Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu ile faturanızı hafifletmek istiyorsanız, beyaz eşyadan aydınlatmaya kadar işinize yaracak püf noktalarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Evdeki Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir?

Evdeki ısıyı koruyarak ısınma ve serinleme ihtiyaçlarımızı azaltabilir, daha akıllıca aydınlatma yöntemleriyle elektrik tasarrufu yapabiliriz:

  • Binanıza mantolama yaptırarak kışın sıcağın dışarı kaçmasını, yazın ise sıcağın içeri girmesini önleyin.
  • Kapı ve pencerelerde ısı yalıtımı yaparak içerdeki sıcaklığı veya serinliği koruyun.
  • Evinizin tümünde enerji tasarruflu ampuller kullanın. %80 daha az enerji harcayan bu ampuller aynı zamanda daha uzun ömürlüdür.
  • Evin içinde açık renk boyalar kullanarak aydınlatmaya daha az enerji harcayın.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporuna göre evde elektrik tüketiminde ikinci sırayı alan aydınlatmanın masrafını bu sayede düşürebilirsiniz.

Öncelikle yalıtım ve aydınlatma ipuçlarından faydalanmak ve en çok elektrik harcayan ev aletlerini daha akıllıca kullanmakla işe başlayabilirsiniz.Örneğin çamaşırlarınızı Omo Ultra Active Sıvı Deterjan gibi ön yıkama gerektirmeyen bir ürünle yıkayarak çamaşır makinenizin enerji tüketimini azaltmanız mümkün.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Beyaz Eşyalarda Elektrik Tasarrufu için Neler Yapmalıyız?

Yine aynı rapora göre Türkiye’de bir evde en çok elektrik harcayan ev aleti buzdolaplarıdır. Buzdolabınızın elektrik tüketimini azaltmak için en önemli unsur enerji sınıfının A veya A+ olmasıdır. Bu enerji sınıfındaki beyaz eşyalar, enerji verimliliği düşük cihazlara göre %60’a kadar daha az elektrik harcar. Beyaz eşyalarınızda elektrik tasarrufu için diğer yapabilecekleriniz şunlardır:

  • Buzdolabınızın kapağını uzun süre açık tutmayın. Buzlanma varsa çözün. Sağında ve solunda boşluk olmasına dikkat edin. Fırın ya da kalorifer peteği gibi sıcak kaynaklarının yanında bulundurmayın.
  • Fırınınızı kullanırken mümkün oldukça kapağını açmayın. Ön ısıtma yapmamaya çalışın. Donmuş gıdaları fırın yerine oda sıcaklığında çözün ve her zaman ocakta pişirmenin daha tasarruflu olduğunu unutmayın. Eğer kullandığınız elektrik tarifesinde farklı saatler farklı ücretlendiriliyorsa uzun fırınlama işlemlerini elektriğin ucuz olduğu saatler olan 22:00 – 06:00 saatleri arasında yapın.
  • Çamaşır makinenizi, dolum kapasitesini aşmadan çalıştırmaya özen gösterin. Omo Ultra Active Sıvı Deterjan gibi ön yıkama gerektirmeyen, lekeler üzerinde etkili bir deterjan kullanarak çamaşırlarınızı daha kısa sürede yıkayın. Çamaşırlarınızı makinede değil asarak kurutmayı tercih edin.
  • Bulaşık makinesini de tam dolu ve kapasiteyi aşmayacak şekilde kullanmak en yüksek verimi sağlar. Bulaşıkları çok kirli koymayarak ve makineyi su sıcaklığı 50°C’yi aşmayacak şekilde çalıştırarak elektrik tasarrufu yapmanız mümkündür.

En çok elektrik yakan ev aletlerinde buzdolabını ve elektrikli fırını televizyon takip eder. Televizyonunuzu izlemediğiniz zamanlarda kapalı tutmak, kapatırken de düğmesinden kapatmak, stand-by’da kalarak elektrik harcamasını önleyecektir.

Eğer elektrik tüketiminiz gece 22:00 – 06:00 saatleri arasında daha fazlaysa, 3 zamanlı tarifelere geçerek elektrik tasarruf saatlerinden faydalanabilirsiniz. En çok elektrik yakan ev aletleri listesinde televizyon ve beyaz eşyaları takip eden ütüde tasarruf etmek için yıkadıktan sonra giyeceklerinizi düzgün bir şekilde kurutabilir, saç kurutma makinesini daha az kullanmak için havluyla saçlarınızın suyunu alabilir, elektrik süpürgesinin ise torbasını temiz tutarak verimliliğini artırabilirsiniz. Bu sayede faturanız hafifleyecek ve aile bütçenizde diğer ihtiyaçlarınıza yer açılacaktır.

Klimanızın filtrelerini temiz tutmak verimliliğini artırır ve soğutma masraflarınızı düşürebilir. Ayrıca ütüleme işleminin son 5 dakikasında ütünüzün fişini çekebilirsiniz. Kalan sıcaklık ütüyü bitirmeye yetecektir. Dimmer anahtar kullanarak aydınlatmanın şiddetini ayarlayabilir, bu sayede daha az elektrik harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı