Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Pirinç ve bakır nasıl parlatılır?

Pirinç ve bakır eşyalar hem dekor amaçlı hem de mutfakta kullanılır. Zarar vermeden bakır nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
baca kurumu nasıl temizlenir

Evinizde bazı bakır ya da pirinç eşyalarınız olabilir. Bunlar tencere ve tavalar, mücevherler, kemerler, bozuk paralar ve musluklar olabilir. Peki bu metal eşyalarınızı nasıl temizliyorsunuz?

Aşağıdaki ev yapımı bakır ve pirinç temizleyici önerilerine alternatif olarak, profesyonel pirinç ve bakır temizleme ürünleri de etkili olacaktır.Sizin için en uygun olanını bulmak için, ürünün etiketini mutlaka okuyun. Değerli veya antika eşyaları temizlerken dikkatli olmayı da unutmayın. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almayı tercih edebilirsiniz.

Eşyanızın değeri ve kullandığınız ürün ne olursa olsun, her zaman görünmeyen küçük bir bölümde test etmeniz gerekir. Aşağıda sizin için bir kaç pirinç ve bakır temizleme yöntemleri paylaştık, böylece cebinize ve vaktinize en çok uygun olanını seçebilirsiniz.

Eğer temizlemek istediğiniz eşyanızın pirinç değil de pirinç kaplama olduğundan şüpheleniyorsanız, temizlemeye başlamadan önce kullanacağınız ürünlerin pirinç kaplamaya zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Anlamak için, bir miknatis bulup, mıknatısın eşyanıza yapışıp yapışmadığını kontrol edin. Eğer yapışıyorsa, eşyanız pirinç kaplamadır. Temizlemek için sadece hassas bir deterjan ve su kullanın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Pirinç Nasıl Temizlenir?

Pirinç, bakır ve çinkonun karışımından meydana gelip, birçok farklı yerde kullanılır mesela müzik aletlerinden kapı kollarına kadar!

Bazı pirinç temizleme yöntemleri:

  • İlk olarak, pirinç eşyanızı, bulaşık deterjanı ve ılık suyla yıkamayı deneyin. Fazla bastırmamaya özen gösterin çünkü eğer bastırırsanız eşyanin yüzeyini çizmenize neden olabilir.
  • Temizlemek için domates salçası da kullanabilirsiniz! Domates salçasını pirincin üzerine sürün, bir saat bekletin ve durulayın. İşlem sonucunda farkı göreceksiniz.
  • Pirinç eşyalarınızı temizlerken limon ve tuz da kullanabilirsiniz. Bir miktar tuzu (tercihen kaya tuzu veya deniz tuzu) yarım limona ekleyin. Daha sonra, limonla pirinci iyice ovun, parmaklarınız yapış yapış olsa da pirincin parladığını göreceksiniz! Ilık suyla durulayıp yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Pirinci temizlerken, sert kimyasallar içeren ürünler kullanmak pirinç eşyanızın yüzeyine zarar verir.
Reklam

Bakır Nasıl Temizlenir?

Bakır eşyalar dayanıklı olduğu kadar göze de dekoratif gözükürler. Sadece kullanım için değil aynı zamanda da dekorasyon amaçlı kullanılırlar. Bakır mutfak eşyaları, ısıyı yayabilme özelliği içerdiği için yemeklerinizi hızlı ve etkili bir şekilde ısıtabilirsiniz. Bakır elementi mücevherler de oldukça şık durur.

Bakır zamanla kararan bir maddedir. Fakat endişelenmeyin, bakır eşyalarınızı eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz! Bazı bakır temizleme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Marketlerde bakır temizleyici ürünler bulabilirsiniz. Eğer bu ürünlerden birini kullanıyorsanız, kullanma talimatlarını mutlaka okuyup uyguladığınıza emin olun.
  • Bakırı temizlerken de yukarıda belirtilen limon ve tuz yöntemini uygulayabilirsiniz.
  • Bakırı parlatmak için, sirke, deniz tuzu ve un karışımıyla ovup yumuşak bir bezle silin.
  • Top haline getirilmiş gazete kağıdı kullanarak da bakırı parlatabilirsiniz – tek yapmanız gereken yuvarlak hareketlerle bakırı silmek.
  • Pirinçte olduğu gibi, bakır temizliğinde de domates salçası kullanabilirsiniz! Salçaya eklenmiş bir miktar sirke metali parlatacaktır. Domates salçasını kalın bir tabaka halinde sürüp bir kaç dakika bekleyin ve daha sonra suyla durulayın.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı