Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kaban Nasıl Temizlenir?

Kaban nasıl temizlenir öğrenmeye ne dersiniz? Püf noktaları için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam

Kaban Nasıl Temizlenir?

Günlük giysilerimizin çoğunu çamaşır makinesinde sık sık yıkayabiliyoruz. Her gün toplu taşımada, yağmurlu havalarda bizi dış etkenlerden koruyan kaban, mont ve yağmurluk gibi dış giyim ürünlerinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Ancak bu tür ürünlerin çamaşır makinesinde yıkanmasıyla ilgili montlar hangi programda yıkanır, kaban makinada nasıl yıkanır, montlar kaç derecede yıkanır, deri ceket makinada yakınır mı gibi sorular çoğu kişinin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

Çoğu kişi kaşe kaban, mont gibi ürünlerin yalnızca kuru temizleme yöntemiyle temizlenebileceğini düşünse de bu tür dış giyim ürünlerinizi temizlemenin farklı yöntemleri var. Örneğin, kaşe kabanlarınızı ve yağmurluklarını silerek de temizleyebilir, hatta çoğunu çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Kaban ve yağmurluklarınızı silmek için tek yapmanız gereken az miktarda Omo Color Sıvı Deterjanı’nı suyla karıştırmak ve bu suyla nemlendirdiğiniz temiz bir mikrofiber bez yardımıyla kaban veya yağmurluğunuzun yüzeyini temizlemek. Bu silme yöntemini özellikle de lekeler üzerinde veya manşet, yaka gibi kolay kirlenen bölgelerde uygulayabilirsiniz.

Mont ve kabanların çamaşır makinesinde yıkanmasıyla ilgili en önemli husus ise yıkama ve temizleme talimatlarını okumak ve doğru sıcaklığı ve deterjanları kullanmaktır.

Kaban, mont, yağmurluk, ceket gibi dış giyim ürünlerinin temizliğini sağlamak ve mont nasıl yıkanır, mont kaç derecede yıkanır gibi soruların cevabını öğrenmek için yıkama ve temizleme talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

Reklam

Kaşe Kaban Nasıl Temizlenir?

Kaşe kabanlar genellikle temizliği en kolay dış giyim ürünlerinden biridir. Çoğu çamaşır makinesinde yıkanabilir, ancak kabanınızı yıkmadan önce yıkama ve temizleme talimatlarını okumalısınız. Çamaşır makinesinde sık sık yıkamak kaşe kabanın biçimini bozabileceği için, sık sık yıkamak yerine silme yöntemini de tercih edebilirsiniz. Kaşe kaban nasıl silinir merak ediyorsanız bu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Talimatları okuyun

  Kaşe kabanınızın yıkama ve silme talimatlarını okuyun. Deterjan kullanımıyla ilgili bir uyarı yoksa kaşe montunuzu silebilirsiniz.

 2. Çamaşır deterjanını sulandırarak uygulayın

  Az miktarda çamaşır deterjanını suyla karıştırın ve temiz, yumuşak bir bezi bu suya batırdıktan sonra iyice sıkın.

 3. Sık kirlenen yerleri silin

  İyice sıktığınız bezle kaşe montunuzun yüzeyini, manşet ve yaka bölgelerini silebilirsiniz.

 4. Kurumasını bekleyin

  Sildiğiniz kaşe montunuzu bir giysi askısına asarak kurutabilirsiniz.

Kaşe mont nasıl temizlenir ve kaşe kaban makinada nasıl yıkanır sorularının en doğru ve güvenilir cevabını ürün etiketindeki yıkama talimatlarında bulabilirsiniz. Bu talimatlara uyarak kaşe montunuza zarar vermeden temizliğini sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkamak yerine kuru temizleme yöntemini tercih ediyorsanız ve kaban kuru temizlemenin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, Kuru Temizleme Nasıl Yapılır? konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Peluş Mont Nasıl Yıkanır?

Mont ve kaban temizliğinde en çok sorulan sorulardan biri de tüy döken mont nasıl temizlenir sorusudur. Örneğin, kaz tüyü montunuzu temizlerken aşağıdaki malzemelerden birini suyla .

Seyrelterek kaz tüyü montunuzu silebilirsiniz:

Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir? başlıklı TemizSözlük makalesinde kaz tüyü montunuzu temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Palto Nasıl Temizlenir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaban, yağmurluk, mont, palto gibi dış giyim ürünlerinde deri, pamuk, yün, süet, polyester gibi farklı kumaş türlerinin kullanılabileceğini ve bu kumaş türlerine göre en uygun yıkama ve temizleme talimatlarının ürün etiketinde bulunduğunu unutmayın. Palto nasıl temizlenir sorusunun tek bir cevabı olmadığı gibi kuru temizlemeden çamaşır makinesinde yıkamaya, deterjanlı bezle silmeden havalandırmaya kadar farklı yöntemler uygulanabilmektedir.

Temizliğin yanı sıra özellikle süet ve deri montlarda düzenli bakım da çok önemlidir. Süet Ceket Nasıl Temizlenir? ve Deri Mont Nasıl Yumuşatılır? gibi konularda bilgi edinerek en iyi temizlik ve bakım yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Bunları Unutmayın!

Dış giyim ürünlerinin de diğer giysilerimiz gibi sık sık temizlenmesi gerekir. Ancak, mont ve kabanların temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken nokta yıkama ve temizlik talimatlarına uygun yöntemleri tercih etmektir. Mont, kaban ve paltolarınızın temizliğinde aşağıdaki püf noktalarını dikkate almayı unutmayın:

 • Montunuzu çamaşır makinesinde yıkayacaksanız yıkama talimatlarını önceden okuyun, uygun sıcaklık ve yıkama ayarını kullanın.

 • Mont ve kabanlarınızı çok sık yıkamak yerine havalandırabileceğinizi ve silebileceğinizi unutmayın.

 • Deri, süet gibi kumaşların düzenli bakımını yapmayı ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı