Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık yıkarken suyun verimli kullanımı ile ilgili yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Bulaşık Makinesi
Reklam
Sign Up Banner

Günümüzde tasarruf gittikçe yaygınlaşıyor ve tüm dünya, doğal kaynakları daha verimli kullanmaya çalışıyor. Sizin de bu konuda “bulaşık makinesi kaç litre su harcar” diye merak ettiğiniz oldu mu? Eğer olduysa bu yazıyı okuyarak bulaşık makinesi ve tasarrufla ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Su, evdeki hemen her temizlik işleminin ana maddesidir. Dolayısıyla temizlik yaparken olabildiğince az su harcamak suyun verimli kullanımında büyük farklar yaratır. Bulaşık makinesi su tüketimi, evinizdeki su ve enerji harcamalarında önemli bir yer tutar. Peki bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlayabilir mi?

Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Verimliliği

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bulaşık makinesi su tüketimi elde yıkamaya göre daha azdır çünkü makineler kapasitelerine göre belirli miktarda su harcar ve özellikle tam doluysa bu suyu oldukça verimli kullanır. Elde yıkarken sürekli akan su ihtiyacınızdan çok daha fazla tüketime neden olur.

Bulaşık Makinesi Su Tüketimini Azaltma

Bulaşık makinesini olabildiğince verimli kullanmak sizin elinizde ve oldukça basit. Makineye atmadan önce bulaşıkları sudan geçirmek yerine peçeteyle kaba kirlerinden arındırabilirsiniz. Sonrasında şu dört adımı da uygularsanız suyun verimli kullanımı konusunda büyük yol kat etmiş olursunuz:

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

  1. Makinenizde ECO modu varsa bu modu seçin. Eğer yoksa mümkün olduğunca düşük sıcaklıkları ve hızlı yıkama seçeneklerini tercih edin.

  2. Makinenizi olabildiğince doldurmaya çalışın yoksa elde yıkamayla aynı oranda su israfı riski oluşacaktır.

  3. Elektrikte gece tarifeniz varsa makinenizi gece saatlerinde çalıştırın. Böylece aynı miktarda elektrik tüketseniz de faturanızı azaltabilirsiniz.

  4. Hızlı yıkamalarda da etkili olacak bir deterjan seçin.

Elde Yıkarken Suyun Verimli Kullanımı

Lavabonuza sığacak boylarda, kirli bulaşıklarınızı içinde yıkayabileceğiniz genişlikte bir plastik kap alın. Ellerinizi ve tırnaklarınızı korumak için bulaşık eldiveninizi takın ve yağlara hızlı etki eden bir bulaşık deterjanı edinin. Suda bir süre beklettiğiniz bulaşıklarınızı bir sünger yardımıyla köpükleyin ve bir kenara koyun. Tüm bulaşıkları köpükledikten sonra kaptaki kirli suyu boşaltın ve temiz, sıcak suyu açın. Su kaba dolarken bulaşıklarınızı bu suda durulayın ve kurumaya bırakın. Biriken suyu bahçede veya klozeti akıtmak için kullanabilirsiniz.

İşte bu birkaç basit adımla siz de bulaşıklarınızı su israfından korkmadan, güvenle yıkayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Su Tüketiminin Kuraklığa Etkisi Var mı?

Kitlesel ve bireysel ölçeklerde savurgan su tüketimi, mevsimsel yağışların gerçekleşmemesiyle karşı karşıya kalınan susuzluğu daha da arttırıyor. Evinizde su sızdıran hatalı tesisatları tamir etmek, gereksiz yere sifon çekmemek ve yanlış kullanımda büyük miktarlarda su israfına sebep olabilen ev ve çamaşır temizliğini doğru bir şekilde yapmak gibi pek çok tasarruf yöntemini uygulayarak evlerdeki fazla su tüketimi kolayca önlenebilir.

Çamaşır Makinemi Daha Az Çalıştırarak Ne Kadar Su Tasarruf Ederim?

Çamaşır makinenizi haftada yalnızca bir defa daha az çalıştırdığınızda yılda yaklaşık 9 ton suyu kurtarabilirsiniz. Beş evde uygulandığında bu önlem bir insanın hayatı boyunca ihtiyacı olan su miktarına eşittir.

Konsantre Deterjanlar Su Tasarrufuna Yardımcı Olur mu?

Evet. Konsantre deterjan ve yumuşatıcıların üretimi esnasında kullanılan su miktarı klasik ürünlere göre oldukça azdır. Bu nedenle çamaşır temizliğinde konsantre ürünleri tercih ederek su israfının önlenmesine katkı sağlamış olursunuz. Aynı zamanda, konsantre yumuşatıcılar ürünün yapısı sayesinde çok daha az dozlamayla istenilen etkiyi elde etmenizi sağlar.

Su Tasarrufu İçin Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılmalı?

Mümkün olduğunca uzun süreli, bol su harcanan programların yerine kısa programları tercih ederek sudan da elektrikten de tasarruf edebilirsiniz. Çoğu makinede yünlü ve hassas giysiler, perdeler, kotlar için hazırlanan programların ve suyu yüksek derecede ısıtan diğer programların çok su harcayarak yıkama yaptığını unutmayın. Makinenizi keşfederek süresi daha kısa olan, işlevsel ve çevre dostu programları kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı