Minimalizm: Sadeleşmek İçin Atabileceğiniz Adımlar

Minimalizm ne demek, minimalist yaşam için neler yapılabilir? Yazımızı okuyun, sadeleşmek için atabileceğiniz 5 küçük adımı öğrenin, sade ve minimal yaşamın keyfini sürün.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Minimalist ev

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Büyük bir koşuşturma içinde olduğumuzda evdeki eşyaların, aldıklarımızın ve hatta çoğu zaman duygularımızın farkına varamıyor, anda kalamıyoruz. Durum böyle olduğunda, almaya, düşünmeye, doldurmaya devam ediyor tatmin olmak için çabalıyoruz. Şimdi, tam şu an sizi düşünmeye ve anda kalmaya davet ediyoruz. Bir düşünün… Son aldığınız kıyafeti kaç kez giydiniz ya da hemen masanın üstüne koymak için aldığınız vazoya ne zaman çiçek koyup hoş görüntüsünün keyfini çıkardınız? Eğer cevabınız “hiç” ise sizi minimalist yaşam ile tanıştıralım… Minimalizm nedir, sade ve basit yaşam için neler yapılabilir, sade yaşamak bize neler kazandırabilir? Sorularınızın cevapları için okumaya devam edin…

Minimalizm Ne Demek?

Minimalizm; “az aslında çoktur” dedirten, sadeliği ve nesnelliği vurgulayan bir akımdır. 1960’lara dayanan kökeniyle, ilk kez modern sanat ve müzikte kullanılan minimalizm akımı, ABC sanatı, minimal sanat gibi tabirlerle de anılır.

Sanat ile başlayan minimalizm akımı diğer akımlar gibi, zamanla hayatın her alanına yayıldı. İnsanlar, daha azının gerçekten yetebileceğine kanaat getirdiler. Evlerinden, satın alma tercihlerine, alışkanlıklarına ve ilişkilerine kadar her alanda minimalizm akımının uygulanabileceğini gördüler ve sade bir yaşama adım attılar.

Peki, Minimalizm Ne İşe Yarıyor?

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen minimalizm ne işe yarıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Minimalist yani sade ve basit bir yaşamı tercih ettiğinizde, yalnızca bir amaca hizmet eden şeyleri kullanmaya çalışırsınız. Mutlu olmak için bir ton maddi şeye ihtiyacınız olmadığını öğrenirsiniz. Üstelik, sadelikte dilediğiniz her şeye daha kolay erişebilir, hayatınızı da büyük oranda kolaylaştırabilirsiniz. Görsel gürültüden kurtularak odağınızı iyileştirirsiniz. Daha az para harcayarak yapmak istediğiniz şeylere bütçe oluşturabilirsiniz. Mutluluğu maddiyata bağlamadığınızda özgürleşir, çok daha farklı şeylere mutlu olarak daha tatmin hissedersiniz. Üstelik daha az temizlenecek eşyaya sahip olur, daha az toz ve alerjene maruz kalarak kendiniz ve aileniz için sağlıklı bir ev oluşturursunuz.

Minimalist yaşam tarzına geçmek başlangıçta kolay olmayabilir. Ancak unutmayın, sade yaşam için küçük bir adım bile mutlaka hayatınıza büyük bir fayda sağlayacaktır. Sadeleşmek için atabileceğiniz adımları sizin için derledik ama onun öncesinde “Neden minimalizmi benimseyelim ki?” diye soracak olursanız okumaya devam edin…

Neden Minimalizm?

Minimalist yaşamı benimseyen bir insan, sade, basit ve düzenli bir yaşam tarzına sahip olan kişidir diyebiliriz. Sahip olmak, satın almak için alışveriş yapmazlar. Kendileri için ihtiyaçlarını iyi belirler, yalnızca gerekli olanları satın alarak bütçelerini korurlar. Ayrıca, aşırı tüketimin gezegenimiz ve sakinleri için pek de iyi olmadığını fark eder, sürdürülebilirlik ilkesini önemserler. Anlamlı ilişkiler kurar ve ilişkilerinde verimli olmayı tercih ederler. Yaratıcı, üretken ve eğlenceli faaliyetlere önem verirler. Çünkü zaman, sahip olunan en değerli şeydir. Önce maddi nesnelere hayır demeyi öğrenir sonra istemedikleri, hoşlanmadıkları ve değerleriyle uyuşmadığı şeylere hayır demeyi normalleştirirler. Kendileri için önemli olan şeylere odaklanır, zaman ve enerjilerinin kıymetini bilirler.

