Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık yıkarken suyun verimli kullanımı ile ilgili yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
bulaşık makinesi kaç litre su harcar

Günümüzde tasarruf gittikçe yaygınlaşıyor ve tüm dünya, doğal kaynakları daha verimli kullanmaya çalışıyor. Sizin de bu konuda “bulaşık makinesi kaç litre su harcar” diye merak ettiğiniz oldu mu? Eğer olduysa bu yazıyı okuyarak bulaşık makinesi ve tasarrufla ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Su, evdeki hemen her temizlik işleminin ana maddesidir. Dolayısıyla temizlik yaparken olabildiğince az su harcamak suyun verimli kullanımında büyük farklar yaratır. Bulaşık makinesi su tüketimi, evinizdeki su ve enerji harcamalarında önemli bir yer tutar. Peki bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlayabilir mi?

Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer. Makinenizi kullanırken çevreye duyarlı olmanın pek çok yolu vardır. Elde bulaşık yıkamanız gerektiğinde ise Sunlight Cif gibi hızlı ve etkili bir ürünü tercih ederek su israfını önleyebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Bulaşık Makinesi Verimliliği

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Bulaşık makinesi su tüketimi elde yıkamaya göre daha azdır çünkü makineler kapasitelerine göre belirli miktarda su harcar ve özellikle tam doluysa bu suyu oldukça verimli kullanır. Elde yıkarken sürekli akan su ihtiyacınızdan çok daha fazla tüketime neden olur.

Bulaşık Makinesi Su Tüketimini Azaltma

Bulaşık makinesini olabildiğince verimli kullanmak sizin elinizde ve oldukça basit. Makineye atmadan önce bulaşıkları sudan geçirmek yerine peçeteyle kaba kirlerinden arındırabilirsiniz. Sonrasında şu dört adımı da uygularsanız suyun verimli kullanımı konusunda büyük yol kat etmiş olursunuz:

  1. Makinenizde ECO modu varsa bu modu seçin. Eğer yoksa mümkün olduğunca düşük sıcaklıkları ve hızlı yıkama seçeneklerini tercih edin.
  2. Makinenizi olabildiğince doldurmaya çalışın yoksa elde yıkamayla aynı oranda su israfı riski oluşacaktır.
  3. Elektrikte gece tarifeniz varsa makinenizi gece saatlerinde çalıştırın. Böylece aynı miktarda elektrik tüketseniz de faturanızı azaltabilirsiniz.
  4. Hızlı yıkamalarda da etkili olacak bir deterjan seçin.

Elde Yıkarken Suyun Verimli Kullanımı

Lavabonuza sığacak boylarda, kirli bulaşıklarınızı içinde yıkayabileceğiniz genişlikte bir plastik kap alın. Ellerinizi ve tırnaklarınızı korumak için bulaşık eldiveninizi takın ve Sunlight Cif gibi yağlara hızlı etki eden bir bulaşık deterjanı edinin. Suda bir süre beklettiğiniz bulaşıklarınızı bir sünger yardımıyla köpükleyin ve bir kenara koyun. Tüm bulaşıkları köpükledikten sonra kaptaki kirli suyu boşaltın ve temiz, sıcak suyu açın. Su kaba dolarken bulaşıklarınızı bu suda durulayın ve kurumaya bırakın. Biriken suyu bahçede veya klozeti akıtmak için kullanabilirsiniz.

İşte bu birkaç basit adımla siz de bulaşıklarınızı su israfından korkmadan, güvenle yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizi daha etkili kullanmanın veya bulaşıklarınızı yıkamanın en verimli yollarını keşfetmek için buraya tıklayın. 

  • Eğer makinenizde varsa su ve enerji tasarrufu için ECO modu tercih edin
  • Tamamen doldurmadan makinenizi çalıştırmayın.
  • Düşük sıcaklıklarda ve soğuk yıkamalarda etkili bir deterjan seçin.
  • Elle yıkamanız gerektiğinde Sunlight Cif gibi yağlar üzerinde hızla etki eden bir bulaşık deterjanı kullanarak su israfını önleyin.
  • Aslen yayınlandı