Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yağ Çözücü İle Temizleyebileceğiniz Yerler

Mutfakta, banyoda ve hatta arabanızda yağ çözücü ile neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yağ çözücüler nerelerde kullanılır sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Mobilya ve yüzey temizliği

Yağ Çözücü İle Temizleyebileceğiniz Yerler

Yağ çözücüler, yağ lekelerine karşı savaş açmış herkesin cephaneliğinde bulundurması gereken etkili, güçlü ve kullanışlı bir üründür. Yağ çözücülerin leke çıkarma alanında çok etkili bir ürün olması kullanılabilecekleri alanları da çeşitlendirir. Yağ çözücüleri kullanabileceğiniz alanlara birlikte göz atalım.

Klasik temizlik ürünleri genelde kirlerin yapıştıkları yüzeyden ayrılması ve su ile silinebilmesi için tasarlanırken yağ gidericiler suda çözünmeyen lekeleri ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlanır ve üretilir.

Yağ çözücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağ çözücülerin güçlü formülleri çeşitli kimyasallardan gelir ve bu kimyasallar gerekli önlemler alınmadan kullanılırsa insan sağlığına veya kullanıldığı yüzeye zarar verebilir. Dikkat edilmesi gerekenler kısaca şöyle:

Reklam

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

  • Ne zaman yağ çözücü kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bazı durumlarda çok amaçlı bir temizleyici iş görür. Yağ gidericiler çok kirli alanları ve suda çözünmeyen lekeleri çıkarmak için kullanılır.

  • Yağ çözücülerin içinde bulunan bazı kimyasallar diğer temizlik malzemelerinde bulunan kimyasallarla tepkimeye girerek zehirli gazlar yayabilir. Bu yüzden yağ çözücüleri asla başka temizlik malzemeleri ile karıştırmayın.

  • Bazı yağ çözücüler hızlı etki edebilir fakat kirlerin çözülmesine yardımcı olmak için bir yüzey üzerinde birkaç dakika bekletmek en iyi sonucu almanıza yardımcı olabilir.

  • Eğer yağ çözücüyü bir bez yardımı ile uyguluyorsanız el sağlığınızı korumak için eldiven takmanız doğru olacaktır. Aynı zamanda eğer yağ çözücülerle yakın temasta bulunacaksanız gözlerinizin buharlaşan kimyasallardan zarar görmemesi için gözlük takmanız gerekecektir.

  • Kullanacağınız yağ çözücünün doğa dostu olmasına özen gösterin. Bazı yağ çözücülerin içinde bulunan kimyasallar doğaya karıştığında çözünmeyerek çevresindeki hayvan ve bitki yaşamına zarar verebilir.

  • Yerleri paspaslıyorsanız temizleme suyu ile durulama suyunu farklı kovalarda hazırlayın. Böylece temizliğinizin performansı artacaktır.

Yağ Çözücülerin Kullanılabileceği Alanlar

Yağ çözücüleri, önemlerinizi aldığınız sürece, temizliğin her alanında ve anında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yağ çözücüleri kullanabileceğiniz yerlere bir bakalım.

1. Evinizin Lezzet Yuvası: Mutfak

Mutfak, yağ ile olan savaşın en önemli cephelerinden biridir. Ocak, ankastre, fırın, mikrodalga gibi direkt olarak pişirdiğiniz nefis yemekle temasa geçen mutfak teçhizatları inatçı yağ lekeleriyle karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu yüzeylerin başında geliyor. Tabii mutfak dolapları da unutmamanız gereken yerlerden biri. Hızlı ve etkili bir çözüm için Vim Mutfak Yağ Çözücü Sprey gibi fosfat, klor ve boya içermeyen doğa dostu bir ürünün her zaman elinizin altında bulunması oldukça önemlidir.

2. Evinizin Havasını Değiştirin

Yağ çözücü ile klima temizliği yapabileceğinizi biliyor musunuz? Klima, evinizin havasını daha dingin yapmanızı ve istediğiniz gibi kontrol etmenizi sağlayan, oldukça önemli bir eşya. Evinizdeki havayı filtreleyen ve temizleyen klimaların üzerinde yağ ve kir tortusu oluşabilir ve bu hem klimanızın ömrünü kısaltır hem de verimliliğini düşürür. Klima filtresindeki tozu temizlemek kolay olabilir ancak yağ daha inatçı bir lekedir. Yağ çözücüyü ihtiyacınız olan yüzeye uygulayın ve biraz bekledikten sonra filtreyi silin. Temizliğe kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

3. Banyonuzu Lekelerden Arındırın

Banyolar inatçı lekelere ev sahipliği yapan ve temiz tutulması gereken önemli bir alandır. Israrcı sabun ve su lekelerini çıkarmak için yağ çözücüleri kullanabilirsiniz.

4. Yağ Çözücüler Evinizin Dışında da Yanınızda

“Evin dışında yağ çözücüsüne neden ihtiyacım olsun ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sorunuzun cevabı aracınızda. Motordaki kir ve yağ, kayma tehlikelerine, aşırı ısınmaya, temas alanlarında elektrik direncinin artmasına ve diğer birçok soruna neden olabilir. Aracınızdan daha iyi performans almak için ustanıza da danışarak yağlı kirlerden arındırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı