzemeler:

 • İzopropil alkol

 • Su

 • Sıvı sabun

 • Sprey şişesi

Talimatlar:

 • Sprey şişenin içinde üç ölçek izopropil alkolü bir ölçek suyla karıştırın.

 • Karışıma 1-2 damla sıvı sabun ekleyin.

 • Karışımı çalkalayın ve iyice karıştırdıktan sonra gözlük camlarına püskürtün.

 • Son olarak yumuşak bir bezle veya gözlük silme beziyle gözlüklerinizi silin.

Yemek pişirirken, dışardayken veya egzersiz yaparken gözlük camlarınız sürekli olarak buğulanıyorsa, ev yapımı, buhar önleyici gözlük camı temizleme solüsyonundan yararlanabilirsiniz. Dışarıdaysanız bu temizleyiciyi seyahat boyu bir sprey şişesine koyarak cebinizde taşıyabilir ve gerektiğinde yeniden uygulayabilirsiniz. Gözlükleriniz için buğu önleyici sprey yapmak istiyorsanız:

1. Alkol bazlı buğu önleyici sprey

Malzemeler:

 • Bir litre damıtılmış su

 • Bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı

 • Yarım su bardağı izopropil alkol

 • İki yemek kaşığı amonyak

Talimatlar:

 • Bu buğu önleyici temizleyiciyi kullanmak için tüm malzemeleri bir sprey şişesinde karıştırın ve camların her iki tarafına da uygulayın.

 • Temizleyiciyi tüy bırakmayan bir bezle gözlük camına uygulayın.

 • Gözlüğün tamamen kuruması için gözlüğünüzü takmadan önce bir dakika bekleyin.

 • Temizleyicinin gözlerinizle temas etmemesine dikkat edin!

2. Sirke bazlı buğu önleyici sprey

Bu basit çözüm, gözlük camlarınızdaki yağ kalıntılarından kurtulmanızı sağlar ve buğulanmayı önler.

Malzemeler:

 • 1 bardak su

 • 3 yemek kaşığı beyaz sirke

Talimatlar:

 • Suyu ve sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırın.

 • Gözlük camlarına püskürtün ve temiz bir mikrofiber bezle kurulayın. Gerekirse tekrar uygulayın.

 • Dilerseniz bu karışımı izopropil alkol ekleyerek de yapabilirsiniz. Aynı şekilde karıştırarak gözlüğünüzü temizleyin ve kurulayın.

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir?

güneş gözlüğü nasıl temizlenir

Gelelim güneş gözlüğü nasıl dezenfekte edilir sorusuna. İşte, güneş gözlüğü bakımı için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Güneş gözlüğü temizliği ve dezenfeksiyonu için en önemli adımlardan biri ılık su kullanımıdır. Ovalama veya silme işlemine geçmeden önce gözlükleri mutlaka önce ılık su ile yıkayın. Bu güneş gözlüğü üzerinde var olan tozları gözlükten uzaklaştırmak için önemli bir adımdır. Çok sıcak su kullanmayın. Çünkü sıcak su lenslerin kaplamalarına zarar verir.

 • Güneş gözlüğünün camlarına bulaşık deterjanını doğrudan uygulamayın. Bazı bulaşık deterjanları, özellikle narenciye özüne sahip olanlar, tuz içerdikleri için aşındırıcı olabilir. Bu da hassas lenslerinizi çizmenize neden olabilir.

 • Aynısı deniz suyu için de geçerlidir. Deniz suyunun güneş gözlüğünün düşmanı olduğunu unutmayın. Bunun yerine hassas bir sabun tercih edin.

 • Dışarıda veya plajdaysanız, güneş gözlüğünüzü ılık su ve sabun ile yıkamak mümkün olmayabilir. Bu tip durumlarda, güneş gözlüklerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için üretilen dezenfekte edici mendilleri tercih edebilirsiniz.

