Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

İpek Nasıl Yıkanır? İpek Eşarp ve Şal Yıkama İpuçları

İpek Nasıl Yıkanır? İpek eşarp, şal ve giysilerinizi elde ve makinede zarar vermeden nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş Tulin Tuna tarafından yazıldı

ipek yıkama
Reklam
Sign Up Banner

En güzel ve lüks kumaşlardan biri olan ipek, yüzyıllarca gardıropların baş tacı olmuştur. İpek her ne kadar çekici görünse de hassas dokusu sebebiyle yıkarken birçok zorluk çıkarabilir. Ancak doğru yöntemi uygulamayı biliyorsanız ipek kumaşları temizlemek çok da zor gelmeyebilir. İpek nasıl yıkanır, ipek kumaş nasıl temizlenir sorusunun cevabı ipeğin türüne göre değişir. Ancak her şeyden önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var ki o güzelim ipek giysi veya eşarbınız zarar görmesin. Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ipek kumaşı kullanırken veya yıkarken hiçbir zaman üzerine çamaşır suyu, ağartıcı veya parfüm, saç spreyi gibi alkol bazlı ürünler dökmemeniz gerektiğidir. Bir diğer önemli konu da ipeği ısıdan ve güneş ışığından korumak olmalı. Çünkü ısı veya güneş ışığına maruz kalan ipek zamanla sararabilir. İpek giysi veya ipek eşarp yıkama esnasında zarar görmemeleri için çok dikkatli davranmanız gerekir. İpek gibi değerli ve hassas bir kumaştan üretilmiş kıyafetlerinizi temizlemek ve ipek eşarp nasıl yıkanır, ipek eşarp ne ile yıkanır gibi kafanızı karıştıran soruların cevapları için adım adım rehberimizi okumadan ipek kumaşları yıkamaya başlamayın.

İhtiyacın olacak:

 • Leğen
 • Beyaz temiz bir bez
 • Beyaz havlu
 • Soğuk su
 • Bebek şampuanı
 • Talk pudrası
 • Sıvı deterjan
 • Yumuşatıcı

Reklam

MPU Sign Up Banner

İpek Eşarp Nasıl Yıkanır: Elde Yıkama

Elde ipek eşarp yıkama veya ipek şal yıkamanın altından nasıl kalkabileceğinizi merak ediyorsanız şu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 1. İpek eşarp yıkama işlemine geçmeden önce kumaşı kontrol edin.

  Öncelikle ipeğin renginin solup solmayacağını şal veya eşarbınızın göze çarpmayan bir yerinde test edin. Göze çarpmayan bir yeri su ile ıslattıktan sonra beyaz bir havluyu buraya hafifçe bastırın. Eğer ipek eşarbınız havlunuza azıcık da olsa renk verdiyse bu eşarbı elde yıkamamanız gerekir. Bunun için en iyi çözüm profesyonel destek almaktır.

 2. Soğuk su kullanın.

  Eğer ipek eşarbınız havluya renk vermediyse kirden arındırma adımına geçebilirsiniz. Öncelikle kirli olan bölgeyi soğuk suyla ıslatın. Ardından tercihen soğuk ya da ılık suyu bir leğene doldurun.

  İpek eşarbınızın liflerinin zarar görmemesi ve parlak renklerini kaybetmemesi için kireçli su kullanmayın. Eğer şebeke suyunuz yoğun kireç içeriyorsa suyu kaynatıp soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz.

 3. İpek eşarp hangi deterjanla yıkanır: Bebek şampuanı tercih edin.

  Daha sonra eşarbınızı en fazla beş dakika boyunca şampuanlı suya batırın. Bu aşamada ipek eşarbınıza doğrudan şampuan dökmeyin. Eşarbı yıkama esnasında asla çitilemeyin, ovalamayın. İpeğin lifleri çok narin olduğundan zarar görmemesi için sert hareketlerden kaçının.

 4. Yumuşak kalmasını sağlayın.

  Daha sonra suyu boşaltın, leğeni yeniden soğuk suyla doldurup suya birkaç damla Yumoş gibi kaliteli bir yumuşatıcı koyun ki ipek eşarplarınız yumuşak kalsın.

