Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ütü İzi Nasıl Giderilir?

Ütü yapmak pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Bunun nedeni, küçük bir hatada kıyafetlerde ütü izi veya leke oluşmasından kaynaklı olabilir. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ederek bu sorunlardan zahmetsizce kurtulmak mümkün. Yazımızı okuyarak uzman püf noktalarını öğrenin, ütü yapmak korkulu rüyanız olmaktan çıksın!

Güncellenmiş

Ütü Yapan Kadın
Reklam
Sign Up Banner

Ütülü ve hiç kırışığı olmayan kıyafetler, çok daha bakımlı ve şık görünmenizi sağlar. Ancak kıyafetlerinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken bazı detayları da unutmamak lazım. Aksi halde kıyafetleriniz üzerinde istenmeyen lekeler oluşabilir, yanlış izler ortaya çıkabilir, parlamalar veya yanıklar meydana gelebilir. Sebep ne olursa olsun bu tarz hataları düzeltebilmek için konuyla ilgili bazı püf noktalarını bilmeniz yeterli olacaktır. 

Limon suyu ve tuz karışımı leke çıkarma işlemlerinde oldukça etkilidir. Güneş ışığı altında bekletmek, lekelerin solmasına neden olabilir.

Ütü İzini Ne Yok Eder?

Ütü yapmak, pek çok kişinin riskli bulduğu ev işlerinden biridir. Başarılı şekilde ütü yapabilmek için birtakım püf noktalarına dikkat ederek pratik yapmak önemlidir. Ütü yapanları en çok zorlayan kıyafetlerin başında ise şüphesiz ki kumaş pantolonlar gelir. Doğru çizgiden ütülenmeyen pantolonlar tüm görüntüyü bozacağı için ütü yapma tekniklerini öğrenmek için hazırlanmış bazı püf noktalarını bilmenizde yarar var.

Öncelikle pantolonu uygun sıcaklık ve yıkama koşullarında tekrardan yıkamanız gerekir. Bu noktada Omo sıvı deterjan gibi çamaşıra zarar vermeden, kumaşı koruyarak temizleyen bir deterjan ile yıkamak, pantolonunuzun ilk günkü kadar temiz ve bakımlı görünmesini sağlar. Doğru şekilde yıkadığınız pantolonu biraz kuruttuktan sonra nemliyken orijinal katları üzerinden ütülemeniz daha doğru olacaktır. Böylece yanlış uygulama sonucu oluşan hatalı ütü izi ortadan kalkar. 

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ütü Lekesini Ne Geçirir?

Ütü yaparken karşılaşılan bir diğer sorun da kumaşa yapışan ütü lekesidir ve bu tür lekelerle karşılaşmamak için yapılması gereken özellikle koyu renkli kıyafetleri üzerine bez koyarak ütülemektir. Ancak bu durumu göz ardı ederek ütü lekesi sorunuyla karşılaştıysanız anında müdahale etmeniz büyük önem taşır.

keten pantolon nasıl ütülenir
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Böyle bir durumda yapılması gereken, ütü parlaması veya lekesi oluşan giysiyi hafif ılık suda iyice durulayarak kullanacağınız deterjanın emilmesine yardımcı olmak ve  aynı zamanda lekenin de kıyafetten uzaklaşmasını sağlamaktır. Bir sonraki adımda ise Omo sıvı deterjan kullanarak lekeleri ovalamanız doğru olacaktır. Son olarak giysiyi çamaşır makinesine atmak ve yıkama talimatlarına uygun olarak yıkamak sorunu ortadan kaldırmak adına yapılacak en uygun müdahaledir. 

Ütü izini kaybetme yöntemlerinden bir diğeri de hidrojen peroksit adı verilen oksijenli su kullanımıdır. Bunun için eski bir bezi hidrojen peroksit ile nemlendirmeniz ve ardından bezi lekeli kıyafetin üzerine yerleştirmenizi öneririz  En üst kata koyacağınız kuru bir bezin ardından tüm katmanları buharlı ütü ile orta ayarda ütülemeniz lekeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Lekeli kıyafetin oksijenli su kullanımına uygun olup olmadığını kontrol edin. Dikkatli kullanım gerektiren oksijenli suyu yüksek ısıdan uzak tutun, uygulama esnasında da cilt hassasiyetine karşın eldiven takın. Koyu renkli kıyafetlerinizi nemli bezle ütülemeye dikkat edin. Ütünüzün tabanını aralıklarla temizleyerek kıyafetlerinize yapışmasının önüne geçin. Kıyafetlerinizi ütülemeden önce etiketlerini okuyun. Kırışıklıkları açmak için ütünüzü en düşük ayardan başlayarak kullanın. 

Sıkça Sorulan Sorular

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Doğal Ütü Suyu Nasıl Hazırlanır?

Demlenmiş lavantanın suyunu ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Ütü yapmadan önce bir demliğin içine lavantaları koyun, üzerine sıcak su ilave edin. Aynı çay demler gibi demleyin. Sonrasında bu suyu, koyu renk giysileri ütülerken ütü suyu olarak kullanabilirsiniz. Eğer beyazları ütüleyecekseniz lavantaları süzerek, suyu bir tasın içine koyun. İçine ütü bezini batırın. Sonra bezi çamaşırın üzerine koyarak ütüleyin. Bu işlem, pantolonun yumuşatıcı kullanmış gibi güzel kokmasını sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı