Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Faturalarınızı hafifletmek ve su kaynaklarını korumak için su tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazıda bulabilir ve kolayca evinizde uygulayabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Su, gezegenimizdeki en değerli kaynaklardan biridir ve bilinçsiz kullanım sebebiyle su kaynaklarının geleceği her gün biraz daha tehlike altına giriyor. Bununla ilgili devlet ve özel sektörün uygulaması gereken değişimleri teşvik etmek kadar, kendimiz de su tasarrufuna yönelik alışkanlıklar edinebiliriz. Gelecek nesilleri düşünen herkes su tasarrufunun önemini fark etmeli.

Su tasarrufu için neler yapmalıyız dediğinizde günlük işlerden beyaz eşya kullanımına kadar birçok alanda alabileceğiniz önlemler vardır. Böylece faturalarınızı hafifletirken, su kaynaklarının geleceğini de güvenceye almaya yardım etmiş olursunuz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Evde Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Diş fırçalamadan meyve yıkamaya kadar birçok günlük iş aslında çok daha az su harcayarak tamamlanabilir. Günlük hayatınızda daha az su harcamak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Banyo yapmak, duş yapmaya kıyasla yaklaşık 3 kat daha fazla su harcanmasına neden olur. Hem vakit hem de su kaybı olan banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.
  • Lavabo başında yapılan diş fırçalama, tıraş olma gibi işler sırasında musluğu kapatın ve suyu boşa harcamayın.
  • Su tasarrufu nasıl yapılır dediğinizde akan muslukları ve sifonları tamir etmek çok önemlidir. Damlaya damlaya göl olur atasözünün gerçek karşılığını faturalarınızda görüyor olabilirsiniz.
  • Daha az su harcamayı sağlayan duş başlıklarına, yarım sifon çekmeye izin veren sifon tesisatlarına yatırım yapın. Uzun vadede kâr ederken aynı zamanda su tasarrufu yapmış olursunuz.
  • Sebze ve meyveleri yıkarken ya da bulaşıklarınızı elde yıkarken musluğu sürekli açık tutmayın. Bunun yerine suyu bir kaba doldurup onun içinde yıkayın. Sebze meyveleri yıkadığınız suyu sonrasında bitkileri sulamak için kullanın.

Bu önlemlerin yanında daha kısa süren duşlar almak ve tuvaleti çöp kutusu gibi kullanmayıp boşa sifon çekmekten kaçınmak da su tasarrufuna yardımcı olacaktır.

Beyaz Eşyalarda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Özellikle A ve A+ enerji sınıfındaki beyaz eşyalarla enerji tasarrufu yapabileceğimizi biliyoruz. Aynı cihazlarla su tasarrufu için neler yapmalıyız diye soruyorsanız şu yöntemleri uygulayın:

  • Çamaşır ve bulaşık makinelerinin su tasarrufu yapan modellerini tercih edin.
  • Ne çamaşır ne de bulaşık makinesini tam dolmadan ya da aşırı dolmuş olarak çalıştırmayın. İlkini yaptığınızda hem su hem de enerji ziyan etmiş olursunuz. İkincisini yaptığınızda ise çamaşırlar ve bulaşıklar tam olarak temizlenmeyebilir ve tekrar yıkamanız gerekir. Bu da iki katı su harcanması anlamına gelecektir.
  • Doğru temizlik ürünlerini seçin. Örneğin Omo Sıvı gibi deterjanlar kullandığınızda ön yıkamaya gerek kalmaz ve bu sayede ciddi miktarda su tasarrufu sağlanır. Güçlü bir bulaşık makinesi deterjanı veya tableti ise tam temizlik sağlayarak tekrar yıkamaya ihtiyaç bırakmaz.
  • Bulaşıklarınızı elde yıkamak, makinede yıkamaya oranla neredeyse 10 kat fazla su sarfiyatı anlamına gelir. Bu yüzden bulaşıklarınızı makinede yıkamayı tercih edin.
  • Az kirli çamaşırları düşük derecelerde yıkamak hem su hem de elektrik tasarrufu sağlar.

Su tasarrufunun önemini bilen herkes için bu yöntemler hem faturaları hafifletecek hem de gezegenimizin geleceği için daha bilinçli davranmayı sağlayacaktır. Daha önceden de dediğimiz gibi damlaya damlaya göl olur ve bireysel tasarruflar herkes tarafından uygulandığında gelecek nesiller için her şeyi değiştirebilir.

Su tasarrufu tamam fakat şimdi de elektrik faturası çok geliyor diyorsanız, "Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı okuyarak merak ettiklerinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Evdeki su harcamalarında ilk sırayı yaklaşık %40 oranla banyolar alır. Dolayısıyla en ciddi tasarrufu banyoda yapabilirsiniz. Su içmek, su tüketimini azaltmanın ilginç yollarından biridir. Tüm diğer içeceklerin üretiminde çok daha fazla su kullanılır. Mutfakta su tasarrufu yapmak için ise işe,  meyve yıkamak, bulaşıkları durulamak gibi bir kap suda yapabileceğiniz şeyleri akan musluğun altında yapmamakla başlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı