Pantolon Nasıl Ütülenir?

Pantolon nasıl ütülenir, farklı kumaş türünden pantolonlarını ütülerken nelere dikkat edilmeli merak ediyorsanız tüm pantolon ütüleme teknikleri ve püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pantolon Nasıl Ütülenir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Birçok kişi ütü yapmaktan pek hoşlanmaz. Ancak yeni aldığınız pantolon ne kadar güzel olursa olsun, eğer düzgün ütülenmemişse şık ve temiz bir görünüm sunmaz. Peki pantolon nasıl ütülenir?

Günlük hayatımızın konforlu ve vazgeçilmez bir parçası olan pantolonlara ütü yapmak kolaydır. Ancak yine de doğrudan yüksek ısı uygularken dikkatli olmak ve bazı püf noktaları bilmek gerekir. Yazımızda pantolon ütüleme ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, göz önünde bulundurmanız gereken hızlı yöntemleri ve ipuçlarını paylaşıyoruz.

Pantolon Ütüleme Öncesi Bunlara Dikkat

keten pantolon nasıl ütülenir

Pantolon ütüsü nasıl yapılır sorusuna girmeden önce aşağıdakileri kontrol etmekte fayda var. İşte, başlamak için ihtiyacınız olan şeyler:

 • Ütünüz temiz mi? İlk kural ütünüzün temiz olduğundan emin olmaktır. Ütü içerisinde kalmış ve sararmış su, pas, tortu veya bir önceki ütüden kalan ütü tabanına yapışmış bir parça olabilir. Bunu test etmek için beyaz bir bez veya eski bir yastık kılıfını ütüleyin ve herhangi bir leke kalıp kalmadığını kontrol edin. Ardından gerekirse ütüyü temizleyin.

 • Pantolonunuz temiz mi? Leke üzerine uygulanan ısı, lekeyi giysinize sabitler. Ütülemeye başlamadan önce pantolonunuzun yıkanmış olduğundan, üzerinde kir ve leke olmadığından emin olun.

 • Ütü masası kullanmak, bir masa üzerinde ütü yapmaya çalışmaktan çok daha kolay ve hijyeniktir. Yapmanız gereken tek şey pratik bir ütü masası satın almak.

 • Ütü yaparken en ufak bir dikkatsizlik, giysilerinizin yanmasına veya beklenmedik bir yangına neden olabilir. Bu yüzden ütüyü yalnızca kullanmaya hazır olduğunuzda fişe takın ve ütülenecek ürüne göre ısıyı ayarlayın. Ayrıca ütüyü daima hareket ettirin, tek bir alanda sabit durmasına izin vermeyin.

 • Ütünüze su koymayı unutmayın! Suyun üreteceği buhar kumaştaki kırışıklıkları açmayı çok daha kolay hale getirecektir. Üstelik evde hazırlayacağınız ütü suyu ile giysileriniz hem kolay ütülenir hem de mis gibi kokar.

Doğal Ütü Suyu Tarifi:

 1. 1

  Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Yumoş Sprey Lavanta kullanarak çamaşırlarınızda kalıcı koku elde etmeniz de mümkün.

 2. 2

  Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Türlerine Göre Kolay Pantolon Ütüleme Teknikleri

keten pantolon nasıl ütülenir

Pek çok insan şık bir görünüm elde etmek ve maksimum hijyen sağlamak için pantolonlarını ütülemek ister. Peki pantolon nasıl ütülenir? Ekstra dikkat gerektiren kumaş türleri, dokular ve desenleri unutmamak gerekir. Yün, kaşmir, veya yün benzeri sentetikler içeren pantolonların ütülenmemesi gerekir. Bu tür kumaşlar için en iyi seçenek buhar vermek olacaktır. İşte pantolon ütüleme ile ilgili en iyi sonuçları elde etmek için adım adım yapmanız gerekenler:

 • Pantolonun etiketinde belirtilen ütü ayarını seçin. Pamuklu pantolonlar için pamuk ayarını, polyester gibi sentetikler için ise sentetik ayarı kullanın.

 • Etiket üzerindeki ütü işareti ütüleme yapılabilir anlamına gelir. Ütü işareti üzerinde çarpı işareti ütüleme yapılmamalı demektir. Ütü işareti içerisinde tek nokta hafif ısı, iki nokta orta derecede ısı, üç nokta ise yüksek ısı kullanarak ütülenebilir demektir.

 • Ütülemeye ceplerden başlayın. Cepleri ütülerken, pantolonu düz bir şekilde serin veya ters çevirin. Ancak pantolonda cep izi çıkmamasına dikkat edin.

