Plastiksiz Yaşam Püf Noktaları

Plastiğin çevreye zararlarını hepimiz biliyoruz. Peki ama plastik kullanımını azaltmak için neler yapabiliriz? Plastik yerine ne kullanılır? Plastiksiz yaşam ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 15 Nisan 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Günlük Hayatınızdan Plastiği Çıkarma Yöntemleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Doğada çözünme ve kaybolma süresi 10 asra kadar uzayabilen plastik ürünlerin hem sağlığınızı hem de çevreyi sinsice mahvettiği gerçeğiyle yüzleşme zamanı artık geldi. Pratik kullanım avantajlarının cezbediciliğine karşın geri dönüştürülebilirliğinin bu denli düşük, zahmetli ve aksak olması sebebiyle plastik, gerçek bir doğa düşmanı olarak kabul edilebilir. Dünyada plastik kullanımı ve tüketimini azaltmak için günlük hayatımızda basit adımları uygulayabiliriz. Peki, plastik yerine ne kullanılabilir? İşte, atıksız ve plastiksiz yaşam için ipuçları.

Plastik kullanımını hayatınızdan çıkarma kararını verdikten sonra alternatif malzemeleri inceleyin ve değişimi zamana yayarak kalıcı hale getirin.

Plastik Yerine Doğal Ürünler Kullanın

Çevreyi ve sağlığınızı tehdit eden, her anlamda böylesine zararlı bir malzemeyi hayatınızdan çıkarmaya bugünden başlayabilirsiniz. Peki, plastik yerine ne kullanılır? Günlük hayatınızda kullandığınız plastik yerine, aynı işlevi gören çok daha sağlıklı malzemeleri tercih etmek sizin elinizde. İşte, hayatınızdaki plastik kullanımınızı azaltmak ve için uygulayabileceğiniz yöntemler...

Alışverişte Plastik Kullanımını Azaltmak Mümkün

Başta alışverişlerde olmak üzere ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilmek için yanınızda bez çanta bulundurabilirsiniz. Yeniden kullanılabilir çantaları arabanıza koyarak plastik torbalardan uzak durmanız mümkün olur. Hatta bu bez torbaları sığıyorlarsa günlük kullandığınız çantaların içine de koyabilirsiniz. Bu şekilde işinizi garantiye almış olursunuz.   

Kumaş Pazar Çantalarını Kullanın

Market ve pazarlarda bazı meyve ve sebzeler plastik kaplarda satışa sunulur. Eğer bu gıda ürünlerinden alacaksanız ürünü plastik kabından çıkararak yanınızda bulundurduğunuz herhangi bir bez torbaya ya da geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş bir kaba transfer edebilirsiniz. Böylece doğaya bir plastik daha az karışmasını ve bu sayede doğanın daha az zarar görmesini sağlamış olursunuz. Eski kıyafetlerinizi değerlendirerek kendi bez alışveriş çantanızı da yapabilirsiniz.

Eğer şartlarınız buna uygunsa alışverişlerinizi toptan yapabilir, satın aldığınız ürünleri yaşam alanınıza taşırken poşet yerine ahşap kasa gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde toptan alışverişin maddi avantajlarından faydalanmanız da mümkün olacaktır. Bu uygulamayla aynı zamanda gıdaları evinize transfer ederken plastik kullanmamış olursunuz

Yeme içme alışkanlıklarınızı, alışveriş esnasındaki tercihlerinizi, mutfak eşyası ya da kıyafet seçimlerinizi, kişisel bakım ritüellerinizi incelediğinizde doğrudan ya da dolaylı olarak ciddi manada plastik tükettiğinizi görebilirsiniz. Bu nedenle günlük yaşamınızı ve alışkanlıklarınızı objektif bir gözle değerlendirmeli, sağlığınızı ve doğayı plastik tehdidinden kurtaracak yöntemleri vakit kaybetmeden hayata geçirmeye başlamalısınız.

Cam kavanozlar içinde çeşitli bakliyat

Daha Çevre Dostu Mutfaklar Hedefleyin

Gıda ürünlerini tazeliğini muhafaza ederek saklamak amacıyla plastik kaplar yerine kumaş bezler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Gıdalarınızı gerekli hijyene sahip bir bez parçasına sararak uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün olabilir.

Cam, Çelik ve Bambu Mutfaktaki Yeni Dostlarınız

Mutfakta kullandığınız araç gereci seçerken geri dönüştürülebilir malzemeler ile üretilmiş ürünlere yönelebilirsiniz. Günümüzde başta cam olmak üzere, çelik ve bambu gibi çok sayıda çevre dostu malzeme, birbirinden fonksiyonlu mutfak eşyalarının yapımında kullanılır. Bu tip malzemelere yönelerek mutfaktaki plastik kullanımını azaltabilirsiniz.

Mutfaklarda en çok kullanılan malzemeler listesinin başında kağıt havlular yer alır. Tek kullanımlık olan bu malzemenin yerine kumaş havlu seçeneğini değerlendirebilir, tekrar tekrar kullanabileceğiniz bu ürünler sayesinde gereksiz çöp çıkarmanın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde evdeki plastik poşet kullanımı da zaman içinde azalacaktır.

