Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yağ Çözücü Nerelerde Kullanılır?

Yağ çözücü nerelerde kullanılır? Mutfaktan banyoya ve hatta arabanızdaki yağ lekeleri için yağ çözücü nasıl kullanılır?

Güncellenmiş

Yağ çözücü nerelerde kullanılır?
Reklam
Sign Up Banner

Yemek pişirirken etrafa sıçrayan ve hatta buharla etrafa yayılan yağ, çeşitli yüzeylere yapışır ve temizlik rutininize yeni bir iş eklenmesine neden olur. Üstelik bu lekeler, çok kısa bir sürede inatçı kirlere dönüşebilir. Neyse ki, çok amaçlı yağ gidericiler sayesinde evin çeşitli yerlerinde oluşan yağlı kirleri giderebilirsiniz. Öyleyse gelelim en çok sorulan sorulara: Yağ çözücü nasıl kullanılır ve yağ çözücü nerelerde kullanılır? Cevaplar yazımızın devamında.

İhtiyacın olacak:

 • Mikrofiber bez
 • Eldiven
 • Gözlük
 • Fırça
 • Sünger
 • Kova
 • Yağ sökücü
 • Sıcak su
 • Bulaşık deterjanı
 • Kağıt havlu

Reklam

MPU Sign Up Banner

Yağ Çözücü Nasıl Kullanılır?

Yağ çözücülerin güçlü formülleri, içeriğindeki çeşitli kimyasallardan gelir ve bu kimyasallar gerekli önlemler alınmadan kullanılırsa insan sağlığına veya kullanıldığı yüzeye zarar verebilir. Yağ çözücü kullanırken yapmanız gerekenler kısaca şöyle:

 1. Yağ çözücü kullanmanız gereken zamanı ayırt edebilmelisiniz.

  Bazı durumlarda çok amaçlı bir temizleyici iş görür. Yağ gidericiler çok kirli alanları temizlemek ve suda çözünmeyen lekeleri çıkarmak için kullanılmalıdır.

 2. Yağ çözücüleri asla başka temizlik malzemeleri ile karıştırmayın.

  Yağ çözücülerin içinde bulunan bazı kimyasallar diğer temizlik malzemelerinde bulunan kimyasallarla tepkimeye girerek zehirli gazlar yayabilir.

 3. Yağ çözücüyü uyguladığınız yüzey üzerinde birkaç dakika bekletmelisiniz.

  Bazı yağ çözücüler hızlı etki edebilir. Fakat kirlerin çözülmesine yardımcı olmak için bir yüzey üzerinde birkaç dakika bekletmek en iyi sonucu almanıza yardımcı olabilir.

 4. Yağ sökücü uygularken eldiven ve gözlük takmalısınız.

  Eğer yağ çözücüyü bir bez yardımı ile uyguluyorsanız el sağlığınızı korumak için eldiven takmanız doğru olacaktır. Aynı zamanda eğer yağ çözücülerle yakın temasta bulunacaksanız gözlerinizin buharlaşan kimyasallardan zarar görmemesi için gözlük takmanız gerekecektir.

 5. Kullanacağınız yağ çözücünün doğa dostu olmasına özen gösterin.

  Bazı yağ çözücülerin içinde bulunan kimyasallar doğaya karıştığında çözünmeyerek çevresindeki hayvan ve bitki yaşamına zarar verebilir.

 6. Yerleri paspaslıyorsanız temizleme suyu ile durulama suyunu farklı kovalarda hazırlayın.

  Böylece maksimum hijyen elde edersiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Yağ Çözücü Nerelerde Kullanılır?

Yağ çözücüleri, önlemini aldığınız sürece, temizliğin her alanında ve anında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Mutfak yüzeyleri ve banyo karolarından kumaşlara ve hatta beyaz eşyalara kadar çoğu yüzeyde yağ çözücü kullanılabilir. Temizlik tutkunları, yağ sökücü spreyler ve çeşitli yöntemler ile evlerini pırıl pırıl temizleyebilir. Yağ sökücü nerelerde kullanılır gelin birlikte inceleyelim.

