Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları ve Alternatif Ütü Yapma Teknikleri

Siz de ütü yapmaktan kaçan ve ütü işini gözünde büyüten biriyseniz, bu yazıda bulacağınız bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır.

Güncellenmiş

Reklam
Ütü, ütü masası ve ütüye hazırlanan kadın

Aslında birçoğumuz ütü yapmanın kolay yolları için çareler arıyoruz. En çok da son dakika ütü yapmak canımızı sıkıyor. Seyahatteyken yanınızda ütü bulunmadığı bir durumda veya tam dışarıya çıkmak için hazırken kıyafetimizde fark ettiğimiz bir kırışıklık çoğumuzun başına gelmiştir. Peki, ütü olmadan ütü yapmak nasıl olurdu? Gelin ütü yapmanın püf noktaları nelerdir birlikte göz atalım ve son dakika ütülerini rafa kaldıralım- tabii ki kırışıksız bir şekilde.

Kolay Ütü Yapmak Mümkün ama Bunlara Dikkat! 

Kolay ütü nasıl yapılır? Aslında birkaç basit yöntemle kolay ütü yapmak, ütü masası başında daha az zaman harcamak mümkün. Ütü yapma teknikleri konusuna geçmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey ütüleyeceğiniz çamaşırların temiz olmasıdır. Aksi takdirde yüksek ısı, kumaş üzerindeki görünmeyen lekeleri ortaya çıkarıp var olan kirlerin kumaşa derinlemesine işlemesine neden olabilir. Ayrıca ütülenmesi zor ve hassas kumaşların zarar görmemesi için farklı ütü yapma teknikleri uygulamanız gerekebilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

  • Giysilerin nemli olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  • Kuru giysileri ütülerken üzerlerine su püskürterek veya ütünüzün buhar özelliğini kullanarak nemli hale getirebilir, ütü yapmayı ve kırışıklıkların açılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

  • Özellikle gömlekleri ütülemeye yaka kısımlarından başlayabilirsiniz.

  • Omuz kısımlarındaki kırışıklıkları, ütü masasının köşelerini kullanarak daha kolay bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

  • Pantolon ütülemeye ceplerden başlayın. Cepleri en sona bırakmak ütülenen bacak kısımlarının tekrar kırışmasına neden olur. 

  • Cep izlerini engellemek için cepleri dışarı çıkararak ütüleyin.

Az Bilinen Ütü Yapma Teknikleri: Ütü Olmadan Ütü Yapmak

Ütüsüz ütü yapmanın püf noktaları için, her yıkamada ütüye yardımcı kaliteli bir yumuşatıcı kullanmak en etkili çözümdür. Bunun için Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı iyi bir tercihtir. Bu sayede, giysileriniz hem yumuşak olacak hem de kırışıklıklardan çok daha kolay kurtulacaksınız. Unutmayın, Islak giysilerinizi bekletmeden kurutucuya atmak kırışıklıkları büyük ölçüde engellemenizi sağlar. Ayrıca, temiz ama kırışık giysilerinizdeki kırışıklıkları azaltmak için, pamuklu bir havluyu ıslatıp fazla suyunu sıktıktan sonra yaklaşık 5 dakika boyunca kırışık kıyafetlerinizle birlikte kurutucuya atabilirsiniz.

Saç Düzleştiricisi ile Ütü Yapmak

Saç düzleştiricinizle düzleştireceğiniz tek şey kabarmış saçlar değil. Gömlek yakaları ve bluzunuzdaki küçük kırışıklıklar için saç düzleştirici makineleri kullanabilirsiniz. Ayrıca ütüylü şekil vermekte zorlandığınız, püskül gibi yerler için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Düzleştiricinizin temiz olduğundan ve kumaşa uygun sıcaklığı seçtiğinizden emin olun. 

Saç Kurutma Makinesi ile Ütü yapmak

Saç ürünlerinin kırışıklıklar için bu kadar yararlı olacağını kim bilebilirdi! Ütü olmadan ütü yapmak için fön makinenizi kırışıklıkların üzerine tutun. Eğer kıyafetiniz nemliyse çok daha etkili sonuç elde edebilirsiniz. Hassas kumaşlı giysilerde, makineyi kumaşa çok yakın tutmamaya özen gösterin.

Duş Buharı ile Ütüsüz Ütü

Bir taşla iki kuş diye buna derler! Zamandan tasarruf ettiren en kolay ütü tekniği bu yöntem olabilir. Duş almadan önce kırışık kıyafetlerinizi askı yardımıyla banyoya asın. Siz duşunuzu alırken ütü olmadan ütü yapmanın keyfini sürün. Etkili sonuç elde etmek için banyodaki tüm cam ve kapıların kapalı olduğundan emin olun.

Demlik Buharı ile Ütüsüz Ütü

Konsantre banyo buharı etkisi için su ısıtıcısı ya da demliğinizin buharı gibisi yok. Çayınızı ya da kahvenizi demlemek için su kaynatırken kırışık kıyafetinizi buhara tutarak kırışıklıkları açabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemin küçük kırışıklıklar için daha etkili olduğunu unutmayın.

Yatak Döşeği ile Ütüsüz Ütü

Hadi itiraf edelim, bu ütüsüz kolay ütü yöntemi hepimizin en az bir kere denediği bir yoldur. Ama bilmeyenler için kısaca tarif edelim; buruşuk kıyafetinizi döşeğinizin altına düzgünce yerleştirin. Sabah uyandığınızda sonuca oldukça şaşıracaksınız.

Aslen yayınlandı