Sentetik Nedir, Sentetik Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Sentetik çamaşırları yıkamak için hangi program kullanılır veya sentetik kumaşları yıkarken hangi adımlar takip edilir merak ediyorsanız aradığını bütün cevapları bu yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş 20 Haziran 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
askıya asılmış kıyafetler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sentetik Kıyafet Ne Demek?

Kumaşlar farklı hammaddelerden elde edilen ipliklerle dokunarak oluşturulur. Organik ve sentetik içerikler ile kumaş tasarlanabilir. Organik hammaddeler arasında yün ve pamuk sayılabilir. Sentetik içerikler ise günlük hayata konfor katmak veya maliyeti düşürmek gibi gereksinimlerle insan eliyle hazırlanır. Tekstilden mobilya dünyasına kadar birçok farklı alanda kullanılan sentetik kumaşlar leke tutmama, nemi emmeden transfer etme, nefes alabilirlik, dayanıklılık, su geçirmezlik gibi ek özellikler kazanabilir. Doğal bileşenlerin kimyasal işlemlerle değiştirilmesiyle oluşan kumaşlar da, tamamen sentetik içeriklerden üretilen dokumalar da sentetik kumaşlar arasında anılır.

Sentetik Çamaşırlar Nelerdir?

Sentetik çamaşırlar arasında naylon çoraplar, spor giyim ürünleri, korseler, su geçirmez yağmurluklar, montlar sayılabilir. Rayon (viskoz), liyosel (tencel), azlon, asetat, akrilik, polyester, lateks, polipropilen, karbon fiber, spandex, vinil, naylon gibi birçok dokuma sentetiktir. Hem dokuma hem de örme ile hazırlanan sentetik kumaşlara rastlanabilir. Kıyafetlerinizin kumaş etiketini kontrol ederek kumaşın sentetik mi organik mi olduğunu görebileceğinizi söyleyebiliriz. Bazı çamaşırlarda hem organik hem de sentetik içerikler kullanılabilir. Örneğin tişörtünüz %60 pamuk, %30 polyester, %10 elastan içerebilir, yani yarı sentetiktir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Sentetik Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

  Sentetik çamaşırlar, çamaşır makinesinde varsa sentetik programında, yoksa hassas yıkama programında yıkanabilir. Yanlış ısı veya yüksek devirde yıkama çamaşırların küçülmesine, renklerin karışmasına sebep olabilir. Bu nedenle adım adım sentetik çamaşır yıkama yönergesine uymanız önerilir.

  1. 1

   Çamaşırları Ayırın

   Çamaşırları renklerine ve kumaş türlerine göre ayırın. Böylelikle aynı tür giysiler, zarar görmeden beraber yıkanabilir.

  2. 2

   Çamaşır Makinenizi Doğru Şekilde Doldurun

   Sentetik çamaşırları makineye, tamburda 1 karış kadar boşluk kalacak şekilde yerleştirmeniz, tamburu hacminden fazla doldurmamaya özen göstermeniz önem taşır.

  3. 3

   Doğru Yıkama Programını Seçin

   Birbirine yakın renklerdeki sentetik çamaşırları makineye attıktan sonra makineyi sentetik veya hassas programa getirebilirsiniz. Eğer ikisi de yoksa, ortalama 800 devirde, 50 ile 60 derece arasında yıkamanız önerilir.

  4. 4

   Giysinizin Etiketini Mutlaka Kontrol Edin

   Sentetik olsun veya olmasın; bir giysiyi doğru şekilde yıkamanın yolu her zaman üreticinin uyarılarına kulak vermektir. Kıyafetlerin etiketlerinde özel bir yıkama talimatı varsa o bilgileri uygulamaya dikkat edin.

  Sentetik Çamaşırlar için Deterjan Seçimi

  Sentetik çamaşırlar, düşük devirde yıkandığı için onlar için temizlikte uzman deterjanlar kullanmanız gerekir.

  Hassas dokulu kıyafetleriniz için Rinso Narin Bakım kullanılabilir. Narin çamaşırların hassas dokularına özel geliştirilen deterjan, giysilerin tüylenmesine karşı özel bakım da sağlar. Rinso Capcanlı Renkler ise renklilerin özenli bakımını gerçekleştirir. Özel formülüyle, renklilerin ilk günkü gibi canlı kalmasına yardımcı olurken çamaşırları kirlerden arındırır. Eğer siyahları yıkıyorsanız Rinso Kömür Siyahlığı yıkamada aradığınız yardımcı olabilir. İçeriğindeki Fiber-Care teknolojisi ile siyahların solmasını önleyen deterjan ile siyahlar daha uzun süre ilk günkü rengini korur.

Sentetik Kıyafetleri Yıkarken Bunlara Dikkat!

Çamaşır makinenizin devrini seçme konusunda problem yaşıyorsanız, sentetik çamaşırları yıkarken ortalama 1 saat yıkamanın yeterli olduğunu aklınızda tutabilirsiniz. Kısa programlar genellikle düşük devir anlamına gelir. Çamaşırların üstündeki fermuar gibi eklentiler diğer kıyafetlerin dokularına zarar verebilir. Çamaşırlar, fermuarları çekildikten sonra makineye atılabilir. Bazı makinelerin sentetik ve pamuklu kumaşları bir arada yıkamak için karma programları bulunur. Eğer makinenin böyle bir fonksiyonu varsa, çamaşırları kumaş türüne göre ayırmaya gerek kalmayabilir.

Sentetik çamaşırların birçoğu kurutma makinesi için özel talimatlar içerir. Çamaşırları yıkarken etiketindeki kurutma önerilerini de dikkate alarak yıkama yapılmasını öneririz. Su geçirmez kumaşları yıkarken makineye yumuşatıcı koymamak gerekir. Su geçirmez kumaşların arasında birikecek yumuşatıcı, yıkama sürecinde durulanamayabilir. Sentetikler için ortalama yıkama sıcaklığı 50 derece olsa da bazı kumaşlar 90 dereceye kadar ısıya dayanabilir. Ürün etiketlerini inceleyerek yıkama programını seçebilirsiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?