Kısaca minimalizm; özgürlüğü, yaratıcılığı ve mutluluğu temel alan bir yaşam tarzıdır. Bu soruyu fazlalıklarla aklınızı karıştıran, önceliklerinizden saptıran ve yoran materyalist kültür için sormak gerek… Neden hala materyalizm?

Minimalizm Nasıl Uygulanır?

Sade ve minimal bir yaşama adım atmak üzereyseniz nasıl uygulanacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin; yer/alan belirleyin ve kendinize şu 4 soruyu sorun:

 1. 1

  İhtiyacım var mı?

 2. 2

  Kullanıyor muyum?

 3. 3

  Olmasaydı ne kullanırdım?

 4. 4

  Başka neler var?

Örneğin, minimalist yaşama geçerken salonunuzu elden geçirmeye karar verdiniz. TV ünitenizi boşalttınız ve eski kumandalara rastladınız. Düşünün; ihtiyacınız var mı, ne kadar süredir kullanmadınız, onun yerine kullanacak kumandanız var mı, kumanda yerine kullanabileceğiniz dijital kumanda var olabilir mi? Cevaplarınızı gözden geçirin ve sizinle kalıp kalmayacağına karar verin. Hepsi bu kadar!

Minimalizm: Sadeleşmek İçin Atabileceğiniz Adımlar

Minimalist bir yaşama adım atmak için yapabileceğiz 5 basit uygulamayı derledik.

Gün içinde en sık kullandığınız eşyadan, telefonunuzdan başlayın.

Telefonlar, düzenlemeyi en sona bıraktığımız ancak neredeyse en çok kullandığımız eşyalardan bir tanesi. Bu yüzden, şimdi telefonunuzu elinize alın, galeriyi, mesajları ve mailleri temizleyip düzenleyin. Kolayca bulmak istediğiniz şeyleri favorilere alın ya da yıldızlayın.

Cüzdanınızı temizleyin.

Cüzdanınızı dolduran gereksiz fiş ve kartları düzenli olarak temizleyin. Bu sayede her zaman düzenli kalır ve aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Yaşam alanınızdaki fazla eşyaları tespit edin.

Evinizi şöyle bir gezin. En kolay olacağını düşündüğünüz odadan başlayın. Görünürde fazla olduğunu düşündüğünüz atmaya ya da birilerine hediye etmeye kıyamadığınız tüm eşyaları bir kutunun içine koyun ve kaldırın. Birkaç ay içinde bu kutunun içindeki eşyalara ihtiyacınız olmazsa evden çıkarmayı deneyin. Çünkü, büyük olasılıkla bu kutudaki eşyalara aslında gerçekten hiç ihtiyacınız olmamış…

Giysi dolaplarınızı temizleyin.

Dolabınızın karşısına geçin ve 6 aydır hiç giymediğiniz giysileri çıkarın. Çünkü, 6 aydır giymiyorsanız muhtemelen çok uzun süre daha hatta belki hiçbir zaman giymeyeceksiniz. Çıkardığınız giysileri satabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da bağışlayabilirsiniz.

Stok yapmaktan kaçının.

İş, okul, çocuklar derken her zaman alışverişe çıkamayacağınızı düşünüyor ve sürekli stok mu yapıyorsunuz? Minimalist bir yaşam istiyorsanız stok yapmayı bırakmalısınız. Çünkü zaten ihtiyaç duyduğunuz şey elinizde var ve elinizde var olan üründen bir tane daha almak sadece yer kaplamasına neden olacak. İhtiyaçlarınızı belirleyin, alışverişe liste ile çıkın. Bu sayede stok yapmaktan kaçınabilir, yalnızca ihtiyaçlarınızı alarak hem zamandan hem de alandan tasarruf edebilirsiniz.

