Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kaz Tüyü Mont Nasıl Temizlenir?

Kaz tüyü montunuz kirlendiğinde endişelenmeyin. Kaz tüyü montunuzu nasıl temizleyeceğinize dair püf noktalarını sizin için derledik. Yazımızı okuyun, kirlerden kurtulun!

Güncellenmiş

Askıda asılı kaz tüyü montlar
Reklam
Sign Up Banner

Kış aylarında severek giyilen kaz tüyü montlar, hafif olması ve vücut ısısını iyi korumasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Ancak beklenmeyen bir anda kaz tüyü montunuzun üzerine dökülen yiyecek ve içecekler tadınızı kaçırabilir. Ya da mevsim sonunda bir sonraki sezona hazır olması için temizlemek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda severek giydiğiniz kaz tüyü montları gerektiğinde nasıl temizleyebileceğinizi tek tek anlatacağız.

Mümkünse kurutma işlemi için kurutma makinesi kullanın. Kurutma makinesinin içine 3-4 tane tenis topu atarak tüylerin kolayca açılıp kabarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaz Tüyü Montta Oluşan Lekeler Nasıl Silinir?

Montunuzun üzerine dökülen ve lekelenmesine sebep olan kirleri, sabun tozu ya da Omo Sıvı Çamaşır Deterjanı ile kolayca silerek temizleyebilirsiniz. Küçük bir su kabı, ılık su, Omo ve temiz bir bezle pek çok yiyecek ve içecek lekesini kolayca çıkartmanız mümkün. Yapmanız gerekenler oldukça basit:

  • Önceden ısıttığınız suyu temiz bir kaba dökün.

  • Bir yemek kaşığı sabun tozu ya da yarım kapak Omo Sıvı Deterjanı suya dökün ve karıştırın.

  • Temiz bezi deterjanlı suya batırın ve iyice sıkın.

  • Kaz tüyü montunuzun lekeli bölümüne hafifçe bastırarak lekeyi silin.

  • Bezi, temiz su ile duruladıktan sonra önceden sildiğiniz alanı ve bu alanın etrafını silerek durulayın.

  • Montunuzu kolayca kuruyabileceği bir alana bırakın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Montunuzu çamaşır makinesinde yıkamadan önce mutlaka etiketindeki yıkama talimatında bulunan uyarıları gözden geçirin. Yalnızca kuru temizleme önerisi bulunan ürünleri çamaşır makinesinde yıkamayın.

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Karda, çamurda kirlenen ya da bir sonraki sezona hazırlamak istediğiniz montunuzu çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ancak birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir, zira kaz tüyü montlar çok hafif olduğu için makinede yıpranabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için öncelikle montunuzun tüm fermuarlarını kapatın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşır makinenizi elde yıkama ya da hassas yıkama programında 30 derece su ve Omo Sıvı Deterjan ile yıkayın. Sıvı deterjan kalıntı yapmayacağı ve suda homojen olarak dağılacağı için kaz tüyü montunuzu ilk günkü gibi temizler. Kurutma işlemi esnasında montunuzu asmak yerine sermeye özen gösterin. Böylece tüylerin bir bölgede toplanmasına engel olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaz Tüyü Mont Makinede Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü montunuzu çamaşır makinenizi elde yıkama ya da hassas yıkama programında 30 derece su ve sıvı deterjan ile yıkayın. Sıvı deterjan kalıntı yapmayacağı ve suda homojen olarak dağılacağı için kaz tüyü montunuzu ilk günkü gibi temizler. Çamaşır makinesinin içine montunuz ile birlikte ağırlık yapması için tamburunuzun boyutuna göre iki ya da üç tane kot pantolon atarsanız, kaz tüyü montunuz yıkanırken yıpranmaz.

Kaz Tüyü Mont Yıkamadan Sonra Nasıl Kurutulur?

Kurutma işlemi esnasında montunuzu asmak yerine sermeye özen gösterin. Böylece tüylerin bir bölgede toplanmasına engel olursunuz. Kaz tüyü montunuz kuruduktan sonra tüylerinin açılması ve kabarması için nazikçe silkelemek de bu konuda bir çözüm olabilir.

Kaz Tüyü Mont Sık Yıkanır mı?

Kaz tüyü mont bakımı için gereksiz yıkamalardan kaçının. Bakım için nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Aslen yayınlandı