Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Siz de ütü yapmaktan kaçan ve ütü işini gözünde büyüten biriyseniz, ütü yapmanın püf noktaları ve kolay ütü tekniklerini keşfedin.

Güncellenmiş

Ütü, ütü masası ve ütüye hazırlanan kadın
Reklam
Sign Up Banner

Aslında birçoğumuz ütü yapmayo kolaylaştırmak için çareler arıyoruz. En çok da son dakika ütü yapmak canımızı sıkıyor. Gelin ütü yapmanın püf noktaları nelerdir birlikte göz atalım ve son dakika ütülerini rafa kaldıralım.

Ütü işlerini kolaylaştırarak minimuma indirmek ve giysilerinizde ipeksi pürüzsüzlük etkisi yaratmak istiyorsanız Pro-Soft teknolojisi içeren Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı ile bunu başarabilirsiniz. Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı, çabuk kırışan ve zor ütülenen giysilerinizin için en iyi bakımı sunar. Bakım işini uzmanına bırakın ve yumuşacık kıyafetlerin tadını çıkarın. Maksimum etki için ise Yumoş Extra konsantre yumuşatıcı gibi etkili bir yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmeyin.

Kolay Ütü Yapmak Mümkün: Bunlara Dikkat! 

Kolay ütü nasıl yapılır diyorsanız, birkaç basit yöntemle kolay ütü yapmak, ütü masası başında daha az zaman harcamak mümkün. Kolay ütü yapma teknikleri konusuna geçmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey ütüleyeceğiniz çamaşırların temiz olmasıdır. Aksi takdirde yüksek ısı, kumaş üzerindeki görünmeyen lekeleri ortaya çıkarıp var olan kirlerin kumaşa derinlemesine işlemesine neden olabilir.

Ayrıca ütülenmesi zor ve hassas kumaşların zarar görmemesi için farklı ütü yapma teknikleri uygulamanız gerekebilir. İşte uygulayabileceğiniz pratik ütü yapma teknikleri ve kolay ütü yapmanın püf noktaları:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

 • Giysilerin nemli olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 • Kuru giysileri ütülerken üzerlerine su püskürterek veya ütünüzün buhar özelliğini kullanarak nemli hale getirebilir, ütü yapmayı ve kırışıklıkların açılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

 • Özellikle gömlekleri ütülemeye yaka kısımlarından başlayabilirsiniz.

 • Omuz kısımlarındaki kırışıklıkları, ütü masasının köşelerini kullanarak daha kolay bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

 • Pantolon ütülemeye ceplerden başlayın. Cepleri en sona bırakmak ütülenen bacak kısımlarının tekrar kırışmasına neden olur. 

 • Cep izlerini engellemek için cepleri dışarı çıkararak ütüleyin.

 • Ütü izi olduğunda doğru yöntemlerle ve dikkatlice izi giderin.

 • Yanınızda ütü yoksa, kırışıklık gidermek için fön makinesi, saç düzleştirici gibi malzemeleri kullanarak ütü olmadan kırışıklık giderebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Kırışık giderici ütü tekniklerini uygularken eşyalarınızın kumaş dokularına uygun olan yöntemleri tercih etmelisiniz. Örneğin, kolay gömlek ütüleme için tercih ettiğiniz ütüleme yöntemi perdelerinizde aynı etkili çözümü sunmayabilir.

Kırışık Tüller Nasıl Açılır?

Evinizin dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biri olan perdelerinizin daha şık görünmesi için doğru şekilde bakımının yapılması gerekir. Perdenin tüm zarafetini gösteren ise ütüsüdür. Peki, kırışık perde nasıl açılır?

Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru bir bakış açısı değildir. Bu nedenle perdelerinizi asmadan önce mutlaka düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olmalısınız. Perdelerinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken yöntemler ve perdeler için uygulayabileceğiniz kolay ütü teknikleri ise şunlardır:

 • Evinizde kullandığınız tül perdeler ve güneşlikler genellikle farklı kumaş türlerinden üretilir. Güneşlikler pamuklu ve pamuklu sentetik kumaş yapısına sahipken, tül perdeler ise keten, pamuklu saten gibi farklı kumaş türlerine sahiptir. Bu nedenle perdelerinizin yıpranmasını önlemek için kumaş dokularına uygun yıkama ve ütüleme tekniklerini kullanmalısınız.

 • Güneşliklerinizi elde ya da makinede düşük ısıda yıkadıktan sonra tersinden ve çok ılık ısıda ütüleyebilirsiniz.

 • Tül perdeleriniz eğer keten ve pamuklu kumaş yapısına sahipse nemli olarak ve yüksek ısıda ütüleyebilirsiniz. Ancak hassas ve sentetik kumaş dokusuna sahip olan perdelerinizi mutlaka düşük ısıda ütülemeye özen göstermelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Hangi Pantolon Kaç Derecede ve Hangi Ayarda Ütülenir?

Pamuklu pantolonlar için pamuk ayarını, polyester gibi sentetikler için ise sentetik ayarı kullanın. Etiket üzerindeki ütü işareti ütüleme yapılabilir anlamına gelir. Ütü işareti üzerinde çarpı işareti ütüleme yapılmamalı demektir. Ütü işareti içerisinde tek nokta hafif ısı, iki nokta orta derecede ısı, üç nokta ise yüksek ısı kullanarak ütülenebilir demektir.

Doğal Ütü Suyu Nasıl Hazırlanır?

Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı