Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu ile faturanızı hafifletmek istiyorsanız, beyaz eşyadan aydınlatmaya kadar işinize yaracak püf noktalarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 1 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Buzdolabı Kapağı ve Şişeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Öncelikle yalıtım ve aydınlatma ipuçlarından faydalanmak ve en çok elektrik harcayan ev aletlerini daha akıllıca kullanmakla işe başlayabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı Omo Ultra Active Sıvı Deterjan gibi ön yıkama gerektirmeyen bir ürünle yıkayarak çamaşır makinenizin elektrik tüketimini azaltmanız mümkün.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evdeki ısıyı koruyarak ısınma ve serinleme ihtiyaçlarımızı azaltabilir, daha akıllıca aydınlatma yöntemleriyle elektrik tasarrufu yapabiliriz. Evde elektrik tüketimini azaltmak için neler yapılabilir diyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. 1

   Mantolama

   Binanıza mantolama yaptırarak kışın sıcağın dışarı çıkmasını, yazın ise sıcağın içeri girmesini önleyin.

  2. 2

   Isı Yalıtımı

   Kapı ve pencerelerde ısı yalıtımı yaparak içerdeki sıcaklığı veya serinliği koruyun.

  3. 3

   Tasarruflu Ampul

   Elektrik faturasını azaltmak için evinizin tümünde enerji tasarruflu ampuller kullanın. %80 daha az enerji harcayan bu ampuller aynı zamanda daha uzun ömürlüdür.

  4. 4

   Açık Renk Duvar Boyası

   Evin içinde açık renk boyalar kullanarak aydınlatmaya daha az enerji harcayın.

  Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporuna göre, evde elektrik tüketiminde ikinci sırayı alan aydınlatmanın masrafını bu sayede düşürebilirsiniz.

 • Beyaz Eşyalarda Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Yine aynı rapora göre, Türkiye’de en çok elektrik harcayan ev aleti buzdolaplarıdır. Buzdolabınızın elektrik tüketimini azaltmak için en önemli unsur enerji sınıfının A veya A+ olmasıdır. Bu enerji sınıfındaki beyaz eşyalar, enerji verimliliği düşük cihazlara göre %60’a kadar daha az elektrik harcar. Peki evdeki beyaz eşyalarda elektrikten nasıl tasarruf edilir? Beyaz eşyalarınızda elektrik tasarrufu için diğer yapabilecekleriniz şunlardır:

  1. 1

   Buzdolabı

   Buzdolabınızın kapağını uzun süre açık tutmayın. Buzlanma varsa çözün. Sağında ve solunda boşluk olmasına dikkat edin. Fırın ya da kalorifer peteği gibi sıcak kaynaklarının yanında bulundurmayın.

  2. 2

   Fırın

   Fırınınızı kullanırken kapağını açmamaya özen gösterin. Ön ısıtma yapmamaya çalışın. Donmuş gıdaları fırın yerine oda sıcaklığında çözün ve her zaman ocakta pişirmenin daha tasarruflu olduğunu unutmayın. Eğer kullandığınız elektrik tarifesinde farklı saatler farklı ücretlendiriliyorsa uzun fırınlama işlemlerini elektriğin ucuz olduğu saatler olan 22:00 – 06:00 saatleri arasında yapın.

  3. 3

   Çamaşır Makinesi

   Çamaşır makinenizi, dolum kapasitesini aşmadan çalıştırmaya özen gösterin. Omo Active Sıvı gibi ön yıkama gerektirmeyen, lekeler üzerinde etkili bir deterjan kullanarak çamaşırlarınızı daha kısa sürede yıkayın. Evde elektrik tasarrufu için çamaşırlarınızı makinede değil asarak kurutmayı tercih edin. Çamaşır makinesini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

  4. 4

   Bulaşık Makinesi

   Bulaşık makinesini de tam dolu ve kapasiteyi aşmayacak şekilde kullanmak en yüksek verimi sağlar. Bulaşıkları çok kirli koymayarak ve su sıcaklığı 50°C’yi aşmayacak şekilde çalıştırarak elektrik tasarrufu yapmanız mümkündür.

En çok elektrik harcayan ev aletlerinde buzdolabını ve elektrikli fırını televizyon takip eder. Televizyonunuzu izlemediğiniz zamanlarda kapalı tutmak, kapatırken de düğmesinden kapatmak elektrik harcamasını önleyecektir.

Eğer evinizdeki elektrik tüketimi gece 22:00 – 06:00 saatleri arasında daha fazlaysa, 3 zamanlı tarifelere geçerek elektrik tasarrufu saatlerinden faydalanabilirsiniz. En çok elektrik harcayan ev aletleri listesinde televizyon ve beyaz eşyaları takip eden ütüde tasarruf etmek için yıkadıktan sonra giyeceklerinizi düzgün bir şekilde kurutabilir, düzelterek katlayabilirsiniz. Saç kurutma makinesini daha az kullanmak için havluyla saçlarınızın suyunu alabilir, elektrik süpürgesinin ise torbasını temiz tutarak verimliliğini artırabilirsiniz. Bu sayede faturanız hafifleyecek ve aile bütçenizde diğer ihtiyaçlarınıza yer açılacaktır.

Klimanızın filtrelerini temiz tutmak verimliliğini artırır ve soğutma masraflarınızı düşürebilir. Ayrıca ütüleme işleminin son 5 dakikasında ütünüzün fişini çekebilirsiniz. Kalan sıcaklık ütüyü bitirmeye yetecektir. Dimmer anahtar kullanarak aydınlatmanın şiddetini ayarlayabilir, bu sayede daha az elektrik harcayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?