 • Pantolonun bel, fermuar ve paça gibi kısımları daha kalın olduğu için, buraları biraz daha bastırarak hem içeriden hem de dışarıdan ütüleyin. Pantolonun bacak kısımlarını yukarıdan aşağıya doğru ütüleyin. Ütüyü dümdüz bir şekilde yukarıdan aşağıya kaydırın. Ardından pantolonu döndürün ve aynı işlemi arka tarafta uygulayın.

 • Eğer pantolonda kıvrım veya pile varsa, ütüyü kıvrım çizgisi boyunca bastırdığınızdan emin olun; pantolonun tasarımına aykırı yeni kıvrımlar oluşturmak istemezsiniz.

 • Kusursuz bir bitiş için pantolon kenarlarına ve paçalara hem içeriden hem de dışarıdan son kez ütü sürün.

 • Ütüleme sırasında önceden ütülediğiniz noktaları bozmayacak şekilde ütülemeye dikkat edin.

Kumaş Pantolon Nasıl Ütülenir?

pantolon ütüleme teknikleri

İşyeri şıklığı için olmazsa olmaz parçalardan biri olan kumaş pantolonları ütülemek özen ister. Peki, kumaş pantolon nasıl ütülenir? İşte kumaş pantolon ütüleme teknikleri:

 • Konu kumaş pantolon ütüleme olduğunda doğru sıcaklığı ayarlamanız çok önemlidir. Herhangi bir hasar vermeyeceğinizden emin olmak için her zaman kıyafetinizin etiketini kontrol edin.

 • Karışık bir kumaşı ütülerken, her iki kumaş için de gösterilen en düşük sıcaklığı seçin. Örneğin %70 yün, %30 polyester karışımı bir pantolon ütülüyorsanız, 3'ten başlayıp belki daha sonra 4'e çıkabilirsiniz. Daha düşük sıcaklıklarda kırışıklıkları açmanız daha uzun sürer; ancak bu ısıların pantolonunuza zarar verme olasılığı daha düşüktür.

 • Pantolonu ütülemeden evvel tersine çevirin. Pantolonun öncelikli ütülenmesi gereken yerleri cep kısımlarıdır. Pantolunu ne kadar iyi ütülerseniz ütüleyin, eğer cep kısımları iyi ütülenmemişse görünümde potluk yaratacaktır.

 • Nem, pantolonun en güzel şekilde ütülenmesini sağlar. Özellikle de kumaş pantolonda tek çizgi oluşturmak istiyorsanız neme ihtiyaç duyarsınız.

Keten Pantolon Nasıl Ütülenir?

kot pantolon nasıl ütülenir

Keten pantolon nemli olmadığı sürece ütülenmesi çok zordur. Kaliteli bir buharlı ütü ya da yüksek ısı ve bol buhar gereklidir.

 • Keten pantolonu ütülemeye başlamadan önce nemlendirmek için sprey şişesini temiz suyla doldurun. Spreyle hafifçe nemlendirirseniz kırışıklıkları açmak kolaylaşır.

 • Kırışık keten pantolonu ütü masanızın üzerine koyun. Bu arada musluğun altında eski bir tişörtü, tülbenti veya yumuşak, pamuklu bir bez ıslatın ve sonra suyunu sıkın; unutmayın nemli olmalı, ıslak değil. Keten pantolonun üzerine koyun.

 • Pantolonu en yüksek ısı ve buhar ayarıyla pamuklu bezin üzerinden ütülemeye başlayın. Pamuklu bezin yalnızca tek bir katmanı üzerinden ütülerseniz daha iyi sonuç verir.

 • Ütü bittikten sonra ise bir kere de ütüyü bastırmadan sadece buharla üzerinden geçmek keten pantolonun parlaklığını korumasına yardımcı olacaktır.

 • İşiniz bittiğinde bezi kaldırın. Karşınızda kırışıksız ve yanmamış bir keten pantolon göreceksiniz.

 • Ütü yapmak istemiyorsanız, keten pantolonunuzu yıkayın (veya üzerine biraz su püskürtün) ve çamaşır ipine asın.

 • Ağırlık yapması için altına mandal takın ve hafif bir rüzgarın yardımcı olmasını bekleyin.

Kot Pantolon Nasıl Ütülenir?

Pantolon nasıl ütülenir püf noktaları

Herkesin kendini rahat hissetmek istediğinde giymeyi tercih ettiği bir kot pantolonu vardır. En sevdiğiniz kot pantolonunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlamak için kot pantolon bakımı ile ilgili göz ardı etmemeniz gereken bazı temel noktalar var. Peki, kot pantolon zarar vermeden nasıl ütülenir?

 • Kot pantolon ütülemek aslında hiç de zor sayılmaz. İyi tarafından bakacak olursak, kot pantolonlar ütülenirken ve ütülendikten sonra verdiğiniz şekli daha kolay korurlar. Yalnızca ütüledikten sonra düzgün bir şekilde astığınızdan veya katladığınızdan emin olun.