Minimalizm ne demek, minimalizm nasıl uygulanır, hayatı sadeleştirmek için neler yapılabilir gibi sorularınızın cevaplarını yanıtladık. Şimdi siz karar verin, hayatı sadeleştirmek aslında çok da zor değilmiş değil mi?

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Nasıl Minimalist Olunur?

  Hayatı sadeleştirmenin bir diğer yolu dijital dünyada harcadığınız zamanı sınırlamaktan geçiyor. Ara sıra cep telefonunuzu kapatarak, günlük televizyon izleme sürenizi azaltarak, sosyal medya hesaplarınızı daha az kontrol ederek buna başlayabilirsiniz. Ayrıca gereksiz abonelikler de sizi minimalist yaşam tarzının dışında bırakır. Bu abonelikler, size gereksiz yere alışveriş yaptırabilir. Fiziksel ve dijital aboneliklerinizi gözden geçirerek gereksiz yüklerden kurtulmalısınız. Böylelikle asıl önemli işleriniz için daha fazla zaman kazanıp sahip olduğunuz zaman dilimini daha etkin kılabilirsiniz. Unutmayın zamanınız söz konusu olduğunda kontrol sizde olmalıdır. Minimalist yaşam sayesinde çok daha hafiflemiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Minimalist yaşam tarzı daima “az”ı tarif eder. Bu yüzden öncelikle az ile yetinmenin ne olduğunu tekrar düşünmenizi ve bunu benimsemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde minimalist yaşam tarzını benimsemek için yola çıkıp kendinizi bir AVM’de alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Minimalist yaşam, bu deneyimi hayatımıza dahil etmek için daha fazla alışveriş yapmakla sonuçlanmamalıdır. Daha minimalist bir yaşam için sadece evinizde değil ofisinizde, arabanızda ve hayatınızın her alanında yeniliğe gitmelisiniz. Tabii ki her adımda şunu hatırlamanızda fayda var. Önereceğimiz tüm yöntemler minimal bir yaşama başlamak için birer adımdır. Herkesin yöntemleri ve uygulama becerisi kendine özgüdür. Bu nedenle minimalist yaşam felsefesi benimseme aşamasındaysanız kendinize çok yüklenmemeli, hayatınızı kendi akışına göre adapte etmelisiniz.

  Yeni ve çok tatmin edici minimalist yaşam tarzını hayatınıza entegre edebilmek için uygulayabileceğiniz adımları yazımızın devamında sizin için derledik.

  1. 1

   Daha minimalist olmak için karmaşıklıkları ortadan kaldırın.

   Öncelikle hem evinizdeki hem de ofisinizdeki çekmeceleri ve dolapları kontrol edip gereksiz olan her şeyden kurtulabilirsiniz. Çünkü karmaşık haliyle o eşyaların hiçbiri, size stres yaratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Böylece çok daha işlevsel ve önemli olan eşyalarınıza yer açabilirsiniz. Fakat, minimal ve sade bir hayat sadece evinizdeki eşyalarla ilgili değildir. Minimalist yaşam tarzı oluşturmak için dolap ve çekmeceleriniz kadar hayatınızdaki karışıklıkları düzeltmeye çalışmanız da önemlidir. Hayatta en çok önem verdiğiniz insanlar ve etkinlikler dışında hayatınızı karmaşıklaştıran aktivitelerinizi, ilişkilerinizi ve dijital yaşamınızı da düzenlemelisiniz. Hayatın her adımında sadeleşme, benimsemek istediğiniz minimalist yaşam felsefesi için uygulamaya başlayacağınız ilk adım olmalıdır. Daha sade bir hayatla ilgili bir diğer ev düzenleme yöntemi de KonMari metodudur. Bu yöntemle önce evinizi sonra da hayatınızı düzene sokmanın pratik yollarını keşfetmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

   minimalist yaşam
  2. 2

   Evinizi minimalizm felsefesi süzgecinden geçirin.

