Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Az Işık Alan Odayı Aydınlatmak için Öneriler

Karanlık veya çok az doğal ışık alan bir odanız varsa o odadan kaçmak yerine onu çok daha aydınlık bir ortama çevirmeniz mümkün. Odanızın havasını bir anda değiştirecek tavsiyeler için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Az Işık Alan Odayı Aydınlatmak için Öneriler

Alan darlığından ya da yanlış mühendislik uygulamalarından dolayı evlerin bazı odaları diğerlerine göre daha karanlık olur. Bu odalardan kaçmak ve oraları yitik alanlar olarak kabul etmek yerine, bazı özel yöntemlerle çok daha işlevsel ve aydınlık bir hale getirmek mümkün. Çok etkili olan bazı yöntemleri uygulayarak evinizdeki karanlık zannettiğiniz odanın ne kadar da ferah ve aydınlık olduğunu görebilirsiniz.

Eğer odadaki parkelere de müdahale etme şansınız varsa derinlik ve aydınlık sağlamak için duvarla bütünleşen beyaz zemin uygulamayı ihmal etmeyin!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Az Işık Alan Odayı Aydınlatmak için Öneriler

Şehir yaşamında sık sık karşımıza çıkan ve yoğun nüfus yüzünden gerçekleşen sorunlu yapılaşmanın bir ürünü olan karanlık odaları, ev hayatınızdaki bir talihsizlik olarak kabul etmemenizi öneriyoruz. Çünkü karanlık odalar kaderiniz değil. Üstelik çok fazla masraf yapmadan ve büyük harcamaların altına girmeden, küçük ama etkili değişikliklerle bunu sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamında çok daha aydınlık bir odaya sahip olmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için derledik.

Evi veya odayı tek bir noktadan aydınlatmak yerine farklı köşelere ve detaylara aydınlatma ürünleri yerleştirin. Odayı fazla miiktarda, hacimli mobilyalarla doldurmamaya özen gösterin ve hem dekorasyonda hem de duvarlarda mümkün olduğu kadar az renk kullanın.
  • Aydınlatmaları Gözden Geçirin

Dekoratif aydınlatma yöntemleri denerken öncelikle avize ve ampul seçiminize özen göstermelisiniz. Koyu renkli avizeler ortamı daha loş gösterir. Bunun yerine ışığı eşit dağıtan ve yansıtıcı özelliği olan avizelere yönelebilirsiniz. Ampul seçiminde ise odanızın büyüklüğünü mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. "Uygun aydınlatma nasıl olmalıdır?" sorusunun cevabı da ampulün lümen değerine dayanır. Doğru lümen değerini bularak harika aydınlanan bir odaya sahip olabilirsiniz.

  • Odanız İçin En Doğru Beyaz Rengi Bulun

Karanlık odaların duvarlarında mutlaka beyaz renk kullanmak gerekir. Yalnız beyaz rengi seçerken de özenli davranmalısınız. Süt beyazına benzeyen çok parlak tonların yerine biraz daha kırık tonları deneyebilirsiniz. Bu sayede aydınlık ve yorucu olmayan bir ortama kavuşmanız çok daha kolay olacaktır.

  • Koyu ve Kaba Mobilyaları Elden Çıkarın

Özellikle odanızda uzun zamandır kalın, geniş ve hantal mobilyalar kullanıyorsanız, bunlar da odanızın daha karanlık ve kasvetli görünmesine sebep olabilir. Bütçeniz dahilinde mobilyalarınızı yenileyerek daha ince hatlara sahip ve minimal parçalar tercih edebilirsiniz.

  • Odanızı Açık Raflarla Donatın

Kapalı raflar her ne kadar düzenli bir görünüm yaratsa da genellikle odada boğucu bir hava oluşturur. Halihazırda az ışık alan odanızı daha ferah bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, açık raflar kullanarak muhteşem bir derinlik ve genişlik yaratabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Eğer odadaki parkelere müdahale etme şansınız varsa derinlik ve aydınlık sağlamak için duvarla bütünleşen beyaz zemin uygulamayı ihmal etmeyin!

  • Aynaların Şıklığından ve Derinliğinden Yararlanın

Karanlık odanız aynı zamanda küçükse kesinlikle ayna kullanmalısınız. Çünkü aynalar, az da olsa içeri giren gün ışığını yansıtır ve ortamın hem geniş hem de aydınlık görünmesini sağlar.

  • Seramiklerin Yansıtıcı Etkisini Deneyin

Evinizde az ışık alan oda mutfak ise ayna kullanmak yerine dolaplarda ve tezgahlarda hem parlak hem de açık tona sahip seramikleri tercih edebilirsiniz. Bu tip seramikler ışığı yansıtarak çok daha ferah ve canlı bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

  • Şeffaf Mobilyalar Tercih Edin

Mobilyalarınız genellikle koyu renkliyse ve bütçeniz şu an için onları değiştirmenize izin vermiyorsa araya şeffaf mobilyalar serpiştirerek harika bir kontrast oluşturabilirsiniz. Üstelik bu mobilyalar sayesinde ışık, odanın içerisinde çok daha rahat bir şekilde gezinir.

Aydınlatmanızı elden geçirmeyi düşünüyor fakat nasıl bir ampül kullanacağınızı bilmiyorsanız, "LED Ampul ile Tasarruflu Ampul Arasındaki Farklar" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Aslen yayınlandı