Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Günlük Hayatınızdan Plastiği Çıkarma Yöntemleri

Daha sağlıklı ve çevreci bir yaşamı mümkün kılmak için plastiği hayatınızdan bütünüyle çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu amaçla başvurabileceğiniz yöntemleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Günlük Hayatınızdan Plastiği Çıkarma Yöntemleri

Doğada çözünme ve kaybolma süresi 10 asra kadar uzayabilen plastik ürünlerin hem sağlığınızı hem de çevreyi sinsice mahvettiği gerçeğiyle yüzleşme zamanı artık geldi. Pratik kullanım avantajlarının cezbediciliğine karşın geri dönüştürülebilirliğinin bu denli düşük, zahmetli ve aksak olması sebebiyle plastik, gerçek bir doğa düşmanı olarak kabul edilebilir.

Plastik kullanımını hayatınızdan çıkarma kararını verdikten sonra alternatif malzemeleri inceleyin ve değişimi zamana yayarak kalıcı hale getirin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Plastik Yerine Doğal Ürünler Kullanın

Çevreyi ve sağlığınızı tehdit eden, her anlamda böylesine zararlı bir malzemeyi hayatınızdan çıkarmaya bugünden başlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda kullandığınız plastik yerine, aynı işlevi gören çok daha sağlıklı malzemeleri tercih etmek sizin elinizde. İşte hayatınızdaki plastik kullanımınızı azaltmak ve için uygulayabileceğiniz yöntemler.

Alışverişlerinizi Plastik Tüketim Gerekçesi Olmaktan Çıkarın

Başta alışverişlerde olmak üzere ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilmek için yanınızda bez çanta bulundurabilirsiniz. Yeniden kullanılabilir çantaları arabanıza koyarak plastik torbalardan uzak durmanız mümkün olur. Hatta bu bez torbaları sığıyorlarsa günlük kullandığınız çantaların içine de koyabilirsiniz. Bu şekilde işinizi garantiye almış olursunuz.   

Kumaş Pazar Çantaları Çözüm Olabilir

Market ve pazarlarda bazı meyve ve sebzeler plastik kaplarda satışa sunulur. Eğer bu gıda ürünlerinden alacaksanız ürünü plastik kabından çıkararak yanınızda bulundurduğunuz herhangi bir bez torbaya ya da geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş bir kaba transfer edebilirsiniz. Böylece doğaya bir plastik daha az karışmasını ve bu sayede doğanın daha az zarar görmesini sağlamış olursunuz.

Eğer şartlarınız buna uygunsa alışverişlerinizi toptan yapabilir, satın aldığınız ürünleri yaşam alanınıza taşırken poşet yerine ahşap kasa gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde toptan alışverişin maddi avantajlarından faydalanmanız da mümkün olacaktır. Bu uygulamayla aynı zamanda gıdaları evinize transfer ederken plastik kullanmamış olursunuz.

Püf Noktaları

Yeme içme alışkanlıklarınızı, alışveriş esnasındaki tercihlerinizi, mutfak eşyası ya da kıyafet seçimlerinizi, kişisel bakım ritüellerinizi incelediğinizde doğrudan ya da dolaylı olarak ciddi manada plastik tükettiğinizi görebilirsiniz. Bu nedenle günlük yaşamınızı ve alışkanlıklarınızı objektif bir gözle değerlendirmeli, sağlığınızı ve doğayı plastik tehdidinden kurtaracak yöntemleri vakit kaybetmeden hayata geçirmeye başlamalısınız.

Daha Çevreci Mutfaklar Hedefleyin

Gıda ürünlerini tazeliğini muhafaza ederek saklamak amacıyla plastik kaplar kullanmak yerine kumaş bezler tercih edebilirsiniz. Gıdalarınızı gerekli hijyene sahip bir bez parçasına sararak uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün olabilir.

Cam, Çelik ve Bambu Mutfaktaki Yeni Dostlarınız

Mutfakta kullandığınız araç gereci seçerken geri dönüştürülebilir malzemeler ile üretilmiş ürünlere yönelebilirsiniz. Günümüzde, başta cam olmak üzere, çelik ve bambu gibi çok sayıda çevre dostu malzeme, birbirinden fonksiyonlu mutfak eşyalarının yapımında kullanılır. Bu tip malzemelere yönelerek mutfaktaki plastik kullanımını azaltabilirsiniz.

Mutfaklarda en çok kullanılan malzemeler listesinin başında kağıt havlular yer alır. Tek kullanımlık olan bu malzemenin yerine kumaş havlu seçeneğini değerlendirebilir, tekrar tekrar kullanabileceğiniz bu ürünler sayesinde gereksiz çöp çıkarmanın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde evdeki plastik poşet kullanımı da zaman içinde azalacaktır.

