Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kaşe Kaban Nasıl Yıkanır?

Şık ve kullanışlı bir giysi olan kaşe kabanlar nasıl yıkanır ve temiz kalması için nasıl saklamak gerekir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam

Kış aylarının vazgeçilmez dış giyim ürünlerinden biri olan kaşe kabanların temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Diğer kumaş türlerine göre kaşe kumaşın bakımı biraz daha zor olsa da birkaç küçük ipucu ile temizliği hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Narin kumaş dokusu nedeniyle özenle yıkanması gereken kaşa kabanlar nasıl yıkanır diye düşünüyorsanız tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Çok sık yıkanan kaşe kabanların ömrü kısa olur. Bu nedenle çok sık elde ya da çamaşır makinesinde yıkamanız önerilmez. Yıkama sayısını azaltmak için uygun koşullarda muhafaza etmeniz ve tüy toplayıcı fırçalardan yararlanmanız faydalı olacaktır.

Reklam

Kaşe Kaban Makinede Nasıl Yıkanır?

 1. Isıya Dikkat Edin

  Kaşe kabanı çamaşır makinesinde yıkarken su sıcaklığının çok yüksek olmaması önerilir. Yüksek sıcaklıkta yıkanan kaşe kabanların kumaşında çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle 30 derecede yıkanması daha doğru olacaktır.

 2. Doğru Deterjanı Kullanın

  Kaşe kabanınızı Rinso Narin Bakım gibi hassa kumaşlar için özel olarak tasarlanmış bir deterjan ile yıkayabilir ve hem yumuşak hem de güzel kokusuyla ürünü temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 3. Çamaşır Makinesinde Doğru Ayarda Yıkayın

  Ürünü çamaşır makinesinin elde yıkama programı varsa elde yıkama ayarında yoksa hassas programda yıkamanız tavsiye edilir.

Kaşe kabanı çamaşır makinesinde yıkarken pamuklu kumaştan üretilmiş ürünlerle birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Kaşe kumaş özelliği nedeniyle çabuk tüy kaplayacağından pamuklu kumaşlarla birlikte yıkanması önerilmez.

Ayrıca kaşe kabanı tek başına da yıkayabilirsiniz. Unutulmaması gereken diğer önemli bir nokta şudur: Kaşe kumaş üzerinde çok sık yıkanmaya bağlı olarak tüylenme gibi hasarlar meydana gelebilir. Kaşe kabanı yıkarken ürünün yıkama talimatlarını dikkatlice okumanızı bu aşamada öneririz bu sayede kaşe kabanızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaşe Kaban Elde Nasıl Yıkanır?

 1. Ilık Su Kullanın

  Kaşe kabanı elde yıkarken sıcak su kullanmanız tavsiye edilmez. Soğuğa yakın ılık su kullanmanızı öneririz. Durulama suyunda sıkma işlemi yapmadan kurutmanız ürünün kullanım ömrü için daha faydalı olabilir.

 2. Siler Gibi Yıkayın

  Elde yıkama işlemi yaparken mikrofiber bez yardımı ile kabanı siler gibi hareketlerle yıkamanız, gerekli bakım ve hijyeni sağlamak için yeterli olur.

 3. Kumaşa Zarar Vermeyecek Bir Deterjan Tercih Edin

  Kaşe kabanınızı elde yıkarken de rahatlıkla Rinso Narin Bakım gibi özel formüllü bir deterjan kullanabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Kaşe Kaban Nasıl Saklanmalı?

Kaşe kabanın daha uzun süre temiz kalması için muhafaza edildiği yer oldukça önem taşır. Rutubetli, tozlu ve havasız ortamlarda kabanı muhafaza etmeniz daha çabuk kirlenmesine ve buna bağlı olarak daha sık yıkanmasına neden olacağından önerilmez. Temiz, kuru ve havadar bir yerde kabanları saklamak, kötü koku, küflenme gibi sorunları önlemenin yanı sıra, kabanın çabuk kirlenmesini de engeller.

Aslen yayınlandı