Altın ve Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş nasıl parlatılır, altın nasıl temizlenir, evde gümüş parlatmak için neler gereklidir öğrenerek kararan altın ve gümüşlerinizi pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
altın yüzüğü temizlemek için sabunlu suyla dolu kaseye koyan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Altın ve gümüş aksesuarlar her daim vazgeçilemeyenler arasındadır. Gerek altın gerek gümüş yüzükler, bilezikler ve kolyeler her zaman kadınların gözdesi olmuştur. Hem günlük hayatta hem de özel günlerde kullanılan altın ve gümüş zamanla kirlenir ve parlaklığını kaybeder. Konu altın ve gümüş objelerin temizliği ve bakımı olduğunda akla pek çok soru gelmektedir. Altın nasıl temizlenir, gümüş yüzük nasıl parlatılır, gümüş kolye nasıl temizlenir, kararan takılar nasıl parlatılır ve gümüş nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Evinizi temizlerken ya da organize ederken çatal bıçak takımları, servis takımları ve mücevherat gibi gümüş objelerin bakımını en doğru şekilde yapmak çok önemlidir. Gümüşün genel görüntüsü güzel olmakla birlikle, ilgilenilmediği ve bakımı yapılmadığı takdirde, parlaklığını kaybeder ve kararır. Özellikle de mücevheratta bu kararan görüntü can sıkıcı olabilir. Hal böyle olunca gümüş kolye nasıl parlatılır, gümüş çatal kaşık nasıl parlatılır gibi soruların doğru cevabını bulmak büyük önem taşır. Bakımı oldukça kolay olan gümüşü temizlerken zarar vermekten çekiniyorsanız, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Evde Gümüş Parlatma: Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Profesyonel gümüş parlatma ürünleri gümüş temizliği için idealdir. Marketlerde zarar vermeden temizleyen ve gümüşün parlamasını sağlayan gümüş temizleme ürünleri bulabilirsiniz. Ancak buna ek olarak iyi ve kaliteli pamuk veya gümüş temizleme bezi gibi birkaç ürün daha satın almanız gerekebilir.

Gümüşlerinize zarar vermeyeceğini bildiğiniz ürünleri kullanmak her zaman en iyisidir. Bu yüzden kullanmadan önce gümüşün görünmeyen bir yerinde test etmeniz önerilir.

Doğal Ürünlerle Gümüş Nasıl Temizlenir?

Özellikle şık sofraların vazgeçilmezi gümüş çatal kaşık nasıl parlatılır sorusu akıllara geldiğinde doğal ürünleri kullanma fikri öne çıkmaktadır. Doğal ürünler, gümüş temizliği için iyi bir seçim olup, oldukça etkilidirler. Bu ürünler gümüşün yüzeyine zarar vermezler ve aynı zamanda da kullanımı ekonomiktir. Bu ürünleri gümüş temizleme beziyle de kullanabilirsiniz. Elbette yeniden hatırlatmakta fayda var, bu ürünleri kullanmadan önce görünmeyen bir kısımda test etmeniz gerekmektedir.

Kararan gümüş nasıl parlatılır diyorsanız evinizde bulunan ürünlerle yapabileceğiniz evde gümüş parlatma yöntemlerinin bazıları şunlardır:

 • Diş Macunu

Kumaştaki diş macunu lekeleri inatçı olsa da dişmacununun gümüşü temizlemek ve parlatmak için kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Normal bir gümüş parlatıcısı kullanır gibi uygulayıp daha sonra ılık suyla durulayın. Hassas diş macunu kullandığınızdan emin olun. Beyazlatıcı içeren diş macunları gümüşün yüzeyine zarar verir.

 • Karbonat

Bir miktar karbonatı macun haline gelmesine yetecek miktarda suyla karıştırın. Daha sonra gümüşün üzerine sürün. Ardından ılık suyla durulayın.

Karbonat ve suyla karıştırılan tuz, gümüşün üzerinde parlatıcı etki yaratacaktır. Yapmanız gereken bu karışımın içerisinde gümüşlerinizi bekletmektir. Sonuçtan memnun kalacaksınız. Gümüş yüzük nasıl parlatılır, gümüş kolye nasıl parlatılır merak ediyorsanız yukarıdaki yöntemleri gümüş takılarınızın temizliği için de kullanabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Gümüş Parlatma: En Etkili Yöntemler

  Gümüş temizliğinde bazı yöntemler basit olsa da verdikleri sonuçlar daha etkili olabilmektedir. Daha önce gümüş temizlemediyseniz veya parlatmadıysanız, bu teknikleri deneyebilirsiniz:

  1. 1

   İleri geri ovalayın.

   Gümüşü temizlerken temizleme bezini ileriye ve geriye doğru hareketlerle kullanın. Gümüşü temizledikten sonra, aynı ovalama yöntemini kısa ve hızlı hareketlerle gümüşü parlatmak için de kullanın.

  2. 2

   Karbonat ve tuzdan faydalanın.

   Gümüşünüzü temizlemek için karbonat ve tuz kullanmak istiyorsanız, bir tencerenin içerisini alüminyum folyo ile kaplayın, gümüşlerinizi yerleştirin, tencereyi suyla doldurun ve karbonatla tuzu tencerenin içine serpin. Yıkayıp kurulamadan önce, bir gece bekletin.

  3. 3

   Kurulamayı mikrofiber bezle yapın.

   Gümüşlerinizi kurularken her zaman temiz ve yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Sert bez kullanmak gümüş yüzeyini çizecektir.

 • Evde Gümüş Parlatma: Gümüş Bakımı Nasıl Yapılır?