   Minimalist yaşam tarzı uygulandığında yalnızca iyi hissettirmekle kalmaz. Aynı zamanda bu yaşam tarzının pek çok pratik faydası da vardır. Dağınıklıktan uzak bir hayat yaşadığınızda, daha fazla zamanınız, paranız ve enerjiniz olur. Satın aldığınız her eşyayı özgürlüğünüze karşı bacağınıza takılmış bir zincir olarak düşünebilirsiniz. Çünkü eşyalar sizi eve, arabaya ya da ofise bağlar hale getirir. Zaman içerisinde eşyalarınızı kaybetmekten korkar hale gelirsiniz. Oysa eşyalarınız aslında sizi siz yapan şeyler değildir; onlar sadece birer araçtır. Bu düşünceyi içinizde tekrar etmeli ve onlardan uzaklaşmaya kesin olarak karar vermelisiniz. Gereksiz eşyalarınızı bağışlayabilir ya da satabilirsiniz. Tabii, bundan sonra ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamayı da kendinize kural olarak koymalısınız.

   minimalizm yaşam
  3. 3

   Minimalist yaşam tarzı ile hayallerinizin peşinden gidin.

   Tabii ki bunun ilk koşulu, düşünce tarzında bile minimalist olmak diyebiliriz. Başarıyı kendi terimlerinizle tanımlamaktan korkmayın ve hayatı otomatik pilotta yaşamayı bırakın. Bu size hayallerinizin peşinden gitme özgürlüğü verecektir. Fazlalıklardan ve sorumluluklardan kurtulmaya başladığınızda, mazeretleri de bırakmaya başlarsınız. Yeni kapılar açılır ve artık ağırlığınız olmadığı için “evet” diyebilir ve sizi nereye götürdüklerini görebilirsiniz. Bunun aksini uygulayan insanlar, hayatlarında gerçekten keyif aldıkları uğraşları olmadığından alışveriş yapmaya ve bunun getirdiği mutluluğa yönelebilirler. Bu yüzden, minimalist yaşam tarzı adına sevdiğiniz şeyleri gözden geçirmelisiniz. Muhtemelen vaktiniz olmadığını düşündüğünüz için yapamadığınız hobilerinizi hatırlamalısınız. Sevdiğiniz uğraşlarla düzenli olarak ilgilenmeye başladığınızda hayattan çok daha fazla zevk aldığınızı, dinginleştiğinizi ve mutluluğunuzun arttığını görebilirsiniz. 

   minimalist yaşam nedir
  4. 4

   Mutfağınızı minimalizm felsefesi ile doldurun.

   Gıda alışverişi yaparken dayanıklı ürünler için günlük ya da haftalık değil, aylık alışveriş yapın. Bu hem çok daha kârlı olur hem de her defasında marketten gereksiz şeyler almaktan da kaçınmanızı sağlar. Çabuk bozulan taze sebze ve meyve gibi gıdaları alırken de sık sık ve az miktarda alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

  5. 5

   Minimalist yaşam dijital dünyanıza da etki etsin.

   Hayatı sadeleştirmenin bir diğer yolu dijital dünyada harcadığınız zamanı sınırlamaktan geçiyor. Ara sıra cep telefonunuzu kapatarak, günlük televizyon izleme sürenizi azaltarak, sosyal medya hesaplarınızı daha az kontrol ederek buna başlayabilirsiniz. Ayrıca gereksiz abonelikler de sizi minimalist yaşam tarzının dışında bırakır. Bu abonelikler, size gereksiz yere alışveriş yaptırabilir. Fiziksel ve dijital aboneliklerinizi gözden geçirerek gereksiz yüklerden kurtulmalısınız. Böylelikle asıl önemli işleriniz için daha fazla zaman kazanıp sahip olduğunuz zaman dilimini daha etkin kılabilirsiniz. Unutmayın zamanınız söz konusu olduğunda kontrol sizde olmalıdır. Minimalist yaşam sayesinde çok daha hafiflemiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

   minimalist yaşam rehberi
  6. 6

   Minimalizm felsefesi ile satın almak yerine ödünç almayı tercih edin.