Bunlara Dikkat

Plastiğin çevre için olduğu kadar insan sağlığı için de oluşturduğu tehdit, onun sağladığı göz boyayıcı pratiklikten çok daha büyük boyutlardadır.

Dışarıda Geçirdiğiniz Zamana Küçük Çevreci Hareketler Sığdırın

Dışarıda gerçekleştirilen organizasyonlarda insanlar zaman zaman gerçek birer plastik tüketim canavarına dönüşebilir. Özellikle güzel havalarda kahvaltı, piknik gibi aktiviteler esnasında kullan-at malzemelerin tüketimi had safhaya ulaşır. Plastik tabak, çatal ve bıçaklar bu anlamda son derece tehlikelidir. Bunun yerine ihtiyacınız olan mutfak eşyalarını evinizden getirebilir ya da ahşaptan üretilmiş ürünlere yönelebilirsiniz.

Pet Şişesiz ve Pipetsiz Bir Hayat Mümkün

Dışarıda vakit geçirirken susayacağınızı hesaba katarak evden çıkmadan önce yanınıza, elbette plastik olmayan, kendi su şişenizi alabilirsiniz. Böylece her susadığınızda, son 30 yıldır dünya genelinde plastik atık miktarının katlanarak artmasına neden olan plastik su şişelerinden uzak durmuş olursunuz.

Herhangi bir şey içmek için kullandığınız pipetlerin de plastik malzemeden üretildiğini biliyor olmalısınız. Ayrıca pipet kullanımı içeceğinizi çok daha sağlıksız bir hale getirir. Her türlü içeceği pipet kullanmadan da rahatlıkla içebileceğiniz için plastik pipetleri günlük yaşamınızdan bir çırpıda çıkarabilirsiniz. Eğer çok istiyorsanız ve “pipetsiz içemiyorum,” diyorsanız cam pipet ya da metal pipet alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Gardıroplarınızda Doğal Tekstil Malzemelerine Yer Açın

Plastiklerin hayatınızı işgal ettiği alanlar elbette yalnızca mutfak ve yeme içme alışkanlıklarınızla sınırlı değil. Giyim kuşam söz konusu olduğunda da plastiğin fark etmeden yaşamınıza dahil olduğunu görebilirsiniz.

Daha Sağlıklı bir Hayat İçin Pamuk ve Keten...

Günümüzde çok sayıda dünyaca ünlü markanın ürünlerinde sıklıkla kullandığı polyester, naylon ve akrilik gibi malzemeler pek de masum sayılmaz. Pek çok açıdan kullanım kolaylığı sağlayan bu tür malzemeler doğada çözülemediği için uzun vadede ciddi bir çevre kirliliğine zemin hazırlar. Bu malzemeler kullanılarak üretilen giyim ürünleri sadece çevre sağlığı açısından değil insan sağlığı açısından da ciddi manada tehdit oluşturur.

Yapmanız gereken şey mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden üretilen tekstil ürünlerini tercih etmek. Giysi dolaplarınızda pamuk ve keten gibi, doğallığı ve çevre dostu kimliğiyle öne çıkan malzemeler kullanılarak üretilen kıyafetler için genişçe bir yer açın. Bunun yanında yine son dönemde artmakta olan çevre bilincine bağlı olarak adını sıkça duyduğumuz bambu gibi çevre dostu sentetik kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Güzellik ve Bakım Ürünlerinizi Seçerken İki Kere Düşünün

Kişisel bakım, hem kadın hem de erkekler için yaşadığımız çağın en önemli ve üzerinde en çok tartışılan konuları arasında yer alır. Bugün piyasada yüzlerce yerli ve yabancı markanın on binlerce farklı güzellik ve bakım ürününü kolaylıkla bulabilirsiniz. Peki ama bakım ürünlerinin plastik kullanımıyla nasıl bir ilgisi var?

Çevre Dostu Ambalajları Tercih Edin

Bugüne kadar farkında oldunuz ya da olmadınız ama piyasada kendine yer bulan çok sayıda güzellik ve bakım ürünü ne yazık ki plastik ambalaj içinde satılır. Birbirinden janjanlı bu plastik ambalajların doğaya verdiği zararı ise kelimelerle ifade etmek güçtür.

Plastikten açığa çıkan kimyasallar, söz konusu ürünün içeriğine karışarak sağlığınız için de tehdit oluşturur. Dolayısıyla hem vücudunuza hem de çevreye zarar vermeye hazır olan plastik ambalajlı bakım ürünlerinin kullanımını azaltmanız faydalı olabilir. Bu ürünler yerine ya cam kaplarda satılan ürünlere ya da ev yapımı, doğal bakım ürünlerine yönelebilirsiniz.

Aslen yayınlandı