Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Çabuk kırışan ve zor ütülenen gömlekleri kolayca pürüzsüz hale getirmek mümkün! Yazımızı sonuna kadar okuyun, gömlek ütülemek korkutucu olmaktan çıksın!

Güncellenmiş

Gömlek ütüsü
Reklam
Sign Up Banner

Ütü yapmak zaman harcamanız gereken gündelik ev işleri arasında belki de en üst sırada yer alır. Verdiğimiz tüyolarla ütülemesi en zor giysilerden biri olan gömlekleri kolayca jilet gibi yapabilir, ütü yapmaktan keyif alır hale bile gelebilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra bu zaman alıcı ve yorucu işi hem enerjiden tasarruf ederek hem de çok daha kısa sürede bitirmenin kolay yollarını öğrenmiş olacaksınız. Peki, gömlek nasıl ütülenir? İşte gömlek ütüsü için işinizi kolaylaştıracak püf noktaları:

Kolay ütülenen gömlek modellerinin yanı sıra yalnızca kuru temizlemeye verilmesi uygun olan ürünler de vardır. Ütüleme işlemine başlamadan önce kullanma talimatlarına bakmak, gömleğinizin yıpranmasını ve zedelenmesini önlemeye yardımcı olur. 

Doğru deterjan seçimi yapın.

Gömlekleriniz makineden daha az kırışık çıkabilir desek? Kulağa inandırıcı gelmiyor olabilir. Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı ile yıkanan gömlekleriniz, makineden çıkarken daha az kırışıklıkla çıkar, ütüde size kolaylık sağlar.

Çamaşırları nemliyken ütüleyin.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Daha kolay bir ütü için çamaşırlarınız hafif nemliyken ütüleyin ya da ütünüzün su püskürtme özelliğini kullanın. Bu yöntemle daha kısa sürede dümdüz bir gömlek elde edebilirsiniz.

Mutlaka ütü masası kullanın.

Daha hızlı ve daha iyi bir sonuç için mutlaka ütü masası kullanın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Gömlek Nasıl Ütülenir?

 • Ütüleme işlemine gömleğinizin yakasından başlamanızı tavsiye ederiz.

 • Öncelikle yaka kısmının arkasını ve önünü sırayla ütülemenizi ve yaka kısmına gereken şekli vermeniz gerekir.

 • Yaka kısmını belirlenen iz yerinden özenli bir şekilde katlayarak şekil vermeniz şık bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

 • Gömleğin omuz kısımlarını ütülerken ürünün omuzlarını ütü masasına geçirmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Gömlekleri askıya asan kadın
 • Gömlek kolu nasıl ütülenir sorusu ise merak edilen diğer bir kritik detaydır. Kolları kırışık kalan bir gömlek asla tam olarak iyi görünmez. Gömleğin kol kısımlarını ütülerken öncelikle iç kısımlarından başlamanızı ve sonrasında dış kısmını ütülemenizi öneririz.

 • Kol kısımlarındaki kat izlerine dikkat etmeyi de ihmal etmeyin.

 • Gömleğin ön kısımlarını sırasıyla masaya yerleştirerek ütülemek de işinizi kolaylaştıracaktır. Ön bölümleri ütülerken, düğme aralarına dikkat etmenizi ve gömleğin arka kısmını çevirip ütüyü hafifçe bastırarak kırışıklıkları gidermenizi tavsiye ederiz. Gömleklerde kırışıklık bırakmadan ütülemek ve gömlek çizgilerine dikkat etmek ürünü kısa sürede giyime hazır hale getirir.

Kumaşınızın hassasiyetine göre ısı ayarı yapın.

 • Pamuklu gömlek hangi ayarda ütülenir diyorsanız, pamuklu gömlekleriniz için ütü ayarını sıcak bir dereceye getirmenizi öneririz.

 • Denim kumaşlar için de sıcaklık ayarını artırmanızın herhangi bir sakıncası olmazken, daha iyi bir sonuç almanız için ütü buharını da kullanmanız iyi olur.

 • İpek gibi hassas kumaş dokusuna sahip gömlek hangi ayarda ütülenir derseniz, ütü sıcaklık derecesini azaltmanızda fayda var.

