Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ütü İzi Nasıl Giderilir?

Ütü yapmak pek çok kişinin en çekindiği ev işlerinden biridir ve eğer yanlış uygulanırsa kıyafetlerde ütü izi veya lekeler oluşabilir. Ancak bazı püf noktalarına dikkat ederek bu sorunlardan zahmetsizce kurtulmak mümkün. Yazının devamında size yardımcı olacak ve kolaylıkla uygulanabilen pratik bilgiler bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Ütü İzi Nasıl Giderilir?

Ütülü ve hiç kırışığı olmayan kıyafetler, çok daha bakımlı ve şık görünmenizi sağlar. Ancak kıyafetlerinizi ütülerken dikkat etmeniz gereken bazı detayları da unutmamak lazım. Aksi halde kıyafetleriniz üzerinde istenmeyen lekeler oluşabilir, yanlış izler ortaya çıkabilir, parlamalar veya yanıklar meydana gelebilir. Sebep ne olursa olsun bu tarz hataları düzeltebilmek için konuyla ilgili bazı püf noktalarını bilmeniz yeterli olacaktır. 

Limon suyu ve tuz karışımı leke çıkarma işlemlerinde oldukça etkilidir. Güneş ışığı altında bekletmek, lekelerin solmasına neden olabilir.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Ütü İzini Ne Yok Eder?

Ütü yapmak, pek çok kişinin en riskli bulduğu ev işlerinden biridir ve başarılı şekilde ütü yapabilmek için birtakım püf noktalarına dikkat ederek pratik yapmak önemlidir. Ütü yapanları en çok zorlayan kıyafetlerin başında ise şüphesiz ki kumaş pantalonlar gelir. Doğru çizgiden ütülenmeyen pantolonlar tüm görünümünüzü bozacağı için ütü yapma tekniklerini öğrenmek için hazırlanmış bazı püf noktalarını bilmenizde yarar var.

Öncelikle pantolonu uygun sıcaklık ve yıkama koşullarında tekrardan yıkamanız gerekir. Bu noktada Omo sıvı deterjan gibi çamaşıra zarar vermeden, kumaşı koruyarak temizleyen bir deterjan ile yıkamak, pantolonunuzun ilk günkü kadar temiz ve bakımlı görünmesini sağlar. Doğru şekilde yıkadığınız pantolonu biraz kuruttuktan sonra nemliyken orijinal katları üzerinden ütülemeniz daha doğru olacaktır. Böylece yanlış uygulama sonucu oluşan hatalı ütü izi ortadan kalkar. 

Bunlara Dikkat

Lekeli kıyafetin oksijenli su kullanımına uygun olup olmadığını kontrol edin. Dikkatli kullanım gerektiren oksijenli suyu yüksek ısıdan uzak tutun, uygulama esnasında da cilt hassasiyetine karşın eldiven takın. Koyu renkli kıyafetlerinizi nemli bezle ütülemeye dikkat edin. Ütünüzün tabanını aralıklarla temizleyerek kıyafetlerinize yapışmasının önüne geçin. Kıyafetlerinizi ütülemeden önce etiketlerini okuyun. Kırışıklıkları açmak için ütünüzü en düşük ayardan başlayarak kullanın. 

Ütü Lekesini Ne Geçirir?

Ütü yaparken karşılaşılan bir diğer sorun da kumaşa yapışan ütü lekesidir ve bu tür lekelerle karşılaşmamak için yapılması gereken özellikle koyu renkli kıyafetleri üzerine bez koyarak ütülemektir. Ancak bu durumu göz ardı ederek ütü lekesi sorunuyla karşılaştıysanız anında müdahale etmeniz daha da önem kazanır.

Böyle bir durumda yapılması gereken ütü parlaması veya lekesi oluşan giysiyi, hafif ılık suda iyice durulayarak kullanacağınız deterjanın emilmesine yardımcı olmak ve  aynı zamanda lekenin de kıyafetten uzaklaşmasını sağlamaktır. Bir sonraki adımda ise Omo sıvı deterjan kullanarak lekeleri ovalamanız doğru olacaktır. Son olarak giysiyi çamaşır makinesine atmak ve yıkama talimatlarına uygun olarak yıkamak sorunu ortadan kaldırmak adına yapılacak en uygun müdahaledir. 

Ütü izini kaybetme yöntemlerinden bir diğeri de hidrojen peroksit adı verilen oksijenli su kullanımıdır. Bunun için eski bir bezi hidrojen peroksit ile nemlendirmeniz ve ardından bezi lekeli kıyafetin üzerine yerleştirmenizi öneririz  En üst kata koyacağınız kuru bir bezin ardından tüm katmanları buharlı ütü ile orta ayarda ütülemeniz lekeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Ütü yanığı lekesi çok yoğun değilse yaklaşık 20 dakika beyaz sirkeli suda bekletmek de işe yarayacak etkili yöntemlerden biridir. 

Aslen yayınlandı