Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Ekonomik doğalgaz kullanımı için pratik önerileri ve almanız gereken tedbirler burada! Doğalgazdan tasarruf ederek ev bütçenize katkıda bulun.

Güncellenmiş

Reklam
Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Renksiz, kokusuz ve adı üstünde çevre dostu bir gaz olması, doğalgazın diğer yakıtlar arasında ağırlıklı olarak tercih edilmesine ve binaların ısınma sistemini kökten değiştirmesine yol açmıştır. Konutlarda ısınma amaçlı (kat kaloriferi, doğalgaz sobası) veya sıcak su elde etmek için (kombi, şofben) kullanılan doğalgaz fosil kaynaklı bir gaz çeşididir.  Doğalgazı doğru kullanmak güvenliğimiz için olduğu kadarıyla ev ekonomimiz ve yeryüzünün doğal kaynaklarını tasarruflu kullanmak için de önemlidir.

Cihazınızın sıcak su ayarını 50 dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlayın. Bu ısı, hem kişisel temizlik hem ev temizliği için yeterlidir. Hijyen sağlamak için ihtiyacınız olan daha sıcak su değil doğru temizlik malzemesi kullanımıdır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Tasarruflu doğalgaz kullanımı dendiğinde akla ilk gelmesi gereken tedbir ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı ısı kaybını önler. Doğru ısı yalıtımı kimi binalarda doğalgaz kullanımını %50’ye varan oranlarda düşürebilir. Çatı ve pencereler ısı kaybının en baştaki sebepleri arasındadır. Dış duvarlar, tavanlar, çatı ve pencerelerin izolasyonu ile evinizde ekonomik doğalgaz kullanımı için en temel adımı atabilirsiniz.

Doğalgaz tasarruf tedbirleri kapsamında kontrol etmeniz gereken bir diğer tesisat ögesi doğalgaz bacaları ve menfezleridir. Doğalgaz bacaları ve menfezlerinin açık olmaması doğalgaz zehirlenmelerine sebep olacağı gibi yeterli oksijen gelmemesi verimliliği de düşüren bir etkendir. Bu kontrolün en az senede bir kez uzmanlar tarafından yapılmasını sağlayın. Aynı şekilde bacaların temiz ve açık olduğundan da emin olmak için düzenli olarak kontrol yaptırın.

Evinizin ısı yalıtımını yaptırın ve uzun süre dışarıda olacağınız zamanlarda termostatınızı mıutlaka kapatın. Pencereler, kapılar, bacalar ve klimalardan doğan ısı kayıplarının önüne geçin. Sadece gerekli yerlerde ve gerektiği ısıda sıcak su kullanmayı da unutmayın.

Aylık giderlerinizi azaltmak istiyorsanız su faturanızı da unutmayın! Hemen "Evde su tasarrufu için neler yapmalıyız?" konulu yazımıza göz atın ve merak ettiklerinizi öğrenin.

Doğalgaz Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Ekonomik doğalgaz kullanımı için diğer bir belirleyici kullanım alışkanlıklarıdır. Dikkatimizi çekmeyen, bazen de fark yaratacağının bilincinde olmadığımız bazı kullanım alışkanlıklarımız tasarruflu doğalgaz kullanımı önündeki en büyük engellerden olabilir. Alacağınız ufak tedbirlerle ekonomik doğalgaz kullanımı adına büyük farklar yaratabilirsiniz. İşte size birkaç önemli öneri:

  • Eğer günün tamamını dışarıda geçireceksiniz, 12 saatten fazla bir süre zarfında evde bulunmayacaksanız termostatınızı kapatın.
  • Perdelerin evdeki doğal ışığı ayarladığını hepimizi biliriz ama çoğu kişi perdelerin aynı zamanda ısıyı muhafaza etme işlevi olduğunu düşünmez. Soğuk kış günlerinde, özellikle güneş battıktan sonra perdeleri kapalı tutarak ısı kaybını önlemek tasarruflu doğalgaz kullanımı için faydalıdır­.
  • Radyatörlerin üzerini ve önünü örtmediğinizden emin olun. Radyatör üzerinde çamaşır kurutmayın, perde ile örtmeyin ve önüne ısı geçişini engelleyecek mobilyalar koymayın. Radyatörlerin arkasına yerleştirilecek ısı yalıtım levhaları da ısıyı optimize etmek için önemli bir avantaj sağlar.
  • Su ısıtma vanasını pilot ayarında tutun.
  • Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız durulama suyunu soğuk olarak kullanın. Bulaşık makinesi kullanıyorsanız makine tam olarak dolmadan çalıştırmayın. Bu hem su, hem doğalgaz tasarrufu sağlar.

Doğalgaz tasarruf tedbirlerini uygulaması oldukça kolay fakat yaratılan fark hem doğa hem ev bütçeniz için önemlidir. Tek ihtiyacınız olan biraz dikkat ve özen. Böylece hem ısıdan hem de faturalardan tasarruf edebileceksiniz.

Sadece doğalgazdan değil, evde kullandığınız her türlü enerjiden tasarruf ederek hem doğayı koruyabilir hem de fatura giderlerinizi düşürebilirsiniz. Elektrik faturanızdan şikayetiniz varsa, "Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz bütün ipuçlarını bulabilirsiniz.

Aslen yayınlandı