Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

İdeal Sofra Düzeni Nasıl Olur?

Sofra düzeniniz ne kadar düzgünse, misafirinize o kadar değer veriyorsunuz demektir. Özellikle ilk defa ağırlayacağınız önemli konuklarınız söz konusuysa, her detayı incelikle düşünmek önemlidir.

Güncellenmiş

Reklam
İdeal Sofra Düzeni Nasıl Olur?

Güzel bir sofra için en önemli seçim masa örtüsüdür. Genellikle çok renkli örtülerden kaçınıp sade pastel tonlar veya beyaz örtü seçimi şık bir sofra için idealdir. Ardından özenle seçilmiş şık bir yemek takımı sofradaki yerini alır. Yemek takımı, bardaklar ve diğer araçların birbiriyle uyumlu olması önemlidir. Yemek takımında 4 çeşit tabak bulunur, bunlardan ilki supra adı verilen düz bir servis tabağıdır. Onun üzerinde ana yemek tabağı, onun üzerinde ara sıcak tabağı ve en üstte de çorba tabağı yer alır. İsteğe göre tabakların yanına küçük salata kaseleri yerleştirilebilir.

Lekelenecek korkusuyla beyaz örtü kullanmaktan kaçınmayın, Omo sıvı deterjan lekeleri temizleyerek örtünüzün beyazlığını korur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Dizilişin Önemi

Sofra düzeninde çatal, bıçak ve kaşık takımlarının dizilişleri en çok karıştırılan kısımdır.

  • Bıçak: Yemek bıçağı tabakların sağ tarafına ve keskin kısımları tabağa bakacak şekilde yerleştirilir. Bıçak gerektiren bir tatlı ikram edilecek ise tatlı bıçağı tabakların üst tarafına sapı sağda kalacak şekilde yerleştirilir.
  • Çatal: Salata ve yemek çatalı tabakların soluna, tatlı çatalı ise tabakların üstüne sapı sola bakacak şekilde yerleştirilir.
  • Kaşık: Kaşık tabağın ve bıçağın sağında yer alır. Kaşık gerektiren bir tatlı ikram edilecek ise tatlı kaşığı tabakların üst tarafında sapı sağda kalacak şekilde yerleştirilir.
  • Bardak: Bardaklar tabağın sağ üst tarafına ihtiyaca göre yeterli sayıda eklenerek, küçükten büyüğe doğru yerleştirilir.
  • Peçete: Peçeteler kumaş ve kağıt olabilirler. Tabağın soluna veya içine de koyulabilir. Peçeteler şık bir görüntünün en önemli unsuru olarak güzel bir şekilde katlanabilir, hatta peçete yüzüğü gibi aksesuarlarla süslenebilir.
Çatal bıçak dizilimini unutuyorsanız, kullanış sırasına göre dıştan içe doğru dizildiğini bilmek yardımcı olacaktır.

Gönlünüzce Süsleyin

Özenerek hazırladığınız güzel bir sofranın olmazsa olmazlarından biri de dekor ürünleridir. Genel olarak şamdan, mum, çiçek ve taşlar gibi dekor ürünleri ile son dokunuşlar yapılır. Siz de kendi zevkinize göre kendi tarzınızı sofralara yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz dekor ürünlerini sofranızın konseptine uygun olarak yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız süsleme malzemelerinin tabaklar, bardaklar ve masa örtüsü ile uyumlu olması önemlidir. Böylece misafirleriniz için eksiksiz mükemmel bir sofra hazırlamış olursunuz.

Bunlara Dikkat

Supra adı verilen tabak en altta servis amaçlı bulunur ve üzerine yemek koyulmamalıdır.

Aslen yayınlandı