Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bisiklet Zinciri Nasıl Temizlenir ve Yağlanır?

Bisikletinizi mevsim ve ısı değişimine karşı hazırlamak istiyor, bisiklet zincirinize nasıl bakım yapacağınızı merak ediyorsanız, yazımızın devamında aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Bisiklet Zinciri Nasıl Temizlenir ve Yağlanır?

Bisiklet zinciri, pedal çevirirken harcayacağınız enerjiyi ve bisiklet sürüşünüzü etkileyen parçalardan biridir. Düzenli olarak temizlenmeyen ve yağlanmayan bisiklet zinciri aynı zamanda bisikletin kullanım süresini de etkiler. Kolay ve eğlenceli bir bisiklet keyfi için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Peki, iyi bir bisiklet zinciri yağlama ve temizleme işlemi nasıl olmalı? Bilmeniz gereken her şey aşağıda...

Kısa süreli kullanımlarda bal mumu yağı da tercih edebilirsiniz. Bal mumu yağı, diğer bisiklet zinciri yağlarına göre daha az kayganlık sağlar. Aynı zamanda bal mumu yağı diğer yağlara oranla bisiklet zincirinizi daha temiz tutar.

Doğru Yağ Seçimi

 • Yağmurlu havalarda bisiklet kullanacaksanız ıslak ortama uygun bir yağ seçmenizi öneririz. Çünkü yağmur, kar ve sulu yollar, bisiklet zincirindeki kuru yağları kolaylıkla temizleyebilir. Bu durum zincirinizde atmalara sebep olabileceği gibi sürüş keyfinizi de etkiler.
 • Güneşli havalarda bisiklet kullanacaksanız eğer ıslak ortama uygun olan yağı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü bu tarz yağlar, güneşli havalarda kiri daha kolay emer. Bunun yerine kuru ortamlara uygun bir bisiklet zincir yağı tercih edebilirsiniz.
 • Yağ seçerken yalnızca bisiklet zinciri için üretilmiş olan yağları kullanmaya özen gösterin. Farklı bir yağ kullanmanız zincirin kirlenmesine, sürtünmeye bağlı dişlilerin zarar görmesine neden olabilir.

Reklam

Zincirinizin tamamen temizlenmesini istiyorsanız, üzerindeki yağı bir bez yardımıyla tamamen silmelisiniz. Tam bir temizlik için ise bir şişenin içerisine yağ sökücü döküp zincirinizi direkt olarak bu şişenin içine batırmak çok daha etkili olacaktır.

Bisiklet Zincir Temizleme

 • Bezin üzerine bisiklet zincir yağı sıkarak zinciri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
 • Zincirdeki pislik doğrudan bezde leke bırakacağı için bu işleme uygun bir bez kullanmayı da ihmal etmeyin. Bezle silerken zinciri geriye doğru iterek yağın zincire bulaşmasını sağlayın. Daha sonra serbest olan elinizle pedalları çevirip bisiklet zincirini hareket ettirerek bezle her bölgesini kolayca silebilirsiniz.
 • Bisiklet zincirinizi elinizle temizlemek istemiyorsanız, bu iş için özel olarak üretilen bisiklet zincir temizleyicisi kullanmak doğru bir seçenek olabilir. 
 • Bisiklet zincirini temizlerken zinciriniz zaman zaman atabilir. Bunun için arka vites değiştirici kolu gidona doğru iterek gevşetebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra gevşeyen zinciri yeniden halkaların üzerine yerleştirdikten sonra arka vites kolunu eski haline getirin ve 1-2 tur pedalı döndürün.

Bunlara Dikkat

Zincirinizi temizlerken ya da yağlarken dikkatli olun. Parmaklarınızı zincir ve zincir halkasının arasında tutmamaya özen gösterin.

Bisiklet Zinciri Yağlama

 • Uzun süre kullanılmayan yağlarda bileşenler dibe çökebilir. Bu nedenle bisiklet zincirini yağlamadan önce şişeyi güzelce sallayın.
 • Zinciri yağlarken bisikleti ters çevirerek pedalları geriye doğru itin. Böylece zincir dişlilerin üzerinde hareket ederek her noktasının yağlanmasına imkan sağlar.
 • Bisiklet zincirini yağladıktan sonra zinciri birkaç tur döndürerek yağın dişlilere ve diğer halkalara da yayılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yağlama işleminden sonra zinciri geriye doğru tutarak üzerindeki fazla yağı bezle temizlemeyi ihmal etmeyin. Fazla yağın alınmaması zincirde kir ve tozun birikmesine neden olur.

Aslen yayınlandı