Yağ Çözücü ile Fırın Temizleme

Yağlı bir fırını temizlemek, birçok insanın ertelediği, yorucu bir iştir. Ancak bu işi geciktirmek, fırındaki yağın birikmeye devam edeceği ve fırının hijyenik olmayacağı anlamına gelir. Üstelik yağlar her pişirmede yanar ve temizlenmesi neredeyse imkansız hale gelir.

 • Hızlı ve etkili bir çözüm için her zaman iyi bir ürün seçmelisiniz.

 • Vim Mutfak Yağ Çözücü Sprey ya da Cif Perfect Power Fırın Ocak Mangal için Sprey Temizleyici kullanabilirsiniz.

 • Fırın raflarını, fanları çıkardıktan ve temizlik ürününü uyguladıktan sonra, üzerindeki talimatlarda önerilen süre boyunca, fırının kapısı açık olarak bekletin. Eğer bir süre bekletilmezse, yağı çıkarmak daha zor olacaktır.

 • Pişmiş ve fırına yapışmış kuru yiyecekleri kazımak için bir cam kazıyıcı kullanın. Ardından kiri ve yağı sıcak su ve kullandığınız temizlik ürünü ile silin.

 • Fazlalıkları almak için, bu prosedürü tamamladıktan sonra fırınınızı son bir kez silin.

Yağ Çözücü ile Klima Temizliği

Klima, evinizin havasını daha dingin yapmanızı ve istediğiniz gibi kontrol etmenizi sağlayan, oldukça önemli bir elektronik eşyadır. Ancak evinizdeki havayı filtreleyen ve temizleyen klimaların üzerinde zamanla yağ ve kir tortusu oluşabilir. Bu durum hem klimanızın ömrünü kısaltır hem de verimliliğini düşürür. Klima filtresindeki tozu temizlemek kolay olabilir ancak yağ daha inatçı bir lekedir.

 • Yağ çözücüyü ihtiyacınız olan yüzeye uygulayın.

 • Biraz bekledikten sonra filtreyi silin. Aradaki farkı gözlerinizle göreceksiniz.

 • Belli aralıklarla bu temizliği yaparsanız klimanız hep tertemiz ve daha uzun ömürlü olacaktır.

İpucu: Klima filtre temizliği sırasında kullandığınız yağ çözücüyü, işlem sonunda iyice duruladığınızdan ve kullanım sırasında odaya koku yaymayacak durumda olduğundan emin olun.

Yağ Çözücü ile Tencere Temizleme

Tencere ve tavaların dibindeki yanmış yağ nasıl temizlenir? Bu soru, tavaların dibindeki kahverengi lekeleri fark ettiğimizde bizi sık sık düşündürür. Tüm tavalarınızı çöp kutusuna atmanız gerekiyor gibi görünse de, Cif Krem gibi temizleyiciler veya güçlü bir bulaşık deterjanı ve fırça, tavaların altındaki yanmış yağı temizlemenize yardımcı olur.

 • Tencerenin kirli bölgesini yağ çözücü ile kaplayın.

 • Birkaç saat bekletin, hatta gece boyunca bırakmak en iyisidir.

 • Ertesi gün ovalamak için bir sünger kullanın.

 • Kalıntıları gidermek için sıcak su ve bulaşık deterjanı karışımı ile son bir kez temizleyin.

 • Ardından durulayın.

 • Bu adımları birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Yağ Çözücü ile Nasıl Temizlenir?

Mutfak, yağ ile olan savaşın en önemli cephelerinden biridir. Ocak, ankastre, fırın, mikrodalga gibi direkt olarak pişirdiğiniz yemekle temasa geçen mutfak teçhizatları, inatçı yağ lekeleriyle en sık karşılaştığınız yüzeylerdir. Tabii mutfak dolapları da unutmamanız gereken yerlerden biridir. Yağ çözücü ile mutfak dolabı temizliği için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Mutfak yüzeylerindeki yağ sıçramalarını veya lekeleri anında bir kağıt havluyla silin.

 • Temiz bir bulaşık bezini ılık suyla ıslatın ve yağları yumuşatmak için nazikçe silin.

 • Birkaç damla bulaşık deterjanını bir kovada ılık suyla karıştırın. Bir süngeri bu karışımda ıslatın. Yüzeyi dairesel hareketlerle hafifçe silin.

