Dantel, Eşarp ve Tül Nasıl Ütülenir?

İpek eşarp, tül, dantel gibi hassas kumaşların ütülenmesinde uygulanan farklı teknikleri öğrenmek ister misiniz? İpek nasıl ütülenir, tül perde nasıl ütülenir, eşarp nasıl ütülenir öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kenarı dantelli perde ve pencere önünde saksılar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bilindiği üzere ipekler, danteller ve tüller zarif ve hassas kumaşlardır. Dolayısıyla bu kumaşların dokuları yıkanırken ya da ütülenirken kolayca hasar görebilir. Genel olarak bu kumaş türleri için kuru temizleme önerilse de, aslında küçük uygulama adımlarıyla kendiniz de temizleyebilir ve bakım yapabilirsiniz. Peki, ipek eşarp nasıl ütülenir? Dantel ve tül nasıl ütülenir?

Elde yıkama işlemi ipek eşyalar için en uygun temizleme yöntemidir. Eşarbın üzerinde yer alan yıkama talimatlarına uyarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik sonrası ipeği yalnızca havlunuzla hafifçe kurulamanız ütülerken yakmanızı önleyecek, aynı zamanda kumaşı daha muntazam ütülemenize yardımcı olacaktır.

İpek Eşarp Nasıl Ütülenir?

İpek eşarp ütüleme işleminden önce mutlaka yıkayıp temizlemenizi öneririz. Eğer ipek eşarbınızı lekeli halde ütülerseniz, lekenin daha kalıcı bir hale gelmesine yol açabilirsiniz. Peki, eşarp nasıl ütülenir? İpek nasıl ütülenir diyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Danteller, yıkama işleminden sonra oldukça hızlı bir şekilde büzülebilir. Büzülmeyi engellemek için dantelleri yıkarken ılık su kullanabilirsiniz. Bu yolla dantellerinizi daha hızlı ütüleyebilirsiniz.

 • Öncelikle ütünüzün tabanında eskiden oluşmuş kalıcı lekeler varsa ütünüzün tabanını temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu lekeler ısındıklarında ipek yüzeylere kolayca yapışabilir.

 • Ütü masanızın üzerine temiz, beyaz ve pamuklu bir örtü sermeniz gerekebilir. Bu örtü, kullanmadığınız bir nevresim ya da yedek çarşaf olabilir. Fakat pamuklu olmasına dikkat ederseniz, ütüleme işleminde daha iyi sonuç alınabilir.

 • Ütünüzün ipek ya da hassas ayarı bulunuyorsa bu ayarı kullanabilirsiniz. Eğer yoksa bu durumda en düşük sıcaklık ayarını tercih ederek işe başlayın.

 • Genellikle ipeklerin yüzeyleri iki farklı görünümde olur. Bir tarafı mat, diğer tarafı ise parlaktır. Mat olan kısmı örtünün üzerine serin.

 • İpek üzerine küçük bir pamuklu baskı bezi yerleştirebilirsiniz. Ütü tabanını bu bezle birlikte hareket ettirmeniz önerilir. Bu işlem ipeği ütü sürecinde koruyabilir ve su buharının ipek üzerinde damlacıklar halinde leke bırakmasını önleyebilir.

 • İpek eşarbınızı kenarlarından başlayarak yumuşak hareketlerle ütülemeye başlayabilirsiniz. Ancak ütüyü aynı yerde uzun süre bekletmemeye özen gösterin. Beklettiğiniz zaman ipek eşarbınız yanma tehlikesi geçirebilir.

Dantel ve inciler

Tüller, ipekler ya da danteller ''yalnızca kuru temizleme'' ibaresi taşıyor olabilir. Eğer kumaşınızın türü evde bakıma müsait ise ütü ve temizlik uygulaması yapabilirsiniz. Yıkama şartlarına uyulmadığında kumaş yüzeylerinde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir.

Dantel Nasıl Ütülenir?

 • Dantel ütüsünde gereken tek şey, yüksek ısı ve yüksek buhar uygulamasıdır.

 • Fakat bu işlem, olabildiğince hızlı bir şekilde yapılırsa daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 • Ütü tabanını dantel kumaş yüzeyinde sürekli hareket ettirmeniz gerekir.

 • Yavaş gerçekleştirilen işlemlerde dantelinizin yüzeyi zarar görebilir.

 • Dantel üzerinden ütü ile hızlıca geçebilir, bu işlemi danteliniz tamamen düzleşene kadar birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Tül asan kadın

Tül Nasıl Ütülenir?

Tül perde nasıl ütülenir veya tül elbise nasıl ütülenir diyorsanız aşağıdaki püf noktalarından yararlanabilirsiniz:

 • Tül perde ütülenir mi sorusunun cevabını öğrenmek için tüllerin üzerinde bulunan yıkama ve ütüleme talimatlarını dikkate almak en doğru seçim olacaktır.

 • Tüllerinizi ütülerken buharlı bir ütü kullanırsanız, kırışıklıkların daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ütünüzün su haznesini kontrol ederek tam dolu olduğundan emin olun.

 • Eğer ütünüzde perde veya hassas kumaş ayarı varsa bu ayarı kullanmanız tülünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

 • Ütü ayarını mümkün olduğunca düşük tutmaya özen göstermeniz daha doğru olur.

 • Ütünüzle dikey uygulamalar yapmanız buharın daha iyi dağılmasını ve kırışıklıkların daha hızlı giderilmesini sağlayacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?