Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık yıkarken suyun verimli kullanımı ile ilgili yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 29 Eylül 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık Makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Günümüzde tasarruf gittikçe yaygınlaşıyor ve tüm dünya, doğal kaynakları daha verimli kullanmaya çalışıyor. Evde en çok kullandığımız eşyalardan biri olan bulaşık makinesiyle tasarruf edebilir miyiz, bulaşık makinesi kaç litre su harcar diye merak ettiğiniz oldu mu? Eğer olduysa bu yazıyı okuyarak bulaşık makinesi ve tasarrufla ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Su, evdeki hemen her temizlik işleminin ana maddesidir. Dolayısıyla temizlik yaparken olabildiğince az su harcamak suyun verimli kullanımında büyük farklar yaratır. Bulaşık makinesi su tüketimi, evinizdeki su ve enerji harcamalarında önemli bir yer tutar. Peki bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlayabilir mi?

Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin de önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Verimliliği

Bulaşık makinesinde tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Bulaşık makinesinde su tüketimi, elde yıkamaya göre daha azdır çünkü makineler kapasitelerine göre belirli miktarda su harcar ve özellikle tam doluysa bu suyu oldukça verimli kullanır. Elde yıkarken sürekli akan su ihtiyacınız, çok daha fazla tüketime neden olur.

Bulaşık Makinesi Su Tüketimini Azaltma

Bulaşık makinesini olabildiğince verimli kullanmak sizin elinizde ve oldukça basit. Makineye atmadan önce bulaşıkları sudan geçirmek yerine peçeteyle kaba kirlerinden arındırabilirsiniz. Sonrasında şu dört adımı da uygularsanız suyun verimli kullanımı konusunda büyük yol kat etmiş olursunuz:

 1. 1

  Makinenizde ECO modu varsa bu modu seçin. Eğer yoksa mümkün olduğunca düşük sıcaklıkları ve hızlı yıkama seçeneklerini tercih edin.

 2. 2

  Makinenizi olabildiğince doldurmaya çalışın yoksa elde yıkamayla aynı oranda su israfı riski oluşacaktır.

 3. 3

  Elektrikte gece tarifeniz varsa makinenizi gece saatlerinde çalıştırın. Böylece aynı miktarda elektrik tüketseniz de faturanızı azaltabilirsiniz.

 4. 4

  Hızlı yıkamalarda da etkili olacak bir deterjan seçin.

Elde Yıkarken Suyun Verimli Kullanımı

Lavabonuza sığacak boylarda, kirli bulaşıklarınızı içinde yıkayabileceğiniz genişlikte bir plastik kap alın. Ellerinizi korumak için bulaşık eldiveninizi takın ve yağlara hızlı etki eden bir bulaşık deterjanı edinin. Suda bir süre beklettiğiniz bulaşıklarınızı bir sünger yardımıyla köpükleyin ve bir kenara koyun. Tüm bulaşıkları köpükledikten sonra kaptaki kirli suyu boşaltın ve temiz, sıcak suyu açın. Su kaba dolarken bulaşıklarınızı bu suda durulayın ve kurumaya bırakın. Biriken suyu bahçede veya klozeti akıtmak için kullanabilirsiniz.

İşte bu birkaç basit adımla siz de bulaşıklarınızı su israfından korkmadan, güvenle yıkayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?