  Gümüşleri temizlemek başka, bakımlı kalmasını sağlamak başka iştir. Burada verdiğimiz ipuçlarıyla gümüşlerinizin bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz:

  1. 1

   Gümüşlerinizi sık kullanın, sık parlatın.

   Gümüşler en çok kullanılmadıkları ve ilgilenilmedikleri zaman yıpranırlar. Kullanım sıklığını arttırarak gümüşlerinizin bakımlı kalmalarını sağlayabilirsiniz.

  2. 2

   Zeytinyağı ile gümüşlerinizi koruyun.

   Gümüşlerinizi uzun bir zaman saklamanız gerekiyorsa, üzerlerini zeytinyağı ile kaplayın. Böylece yıpranmalarını engellemiş olursunuz.

  3. 3

   Diğer bulaşıklardan ayrı yıkayın.

   Gümüş çatal bıçak ve servis takımlarını yıkarken, diğer bulaşıklardan ayrı tutmaya özen gösterin. Yıkarken, metal yerine plastik yıkama kabı kullanın, böylece gümüşlerinizin çizilmesini engellemiş olursunuz.

  Doğal ürünler doğru bir şekilde kullanıldıklarında en az profesyonel gümüş temizleyici kadar etkili olabilir. Kullanmadan önce zarar vermeyeceğinden emin olmak için küçük bir alanda test edin. Eğer profesyonel bir gümüş temizleme beziniz yoksa, onun yerine iyi kaliteli pamuk veya mikrofiber bez de kullanabilirsiniz.

 • Altın Nasıl Temizlenir?

  Altınlar, birkaç yol izlenerek temizlenip parlatılabilir fakat yanlış uygulanan metotlar altının kalitesine zarar verip çizilmesine neden olabilir. Altın nasıl parlatılır, altın nasıl temizlenir merak ediyorsanız sizinle paylaşacağımız altın parlatma ve temizleme yöntemlerini evde deneyebilirsiniz:

  1. 1

   Altını tuz, su ve alüminyum folyo ile parlatabilirsiniz.

   Tuz, birçok yüzeyin temizliğinde kullanıldığı gibi altın nasıl temizlenir, altın yüzük nasıl parlatılır gibi soruların da cevabıdır. Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler: tuz, kap, su ve alüminyum folyodur. Kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplayın, daha sonra iki yemek kaşığı tuzu bir bardak suyla karıştırıp kabın içerisine dökün. Altınlarınızı da içerisine atıp yaklaşık 1-2 saat bekletin. Dilersiniz bu suyu, 5 dakika kadar kaynatıp da kullanabilirsiniz. Daha sonra altınlarınızı maşa yardımıyla bu suyun içerisine yerleştirip bekletin. Son olarak, yumuşak bir temizlik beziyle silip kurumaya bırakın.

  2. 2

   Tuzun yerine alternatif olarak deterjan kullanabilirsiniz.

   Tuz yönteminde olduğu gibi yine kabınızı alüminyum folyo ile kaplayın. Daha sonra içerisine su koyun ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine bulaşık deterjanı dökün, karıştırın ve altınlarınızı bu kabın içine yerleştirin. Bir süre beklettiğiniz takılarınızı eski ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla hafifçe fırçalayın. Fırçalama sırasında fazla bastırmak altınlarınızın çizilmesine sebep olur. Altın parlatma işleminizi bitirdikten sonra durulayıp kurulayın. Takılar nasıl dezenfekte edilir sorusunun cevabı işte bu kadar basit.

  3. 3

   Sabun rendesi ve amonyak ile temizleyebilirsiniz.

   Altın nasıl dezenfekte edilir konusunda üçüncü bir seçenek ise rendelenmiş sabundur. Bir kabın içerisine bir kahve fincanı sabun rendesi ve aynı miktarda amonyak ekleyin. Altınlarınızı bu solüsyonda 45 dakika veya 1 saat aralığında bekletin. Takılarınızı solüsyondan çıkardıktan sonra soğuk suyla durulayın ve deri parçası veya deri bez kullanarak silin.

  4. 4

   Karbonatla ovabilirsiniz.

   Altınlarınızı temizlemek için karbonat da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken altın takılarınızı karbonatla ovup durulamaktır. Bu işlemi, üzerinde taş bulunan altınlarınız için de uygulayabilirsiniz.

  5. 5

   Profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

   Altınlarınızı kendiniz temizlemeyi tercih etmiyorsanız kuyumcunuza götürüp temizlettirebilirsiniz.

Alman Gümüşü Nasıl Temizlenir?

Yaygın olarak Alman gümüşü olarak bilinen nikel gümüşü, ilk olarak 19. yüzyılda Alman metal işçileri tarafından geliştirilmiştir. Doğal gümüşe benzer görünümden dolayı Alman gümüşü olarak adlandırılır. Alman gümüşü nasıl temizlenir, Alman gümüşü nasıl parlatılır gibi soruların cevabını merak ediyorsanız cevap çok basit. Alman gümüşünde yer alan lekeleri temizlemek ve Alman gümüşünü parlatmak için karbonat ve su kullanın ve sonrasında ürünlerinizi ılık suyla yıkayın.

Nikel gümüşü temizlemenin başka bir kolay yolu sirke ve su karışımıdır. Bu karışıma mısır nişastası eklemek, nikel gümüşündeki sert lekeyi temizleme açısından daha iyi bir sonuç sağlayacaktır.

Eğer bu yöntemler sonuç vermezse profesyonel gümüş temizleme ürünlerinden birini temizleme ürünün verdiği kullanma talimatlarına bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Bunları Unutmayın

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?