Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Siz de ütü yapmaktan kaçan ve ütü işini gözünde büyüten biriyseniz, ütü yapmanın püf noktaları ve kolay ütü tekniklerini keşfedin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ütü, ütü masası ve ütüye hazırlanan kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Aslında birçoğumuz ütü yapmayo kolaylaştırmak için çareler arıyoruz. En çok da son dakika ütü yapmak canımızı sıkıyor. Gelin ütü yapmanın püf noktaları nelerdir birlikte göz atalım ve son dakika ütülerini rafa kaldıralım.

Ütü işlerini kolaylaştırarak minimuma indirmek ve giysilerinizde ipeksi pürüzsüzlük etkisi yaratmak istiyorsanız Pro-Soft teknolojisi içeren Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı ile bunu başarabilirsiniz. Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı, çabuk kırışan ve zor ütülenen giysilerinizin için en iyi bakımı sunar. Bakım işini uzmanına bırakın ve yumuşacık kıyafetlerin tadını çıkarın. Maksimum etki için ise Yumoş Extra konsantre yumuşatıcı gibi etkili bir yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmeyin.

Kolay Ütü Yapmak Mümkün: Bunlara Dikkat! 

Kolay ütü nasıl yapılır diyorsanız, birkaç basit yöntemle kolay ütü yapmak, ütü masası başında daha az zaman harcamak mümkün. Kolay ütü yapma teknikleri konusuna geçmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey ütüleyeceğiniz çamaşırların temiz olmasıdır. Aksi takdirde yüksek ısı, kumaş üzerindeki görünmeyen lekeleri ortaya çıkarıp var olan kirlerin kumaşa derinlemesine işlemesine neden olabilir.

Ayrıca ütülenmesi zor ve hassas kumaşların zarar görmemesi için farklı ütü yapma teknikleri uygulamanız gerekebilir. İşte uygulayabileceğiniz pratik ütü yapma teknikleri ve kolay ütü yapmanın püf noktaları:

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları

 • Giysilerin nemli olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

 • Kuru giysileri ütülerken üzerlerine su püskürterek veya ütünüzün buhar özelliğini kullanarak nemli hale getirebilir, ütü yapmayı ve kırışıklıkların açılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

 • Özellikle gömlekleri ütülemeye yaka kısımlarından başlayabilirsiniz.

 • Omuz kısımlarındaki kırışıklıkları, ütü masasının köşelerini kullanarak daha kolay bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

 • Pantolon ütülemeye ceplerden başlayın. Cepleri en sona bırakmak ütülenen bacak kısımlarının tekrar kırışmasına neden olur. 

 • Cep izlerini engellemek için cepleri dışarı çıkararak ütüleyin.

 • Ütü izi olduğunda doğru yöntemlerle ve dikkatlice izi giderin.

 • Yanınızda ütü yoksa, kırışıklık gidermek için fön makinesi, saç düzleştirici gibi malzemeleri kullanarak ütü olmadan kırışıklık giderebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Kırışık giderici ütü tekniklerini uygularken eşyalarınızın kumaş dokularına uygun olan yöntemleri tercih etmelisiniz. Örneğin, kolay gömlek ütüleme için tercih ettiğiniz ütüleme yöntemi perdelerinizde aynı etkili çözümü sunmayabilir.

Kırışık Tüller Nasıl Açılır?

Evinizin dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biri olan perdelerinizin daha şık görünmesi için doğru şekilde bakımının yapılması gerekir. Perdenin tüm zarafetini gösteren ise ütüsüdür. Peki, kırışık perde nasıl açılır?

Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru bir bakış açısı değildir. Bu nedenle perdelerinizi asmadan önce mutlaka düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olmalısınız. Perdelerinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken yöntemler ve perdeler için uygulayabileceğiniz kolay ütü teknikleri ise şunlardır:

 • Evinizde kullandığınız tül perdeler ve güneşlikler genellikle farklı kumaş türlerinden üretilir. Güneşlikler pamuklu ve pamuklu sentetik kumaş yapısına sahipken, tül perdeler ise keten, pamuklu saten gibi farklı kumaş türlerine sahiptir. Bu nedenle perdelerinizin yıpranmasını önlemek için kumaş dokularına uygun yıkama ve ütüleme tekniklerini kullanmalısınız.

 • Güneşliklerinizi elde ya da makinede düşük ısıda yıkadıktan sonra tersinden ve çok ılık ısıda ütüleyebilirsiniz.

 • Tül perdeleriniz eğer keten ve pamuklu kumaş yapısına sahipse nemli olarak ve yüksek ısıda ütüleyebilirsiniz. Ancak hassas ve sentetik kumaş dokusuna sahip olan perdelerinizi mutlaka düşük ısıda ütülemeye özen göstermelisiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?