Plastiğin çevre için olduğu kadar insan sağlığı için de oluşturduğu tehdit, onun sağladığı göz boyayıcı pratiklikten çok daha büyük boyutlardadır.

Askıda asılı bez çantalar

Dışarıda Plastik Kullanımını Azaltın

Dışarıda gerçekleştirilen organizasyonlarda insanlar zaman zaman gerçek birer plastik tüketimi canavarına dönüşebilir. Özellikle güzel havalarda kahvaltı, piknik gibi aktiviteler esnasında kullan-at malzemelerin tüketimi had safhaya ulaşır. Plastik tabak, çatal ve bıçaklar bu anlamda son derece tehlikelidir. Bunun yerine ihtiyacınız olan mutfak eşyalarını evinizden getirebilir ya da ahşaptan üretilmiş ürünlere yönelebilirsiniz.

Pet Şişe Yerine Ne Kullanılabilir?

Dışarıda vakit geçirirken susayacağınızı hesaba katarak evden çıkmadan önce yanınıza, elbette plastik olmayan, kendi su şişenizi alabilirsiniz. Böylece her susadığınızda, son 30 yıldır dünya genelinde plastik atık miktarının katlanarak artmasına neden olan plastik su şişelerinden uzak durmuş olursunuz. Pet şişe kullanmak zorunda kaldığınızda geri dönüşüm yapmayı ihmal etmeyin veya pet şişeyi farklı şekillerde değerlendirin.

Pipet Yerine Ne Kullanılabilir?

Herhangi bir şey içmek için kullandığınız pipetlerin de plastik malzemeden üretildiğini biliyor olmalısınız. Ayrıca pipet kullanımı içeceğinizi çok daha sağlıksız bir hale getirir. Her türlü içeceği pipet kullanmadan da rahatlıkla içebileceğiniz için plastik pipetleri günlük yaşamınızdan bir çırpıda çıkarabilirsiniz. Eğer çok istiyorsanız ve “pipetsiz içemiyorum,” diyorsanız cam pipet ya da metal pipet alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Yeşil kovalar içinde geri dönüştürülecek plastik şişeler

Gardırobunuzda Doğal Tekstil Malzemelerine Yer Açın

Plastiklerin hayatınızı işgal ettiği alanlar elbette yalnızca mutfak ve yeme içme alışkanlıklarınızla sınırlı değil. Giyim kuşam söz konusu olduğunda da plastiğin fark etmeden yaşamınıza dahil olduğunu görebilirsiniz.

Daha Sağlıklı bir Hayat İçin Pamuk ve Keten

Günümüzde çok sayıda dünyaca ünlü markanın ürünlerinde sıklıkla kullandığı polyester, naylon ve akrilik gibi malzemeler pek de masum sayılmaz. Pek çok açıdan kullanım kolaylığı sağlayan bu tür malzemeler doğada çözülemediği için uzun vadede ciddi bir çevre kirliliğine zemin hazırlar. Bu malzemeler kullanılarak üretilen giyim ürünleri sadece çevre sağlığı açısından değil insan sağlığı açısından da ciddi manada tehdit oluşturur.

Yapmanız gereken şey mümkün olduğu kadar doğal malzemelerden üretilen tekstil ürünlerini tercih etmek. Giysi dolaplarınızda pamuk ve keten gibi, doğallığı ve çevre dostu kimliğiyle öne çıkan malzemeler kullanılarak üretilen kıyafetler için genişçe bir yer açın. Bunun yanında yine son dönemde artmakta olan çevre bilincine bağlı olarak adını sıkça duyduğumuz bambu gibi çevre dostu sentetik kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Güzellik ve Bakım Ürünlerinizi Seçerken İki Kere Düşünün

Kişisel bakım, hem kadın hem de erkekler için yaşadığımız çağın en önemli ve üzerinde en çok tartışılan konuları arasında yer alır. Bugün piyasada yüzlerce yerli ve yabancı markanın on binlerce farklı güzellik ve bakım ürününü kolaylıkla bulabilirsiniz. Peki ama bakım ürünlerinin plastik kullanımı ile nasıl bir ilgisi var?

Çevre Dostu Ambalajları Tercih Edin

Bugüne kadar farkında oldunuz ya da olmadınız ama piyasada kendine yer bulan çok sayıda güzellik ve bakım ürünü ne yazık ki plastik ambalaj içinde satılır. Birbirinden janjanlı bu plastik ambalajların doğaya verdiği zararı ise kelimelerle ifade etmek güçtür.

Plastikten açığa çıkan kimyasallar, söz konusu ürünün içeriğine karışarak sağlığınız için de tehdit oluşturur. Dolayısıyla hem vücudunuza hem de çevreye zarar vermeye hazır olan plastik ambalajlı bakım ürünlerinin kullanımını azaltmanız faydalı olabilir. Bu ürünler yerine ya cam kaplarda satılan ürünlere ya da ev yapımı, doğal bakım ürünlerine yönelebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?