 • Camları temizlemeye başlamadan önce yüzünüzle temas eden ve dolayısıyla yağ, kir, güneş kremi kalıntılarının olduğu bölgeleri temizlemeyi unutmayın.

 • Temizleme işleminden sonra güneş gözlüklerinizi hassas, mikrofiber bir bez ile kurulayın.

Gözlük Camı Temizleme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kemik Gözlük Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kemik gözlükler şık bir görünüme sahiptir ve sıklıkla tercih edilir; ancak bakımı da bir o kadar zordur ve özen gerektirir. Kemik gözlüklerinizin bakımını düzgün yaparsanız, bir ömür boyu kullanabilirsiniz. Gözlüğünüzü yıllarca keyifle kullanabilmeniz için aşağıdaki talimatlara uymanızı tavsiye ederiz.

 • Yağlı ürünler kemiğin yapısının bozulmasını önleyecek bir katman sağlayacaktır. Kemik gözlüğünüzün kurumasını önlemek için az miktarda yağ sürerek (kemik gözlükler için geliştirilmiş bakım ürünleri de olabilir) düzenli olarak (en az üç ayda bir olacak şekilde) bakım yapın.

 • Islak veya nemli kemik gözlük çerçevelerinin kendi kendine, doğal olarak kurumasını sağlayın. Saç kurutma makinesi kesinlikle kullanmayın.

 • Kemik gözlük çerçeveleri ışık ve suyun etkilerine karşı hassastır. Kemik çerçevenizi korumak için uzun süre güçlü ışığa maruz kalmasından kaçınmalısınız ve ıslanırsa yumuşak bir bezle kurumasını sağlamalısınız.

 • Gözlüğünüzü aşırı nemli ortamlarda muhafaza etmekten kaçının.

 • Çerçevenin nefes almasını engelleyen balmumu veya silikonlu ürünler, kimyasallar ve alkol içeren ürünlerden uzak durun.

 • Gözlük camı temizliği için kullandığınız ürün ve yöntemleri kemik gözlük çerçevenizde kullanmayın. Eğer kullandığınız temizleme suyu veya ürünü kemik çerçeveye geldiyse mikrofiber bir bezle silin.

Gözlük Camı Kolonya ile Silinir mi?

Hassas bir yapıya sahip olan gözlük camı uygun araçlarla temizlenmediği takdirde geri dönüşü olmayan hasar ve çiziklere sahip olabilir. Gözlük camı temizleme işlemi için aseton, kolonya, parfüm ve çamaşır suyu içeren ürünler özellikle güneş gözlüğü camlarında hasar yaratabileceği için onlardan uzak durmalısınız. Ayrıca gözlüklerinizin camını temizlerken kirli ve sert bezleri ya da kıyafetlerinizi kullanmamalısınız.

Oksitlenmiş Gözlük Çerçevesi Nasıl Temizlenir?

Gözlük çerçevelerinizde zaman içinde beyaz, soluk bir görünüm oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bu konuda karşımıza birkaç farklı yöntem çıkıyor. Bunlardan ilki sabun gibi alışık olduğumuz bir çözüm, diğerleri ise diş macunu, karbonat ve vazelin gibi evde bulunan temel içeriklerle yapılan işlemler.

 • Gözlük çerçevelerinizi diş macunu ile fırçalayın. Diş macununu camlara değmeden çerçeveye nazikçe sürün, ovalayın ve durulayın. Diş macunu hafif aşındırıcıdır. Dişlerde olduğu gibi gözlük çerçevenizde de aynı etkiyi gösterecektir.

 • Ardından, bir miktar su ile macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı gözlük çerçevenize uygulayarak fırçalayın ve sonra sabunlu suyla yıkayın.

 • Çerçeveleri parlatmak için 4 yönlü tırnak törpülerinin, tırnakları parlatmak için geliştirilmiş kısmından yararlanabilirsiniz; sonuca çok şaşıracaksınız. Ancak törpünün sert kısımlarının çerçeveye değmemesine özen gösterin; aksi takdirde çerçeveyi çizebilirsiniz.

