Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş fırçalarken oluşan diş macunu lekesi gözünüzü korkutmasın! Diş macunu lekesi nasıl çıkar öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

turuncu zeminde diş fırçası ve beyaz macun
Reklam
Sign Up Banner

Aceleniz var, hızla dişlerinizi fırçaladınız ve çabucak giyinip kendinizi sokağa attınız...  Evden çıktıktan sonra kıyafetinizde diş macunu lekesi fark etseniz hayal kırıklığına uğramaz mısınız? Telaşa gerek yok! Diş macunu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevaplarını sizin için derledik.

Kıyafetlerinizden ya da sert yüzeylerden diş macunu lekesini silerek çıkarabilirsiniz. Ancak,  giysilerinizde lekelere karşı özel formüllü Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjan kullanmanız çok daha hızlı ve başarılı bir çözüm sunacaktır.

Kıyafetten Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle diş macunu lekesi çıkar mı diye endişelenmenize gerek yok, birkaç basit adımı uygulayarak diş macunu lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz. Diş macunu lekesini çıkarmanın ilk adımı, lekeye hızlı bir şekilde müdahale etmekle başlar. Çıkaracağınız yüzeye göre uygulayacağınız adımlar değişiklik gösterebilir. Unutmayın; diş macununun beyazlatıcı etkiye sahip özelliği varsa, giysilerinizde macunun döküldüğü bölge beyazlayabilir. Diş macunu lekesi nasıl geçer diyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz: 

  • Öncelikle macunun fazlasını nemli bir bez ya da kaşık yardımıyla kıyafete zarar vermeden, yavaş bir şekilde alabildiğiniz kadar almalısınız. 

  • Bir miktar deterjanlı sıcak suya kıyafetinizi batırıp ovalamak iyi olacaktır. Deterjanı kıyafete bir fırça ile yedirmeniz ve lekeyi yumuşatıp çıkarmanız gerekir.

  • Lekeyi doğrudan deterjan ile temas ettirmeniz ve nazik bir şekilde ovalamanız da etkili olacaktır. 

  • Yıkadığınız giysinin fazla suyunu temiz bir havlu yardımıyla kurutabilirsiniz. 

  • Eğer giysiniz makinede yıkanabilen bir kumaştan yapılmışsa, uygun sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Elde yıkama yapıyorsanız, yine kullanım talimatlarına bağlı kalmayı unutmayın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Diş macunu lekesi kumaştan nasıl çıkar öğrendiğinize göre farklı yüzeylerin temizliğine geçebiliriz.

köpüklü suda elde çamaşır yıkayan biri

Kıyafetleriniz kuru temizlemeye uygunsa, daha zorlu durumlarda profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz. Kıyafetlerinizi kendiniz yıkıyorsanız, uygulamadan sonra ıslak kumaşı önce kurutmalı ve sonra lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Sert Yüzeylerden Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş macunu lekesi, masa, parke, granit, mermer gibi sert yüzeylere dökülebilir. Özellikle banyoda lavabonuzda zamanla oluşan lekelere anında müdahale edilmelidir. Sert yüzeylerde oluşan lekeleri ıslak bir bezle silerek ya da fırça ile çıkarabilirsiniz. Yüzeyi çizmeyecek bir bez ya da fırça ile temizlemeniz, olası zararın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden, önce fazla diş macununu almanız, daha sonra kalan lekeyi temizlemeniz daha doğru olur. 

Koltuktan Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı ve koltuktan diş macunu lekesini çıkarmak için yapacağınız ilk uygulama, ıslak bir bez ile silmek olmalıdır. Yüzeylerin gözenekleri arasındaki lekelerin çıkması için fırçadan yardım almak işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra kuru bir bez ile kurulamalı ve kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

Kıyafetlerinizin etiketinde yazılı olan yıkama yönergelerini okuyarak hareket etmeniz, diş macunu lekesini çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan oje nasıl çıkar merak ediyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz. Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün. Halıya dökülen oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın. Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

Çam Sakızı Giysiden Nasıl Çıkar?

Sıcak su, kumaş üzerine yapışmış ve orada kurumuş çam sakızının yumuşamasını ve böylece kumaş üzerinden kolayca çıkmasını sağlar. Sıcak su ile ıslattığınız bir bezi lekenin üzerinde yaklaşık bir dakika bekletin ve yumuşayan lekeyi kumaşa zarar vermeden kazıyın.

Keten Kumaştan Leke Nasıl Çıkar?

Keten kumaşın üzerine bir şey döküldüyse ya da leke tazeyse, lekeyi dağıtmadan temiz ve hafif nemli bir bezle üzerine bastırın. Lekeleri, deterjan ya da leke sökücü kullanmadan önce suyla temizlemeyi deneyin. Kumaşı yıpratacak hiçbir şey yapmayın; sıcak su ve çamaşır suyundan uzak durun, çitileyerek yıkamayın. Leke hala çıkmadıysa, keten kumaşlar için uygun olan bir leke çözücü kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce leke çıkarıcıyı mutlaka ürünün görünmeyen bir yerinde test edin. Leke çıkarıcıyı on dakikadan fazla uygulamayın. İşlem bitiminde kumaşı iyice durulayıp bir kez daha yıkayın.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesini temiz bir bezle çıkarabildiğiniz kadar çıkarmayı deneyin. Hafif bir şekilde kaşıkla alır gibi aşağıdan yukarıya hareketlerle silin. Lekeli bölgeye bastırmayın ve sürterek temizlemeyin ki leke daha da derine işlemesin. Lekeyi bezle tamamen ıslatınca muhtemelen en can alıcı ve renk verici kısmından kurtulmuş olacaksınız. Bir sonraki adımımız halılar için özel leke çıkarıcı bir ürün kullanmaktır. Kullanacağınız ürünün üzerindeki talimatları mutlaka okuyup takip edin.

Rimel Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine birkaç damla deterjan veya bulaşık deterjanı damlatın. Ovalayarak lekeye yedirin. Deterjanlı bölgeyi soğuk ya da ılık suda durulayın. Lekeyi tamamen uzaklaştırmak için çamaşır makinesine atarak giysiyi yıkayın.

Aslen yayınlandı