Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ütüsüz Kırışıklık Giderme Yöntemleri

Elinizin altında bir ütü olmadığı zamanlarda gününüzü kurtaracak ipuçları öğrenmek ister misiniz? Yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Açık havada kuruyan renkli çamaşırlar

Genellikle en sevilmeyen ev işlerinden biri bitmeyen ütülerdir. Fakat biz size hepimizin zaman zaman bunaldığı ütü işlerinin daha pratik bir hale gelmesi için geliştirilen çeşitli tekniklerden bahsetmek istiyoruz. Özellikle acil ütü işlerinin olduğu dönemlerde uygulayabileceğiniz kırışıklık giderme yöntemleri ile kolay ütü yapmanın püf noktaları hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ütü işlerini kolaylaştırarak minimuma indirmek ve giysilerinizde ipeksi pürüzsüzlük etkisi yaratmak istiyorsanız Pro-Soft teknolojisi içeren Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı ile bunu başarabilirsiniz. Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı, çabuk kırışan ve zor ütülenen giysilerinizin için en iyi bakımı sunar. Bakım işini uzmanına bırakın ve yumuşacık kıyafetlerin tadını çıkarın. Maksimum etki için ise Yumoş Extra konsantre yumuşatıcı gibi etkili bir yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmeyin.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Ütüsüz Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Ütü yapmak için her zaman vaktimiz ve motivasyonumuz olmayabilir. Ütüsüz kırışıklık düzeltme yöntemleri ile size hem masrafsız hem de pratik ve hızlı bir çözüm yolu getiriyoruz. Neredeyse bir kabusa dönüşen ütü yapma işkencesinden kurtulmak için kolay ütüleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. İşte ütü olmadan ütü yapmak için uygulayabileceğiniz pratik çözüm önerileri:

Sıcak Su Buharı ile Kırışıklıkları Giderin

Ütünün çalışmadığı ya da ütü yapmaya vakit bulunamadığınız zamanlarda sıcak su buharı ile kırışıklık giderme yöntemini deneyebilirsiniz. Kırışan ve ütü gerektiren kıyafetlerinizi sıcak su buharına bir süre tutarsanız kırışıklıkların açıldığını göreceksiniz.

Fön Makinesinin Sıcak Hava Üfleme Özelliğini Kullanın

Ütü olmadan kırışıklıkları giderme yönetmelerinden biri de fön makinesi ile giysilerinize sıcak hava tutmaktır. Eşarp, gömlek, bluz ve pantolon gibi eşyalarınızı askıya asın ve güçlü bir saç kurutma makinesi ile giysilerinize sıcak hava tutun.

Püf Noktaları

Bazı tül perdelerin tasarlandığı kumaşlar ütü gerektirmez. Bu perdelerinizi doğru tekniklerle yıkadıktan sonra hiç bekletmeden asmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, eğer perdenizin üzerinde çeşitli işlemeler varsa, perdeyi bu işlemeler içte kalacak şekilde katlamalı ve makineye o şekilde koymalısınız.

Nemli Bez Kullanarak Kırışıklıkları Azaltın

Çamaşır makinesinden çıkarttığınız giysilerinizin üzerine nemli bir bez koyarak bir süre bekletmek de kırışıklıkların azaltılmasına ve giderilmesinde etkili yöntemlerden biridir.

Açık Havadan Yararlanın

Yıkadığınız çamaşırlarınızı hafif meltem olan bir havada gergin bir şekilde asarak kurutmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile ütüye gerek duyulmadan eşyalarınızın düz bir şekilde kurumasını sağlamış olursunuz.

Yumuşatıcı Kullanın

Sizi ütü derdinden kurtaracak püf noktalarından biri de makinenizin yumuşatıcı gözüne yıkadığınız çamaşırlara uygun seçtiğiniz bir yumuşatıcı eklemektir. Yumuşatıcının tüm etkilerini öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Kırışık Tüller Nasıl Açılır?

Evinizin dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalardan biri olan perdelerinizin daha şık görünmesi için doğru şekilde bakımının yapılması gerekir. Perdenin tüm zarafetini gösteren ise ütüsüdür. Peki, kırışık perde nasıl açılır?

Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru bir bakış açısı değildir. Bu nedenle perdelerinizi asmadan önce mutlaka düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olmalısınız. Perdelerinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken yöntemler ise şunlardır:

  • Evinizde kullandığınız tül perdeler ve güneşlikler genellikle farklı kumaş türlerinden üretilir. Güneşlikler pamuklu ve pamuklu sentetik kumaş yapısına sahipken, tül perdeler ise keten, pamuklu saten gibi farklı kumaş türlerine sahiptir. Bu nedenle perdelerinizin yıpranmasını önlemek için kumaş dokularına uygun yıkama ve ütüleme tekniklerini kullanmalısınız.
  • Güneşliklerinizi elde ya da makinede düşük ısıda yıkadıktan sonra tersinden ve çok ılık ısıda ütüleyebilirsiniz.
  • Tül perdeleriniz eğer keten ve pamuklu kumaş yapısına sahipse nemli olarak ve yüksek ısıda ütüleyebilirsiniz. Ancak hassas ve sentetik kumaş dokusuna sahip olan perdelerinizi mutlaka düşük ısıda ütülemeye özen göstermelisiniz.

Bunlara Dikkat

Kırışık giderici ütü tekniklerini uygularken eşyalarınızın kumaş dokularına uygun olan yöntemleri tercih etmelisiniz. Örneğin, kolay gömlek ütüleme için tercih ettiğiniz ütüleme yöntemi perdelerinizde aynı etkili çözümü sunmayabilir.

Aslen yayınlandı