Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş fırçalarken oluşan diş macunu lekesi gözünüzü korkutmasın! Diş macunu lekesi nasıl çıkar öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
turuncu zeminde diş fırçası ve beyaz macun

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Aceleniz var, hızla dişlerinizi fırçaladınız ve çabucak giyinip kendinizi sokağa attınız...  Evden çıktıktan sonra kıyafetinizde diş macunu lekesi fark etseniz hayal kırıklığına uğramaz mısınız? Telaşa gerek yok! Diş macunu lekesi nasıl çıkar sorusunun cevaplarını sizin için derledik.

Kıyafetlerinizden ya da sert yüzeylerden diş macunu lekesini silerek çıkarabilirsiniz. Ancak,  giysilerinizde lekelere karşı özel formüllü Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjan kullanmanız çok daha hızlı ve başarılı bir çözüm sunacaktır.

Kıyafetten Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle diş macunu lekesi çıkar mı diye endişelenmenize gerek yok, birkaç basit adımı uygulayarak diş macunu lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz. Diş macunu lekesini çıkarmanın ilk adımı, lekeye hızlı bir şekilde müdahale etmekle başlar. Çıkaracağınız yüzeye göre uygulayacağınız adımlar değişiklik gösterebilir. Unutmayın; diş macununun beyazlatıcı etkiye sahip özelliği varsa, giysilerinizde macunun döküldüğü bölge beyazlayabilir. Diş macunu lekesi nasıl geçer diyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz: 

  • Öncelikle macunun fazlasını nemli bir bez ya da kaşık yardımıyla kıyafete zarar vermeden, yavaş bir şekilde alabildiğiniz kadar almalısınız. 

  • Bir miktar deterjanlı sıcak suya kıyafetinizi batırıp ovalamak iyi olacaktır. Deterjanı kıyafete bir fırça ile yedirmeniz ve lekeyi yumuşatıp çıkarmanız gerekir.

  • Lekeyi doğrudan deterjan ile temas ettirmeniz ve nazik bir şekilde ovalamanız da etkili olacaktır. 

  • Yıkadığınız giysinin fazla suyunu temiz bir havlu yardımıyla kurutabilirsiniz. 

  • Eğer giysiniz makinede yıkanabilen bir kumaştan yapılmışsa, uygun sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Elde yıkama yapıyorsanız, yine kullanım talimatlarına bağlı kalmayı unutmayın.

Diş macunu lekesi kumaştan nasıl çıkar öğrendiğinize göre farklı yüzeylerin temizliğine geçebiliriz.

köpüklü suda elde çamaşır yıkayan biri

Kıyafetleriniz kuru temizlemeye uygunsa, daha zorlu durumlarda profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz. Kıyafetlerinizi kendiniz yıkıyorsanız, uygulamadan sonra ıslak kumaşı önce kurutmalı ve sonra lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz.

Sert Yüzeylerden Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş macunu lekesi, masa, parke, granit, mermer gibi sert yüzeylere dökülebilir. Özellikle banyoda lavabonuzda zamanla oluşan lekelere anında müdahale edilmelidir. Sert yüzeylerde oluşan lekeleri ıslak bir bezle silerek ya da fırça ile çıkarabilirsiniz. Yüzeyi çizmeyecek bir bez ya da fırça ile temizlemeniz, olası zararın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden, önce fazla diş macununu almanız, daha sonra kalan lekeyi temizlemeniz daha doğru olur. 

Koltuktan Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı ve koltuktan diş macunu lekesini çıkarmak için yapacağınız ilk uygulama, ıslak bir bez ile silmek olmalıdır. Yüzeylerin gözenekleri arasındaki lekelerin çıkması için fırçadan yardım almak işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra kuru bir bez ile kurulamalı ve kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

Kıyafetlerinizin etiketinde yazılı olan yıkama yönergelerini okuyarak hareket etmeniz, diş macunu lekesini çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?