 5. Eşarbı durulayın ve düz bir yere serin.

  İşiniz bitince leğendeki suyu boşaltın ve leğeni temiz, soğuk su ile doldurup şalınızı veya eşarbınızı bu suyla durulayın. Durulama işlemini en az iki kez tekrarlayın. Ayrıca bu aşamada sıkma işlemi yapmaktan kaçının. Sadece iki elinizle fazla suyu alın ve ardından eşarbı bir havlu üzerine dümdüz olacak şekilde serin.

  Durulama suyuna biraz beyaz sirke damlatmak ipek eşarbın parlak renklerini korumasına yardımcı olacaktır.

 6. Kurumaya bırakın.

  Sonra bu havluyu eşarbı içine alacak şekilde yuvarlayarak rulo yapın. Rulo yaptığınız havluya hafifçe bastırarak havlunun eşarptaki nemi çekmesini sağlayın. Sonra eşarbınızı başka temiz bir havlunun üstünde, yine dümdüz olacak şekilde, güneş görmeyen bir alanda kurumaya bırakın.

 7. Ütünüzün ipek ayarını veya en düşük sıcaklık ayarını seçin.

  Elde ipek eşarplar nasıl yıkanmalı artık biliyorsunuz. Peki, ipek eşarplar nasıl ütülenmeli? Aslında düz bir alanda kurumaya bırakırsanız ipek eşarbınızı ütülemenize gerek kalmayacaktır. Ancak yine de ütü ile bu temizliği taçlandırmak isterseniz ipek eşarp veya kumaşları yalnızca tersten ütülemeyi tercih edin. Olası bir kazayı önlemek adına ütüyü öncelikle ütü masası üzerinde gezdirin. Bu, ütünün ilk sıcağını alarak eşarbın zarar görmesini engeller. Ardından bir ütü bezi kullanarak eşarbınızı ütüleyebilirsiniz. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa ütü yapmanın püf noktaları yazımız tam size göre.

  İpek eşarp ve şalların üzerinde su lekeleri oluşmaması için ütüleme esnasında ütünüzün sprey veya buhar özelliğini kullanmayın.

 8. İpek eşarp, şal veya giysilerinizi uygun şekilde saklayın.

  Doğal yapısı gereği ipek eşarp ve şallarınız, güveler için kaliteli bir yemek olabilir. Bu yüzden onları ara sıra havalandırdığınızdan emin olun. İpeğin doğal liflerinin nefes almasını sağlamak ve formunu korumak için ipek eşarplarınızı çekmecelere katlayarak koymak yerine asarak gardrobunuzda saklamak daha iyi bir seçenektir.

İpek Eşarplar Makinede Nasıl Yıkanır?

Küçük bir servet ödeyerek aldığımız ipek eşarplar ve şallar gardrobumuzun ve başımızın tacı. Kuru temizlemeye ayrıca bütçe ayırmak istemiyorsanız veya elde yıkamaya zamanınız yoksa ipek eşarplar makinede nasıl yıkanır diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki muhteşem dokusu, capcanlı renkleri ve hafifliği ile hepimizin vazgeçilmezi ipek eşarp makinede yıkanır mı? İpek eşarbınızın yıkama talimatında aksi tavsiye edilmiyorsa bu soruya cevabımız: Evet. Aşağıdaki adımları izleyerek ve uyarılarımızı dikkate alarak eşarplarınızı makinede gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz.

 1. İpek eşarp veya şalın etiketini okuyun.

  Yapmanız gereken ilk iş, ipeğin etiketine bakmak olmalı. Eğer etiket sadece kuru temizleme diyorsa ipek eşarbınızı sakın makineye atmayın.

 2. İpek şal nasıl yıkanır: Doğru ısı ve programı seçtiğinizden emin olun.

  "İpek şal ve ipek eşarp kaç derecede yıkanır?" sorusunun cevabı önemlidir. Makinenizin ayarlarından mümkün olan en soğuk, en kısa ve hassas olan program ayarını seçin. Bu aşamada makinenin sıkma ayarını iptal etmeyi unutmayın. Dikkat! 30 derecenin üzerinde bir sıcaklık seçmek ipek eşarp, şal veya giysinize ciddi bir zarar verebilir.

