Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerinizi fırçalarken dikkatli olmadığınız takdirde, kıyafetlerinizde veya sert yüzeylerde diş macunu lekeleri ile karşılaşmak son derece olasıdır. Bu yazıda diş macunu lekesini çıkarmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Aceleniz var, hızla dişlerinizi fırçaladınız ve çabucak giyinip kendinizi sokağa attınız...  Evden çıktıktan sonra giysinizde bir diş macunu lekesi fark etseniz hayal kırıklığına uğramaz mısınız? Telaşa gerek yok; aşağıda okuyacağınız yazıda "diş macunu lekesi nasıl çıkar?" sorusuna verilecek cevapları bulacaksınız.

Kıyafetlerinizden ya da sert yüzeylerden diş macunu lekesini silerek çıkarabilirsiniz. Ancak,  giysilerinizde lekelere karşı özel formüllü Omo Active Sıvı gibi etkili bir deterjan kullanmanız daha başarılı bir çözüm sunacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş macunu lekesini çıkarmanın ilk adımı, lekeye hızlı bir şekilde müdahale etmek ile başlar. Çıkaracağınız yüzeye göre uygulayacağınız adımlar değişiklik gösterebilir. Unutmayın; diş macununun beyazlatıcı etkiye sahip özelliği varsa, giysilerinizde macunun döküldüğü bölge beyazlayabilir. 

  • Öncelikle, macunun fazlasını nemli bir bez ya da kaşık yardımı ile kıyafete zarar vermeden, yavaş bir şekilde alabildiğiniz kadar almalısınız. 
  • Bir miktar deterjanlı sıcak suya kıyafetinizi batırıp ovalamak iyi olacaktır. Deterjanı kıyafete bir fırça ile yedirmeniz ve lekeyi yumuşatıp çıkarmanız gerekir.
  • Lekeyi doğrudan deterjan ile temas ettirmeniz ve nazik bir şekilde ovalamanız da etkili olacaktır. 
  • Yıkadığınız giysinin fazla suyunu temiz bir havlu yardımı ile alarak kurutabilirsiniz. 
  • Eğer giysiniz makinede yıkanabilen bir kumaştan yapılmışsa, uygun sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Elde yıkama yapıyorsanız, yine kullanım talimatlarına bağlı kalmayı unutumayın.

Püf Noktaları

Kıyafetleriniz kuru temizlemeye uygunsa, daha zorlu durumlarda profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz. Kıyafetlerinizi kendiniz yıkıyorsanız, uygulamadan sonra ıslak kumaşı önce kurutmalı ve sonra lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz.

Diş Macunu Lekesini Sert Yüzeylerden Nasıl Çıkarabilirsiniz?

Diş macunu lekesi, masa, parke, granit, mermer gibi sert yüzeylere dökülebilir. Özellikle banyoda lavabonuzda zamanla oluşan lekelere anında müdahale edilmelidir. Sert yüzeylerde oluşan lekeleri ıslak bir bezle silerek ya da fırça ile çıkarabilirsiniz. Yüzeyi çizmeyecek bir bez ya da fırça ile temizlemeniz, olası zararın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden, önce fazla diş macununu almanız, daha sonra kalan lekeyi temizlemeniz daha doğru olur. 

Döşemelik Kumaşlardan Diş Macunu Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halı ve döşemelik kumaşlardan diş macunu lekesini çıkarmak için yapacağınız ilk uygulama, ıslak bir bez ile silmek olmalıdır. Yüzeylerin gözenekleri arasındaki lekelerin çıkması için fırçadan yardım almak işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra kuru bir bez ile kurulamalı ve kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

Bunlara Dikkat

Kıyafetlerinizin etiketinde yazılı olan yıkama yönergelerini okuyarak hareket etmeniz, diş macunu lekesini çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

Aslen yayınlandı