Bisiklet Zinciri Nasıl Temizlenir ve Yağlanır?

Bisikletinizi mevsim ve ısı değişimine karşı hazırlamak istiyorsanız bisiklet temizleme ve yağlama adımlarını öğrenin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bahçede Bisiklet

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bisiklet zinciri, pedal çevirirken harcayacağınız enerjiyi ve bisiklet sürüşünüzü etkileyen parçalardan biridir. Üstelik iyi bir bisiklet temizliği için de en önemli adımdır. Düzenli olarak temizlenmeyen ve yağlanmayan bisiklet zinciri aynı zamanda bisikletin kullanım süresini de etkiler. Kolay ve eğlenceli bir bisiklet keyfi için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Peki, iyi bir bisiklet temizleme ve zincir yağlama işlemi nasıl olmalı? Bisiklet zincir bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bisiklet Zinciri Neyle Yağlanır?

  1. 1

   Yağmurlu Havalar İçin Yağ Seçimi

   Yağmurlu havalarda bisiklet kullanacaksanız ıslak ortama uygun bir yağ seçmenizi öneririz. Çünkü yağmur, kar ve sulu yollar, bisiklet zincirindeki kuru yağları kolaylıkla temizleyebilir. Bu durum zincirinizde atmalara sebep olabileceği gibi sürüş keyfinizi de etkiler.

  2. 2

   Güneşli Havalar İçin Yağ Seçimi

   Güneşli havalarda bisiklet kullanacaksanız eğer ıslak ortama uygun olan yağı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü bu tarz yağlar, güneşli havalarda kiri daha kolay emer. Bunun yerine kuru ortamlara uygun bir bisiklet zincir yağı tercih edebilirsiniz.

  3. 3

   Doğru Yağ Seçimi Neden Önemli?

   Yağ seçerken yalnızca bisiklet zinciri için üretilmiş olan yağları kullanmaya özen gösterin. Farklı bir yağ kullanmanız zincirin kirlenmesine, sürtünmeye bağlı dişlilerin zarar görmesine neden olabilir.

 • Bisiklet Zinciri Nasıl Temizlenir?

  1. 1

   Bez ve Zincir Yağı

   Bezin üzerine bisiklet zincir yağı sıkarak zinciri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Zincirdeki pislik doğrudan bezde leke bırakacağı için bu işleme uygun bir bez kullanmaya özen gösterin. Bezle silerken zinciri geriye doğru iterek yağın zincire bulaşmasını sağlayın. Daha sonra serbest olan elinizle pedalları çevirip bisiklet zincirini hareket ettirerek her bölgesini kolayca silebilirsiniz.

   Bisiklet Tamiri
  2. 2

   Zincir Temizleyici Kullanın

   Bisiklet zincirinizi elinizle temizlemek istemiyorsanız ve bisiklet zinciri ne ile temizlenir diyosanız, bu iş için özel olarak üretilen bisiklet zincir temizleyicisi kullanmak doğru bir seçenek olabilir. 

  3. 3

   Zinciri Gevşetmeyi Unutmayın

   Bisiklet zincirini temizlerken zinciriniz zaman zaman atabilir. Bunun için arka vites değiştirici kolu gidona doğru iterek gevşetebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra gevşeyen zinciri yeniden halkaların üzerine yerleştirdikten sonra arka vites kolunu eski haline getirin ve 1-2 tur pedalı döndürün.

 • Bisiklet Zinciri Nasıl Yağlanır?

  1. 1

   Yağı Homojen Hale Getirin

   Uzun süre kullanılmayan yağlarda bileşenler dibe çökebilir. Bu nedenle bisiklet zincirini yağlamadan önce şişeyi güzelce sallayın.

  2. 2

   Bisikleti Ters Çevirin

   Zinciri yağlarken bisikleti ters çevirerek pedalları geriye doğru itin. Böylece zincir dişlilerin üzerinde hareket ederek her noktasının yağlanmasına imkan sağlar.

  3. 3

   Yağı Zincire İyice Yayın

   Bisiklet zincirini yağladıktan sonra zinciri birkaç tur döndürerek yağın dişlilere ve diğer halkalara da yayılmasını sağlayabilirsiniz.

  4. 4

   Zincirdeki Fazla Yağı Alın

   Yağlama işleminden sonra zinciri geriye doğru tutarak üzerindeki fazla yağı bezle temizlemeyi ihmal etmeyin. Fazla yağın alınmaması zincirde kir ve tozun birikmesine neden olur.

   Bisiklet Zinciri

Zincirinizi temizlerken ya da yağlarken dikkatli olun. Parmaklarınızı zincir ve zincir halkasının arasında tutmamaya özen gösterin.

Bisiklet zinciri temizleme işlemi yaparken şunu unutmayın; zincirinizin tamamen temizlenmesini ve tekrar doğru şekilde yağlanmasını istiyorsanız, üzerindeki yağı bir bez yardımıyla tamamen silmelisiniz. Tam bir temizlik ve bisiklet zinciri bakımı için ise bir şişenin içerisine yağ sökücü döküp zincirinizi direkt olarak bu şişenin içine batırmak çok daha etkili olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?