Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Süet Ceket Nasıl Temizlenir?

Süet ceketleriniz lekelendiğinde veya kirlendiğinde nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız yazımızı okumaya ihtiyacınız var demektir. Süet kumaşa sahip giysilerinizin temizliği ile ilgili dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Süet ceket bakımı
Reklam
Sign Up Banner

Şık görünümü nedeniyle tercih edilen süet kumaş, kullanım açısından sorun yaratmasa da temizlik söz konusu olduğunda kullanıcıların kafasının karışmasına neden olabiliyor. Aslında kirli süet kumaşlarınızı basit bazı yöntemlerle temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Süet ceket temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri ve tüm püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Süet ceket ya da diğer eşyalarınızın bakımı için süet fırçası edinmenizi öneririz. Bu fırça sayesinde kullandığınız eşyalarınızı nazikçe tarayarak ilk günkü gibi parlak ve bakımlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Süet Ceket Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Süet ceketinizi çamaşır makinesi kullanarak temizlemeye çalışmamalısınız. Aksi halde kumaşa geri döndürülemeyecek şekilde hasar verebilirsiniz. Tüm süet kumaşlar aynı kalitede olmadığından mutlaka üretici yönergelerinin yer aldığı etiket kısmını detaylıca incelemenizi öneririz. Eğer ceketiniz sadece süet değilse ve başka kumaşlar da barındırıyorsa temizlik talimatları da etiket kısmında yer alacaktır.

Süet ceket fırçası

Reklam

MPU Sign Up Banner

Süet Ceket Kuru Temizleme Yapılır mı?

Süet ceket kuru temizleme yapılarak temizlenebilen bir kıyafettir. Ceket üzerinde lekeler oluşmuş olabileceği gibi, yağmur ya da karlı havalarda tercih edilmesi durumunda oluşan su lekeleri de bulunabilir. Süet narin bir materyal olduğundan kuru temizleme işlemi için mutlaka bu konuda uzman birini bulmanızı öneririz. Aksi halde ceketinizi hiç kullanılamayacak bir halde bulabilirsiniz.

Süet ceket temizliği sırasında kumaşa çok nazik davranmalısınız. Süet hassas bir materyal olduğundan tek bir hareketle istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanız mümkün olabilir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Kolay Yöntemlerle Süet Ceket Temizliği

Süet temizliği için dikkat edilmesi gereken en önemli durum, giyilmeden önce süet koruyucu sprey kullanımının faydalı olmasıdır. Süet koruyucu sprey, ceketinizin su ve bazı lekelere karşı korunmasını sağlayacağından, ekstra temizlik sorununa neden olmaz. Ancak çamur gibi ağır lekelerde süet koruyucu sprey işe yaramayacaktır. Bu gibi bir durumda ceketi tamamen ıslatmadan, sadece lekeli kısımları biraz nemlendirerek bir parça kağıt havluyu leke üzerinde bekletmenizi ve bunu birkaç kez tekrarlamanızı öneririz. Süet eşyalarda asla ovma ya da çitileme yapılmamalıdır.

Süet eşyalar için satılan köpük temizleyici ürünlerle de ceketinizdeki lekeli alanları temizlemeniz mümkün. Ancak bu tip temizlik ürünlerinin çok az kullanılması ve kumaş üzerinde çok fazla bekletilmemesi gerektiği de unutulmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Süet Trençkot Neyle Silinir?

Süet trençkotunuz lekelendiğinde ılık sabunlu bez yardımıyla lekeyi hafifçe ovarak silebilirsiniz. Islak kısmı kurumaya bırakırken sildiğiniz bölgenin iç kısmını bezlerle ya da kağıt peçete ile doldurun. Böylece ıslak bölge kuruyunca kırışık bir görüntü oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Süet Çanta Temizliği Neyle Yapılır?

İlk olarak yumuşak kıllara sahip bir fırça edinin. Fırçayla lekenin üzerinden geçin. Önce sadece tek yönde kısa fırçalamalar yapın. Ardından ileri geri giderek kirli süet liflerinin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu fırça, süet temizliği için özel üretilmiş bir fırça ya da daha önceden kullanılmamış bir diş fırçası olabilir. Süet çantanızı uzun süre bozulmadan muhafaza etmek istiyorsanız hem kullanırken hem de temizlerken sudan uzak tutmaya özen gösterin.

Süet Ayakkabı Neyle Temizlenir?

Süet ayakkabı temizliğini için özel olarak üretilmiş bir süet fırçası edinin. Süet ayakkabınızdaki leke ve izlerden kurtulmak için bunu kullanın. Fırçayla çıkaramadığınız lekeler için özel süet silgisi, bulamıyorsanız da kalem silgisi kullanın.

Süet Botlar Islakken Temizlenir mi?

Temizlemeye başlamadan önce süet botunuzun üzerindeki ıslaklıkların ve çamurun iyice kurumasını beklemelisiniz. Çünkü botunuzu ıslakken fırçalamak süete zarar verebilir.

Süet Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır?

Süet üzerinde yer alan kurumuş su lekeleri ya da diğer lekeler süet silgisi ile kolayca çıkarılabilir. Bu tip ufak lekeler için bir süet silgisi edinmeniz doğru olacaktır.

Süet Temizliğinde Deterjan Kullanılır mı?

Süet ceket temizliğinde temizlik malzemeleri asla kullanılmamalıdır. Beyaz sabun ya da deterjan gibi ürünler ceketin çok daha kötü hale gelmesine neden olacaktır.

Aslen yayınlandı