   Eskiden insanlar bir şeye sahip olmak yerine, onu ihtiyaç duyduğu süre boyunca kullanıp sonrasında ondan vazgeçmeye daha alışkınlardı. Şimdi ise hayatımızda yalnızca bir defa ihtiyaç duyacağımız şeylere dahi sahip olmak ister hale geldik. Ancak minimalist yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız, eski düşünce yapısına geri dönmelisiniz. Kitap, elbise ve bisiklet gibi sürekli ve pahalı ihtiyaçlarınız için satın almaya değil de ödünç almaya yönelmelisiniz. Bunu hem fiziksel mekanlar hem de dijital platformlar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

  7. 7

   Bahar temizliğinizi minimalizm felsefesi kurallarıyla yapın.

   Evinizde bulunan son kullanma tarihi bitmiş tüm ürünlerden kurtulmalısınız. Buna evinizdeki soslar, kremler, makyaj malzemeleri ve ilaçlar da dahil. Varlıkları çok daha ciddi sorunlar yaratan bu ürünler, aynı zamanda evinizde gereksiz kalabalığa ve siz farkında olmasanız da bilinçaltınızda strese neden olur. Bunun için sıkı bir temizlik çalışması yapmak adına kendinize bir gün ayırın ve evi detaylıca araştırıp ne kadar süresi dolmuş ürün varsa çöpe atın. Temizliğinizi en pratik şekilde tamamlamak ve gereksiz ürünler satın almayarak minimalist yaşam tarzınızı sürdürmek isteyebilirsiniz. 

  8. 8

   Son 3 ay i̇çerisinde dokunmadığınız her şeyi satın veya bağışlayın.

   Bir şeyi, bir gün kullanacağınız umuduyla atmaktan ya da birilerine vermekten çekiniyor olabilirsiniz. Ancak konunun uzmanlarına göre o eşyaya son üç ay içinde hiç dokunmadıysanız ona ihtiyacınız yoktur. “90 gün içinde bunu hiç kullandım mı? Önümüzdeki 90 gün içinde kullanacak mıyım?”. Bu iki soru nasıl minimalist olunur sorusunu cevaplarken de işinize yarayacaktır. Cevabınız hayır ise, o eşya ile vedalaşmanız gerekiyor demektir. Minimalist yaşam tarzı, bu anlayışı çok önemser. Dolayısıyla dolabınızı açın ve son üç ayınızı değerlendirin. Kurtulmanız gereken eşyalar sizi orada bekliyor olacak.

   Uygulayabileceğiniz tüm adımları sıraladıktan sonra gözünüz korkmuş olabilir. Fakat stres olmanıza hiç gerek yok. Esneklik, minimalist zihniyetin doğasında vardır. Hayatınıza esneklik kazandırmak, yenilik ve yaratıcılık için anahtardır. Bu nedenle programınızdan biraz saptığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Minimalizmin esnek doğasına dair bir diğer kanıt da az eşyaya sahip olma felsefesidir. Minimalistler daha az şeyle hayatta kalmayı tercih ederler. Örneğin araba sahibi olmak yerine işe yürüyerek veya bisikletle gitmeyi seçerler. Sadece az eşyaya sahip olmak, büyük ve pahalı evlere sahip olma ihtiyacı hissetmemek bile hayatınızı hiç olmadığı kadar esnek kılar. Böylelikle radikal kararlar alırken zorlanmazsınız. Uzun lafın kısası, minimalizmi tecrübe ederken endişe duyacağınız en son şey katı kurallar olacaktır.

   Minimalizmi hayatınıza dahil etmeye karar verdiyseniz buraya dikkat: Minimalist bir yaşam felsefesini hayatınıza adapte etmeye minik adımlarla başlayabilirsiniz. Örneğin birkaç değişiklikle evde daha az atık oluşturduğumuz bir yaşam sürmek mümkün. Daha fazla ilham için yaratıcı geri dönüşüm fikirlerine göz atabilir, 90 gün kuralını aşan eski giysileri değerlendirme rehberimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca alışveriş listenizi yaparken geri dönüştürülebilir malzemeler içeren ürünler satın almak ve bu ürünlerle evde geri dönüşüm nasıl yapılır öğrenmek için yine TemizSözlük sayfalarında gezinebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?