Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hemen Her Evde Bulunan Geri Dönüştürülebilir Malzemeler

Hangi maddeler geri dönüştürülebilir? İşte geri dönüşümü olan ve her an elimizin altında bulunan 10 madde!

Güncellenmiş

Reklam
İçi plastik ve kağıt atıklarla dolu yan duran plastik bir şişe

Evimizdeki atıkların çoğunun geri dönüştürülebilir malzemeler olduğunu biliyor muydunuz? Peki geri dönüştürülebilen maddelerle doğaya sağlayacağımız faydanın ne kadar etkili olduğunun farkında mıyız? Günlük hayatta kullandığımız hangi maddeler geri dönüştürülebilir gelin birlikte göz atalım.

Plastik şişelerin geri dönüşüm sürecini hızlandırmak için size küçük bir ipucu verelim. Kullandığınız şişeleri ezerek çöpe atarsanız atıkların geri dönüşümünü hızlandırabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Hangi Maddeler Geri Dönüştürülebilir?

1. Diş Fırçası

Bugüne kadar kullandığınız diş fırçaları eğer geri dönüştürülmezse yüzyıllar boyunca dünyada atık halde kalabilir. Genellikle plastikten yapılan diş fırçaları uzun seneler doğaya zarar vermeye devam eder. Geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen diş fırçalarını tercih ederek daha temiz bir dünya için siz de katkı sağlayabilirsiniz.

2. Plastik Şişeler

Her ne kadar kullanımını azaltmaya çalışsak da plastik şişelerin de geri dönüşümü olan maddeler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Plastik şişelerin geri dönüşüm sürecini hızlandırmak için size küçük bir ipucu verelim. Kullandığınız şişeleri ezerek çöpe atarsanız atıkların geri dönüşümü için süreci hızlandırabilirsiniz. 

3. Telefon ve Bilgisayarlar

Hepimizin evinde mutlaka eski telefon ve bilgisayarlar bulabileceğimizi söylemek çok da yanlış değil. Hatta elektronik ürünlerin geri dönüşümüyle ilgili kampanyalara katılarak, alacağınız yeni ürünlerde indirim fırsatları da elde edebilirsiniz. Tam bir kazan kazan durumu!

4. Spor Ayakkabılar

Her yıl yaklaşık 300,000,000 çift ayakkabının atıldığını biliyor muydunuz? Peki bir çoğunun geri dönüşebilen maddeler ile üretildiğinden haberiniz var mı? Artık öğrendiğinize göre çevre için güzel bir adım atma zamanı geldi. Yapmanız gereken tek şey, size en yakın geri dönüşüm kutusunu bulmak.

5. Kullanılmış Pil

Hepimizin başına gelmiştir; yeni bir pil ararken bitmiş pilleri bulmak. şimdi onlardan kurtulmak için yeni bir sebep daha söyleyeceğiz. Kullanılmış piller ve şarj edilebilir piller de geri dönüşümü olan maddeler arasındadır. Evdeki gereksiz kalabalıktan kurtulmak ve doğa için bir şeyler yapmak için harika bir neden daha!

6. Kullanılmış Sıvı Yağ

Evimizde hemen her gün kullandığımız bir malzeme olan sıvı yağlar da geri dönüşüm malzemeleri arasında. İnternetten bağlı olduğunuz belediyenin atık yağ geri dönüşümüyle ilgili uygulamalarını kontrol ederek siz de kullanılmış sıvı yağlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Piller ve atık yağların geri dönüşümü hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımıza göz atmayı unutmayın.

7. Ambalaj Atıkları

Kullandığımız birçok ürünün ambalajlarında geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıldığını bilmek belki içinizi biraz olsun rahatlatır. Ürünlerin ambalajlarında bulunan işaretlerle atıkların geri dönüşümü olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

8. Kağıt

Kağıt, evimizde en çok kullandığımız ürünlerdendir. Geri dönüşüm malzemeleri arasında en yaygın bilinen ürünlerden biri olan kağıdı çöplerimizden ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunabiliriz. Çevrenizdeki kağıt toplama alanlarını bularak kağıtlarınızı geri dönüşüme verebileceğiniz gibi el becerilerinizle evde onlardan yeni dekoratif kağıtlar elde edebilirsiniz. Hatta atık kağıtlarınızı gübre olarak kullanmanız da mümkün. Nasıl yapılacağını merak ediyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

9. Gözlük

Yeniden kullanılabileceği halde neden gözlüklerimizi atalım ki? Yine gözlük markalarının kampanyalarını takip ederek geri dönüşüm hareketine yardımcı olurken indirimlerden faydalanabilir ya da eski gözlüklerinizi atık kutularına atabilirsiniz.  

10. Hijyenik Ped ve Bebek Bezleri

En çok kullandığımız ürünlerden olan hijyenik pedler ve bebek bezleri de geri dönüştürülebilen maddeler arasındadır. Siz de geri dönüştürülebilir malzemeler ile yapılmış ürünleri tercih ederek doğayı koruyabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte saydığımız maddeler dışında günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün atığı geri dönüştürülebilir hale geldi. Son dönemde birçok marka geri dönüşüm projelerini desteklemek ve üretimde fayda sağlamak için atıkların geri dönüşümü konusunda kampanyalar yürütüyor. Bizler de evlerimizde yapacağımız ufak değişikliklerle geri dönüşüm sürecine destek olabiliriz. Geri dönüştürülebilir malzemelerle yapılmış ürünleri kullanarak hem çevremizi koruyabilir hem de kampanyalarla ev ekonomisine katkıda bulunabiliriz.

Aslen yayınlandı