Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Pantolon Nasıl Ütülenir?

Pantolon ütüsü söz konusu olduğunda her kumaş türünü ütülemenizi kolaylaştıracak bazı püf noktalar vardır. Daha kolay ve güzel ütü yapmak için yazımızdaki püf noktalarını inceleyebilirsiniz.

Güncellenmiş

Erkek ceketi, pantolon ve kemer

Kolay Ütü Yapmak İçin

 1. Pantolonunuzun ceplerini dışarı çıkarın.
 2. Etiketinde yer alan ütüleme talimatlarına göre ütünüzün ayarını yapın.
 3. Pantolonu ütü masasına uzunlamasına yatırıp bacak kısımlarını tek çizgi olacak şekilde ütüleyin.
 4. Pantolonunuzu bel kısmından ütü masasına geçirerek önce ceplerini daha sonra bacak arasını ütüleyin.
 5. Düzleşmeyen kırışıklıklar için pantolonunuzun kumaşı uygunsa buhar kullanın.
 6. Ütünün ardından pantolonunuzu askıya asın.

Pantolon ütüsü yapılırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu pantolonun hangi kumaş türüne ait olduğudur. Tüm kumaş türlerini aynı yöntem ile ütülemek her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bu sebeple pantolonunuzun türüne göre bir ütüleme tekniği uygulamak daha sağlıklı olur.

Genel itibari ile pantolonlar kot, kumaş ve keten olmak olarak sınıflandırılabilir. Tüm bu çeşitler için uygulanabilecek bazı teknikler ve püf noktalar bulunur. Daha başarılı sonuçlar için bu tekniklerden yararlanmanızı öneririz.

Çamaşırlarınızı kumaş uzmanları tarafından geliştirilen Omo Active Sıvı ve Yumoş Extra ile yıkamak ütüleme esnasında da büyük kolaylık sağlar.

Kolay Pantolon Ütüsü İçin İpuçları

Tüm pantolon çeşitlerini ütülerken genel olarak işinizi kolaylaştıracak ve daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak bazı ipuçları vardır. Bu ipuçları;

 • Ütülerken cep kısımlarını dışarı doğru çıkarmanızı öneririz. Bunun sebebi ise o bölgeyi ütülerken cepler içeride ekstra bir kırışıklığa sebep olabilir.
 • Ütü işlemi esnasında ütünüzün genel olarak uç kısımlarını kullanmanız daha rahat bir ütü yapmanızı sağlayabilir. Diğer parçalara göre dar bir alana sahip olan pantolonlarda ütünün geri kalan kısmını kontrol etmek zor olabilir. Böylece istenmeyen kırışıklıkların ve çizgilerin oluşmaması için bir önlem almış olursunuz.
 • Fazla kırışık olan bölgeleri buhar kullanarak kolayca açmak mümkündür. Ütüleme uyarılarını kontrol ettikten sonra bu bölgelere buhar uygularsanız ekstra yorulmadan kırışıkları açabilirsiniz.
 • Pantolonlar ütülenirken çift çizgi olmaması için var olan çizgilerden katlanılarak tek seferde ütülemenizi öneririz. Çizgi yapacaksanız eğer aynı şekilde çizgi olmasını istediğiniz yerden katlayarak ütüleyebilirsiniz. Kalıcı bir çizgi için pantolonun içinden ve dışından birer kere çizgi bölümünü ütüleyebilirsiniz.  

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
 • Ütüleme işlemine ceplerden başlayabilirsiniz. Cep bölgelerini dışarı çıkarıp ütüledikten sonra o şekilde bırakmalısınız bacak arası ve bel kısmını ütülerken gereksiz ütü çizgileri oluşmaz.
 • Ütü işlemine başlamadan önce ütünüzün su haznesine temiz su koyabilirsiniz. Hem ütünüzün ömrü için hem de daha temiz bir ütü işlemi için büyük yararı olur. Buhar ve su ütüleme işleminizi kolaylaştıracak yöntemlerdir.
 • Bunlara Dikkat

  Ütünüzün hangi ayarda olduğunu ütüye başlamadan önce kontrol etmelisiniz. Her kumaş türünü farklı ayarlarda ütülemeniz gerekebilir. Bunun için pantolonunuzun etiketini kontrol ederek en doğru ayarı öğrenebilirsiniz.

  Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?

  Kot pantolonlar diğer pantolon çeşitlerine göre biraz daha sert bir kumaşa sahiptir. Bu sebeple daha güzel bir ütüleme işlemi yapmak için buhar ve varsa ütünüzün su kısmını kullanmanızı öneririz. Bu işlemleri yapmadan önce pantolonun iç kısmında yer alan uyarıları kontrol ederseniz daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

  • Pantolonu tersinden ütülemeniz ütü hatalarınızı daha kolay gidermek için iyi bir yöntemdir. Aynı zamanda ürünün kullanım ömrünü de uzatmış olursunuz.
  • Daha sert bir kumaş yapısına sahip olduğu için diğer türlere göre daha fazla buhar uygulamanızı öneririz. Böylece pratik bir şekilde kırışıklıkları açabilirsiniz.
  • Dikiş izlerini takip ederek ütülemek, kot pantolonları ütülemek için en kolay tekniklerden biridir.  
  Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?

  Kumaş Pantolon Nasıl Ütülenir?

  Kumaş pantolon çeşitleri oldukça fazladır. Bu sebeple hangi tarz bir kumaştan üretildiğini ve nasıl ütülenmesi gerektiğini uyarılarını okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır. Ütülerken dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Ütünüzün ayarını kumaş türüne uygun olan veya uyarılarda yer alan ayara getirmelisiniz.
  • Çizgisini kaybetmeden ütüleyebilmeniz için bu çizgileri referans alarak ütüye başlamanızı öneririz.
  • Açılmayan kırışıklar varsa ve eğer buhar kullanımı ile ilgili bir uyarı yoksa buhar kullanmanız işinizi kolaylaştırabilir.  
  Pantolon ütülemenin birinci adımı etiketinde yer alan talimatları okumak ve ütü ayarınızı buna göre yapmaktır.

  Keten Pantolon Nasıl Ütülenir?

  Keten kumaşı sert bir yapıya sahip olduğu için ütülerde yer alan keten modunda ütülenmesi daha iyi sonuçlar verir. Eğer ütünüzde keten modu yoksa uyarılar bölümünde yer alan modda ütüleyebilirsiniz. Daha kolay açılabilmesi için keten pantolonunuzu nemliyken ütülemeye başlayabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracak diğer ipuçları;

  • Pantolonun bacak bölümlerini üst üste değil de ayrı ayrı ütülemenizi öneririz. Böylece istenmeyen ütü çizgilerinin oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Bacak arası kısmını ütülemek isterseniz en kolay yöntem o bölgeyi ütü masasının dar kısmına geçirerek ütülemektir. Bu şekilde herhangi bir kırışıklık kalmadan ütüleyebilirsiniz.
  • Ütünüzün buharını açıp pantolonunuzun üzerinden değmeden geçirirseniz daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

  Aslen yayınlandı