 • Temiz bir bulaşık bezini ılık suyla ıslatın ve yüzeyi nazikçe durulayın. Ardından yüzeyi temiz bir havluyla kurulayın.

Mutfak dolaplarındaki yağlar nasıl temizlenir? Detaylı mutfak dolabı temizliği rehberimizi burada bulabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde Yağ Çözücü Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makineniz özellikle kısa süreli veya soğuk programlarda çalıştığında kir ve yağ oluşması kaçınılmazdır. Bu, iç kısımda, borularda ve filtrelerde yağ bırakabilir. Bulaşık makinesinden bulaşıklar kirli çıkabilir ve kötü bir koku oluşabilir.

 • Bulaşık makineniz tamamen boşken en sıcak programı seçin ve 20 dakika çalıştırın.

 • Yağ gidermek için ya da yalnızca bulaşık makinesini temizlemek için yağ sökücü kullanabilirsiniz. Bulaşık makinesi için geliştirilen bir ürünü tercih ederseniz, makinenin tablet kısmına koyup boş olarak en sıcak programda çalıştırın.

 • Kullandığınız ürün sprey veya tuz şeklindeyse, makine 20 dakika boş çalıştıktan sonra kapağını açın. Kullanacağınız ürünü biraz sıcak suyla karıştırıp makinenin alt, iç kısmına serpin veya sıkın.

 • Programı kaldığı yerden devam ettirin ve en az 30 dakika daha çalıştırın.

İpucu: Bulaşık makinesinde yağlanma sorunu yaşamadan önce bu durumu önlemeye odaklanmak önemlidir. Kirli bulaşıklar üzerindeki büyük yiyecek artıklarını temizledikten sonra bulaşıkları makineye yerleştirin. Bu zamanla boruların tıkanması gibi hidrolik sorunları da önleyecektir.

Bu adımlarla bulaşık makineniz tamamen yağdan arınacaktır. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir sorunuzu cevaplayan detaylı rehberimizi de muhakkak inceleyin.

Yağ Çözücüler Ev Dışında Nerelerde Kullanılabilir?

“Evin dışında yağ çözücüsüye neden ihtiyacım olsun ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sorunuzun cevabı, motorlu araçlarınızda gizli. Motordaki kir ve yağ; aracınızın kayma tehlikesine, aşırı ısınmasına, temas alanlarında elektrik direncinin artmasına ve diğer birçok soruna neden olabilir. Aracınızdan daha iyi performans almak için ustanıza da danışarak aracınızı yağ sökücü kullanarak yağlı kirlerden arındırabilirsiniz.

Motosiklet temizliği nasıl yapılır öğrenmek için buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap Mutfak Dolabı Yağ Çözücü ile Temizlenir mi?

Mutfak, inatçı yağ lekeleriyle karşılaşma ihtimalinizin en yüksek olduğu yerlerin başında geliyor. Tabii mutfak dolapları da unutmamanız gereken yerlerden biri. Ahşap mutfak dolaplarını temizlemek için çok amaçlı yüzey temizleyiciyi mutfak dolaplarına püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Ardından, yağı nazikçe silmek için ılık suyla nemlendirilmiş bir sünger veya mikrofiber bez kullanın.

Cam Ocak Yağ Çözücü ile Temizlenir mi?

Çok amaçlı temizleyicilerin büyük kısmı cam ocak temizliği için uygundur. Ancak çeşitli yağ çözücüler cam ocak temizliği için güvenli olmayabilir. Bu ocakların genellikle kendi, özel temizleyicileri vardır. Aksi takdirde ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı ile de temizleyebilirsiniz.

Yağ Çözücü ile Klima Temizliği Yaparken Eldiven Takmalı mıyım?

Yağ sökücü ürünleri uygularken eldiven ve gözlük takmanızı öneririz. Özellikle de yağ çözücüyü bir bez yardımı ile uyguluyorsanız el sağlığınızı korumak için eldiven takmanız doğru olacaktır. Aynı zamanda eğer yağ çözücülerle yakın temasta bulunacaksanız gözlerinizin buharlaşan kimyasallardan zarar görmemesi için gözlük takmanız iyi bir tercih olabilir.

Aslen yayınlandı