 • Öncelikle kot pantolonun rengine zarar vermemek için pantolonu ters çevirin.

 • Kotu, ütü masasının üzerine düz bir şekilde serin. Hem ön hem de arka cepleri ütülemeye başlayın.

 • Ardından kemer, düğme ve pile gibi bölgeleri ütüleyin.

 • Bacak kısımlarını ütü masasına paralel yönde yerleştirin ve tüm kırışıklıklar kaybolana kadar ütüyü sıkıca bastırın. Bu adımı kot pantolonunuzun arkasında tekrarlayın.

 • Harika ve simetrik bir ütü görünümü yaratmak için nişasta spreyi kullanabilirsiniz.

Kadife Pantolon Nasıl Ütülenir?

beyaz-mor ütünün arkasında elinde çamaşır taşıyan biri

Sağlam, dayanıklı bir kumaş olan kadife, kumaşın uzunluğu boyunca uzanan şeritlerle kolayca tanınır. Kadife, pamuk lifleri içerdiğinden kırışıklıklara meyillidir. Kadife kumaşta kırışıklıkları açmak ise özen gerektirir.

 • Eğer kadife pantolonunuzu mutlaka ütülemeniz gerekiyorsa, yalnızca kumaşın ters tarafından ütüleyin.

 • Kadife kumaşların parlamasını önlemek için ütü ile kadife kumaş pantolon arasına nemli bir ütü bezi yerleştirin.

 • Ütüyü suyla doldurun ve etiketinde önerilen ısı ayarını seçin (genellikle hassas veya yün ayarı olmalıdır). Ütünün ilk sıcağının geçmesi için ütüyü önce ütü masası üzerinde gezdirin. Buharı açın ve kumaş yönünde ütüleyin.

 • Ütüyü buruşuk bölgenin üzerinde tutun ve kumaşın üzerine buhar püskürtün.

 • Kaldırma ve indirme yöntemi kullanarak kadife kumaşa hafifçe bastırın. Ütüyü düz olarak aşağı doğru hareket ettirin, yanlara kaydırmayın çünkü bu kadifeyi düzleştirebilir. Ütüyü tek bir yerde çok uzun süre bırakmadığınızdan emin olun. Kumaşın yapısını bozabileceği için ütüyü kadife pantolonunuza çok fazla bastırmayın.

 • Son olarak elinizle veya süet bir fırçayla hafifçe kumaş yönünde fırçalayın. Kadife pantolonu

Pantolon Ütüleme İpuçları

Kadife pantolon ütüsü nasıl yapılır

Pantolon ütüsü nasıl yapılır, pantolonların kırışmaması için nelere dikkat etmelisiniz? İşte işinizi kolaylaştıracak pratik ve etkili yöntemler:

 • Pantolon nasıl ütülenir sorusunun ilk cevabı ütüyü aşırı sıcak tutmamak. Bu şekilde kırışıklıkları gidermek belki biraz daha uzun sürecektir ama yanık izi yerine bunu tercih edersiniz.

 • Pantolon ütüleme öncesinde mutlaka kumaş etiketini okuyun. Etiket size ürünün ütülenip ütülenemeyeceğini ve hangi ütü ayarını kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.

 • Sentetik kumaşları test edin: Pantolonu ütülemenin güvenli olduğundan emin olmak için önce küçük bir alanı test edin. Pamukluları ütülemek her zaman güvenlidir.

 • İçten dışa ütüleyin: Ütünün iz bırakması durumuna karşı pantolonunuzu ters çevirerek ütülemenizi öneririz.

 • Belirli kumaşlar için ütü bezi kullanmayı tercih edin.

 • Hassas, ipek veya işlemeli bir kumaş ütülüyorsanız ütü ile pantolon arasında temiz, beyaz, tüy bırakmayan pamuklu bir bez kullanmanızı öneririz.

 • İşlemeli bölümler: Boncuk, payet veya nakışları ütülerken dikkatli olun; erimesine veya kopmasına neden olabilirsiniz. Veya direkt kumaşa bastırarak diğer tarafta izler bırakabilirsiniz. Bir bez kullanmanız, işlemeli alanların korunmasına yardımcı olacaktır.

 • Pamuk ve keten kumaşlar en iyi sonuçları nemliyken ütülendiğinde verir. Ancak eğer kuru ise ütülemeye başlamadan önce kumaşa hafif su püskürtmek de yardımcı olacaktır.

 • Aşırı sıcak ütülere dikkat edin: Özellikle sentetik pantolonlarınızı yakabilir, eritebilir veya iz bırakabilir. İstenmeyen bir durumdan kaçınmak için öncesinde mutlaka test edin.

