Pirinç ve Bakır Nasıl Parlatılır?

Pirinç ve bakır eşyalar hem dekor amaçlı hem de mutfakta severek kullanılır. Zarar vermeden pirinç ve bakır nasıl temizlenir, öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bakır ve pirinç ev dekor malzemeleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hem mutfaklar da hem de ev dekorasyonunda sıkça kullanılan pirinç ve bakır, diğer eşyalarımız gibi zamanla eskir ve bakıma ihtiyaç duyar. Peki kirlenen bakır ya da pirinç eşyalar nasıl temizlenir, nasıl bakım yapılır? Yazımızın devamında işinize yaracak tüm püf noktalarını öğreneceksiniz.

Pirinç ve Bakır Temizliğine Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aşağıdaki ev yapımı bakır ve pirinç temizleyici önerilerine alternatif olarak, profesyonel pirinç ve bakır temizleme ürünleri de etkili olacaktır. Eşyalarınıza en uygun olanını bulmak için, ürünün etiketini mutlaka okuyun. Değerli veya antika eşyaları temizlerken dikkatli olmayı da unutmayın. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almayı tercih edebilirsiniz.

Eşyanızın değeri ve kullandığınız ürün ne olursa olsun, her zaman görünmeyen küçük bir bölümde test etmeniz gerekir. Aşağıda sizin için pirinç ve bakır temizleme yöntemleri paylaştık, böylece bütçenize ve vaktinize en çok uygun olanını seçebilirsiniz.

Eğer temizlemek istediğiniz eşyanızın pirinç değil de pirinç kaplama olduğundan şüpheleniyorsanız temizlemeye başlamadan önce kullanacağınız ürünlerin pirinç kaplamaya zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Anlamak için, bir mıknatıs bulup, mıknatısın eşyanıza yapışıp yapışmadığını kontrol edin. Eğer yapışıyorsa, eşyanız pirinç kaplamadır. Temizlemek için sadece hassas bir deterjan ve su kullanın.

Pirinç Nasıl Temizlenir?

Pirinç, bakır ve çinkonun karışımından meydana gelip birçok farklı yerde kullanılır. Müzik aletlerinden kapı kollarına kadar bir çok yerde pirinçle karşılamak mümkün. İşte pirinç eşya temizliği için bazı öneriler:

  • İlk olarak, pirinç eşyanızı, bulaşık deterjanı ve ılık suyla yıkamayı deneyin. Fazla bastırmamaya özen gösterin çünkü eğer bastırırsanız eşyanın yüzeyini çizmenize neden olabilir.

  • Temizlemek için domates salçası da kullanabilirsiniz! Domates salçasını pirincin üzerine sürün, bir saat bekletin ve durulayın. İşlem sonucunda farkı göreceksiniz.

  • Pirinç eşyalarınızı temizlerken limon ve tuz da kullanabilirsiniz. Bir miktar tuzu (tercihen kaya tuzu veya deniz tuzu) yarım limona ekleyin. Daha sonra, limonla pirinci iyice ovun, parmaklarınız yapış yapış olsa da pirincin parladığını göreceksiniz! Ilık suyla durulayıp yumuşak bir bezle kurulayın.

  • Pirinci temizlerken, sert kimyasallar içeren ürünler kullanmak, pirinç eşyanızın yüzeyine zarar verir.

Bakır malzeme

Bakır Nasıl Temizlenir?

Bakır eşyalar dayanıklı olduğu kadar aynı zamanda şık ve dekoratif görünen parçalardır. Sadece kullanım için değil dekorasyon amaçlı kullanılırlar. Bakır mutfak eşyaları, ısıyı yayabilme özelliği içerdiği için yemeklerinizi hızlı ve etkili bir şekilde ısıtabilirsiniz. Bakır elementi mücevherler de oldukça şık durur. Bakır zamanla kararan bir maddedir. Fakat endişelenmeyin, bakır eşyalarınızı eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz! Bazı bakır temizleme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Marketlerde bakır temizleyici ürünler bulabilirsiniz. Eğer bu ürünlerden birini kullanıyorsanız kullanma talimatlarını mutlaka okuyup uyguladığınıza emin olun.

  • Bakırı temizlerken de yukarıda belirtilen limon ve tuz yöntemini uygulayabilirsiniz.

  • Bakırı parlatmak için sirke, deniz tuzu ve un karışımıyla ovup yumuşak bir bezle silin.

  • Top haline getirilmiş gazete kağıdı kullanarak da bakırı parlatabilirsiniz – tek yapmanız gereken yuvarlak hareketlerle bakırı silmek.

  • Pirinçte olduğu gibi, bakır temizliğinde de domates salçası kullanabilirsiniz! Salçaya eklenmiş bir miktar sirke metali parlatacaktır. Domates salçasını kalın bir tabaka halinde sürüp bir kaç dakika bekleyin ve daha sonra suyla durulayın. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?