Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

İster aksesuar amacıyla ister sağlık problemleri nedeniyle kullanılsın, gözlüklerin temizliği göz sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Uzun süre temizlenmeyen gözlüklerin camlarında çizilmeler, sararmalar ve geri dönüşü olmayan hasarlar oluşur. Gözlük bakımının düzenli olarak yapılması daha net ve berrak bir görüntüye sahip olmanızı sağladığı gibi, göz etrafındaki mikrop oluşumunu da önleyerek göz sağlığını koruyucu bir etki de gösterir.

Güncellenmiş

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük kullananların en çok yaşadığı problemlerden biri camlarının çabuk kirlenmesidir. Uygun şekilde temizlenmeyen gözlükler bir süre sonra göz sağlığınızın bozulmasına bile yol açabilir. Gözlük kullananlar genellikle pratik olduğu için camlarını tişörte ya da peçeteye silerek temizlerler ancak bu yöntem camların çizilmesi ve hasar görmesi ile sonuçlanabilir. Yazımızın devamında sağlam gözlüklere ve sağlıklı gözlere sahip olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gözlüğünüzü losyon ve parfüm içermeyen Seventh Generation'ı kullanarak ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Doğru gözlük camı temizleme yöntemleri satın alınan gözlüklerin dayanıklılığını artırır ve berrak bir görüntüye kavuşulmasını sağlar. Aynı zamanda gözlerin mikroplardan korunmasına yardımcı olur. Peki, gözlük camı ne ile silinmelidir?

Reklam

Domestos
NA

Bunlara Dikkat

Gözlük camlarını temizlerken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Yüksek ısıdaki su, gözlük camlarının çizilme ve benzeri hasarlar görmesine sebep olabilir.

  • Sabunlu su ile gözlükleri temizleme: Gözlüklerinizi temizlemeden önce ellerinizi yıkayarak tamamen toz ve kirden arındırmalı ve tüy bırakmayan bir havlu ile kurulamalısınız. Gözlüğünüzü ılık su ile yıkayıp camlarına yapışan kir ve tozlardan arındırın. Camların üzerine losyon içermeyen bir bulaşık deterjanından az miktar döküp hem camlarını hem de çerçeve işle saplarını hafifçe ovalayın. Daha sonra tamamen köpüklerinden arınması için bol su ile durulayın ve tüy ya da hav bırakmayan temiz bir havlu ile kurulayın. Kurulama işlemi için mikrofiber bez kullanabilirsiniz.
  • Gözlük camı mendili ile temizleme: Gözlük camları için özel olarak tasarlanan nemli ve tek kullanımlık temizlik mendilleri ile gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz. Eğer gözlüğünüz çok kirliyse gözlük camı mendillerini kullanmadan önce gözlüklerinizi sabunlu su ile yıkayıp durulamalısınız. Paketlenerek satışa sunulan gözlük temizleme mendillerinden ihtiyacınız kadarını çıkartarak gözlüklerinizin camlarını silin ve kesinlikle sildikten sonra ovalayarak kurutmayın. Gözlükte oluşan nem kısa süre içinde kendiliğinden yok olacaktır.
  • Gözlük camı temizleme spreyi ile temizleme: Özel formüller kullanılarak sadece gözlük temizleme işlemi için tasarlanan temizleme spreyleri, camlara yapışan toz, kir ve yağ lekelerini tamamen temizler. Spreyi kullanmadan önce gözlük camını temiz bir bez yardımıyla silin. Silmek için mikrofiber bez kullanmanız daha etkili olur. Temizleme spreyini gözlük camlarına sıkın ve bez ile bütün yüzeye yayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra hemen gözlüğünüzü kullanabilirsiniz.
NA

Gözlük Camı Ne ile Temizlenmez?

Hassas bir yapıya sahip olan gözlük camı uygun araçlarla temizlenmediği takdirde geri dönüşü olmayan hasar ve çiziklere sahip olabilir. Bu nedenle gözlüklerinizin camlarını temizlerken kirli, sert ve hav bırakan bezler kullanmamalısınız. Ayrıca camlarda hasar yaratan alkol, aseton, sirke, kolonya gibi ürünlerden ve çamaşır suyu ile parfüm içeren deterjanlardan uzak durmalısınız.

  • Gözlük camlarını her gece yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Günlük temizleme işleminde temizleme bezi ya da temizleme spreyi tercih edilebilir. Gün içinde ise gözlük ile birlikte verilen bezleri kullanabilirsiniz.
  • Gözlüklerinizi uzun süreli olarak çıkarttığınızda ise kirlenmelerini önlemek amacıyla kabında saklamayı ihmal etmeyin.
  • Aslen yayınlandı