 • Gözlük camı temizleme işleminin son adımı olarak, parlaklık vermesi için ince bir kat lanolin sürün. Ayrıca, lanolin yerine vazelin de kullanabilirsiniz. Vazelin, lanolinden biraz daha parlak bir sonuç verecektir.

Gözlük Temizleme: Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

gözlük camındaki lekeler nasıl temizlenir
 • Özellikle gözlük camları kuruyken, temizlemek için gömleğinizin, tişörtünüzün ucunu veya peçete kullanmayın. Bu işlem camları çizebilir.

 • Gözlük camı temizleme işlemi için tükürük, ev içinde kullanım için geliştirilen yüzey temizleyiciler vb. kullanmamalısınız. Bu ürünler, gözlük camlarındaki yansıma önleyici kaplamalara zarar verebilecek bileşenlere sahiptir.

 • Camlarınızı kurularken seçtiğiniz havlulara dikkat edin. Havlular, gözlük camlarına tüy bırakabilir.

 • Camlarda fark ettiğiniz bir çiziği, güvenli olduğundan emin olmadığınız ürünler kullanarak parlatmaya çalışmayın; bu yalnızca durumu daha da kötüleştirir.

 • Gözlük camı temizleme işlemine başlamadan önce toz ve kalıntıları gözlükten uzaklaştırmak için gözlüğü su ile durulayın. Bu mümkün değilse bol miktarda sprey gözlük temizleyicisi kullanın.

 • Gözlük camlarını temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Yüksek ısıdaki su, gözlük camlarının çizilmesini ve hasar görmesini kolaylaştırabilir.

 • Gözlük camı temizliği için kullandığınız suyun kireçli olmamasına dikkat edin. Suda bulunan kireç, gözlük camlarına zarar verir ve gözlükte leke bırakma ihtimali de oldukça yüksektir.

 • İstenmeyen kazalar için gözlüklerinizi kanepe, koltuk gibi eşyaların üzerinde bırakmayın.

 • Gözlükleri, gözlük camı alta gelecek şekilde bir yerlere bırakmayın. Gözlüğünüzü bıraktığınız zeminin pürüzlü veya tozlu olması gözlük camlarında çizilmelere yol açar.

 • Gözlüklerinizi herhangi bir koruma kılıfı vb. olmadan çantaya atmak, çizilmeye ve lekelenmeye davetiye çıkarır. Gözlüğünüzün uzun süre dayanmasını istiyorsanız, güvenli bir şekilde muhafaza etmek de en az doğru şekilde temizlemek kadar önemlidir. Gözlüğünüzü takıp çıkarırken bu işlemi tek elle yapmamaya gayret edin. Bu durum her ne kadar pratik olsa da, gözlükte bulunan vidaların gevşemesine yol açar.

 • Gözlük camı temizleme işini her gece yatmadan önce yapmanız tavsiye edilir. Günlük temizleme işleminde temizleme bezi ya da temizleme spreyi tercih edilebilir. Gün içinde ise gözlük ile birlikte verilen bezleri kullanabilirsiniz. Gözlüklerinizi uzun süreli olarak çıkarttığınızda ise kirlenmelerini önlemek amacıyla kabında saklamayı ihmal etmeyin.

 • Pek çok optik, ultrasonik banyo gibi birçok profesyonel gözlük temizlik hizmeti sunar. Ücretsiz temizlik için gözlüklerinizi satın aldığınız yere götürebilirsiniz. Gözlüğünüzün kulak ve burun kısımlarında, temizlemenize rağmen kaybolmayan yağlı bir tabaka veya sararma varsa profesyonel bir temizlik yaptırmanız faydalı olabilir.

Gözlük temizleme nasıl yapılır sorunuzu en etkili yöntemlerle yanıtlamaya çalıştık. Artık, gözlük camı temizleme ve gözlük dezenfekte etme işleminin sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Gözlüklerinizi sık sık temizlemeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?