 3. Yıkarken koruyucu kullanın.

  İpek eşarbınızı bir yastık kılıfına veya kuru temizleme çantasına koyun ki eşarp çamaşır makinesinin tamburuna takılmasın. Ayrıca, ipek eşarbı veya giysiyi başka tip çamaşırlarla birlikte yıkamanız kesinlikle önerilmez. İpek eşarplarınızı toplu olarak makineye atacaksanız aynı renkleri birlikte atmaya özen gösterin ve renk verip vermediklerini mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde renkleri karışan ipek eşarp nasıl temizlenir sorusu ile başbaşa kalırsınız. Böyle bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden profesyonel bir kuru temizleme firmasının yolunu tutmanız en iyi seçenektir.

 4. İpek eşarp ne ile yıkanır: Hassas giysiler için üretilmiş bir deterjan tercih edin.

  Hassas çamaşırlar için özel olarak üretilmiş, Yumoş Hassas Giysiler gibi kaliteli bir sıvı deterjan seçerek eşarbın etiketindeki talimatları takip edin.

 5. Kurutucu kullanmayın.

  İpek kumaşları asla kurutucuya atmayın. İpek eşarbınızı makineden aldıktan sonra temiz bir havlunun üstüne dümdüz olacak şekilde serin ve fazla suyunu aldıktan sonra yine temiz, düz bir alana sererek kurumaya bırakın.

İpek elbise, eşarp ve şalları yıkamak aslında çok kolay bir işlemdir. Gerekli önlemleri alıp doğru adımları takip ettiğiniz sürece sorun çıkacak diye korkmanıza gerek yok. İster elinizde yıkamanız gereksin ister makinede, eminiz ki en sevdiğiniz ipek eşarp veya şala lekesiz ve temiz bir şekilde tekrar sahip olmak paha biçilmez olacaktır!

Bunlara Dikkat!

Temizlik uygulamalarına başlamadan önce mutlaka ürününün etiketinde yer alan talimatları inceleyin. İpek eşarbın üzerine hiçbir zaman çamaşır suyu, ağartıcı, saç spreyi gibi ürünler dökmeyin. Sararmaması için ipeği güneşten ve ısıdan korumaya özen gösterin. İpek kumaşı yıkamadan önce elbisenizin veya eşarbınızın görünmeyen bir bölümünde renginin solup solmayacağını test etmeyi ihmal etmeyin.

İpek Eşarptan Leke Nasıl Çıkar?

İpek eşarbınızda ter, güneş kremi, fondöten, ruj ve daha da kötüsü çay veya kahve lekesi bulmak imkansız değil. Peki çitilemeden ve leke çıkarıcılar olmadan neredeyse bir sanat eseri olan ipek eşarptan leke nasıl çıkar? Durun, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bu tip lekelerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta var.

 1. Lekeli ipek eşarp nasıl yıkanır: Yıkama talimatını kontrol ederek işe başlayın.

  Öncelikle lekeli ipek eşarp veya şaldaki yıkama sembollerini kontrol edin. “Yalnız kuru temizleme” ibaresi yoksa aşağıdaki adımları hemen uygulamaya koyun. Unutmayın, her kumaş türündeki çıkarılması zor lekeler için ilk yapmanız gereken şey, lekeyi fark ettiğiniz anda harekete geçmektir.

 2. İpek eşarp ter lekesi nasıl çıkar: Ön işlem uygulayın.

  Eşarbı temiz bir havlu üzerine serin ve lekeli bölgeyi belirleyin. Hassas çamaşırlar için özel olarak üretilmiş sıvı bir deterjan seçin. Deterjanı, ipek kumaşa uygulamadan önce bir pamuk ile eşarbın görünmeyen bir yerinde kontrol edin. Sorun yok mu? O halde devam edin.

 3. Sıvı deterjanı lekeye uygulayın.

  Eğer ipek eşarbınızda yağlı bir leke ile baş etmeye çalışıyorsanız önce yağ lekesi üzerine talk pudrası dökün. Yağı emmesi için pudraya bir gece zaman verin. Ardından temiz beyaz bir bez ile sıvı deterjanı lekeye tampon yaparak uygulayın. Bu aşamada sert hareketlerden kaçının.

 4. İpek eşarp ve ipek şal yıkama talimatlarına uyarak yıkayın.

  Zaten ipek eşarp veya şalın yıkanma zamanı gelmiş miydi? O halde yukarıda saydığımız ipek eşarp elde nasıl yıkanır talimatlarını takip edin.

 5. İpek eşarp ve şalları durularken soğuk su kullanın.

