Ütüsüz Kırışıklık Düzeltme Yöntemleri

Ütünüz yoksa, elektrikler kesildiyse veya ütü yapmaya vaktiniz yoksa endişelenmeyin! Ütüsüz ütü nasıl yapılır diyorsanız ütüsüz kırışıklık giderme yollarını öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Açık havada kuruyan renkli çamaşırlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Genellikle en sevilmeyen ev işlerinden biri bitmeyen ütüdür. Ancak ütünüz yoksa, elektrikler kesildiyse veya ütü yapmak için hiç vaktiniz yoksa ütüsüz kırışıklık düzeltme yöntemlerine başvurabileceğinizi biliyor muydunuz? Kırışıklık giderme evde ütü yoksa nasıl yapılır, elektrik olmadan ütü nasıl yapılır merak ediyorsanız, özellikle acil ütü işlerinin olduğu dönemlerde uygulayabileceğiniz ütüsüz kırışıklık giderme yöntemleri ile işiniz çok kolay!

Çamaşırlarınızı yıkarken Omo Sıvı Deterjan ve Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı Yumuşatıcı gibi güvenilir temizlik ürünleri kullanarak çamaşırlarınızın ütüsüz kırışıklık düzeltme için hazır olduğundan emin olabilirsiniz.

Ütüsüz Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmak için her zaman vaktimiz ve motivasyonumuz olmayabilir. Ütüsüz ütüleme ve kırışıklık düzeltme yöntemleri ile size hem masrafsız hem de pratik ve hızlı bir çözüm yolu getiriyoruz. Neredeyse bir kabusa dönüşen ütü yapma işkencesinden kurtulmak veya ütü yoksa ne yapılır sorusuna cevap bulmak için deneyebileceğiniz ütüsüz kırışıklık düzeltme yöntemleri:

Sıcak Su Buharı ile Kırışıklıkları Giderme

Ütünün çalışmadığı ya da ütü yapmaya vakit bulunamadığınız zamanlarda sıcak su buharı ile kırışıklık giderme yöntemini deneyebilirsiniz. Kırışan ve ütü gerektiren kıyafetlerinizi sıcak su buharına bir süre tutarsanız kırışıklıkların açıldığını göreceksiniz. Çayınızı ya da kahvenizi demlemek için su kaynatırken kırışık kıyafetinizi buhara tutarak kırışıklıkları açabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemin küçük kırışıklıklar için daha etkili olduğunu unutmayın.

Duş Buharı ile Ütüsüz Ütü

Bir taşla iki kuş diye buna derler! Zamandan tasarruf ettiren en kolay ütü tekniği bu yöntem olabilir. Duş almadan önce kırışık kıyafetlerinizi askı yardımıyla banyoya asın. Siz duşunuzu alırken ütü olmadan ütü yapmanın keyfini sürün. Etkili sonuç elde etmek için banyodaki tüm cam ve kapıların kapalı olduğundan emin olun.

Saç Düzleştiricisi ile Ütü Yapmak

Saç düzleştiricinizle düzleştireceğiniz tek şey kabarmış saçlar değil. Gömlek yakaları ve bluzunuzdaki küçük kırışıklıklar için saç düzleştirici makineleri kullanabilirsiniz. Ayrıca ütüylü şekil vermekte zorlandığınız, püskül gibi yerler için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Düzleştiricinizin temiz olduğundan ve kumaşa uygun sıcaklığı seçtiğinizden emin olun. 

Saç Kurutma Makinesi ile Ütü Yapmak

Ütü olmadan ütü nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri de fön makinesi ile giysilerinize sıcak hava tutmaktır. Eşarp, gömlek, bluz ve pantolon gibi eşyalarınızı askıya asın ve güçlü bir saç kurutma makinesi ile giysilerinize sıcak hava tutun. Eğer kıyafetiniz nemliyse çok daha etkili sonuç elde edebilirsiniz. Hassas kumaşlı giysilerde, makineyi kumaşa çok yakın tutmamaya özen gösterin.

Düzenli Temiz Çamaşırlar

Nemli Bez Kullanarak Kırışıklıkları Azaltın

Çamaşır makinesinden çıkarttığınız giysilerinizin üzerine nemli bir bez koyarak bir süre bekletmek de kırışıklıkların azaltılmasına ve giderilmesinde etkili yöntemlerden biridir.

Yatak Döşeği ile Ütüsüz Ütü

Hadi itiraf edelim, bu ütüsüz kolay ütü yöntemi hepimizin en az bir kere denediği bir yoldur. Ama bilmeyenler için kısaca tarif edelim; buruşuk kıyafetinizi döşeğinizin altına düzgünce yerleştirin. Sabah uyandığınızda sonuca oldukça şaşıracaksınız.

Açık Havadan Yararlanın

Yıkadığınız çamaşırlarınızı hafif meltem olan bir havada gergin bir şekilde asarak kurutmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile ütüye gerek duyulmadan eşyalarınızın düz bir şekilde kurumasını sağlamış olursunuz.

Yumuşatıcı Kullanın

Sizi ütü derdinden kurtaracak püf noktalarından biri de makinenizin yumuşatıcı gözüne yıkadığınız çamaşırlara uygun seçtiğiniz bir yumuşatıcı eklemektir.

Bazı tül perdelerin tasarlandığı kumaşlar ütü gerektirmez. Bu perdelerinizi doğru tekniklerle yıkadıktan sonra hiç bekletmeden asmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, eğer perdenizin üzerinde çeşitli işlemeler varsa, perdeyi bu işlemeler içte kalacak şekilde katlamalı ve makineye o şekilde koymalısınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?