 • Gömlek ütülemek için ütü bezi kullanmanız, ütünün direkt olarak gömleğinize temas etmesini önleyeceğinden, giysinizin hasar görmesini önler.

Sıkça Sorulan Sorular

Sentetik Kumaşlar Nasıl Ütülenir?

Sentetik kumaş türleri için dikkat etmeniz gereken ütü yönergeleri de farklılık gösterir. Akrilik tipteki sentetik kumaşların düşük ısıda buharsız şekilde ütülenmesi gerekir. Naylon formundaki giysilerin de gerekirse sprey yardımıyla nemlendirilmesi ve kuru ütüyle düşük ısıda uygulama yapılması önerilir. Polyester tipteki kumaşlar nemliyken düşük veya orta derecedeki ütüyle kırışıklıkları açılabilir fakat parlaklık verebileceği için buhar yapılması önerilmez.

Her Kumaş Aynı Isıda mı Ütülenir?

Farklı kumaş türleri, farklı ısı ayarları gerektirir. Bu nedenle ütüleme işleminden önce kıyafetlerinizin etiketini okumanız önemli bir adımdır. Bu sayede kıyafetleriniz için doğru sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Ütüleme koşulları kıyafetler üzerinde çeşitli sembollerle belirtilir. Ancak etiketi veya bilgisi olmayan giysileri kumaşlarına göre ve ütü sıcaklığı ayar tablosuna bakarak ütülemeniz daha doğru olur. Kumaş için belirtilen en düşük sıcaklık değeri ile başlamak en iyisidir. Nitekim dilediğiniz zaman ütünün sıcaklığı kolayca yükseltilebilir. Ancak yüksek bir ısı, kıyafetlerinizi yanma tehlikesiyle karşı karşıya getirebilir.

Ütü Masası Ütü Yapmak İçin Gerekli mi?

Bazı insanlar, ütü masası yerine herhangi bir yüzeyin kullanılabileceğini düşünebilirler. Ancak ütü masaları, bu işlem için özel olarak tasarlanmıştır. Bu masalar, alev geciktirici bir malzemeden yapılmasının yanı sıra aynı zamanda nefes alabilen özel bir malzemeye sahiptir. Böylece buhar, ütülediğiniz kıyafetlerin altından rahatça dışarı çıkabilir. Bu nedenle evinizde bütçenize uygun bir ütü masasına yer vermeniz doğru olacaktır.

Hangi Ütü Tabanı Daha İyi?

Yapışmaz kaplamalı tabanlı ütüler, kumaş yüzeyi üzerinde kolayca kaydığı için kullanımı kolaydır. Bu özellik, ütü yaparken çekme veya kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur. Temizlenmesi daha kolaydır. Ayrıca yapışmaz tabanlı ürünler genel olarak çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Paslanmaz çelik tabana sahip ütüler ise sıcaklığı eşit şekilde dağıtır ve iyi kayar. Bununla birlikte düğme ve fermuar gibi metal detaylara sahip giysiler dikkatli şekilde ütülenmezse bu tip tabanlar kolayca çizilebilir. Sizin için en iyi ütü modelini seçerken ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Ütüm Temiz mi? Nasıl Anlarım?

Pantolon ütüsüne başlarken ilk kural ütünüzün temiz olduğundan emin olmaktır. Ütü içerisinde kalmış ve sararmış su, pas, tortu veya bir önceki ütüden kalan ütü tabanına yapışmış bir parça olabilir. Bunu test etmek için beyaz bir bez veya eski bir yastık kılıfını ütüleyin ve herhangi bir leke kalıp kalmadığını kontrol edin.

Hangi Pantolon Kaç Derecede ve Hangi Ayarda Ütülenir?

Pamuklu pantolonlar için pamuk ayarını, polyester gibi sentetikler için ise sentetik ayarı kullanın. Etiket üzerindeki ütü işareti ütüleme yapılabilir anlamına gelir. Ütü işareti üzerinde çarpı işareti ütüleme yapılmamalı demektir. Ütü işareti içerisinde tek nokta hafif ısı, iki nokta orta derecede ısı, üç nokta ise yüksek ısı kullanarak ütülenebilir demektir.

Aslen yayınlandı