  Bu aşamada ipek nasıl yıkanır sorusunun değişmeyen cevabı olarak soğuk su kullandığınızdan emin olun. Soğuk su ile doldurduğunuz leğende ipek başörtünüzü veya şalınızı durulayın. Bu aşamada çitileme, ovalama ve sıkma yapmamaya özen gösterin. Sadece iki elinizin arasında nazikçe bastırarak fazla suyu alın.

 6. Kurutma aşamasında bunlara dikkat edin.

  Düz bir alana temiz bir havlu serin ve ipek eşarp üzerindeki fazla suyu alması için havluyu rulo yapın. İpek eşarbınızı temiz ve kuru bir alana sererek kurutun. Yapısı itibarıyla ipek kumaşlar çok çabuk kuruma eğilimindedir. O yüzden bu aşamada aceleci davranmayın. Eşarbın liflerine zarar vereceği ve renginin solmasına sebep olacağı için direkt güneş ışığı alan veya rüzgarlı bir alanda eşarbınızı kurutmayın. Ayrıca kalorifer gibi doğrudan bir ısı kaynağı üzerine sererek kurutma işleminin ipek eşarbınıza zarar vereceğini unutmayın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

İpek Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

İpek Başörtü Nasıl Yıkanır?

İpek eşarplar; elde, çamaşır makinesinde ve kuru temizleme yaptırılarak temizlenebilir. Hangi işlemin eşarbınız için uygun olduğunu ipek başörtüsü üzerindeki yıkama talimatı size söyleyecektir. Aksi belirtilmemişse ve bütçeniz için uygunsa ipek eşarp temizliği için en güvenilir seçenek, onları profesyonel bir kuru temizleme firmasına emanet etmektir. Diğer güvenli seçenek ise onları elde uygun şekilde yıkamaktır. Hem vaktiniz hem bütçeniz sınırlı ise ipek eşarp ve şallarınızı soğuk suda, varsa ipek giysi ayarında veya hassas yıkama ayarında, sıkma ve kurutma yapmadan çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

İpek Eşarplar Makinede Nasıl Yıkanır?

İpek eşarp, şal veya giysilerinizin -etiketinde aksi önerilmemişse- çamaşır makinesinin hassas ve kısa süreli programında yıkamayı tercih edin. Su sıcaklığını ideal olarak soğuk veya en fazla 30 dereceye ayarlayın. Sıkma ayarını iptal edin. Narin giysiler için üretilmiş kaliteli bir sıvı deterjan tercih edin. Makineye başka bir çamaşır eklemek ipeğin yapısına zarar vereceğinden, benzer renklere sahip ve renk vermeyen ipek eşarplarınızı yıkama torbasına yerleştirin. İşlem biter bitmez ipek eşarplarınızı düz havlu üzerine serin ve fazla suyunu aldıktan sonra güneş görmeyen, serin bir alanda kurumaya bırakın.

İpek Eşarptan Leke Nasıl Çıkar?

İpek eşarptan lekeyi çıkarmanın en önemli adımının lekeye hızlı müdahale etmek olduğunu unutmayın. Lekeli alana, ağartıcı ve leke çıkarıcı uygulamaktan kaçının. Hassas giysiler için üretilmiş sıvı bir deterjanı lekeli bölgeye temiz bir bez yardımı ile uygulayın. Lekeli alanı asla çitilemeyin. Ardından, ipek eşarp yıkama talimatlarına uyarak eşarbı elde, uygun şekilde yıkayın ve kurumaya bırakın.

İpek Nasıl Yıkanır?

İpekten imal edilmiş her türlü eşarp, şal, kravat ve giysiler çok özeldir ve özel bir yıkama talimatına bağlı kalmayı gerektirir. İpekli her türlü giysiyi ister elde ister çamaşır makinesinde yıkamak istediğinizde soğuk veya en fazla ılık su kullanmayı tercih edin. Deterjan olarak narin çamaşırlar veya ipekler için özel olarak üretilmiş olanları veya bebek şampuanlarını kullanın. İpek kumaşların son derece hassas ve kırılgan liflerinin zarar görmemesi için yıkama esnasında çitileme ve sıkma hareketlerinden kaçının. Son olarak, direkt güneş gören ya da rüzgar alan bir yerde veya kurutma makinesinde kurutmaktan kaçının.

Aslen yayınlandı