 • Ütüleme süresini azaltmak için ütülemeden önce kırışık çözücü kullanabilirsiniz.

 • Mükemmel bir sonuç için, nişasta spreyi veya nişasta tozu kullanabilirsiniz.

 • Ütü masasının altına sereceğiniz alüminyum folyo ile ısıyı pantolonun her iki yüzüne de yansıtarak ütüleme süresini kısaltabilirsiniz.

 • Çamaşırlarınızı kumaş uzmanları tarafından geliştirilen Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı ile yıkamak, ütüleme esnasında büyük kolaylık sağlar.

Pantolonda ütü izi nasıl yapılır

Kumaştaki Ütü Parlaması Nasıl Giderilir?

Pek çok kişi ütü yaparken ısı derecesiyle çok oynamaz ve en yüksekte bırakır. Bu da sonuç olarak yanan, sararan pantolon veya kumaş pantolonlarda parlama ve lekelenme gibi problemleri gündeme getirir. Peki kumaştaki ütü parlaması nasıl giderilir? İşte yardımınıza koşacak bir yöntem:

 • Kumaş pantolon üzerinde parlaklık mı keşfettiniz? Böyle bir durumda mutfaktan bir adet patates alın, ortadan ikiye bölün. Ve parlayan kısma iyice sürün.

 • Bu ıslak, parlak bir nişasta izi bırakır. Nişastayla beraber pantolonu bir kenara koyun ve kurumasını bekleyin.

 • Kuruduktan sonra nişastayı güzelce çitileyin. Sonrasında pantolonu ütüleyin. Pantolonda parlaklık sorununun çözüldüğünü fark edeceksiniz.

 • Bu yöntemi ceket, gömlek gibi kıyafetlerinizde de uygulayabilirsiniz.

Pantolonda ütüden dolayı zaman içinde parlama oluşmaması için ütüyle pantolon arasında bir ütü bezi ya da nemli bir tülbent koyabilirsiniz.

Tek Çizgi Oluşacak Şekilde Kumaş Pantolon Nasıl Ütülenir?

Konu kumaş pantolon ütüleme olduğunda herkesin merak ettiği tek çizgi şeklinde ütü izinin nasıl yapılacağıdır. Kumaş pantolonu en şık gösteren unsurlardan biri olan tek çizgi şeklindeki görünüm pantolon ütülemenin inceliğidir. Oldukça basit ancak dikkat isteyen bir adımdır.

 • Pantolonunuzu bel kısmında ters noktalardan tutun ve kıvırın.

 • Eğer pensli pantolonsa ve belinden ayarlayamıyorsanız o zaman yapmanız gereken şey şu: Paçalardaki dikişler birbirlerinin üzerine gelecek şekilde katlayın.

 • Pantolonun cep kısımlarını zaten içeriden ütülemiştiniz. Cep kısımlarını dışarıya çıkarın. Böylece hem potluk yapmasını hem de ütülerken iz bırakmasını önlersiniz.

 • Ardından ilk paçayı yukarıya kadar katlayın. Ütü bezinizi yayın ve ütülemeye başlayın.

 • Ütüyü genel olarak nemli bezin üzerinde gezdirerek ütüleyin. Ardından aynısını diğer paçada da yapın.

 • Pantolon bez aracılığıyla nemlendikten sonra bezi kaldırın. Hafif buhar verirken ileriye doğru, kuru olarak geriye doğru ütüleyin. Böylece jilet gibi bir görünüm elde edersiniz.

 • Sonrasında cepleri içeriye alın ve askıya asın.

 • Ütü izi gidermek için de aynı adımları izleyebilirsiniz.

Pantolondaki Ütü Yanığı Nasıl Geçer?

Bir giysiyi ütülerken yanlışlıkla yakarsanız bu hasarı gidermenin iki hızlı ve kolay yolu vardır. Buradaki temel nokta ise hızlıca uygulamaya koyulmaktır.

 • Vaktiniz varsa ve kumaş için güvenliyse, Omo Sıvı Çamaşır Deterjanını ütü yanık izine sürün ve ardından yine sıvı deterjan ve oksijen bazlı çamaşır suyu kullanarak makinede yıkayın.

 • Bir diğer seçenek ise bir damlalık kullanarak lekeye hidrojen peroksit uygulayın. Bir veya iki damla amonyak ekleyin. Birkaç saat bekleyin; fakat lekenin kurumasına izin vermeyin. Hidrojen peroksit ve amonyakla nemli tutun.

 • Su ile yıkayın. Kumaş için güvenliyse oksijen bazlı çamaşır suyuyla yıkayın.

 • Unutmayın, kumaşın ciddi şekilde yandığı, eridiği ve hasar gördüğü durumlarda, kıyafetiniz orijinal haline geri döndürülemez.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?