Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Süet Ceket Nasıl Temizlenir?

Süet ceketleriniz lekelendiğinde veya kirlendiğinde nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız yazımızı okumaya ihtiyacınız var demektir. Süet kumaşa sahip giysilerinizin temizliği ile ilgili dikkat etmeniz gereken herşeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Süet Ceket Nasıl Temizlenir?

Şık görünümü nedeniyle tercih edilen süet kumaş, kullanım açısından sorun yaratmasa da temizlik söz konusu olduğunda kullanıcıların kafasının karışmasına neden olabiliyor. Aslında kirli süet kumaşlarınızı basit bazı yöntemlerle temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Süet ceket temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri ve tüm püf noktalarını sizinle paylaşacağız.

Süet ceket ya da diğer eşyalarınızın bakımı için süet fırçası edinmenizi öneririz. Bu fırça sayesinde kullandığınız eşyalarınızı nazikçe tarayarak ilk günkü gibi parlak ve bakımlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Süet Ceket Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Süet ceketinizi çamaşır makinesi kullanarak temizlemeye çalışmamalısınız. Aksi halde kumaşa geri döndürülemeyecek şekilde hasar verebilirsiniz. Tüm süet kumaşlar aynı kalitede olmadığından dolayı mutlaka üretici yönergelerinin yer aldığı etiket kısmını detaylıca incelemenizi öneririz. Eğer ceketiniz sadece süet değilse ve başka kumaşlar da barındırıyorsa temizlik talimatları da etiket kısmında yer alacaktır.

Bunlara Dikkat

Süet ceket temizliğinde temizlik malzemeleri asla kullanılmamalıdır. Beyaz sabun ya da deterjan gibi ürünler ceketin çok daha kötü hale gelmesine neden olacağından sadece bahsettiğimiz yöntemleri denemenizi öneririz.

Süet Ceket Kuru Temizleme Yapılır mı?

Süet ceket kuru temizleme yapılarak temizlenebilen bir kıyafettir. Ceket üzerinde lekeler oluşmuş olabileceği gibi, yağmur ya da karlı havalarda tercih edilmesi durumunda oluşan su lekeleri de bulunabilir. Süet narin bir materyal olduğundan kuru temizleme işlemi için mutlaka bu konuda uzman birini bulmanızı öneririz. Aksi halde ceketinizi hiç kullanılamayacak bir halde bulabilirsiniz.

Kolay Yöntemlerle Süet Ceket Temizliği

Süet temizliği için dikkat edilmesi gereken en önemli durum, giyilmeden önce süet koruyucu sprey kullanımının faydalı olmasıdır. Süet koruyucu sprey, ceketinizin su ve bazı lekelere karşı korunmasını sağlayacağından, ekstra temizlik sorununa neden olmaz. Ancak çamur gibi ağır lekelerde süet koruyucu sprey işe yaramayacaktır. Bu gibi bir durumda ceketi tamamen ıslatmadan, sadece lekeli kısımları biraz nemlendirerek, bir parça kağıt havluyu leke üzerinde bekletmenizi ve bunu birkaç kez tekrarlamanızı öneririz. Süet eşyalarda asla ovma ya da çitileme yapılmamalıdır.

Süet eşyalar için satılan köpük temizleyici ürünlerle de ceketinizdeki lekeli alanları temizlemeniz mümkün. Ancak bu tip temizlik ürünlerinin çok az kullanılması ve kumaş üzerinde çok fazla bekletilmemesi gerektiği de unutulmamalı.

  • Süet ceket temizliği sırasında kumaşa çok nazik davranmalısınız. Süet hassas bir materyal olduğundan tek bir hareket ile istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanız mümkün olabilir.
  • Süet üzerinde yer alan kurumuş su lekeleri ya da diğer lekeler süet silgisi ile kolayca çıkarılabilir. Bu tip ufak lekeler için bir süet silgisi edinmeniz doğru olacaktır.
  • Aslen yayınlandı