Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme nedir, nasıl yapılır? Kuru temizleme işareti nedir? Kuru temizleme hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Güncellenmiş

Askıda asılı ceketler
Reklam
Sign Up Banner

Kuru temizleme, 1930'larda sentetik solventin kullanılmaya başlamasıyla birlikte tüm dünyada yaygınlaşmış, özellikle ipek, saten gibi hassas kıyafetlerde etkili temizlik için sıkça tercih edilen bir yönteme dönüşmüştür. Sentetik solventten önce gaz yağı, benzin gibi yanıcı ve yüksek düzeyde zararlı malzemelerin kullanıldığı bu sektör, oldukça tehlikeli bir iş olarak görülürdü. Günümüzdeyse modern makineler, gelişmiş formüllü temizleyicilerle özel alanlarda yapılan kuru temizleme, özellikle şehir hayatının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Peki, temizleme nasıl yapılır? Gelin, kuru temizleme püf noktaları ve detaylarına birlikte bakalım.

Kuru Temizleme Nedir?

İsmi kuru temizleme olduğu için genellikle kuru şekilde herhangi bir sıvı kullanılmadan yapıldığı düşünülen bu temizleme türünde, leke çıkarma amaçlı çeşitli solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu işleme kuru temizleme denmesinin sebebi ise temizleme esnasında su değil, yalnızca leke çıkarıcı solüsyonlar kullanıldığı içindir.

Kuru temizleme yapılacak kıyafetlerde kolay zarar görebilecek kısımlar varsa bu kısımlar işlemin ardından tekrar dikilmek üzere sökülebilir. Eğer sökülemiyorsa üzerine kapitone koruyucular koymak uygun olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kuru Temizleme İşareti Hangisidir?

Kıyafetlerdeki uyarı etiketlerinde bazen "A, F, P" gibi büyük harflerle yazılmış işaretlere rastlanır. Tümü kuru temizleme sembolü olan bu simgeler, ilgili kıyafetlerin kuru temizleme içeriklerine ve işlemlerine uygunluk derecesini belirtir. Örneğin:

 1. Kimyasal Uyarısı

  Daire içine alınmış "A" harfi: Tüm kuru temizleme kimyasallarına uygundur.

 2. Saf Alkolle Temizlik

  Daire içine alınmış "F" harfi: Saf alkol ve RI13 ile temizleme yapılabilir.

 3. Trikloretilen Uyarısı

  Daire içine alınmış "P" harfi: Trikloretilen hariç kuru temizleme kimyasalları kullanılır.

 4. Kuru Temizleme Yapılamaz

  Üstünde çarpı olan daire işareti: Kuru temizleme yapılamaz anlamına gelmektedir.

  Step 4: Giysi yıkama talimatları

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme işlemleri, özel üretim leke masaları ve çamaşır yıkama makinesiyle kurutma makinesinin karışımını andıran kuru temizleme makineleri ile gerçekleştirilir. İçerik olarak da perkloretilen ve hidrokarbon gibi bu iş için özel olarak geliştirilmiş solventlerden ve solüsyonlardan yararlanılır.

 1. Kumaş ve Leke Tespiti

  Kuru temizlemede en önemli kısım, temizleme işleminin kendisi kadar hassas bir safha olan ön müdahale aşamasıdır. Ön temizleme işleminde, kıyafetler makineye atılmadan önce kabinli leke masalarında özel leke çıkarıcılarla temizlenir ve kıyafetlere göre kuru temizleme için ayrılır. Bu esnada giysiler tıpkı teslim alınırken olduğu gibi bir kez daha kontrol edilir. Kıyafette gözden kaçmış bir leke ya da deformasyon varsa bu durum müşteriye bildirilir ve duruma göre işlem yapılır.

  Step 1: Sprey leke çıkarıcı
 2. Makine Aşaması ve Solvent

  Son kontrolün ardından kıyafetler genellikle 10 ile 40 kg kapasiteli büyük tamburlardan oluşan kuru temizleme makinelerine koyulur ve tamburun üçte biri solventle doldurulur. Ardından çalıştırılan kuru temizleme makinesi, içerideki kıyafetlerle solventi alt üst etmeye başlar. Bu işlem esnasında tambur içindeki çözücünün sıcaklığı yaklaşık 30 derece olmalıdır.

 3. Kirlerin Çözünme Aşaması

  Kuru temizleme işlemi, perkloretilen çözücü ile yapılıyorsa makinenin çalışma süresi ortalama 8 ile 15 dakika, hidrokarbon çözücü ile yapılıyorsa kirler daha yavaş çözündüğü için yaklaşık 25 dakika sürer.

 4. Kurutma ve Ütü Aşaması

  Kuru temizleme makinesi, solventle temizleme işleminin ardından içindeki solüsyonu damıtıp temiz kısımlarını temiz tankına ayırır ve kıyafetleri sıcak hava ile kurutma aşamasına geçer. Buradaki amaç, hem kıyafetin kuruması hem de kimyasallardan arınmasını sağlamaktır. Bu işlem esnasında açığa çıkan solvent kalıntıları da yine makine tarafından soğutulup, yoğunlaştırılarak temiz tankına aktarılır. Son adımda ise ütü işlemi gerçekleştirilir ve kuru temizleme süreci tamamlanır.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Temizlemeden Sonra Giysiler Kimyasal Madde Kokar mı?

Kıyafetler, kurutma işlemine geçmeden önce arıtılmış temiz solüsyonla son bir kez daha işlemden geçirilir. Böylece temiz kıyafetler, eğer varsa akmış boyalardan arındırılmış olur. Kurutma işleminin ardından bir de havalandırma çevrimi yapılır. Böylece kıyafetlerde oluşabilecek kimyasal kokusu tamamen giderilir.

Yorgan ve Yastıklar Kuru Temizlemeye Verilir mi?

Kullanım etiketlerindeki talimatlar uygunsa yorgan ve yastıklar kuru temizlemeye verilebilir. Fakat tüylü, püsküllü malzemeler, yorganlar ve yastıklar ancak delikli bir torbaya koyulduktan sonra kuru temizleme yapılabilir.

Kuru Temizlemede Kullanılan Kimyasallar Geri Dönüştürülür mü?

Kuru temizleme esnasında kullanılan kimyasalların yaklaşık %99'u kuru temizleme makinesi tarafından geri dönüştürülür. Leke çıkarıcıların geri dönüştürme işlemi, hem maliyet hem de insan ve çevre sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Aslen yayınlandı