İdeal Sofra Düzeni Püf Noktaları

Sofra düzeniniz ne kadar düzgünse, misafirinize o kadar değer veriyorsunuz demektir. Özellikle ilk defa ağırlayacağınız önemli konuklarınız söz konusuysa, her detayı incelikle düşünmek önemlidir. Sofra düzenine dair tüm püf noktalar bu yazımızda!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çatal bıçak takımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Şık masa düzeni için ilk adım masanın temizliği ve şık bir masa örtüsüdür. Genellikle çok renkli örtülerden kaçınıp sade pastel tonlar veya beyaz örtü seçimi şık bir sofra için idealdir. Ardından özenle seçilmiş şık bir yemek takımı sofradaki yerini alır. Yemek takımı, bardaklar ve diğer malzemelerin birbiriyle uyumlu olması önemlidir. Yemek takımında 4 çeşit tabak bulunur, bunlardan ilki supla adı verilen düz bir servis tabağıdır. Onun üzerinde ana yemek tabağı, onun üzerinde ara sıcak tabağı ve en üstte de çorba tabağı yer alır. İsteğe göre tabakların yanına küçük salata kaseleri yerleştirilebilir. Peki, sofra düzeni nasıl olur? Çatal kaşık masaya nasıl yerleştirilir?

Sade ve şık masa düzeni için beyaz örtü gibisi yoktur. Lekelenecek korkusuyla beyaz örtü kullanmaktan kaçınmayın, Omo sıvı deterjan ile oluşabilecek tüm lekelere savaş açın.

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Sofra düzeninde kaşık, çatal, bıçak yerleşimi en çok karıştırılan kısımdır. Peki, sofra kurulumu nasıl yapılır? Masada kaşık çatal düzeni nasıl olur? Şık sofra düzeni için doğru çatal bıçak yerleşimi ve bardak düzeni şu şekilde olmalı:

  • Bıçak: Doğru sofra düzeni için yemek bıçağı tabakların sağ tarafına ve keskin kısımları tabağa bakacak şekilde yerleştirilir. Bıçak gerektiren bir tatlı ikram edilecek ise tatlı bıçağı tabakların üst tarafına sapı sağda kalacak şekilde yerleştirilir.

  • Çatal: Salata ve yemek çatalı tabakların soluna, tatlı çatalı ise tabakların üstüne sapı sola bakacak şekilde yerleştirilir.

  • Kaşık: Kaşık tabağın ve bıçağın sağında yer alır. Kaşık gerektiren bir tatlı ikram edilecek ise tatlı kaşığı tabakların üst tarafında sapı sağda kalacak şekilde yerleştirilir.

  • Bardak: Bardaklar tabağın sağ üst tarafına ihtiyaca göre yeterli sayıda eklenerek, küçükten büyüğe doğru yerleştirilir.

  • Peçete: Peçeteler kumaş veya kağıt olabilirler. Tabağın soluna yada içine de koyulabilir. Peçeteler şık bir görüntünün en önemli unsuru olarak güzel bir şekilde katlanabilir, hatta peçete yüzüğü gibi aksesuarlarla süslenebilir.

Paslanmaz çelik çatal, kaşık ve bıçakların temizliği ve gümüş çatal bıçak takımlarının parlatılması da de şık sofra düzeni için en önemli unsurlardan biridir.

Porselen kaseler

Çatal kaşık yerleşimi için sırayı unutuyorsanız, kullanış sırasına göre dıştan içe doğru dizildiğini bilmek yardımcı olacaktır. Supla adı verilen tabak en altta servis amaçlı bulunur ve üzerine yemek koyulmamalıdır.

Şık Sofra Düzeni için Masayı Gönlünüzce Süsleyin

Yemek masasında tabak, çatal bıçak, bardak düzeni nasıl olmalıdır öğrendiğinize göre sıra dekorda! Özenerek hazırladığınız güzel bir sofranın olmazsa olmazlarından biri de dekor ürünleridir. Şık sofra düzeni için genel olarak şamdan, mum, çiçek ve taşlar gibi dekor ürünleri ile son dokunuşlar yapılır. Siz de zevkinize göre kendi tarzınızı sofralarınıza yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz dekor ürünlerini sofranızın konseptine uygun olarak yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız süsleme malzemelerinin tabaklar, bardaklar ve masa örtüsü ile uyumlu olması önemlidir. Böylece misafirleriniz için eksiksiz, eşsiz bir sofra hazırlamış olursunuz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?