Doğalgazdan Tasarruf Etme Yolları

Ekonomik doğalgaz kullanımı ve doğalgaz tüketimi için pratik önerileri öğrenin. Doğalgazdan tasarruf ederek ev bütçenize katkıda bulunurken çevrenizi de korumuş olacaksınız.

Güncellenmiş 13 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ocakta Kaynayan Çaydanlık

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Renksiz, kokusuz ve adı üstünde çevre dostu bir gaz olması, doğalgazın diğer yakıtlar arasında ağırlıklı olarak tercih edilmesine ve binaların ısınma sistemini kökten değiştirmesine yol açmıştır. Konutlarda ısınma amaçlı (kat kaloriferi, doğalgaz sobası) veya sıcak su elde etmek için (kombi, şofben) kullanılan doğalgaz fosil kaynaklı bir gaz çeşididir. Doğru doğalgaz kullanımı, güvenliğimiz için olduğu kadar ev ekonomimiz, evde enerji tasarrufu ve yeryüzünün doğal kaynaklarını tasarruflu kullanmak için de önemlidir. Peki, doğalgazdan tasarruf etmenin yolları nelerdir?

Cihazınızın sıcak su ayarını 50 dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlayın. Bu ısı, hem kişisel temizlik hem ev temizliği için yeterlidir. Hijyen sağlamak için ihtiyacınız olan daha sıcak su değil doğru temizlik malzemesi kullanımıdır.

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Tasarruflu doğalgaz kullanımı dendiğinde akla ilk gelmesi gereken tedbir, ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı ısı kaybını önler. Doğru ısı yalıtımı, kimi binalarda doğalgaz kullanımını %50 oranında düşürebilir. Çatı ve pencereler ısı kaybının en baştaki sebepleri arasındadır. Dış duvarlar, tavanlar, çatı ve pencerelerin izolasyonu ile evinizde ekonomik doğalgaz tüketimi için en temel adımı atabilirsiniz.

Doğalgazdan tasarruf tedbirleri kapsamında kontrol etmeniz gereken diğer tesisat ögeleri doğalgaz bacaları ve menfezleridir. Doğalgaz bacaları ve menfezlerinin açık olmaması doğalgaz zehirlenmelerine sebep olacağı gibi yeterli oksijen gelmemesi nedeniyle verimliliği de düşüren bir etkendir. Bu kontrolün en az senede bir kez uzmanlar tarafından yapılmasını sağlayın. Aynı şekilde bacaların temiz ve açık olduğundan da emin olmak için düzenli olarak kontrol yaptırın.

mavi duvar önünde beyaz kombi

Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Kış geldiğinde en çok sorulan sorulardan biri de doğalgaz faturası nasıl daha az gelir sorusudur. Ekonomik doğalgaz kullanımı için diğer bir belirleyici ise kullanım alışkanlıklarıdır. Dikkatimizi çekmeyen, bazen de fark yaratacağının bilincinde olmadığımız bazı kullanım alışkanlıklarımız, tasarruflu doğalgaz kullanımı önündeki en büyük engellerden olabilir. Alacağınız ufak tedbirlerle ekonomik doğalgaz kullanımı adına büyük farklar yaratabilirsiniz. İşte size doğalgazı tasarruflu kullanma yöntemleri:

  • Eğer günün tamamını dışarıda geçireceksiniz, 12 saatten fazla bir süre zarfında evde bulunmayacaksanız termostatınızı kapatın.

  • Perdelerin evdeki doğal ışığı ayarladığını hepimizi biliriz ama çoğu kişi perdelerin aynı zamanda ısıyı muhafaza etme işlevi olduğunu düşünmez. Soğuk kış günlerinde, özellikle güneş battıktan sonra perdeleri kapalı tutarak ısı kaybını önlemek tasarruflu doğalgaz kullanımı için faydalıdır­.

  • Radyatörlerin üzerini ve önünü örtmediğinizden emin olun. Radyatör üzerinde çamaşır kurutmayın, perde ile örtmeyin ve önüne ısı geçişini engelleyecek mobilyalar koymayın. Radyatörlerin arkasına yerleştirilecek ısı yalıtım levhaları da ısıyı optimize etmek için önemli bir avantaj sağlar.

  • Su ısıtma vanasını pilot ayarında tutun.

  • Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız durulama suyunu soğuk olarak kullanın. Bulaşık makinesi kullanıyorsanız makine tam olarak dolmadan çalıştırmayın. Bu hem su tasarrufu hem de elektrik tasarrufu sağlar.

Doğalgaz tasarruf tedbirlerini uygulaması oldukça kolay fakat yaratılan fark hem doğa hem ev bütçeniz için önemlidir. Tek ihtiyacınız olan biraz dikkat ve özen göstermek. Böylece hem ısıdan hem de faturalardan tasarruf edebileceksiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?