Karanlık Oda Nasıl Aydınlatılır?

Karanlık oda nasıl aydınlatılır, penceresiz oda nasıl aydınlatılır diyorsanız loş oda ve karanlık oda aydınlatma tüyolarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
aydınlık, büyük pencereli bir oturma odası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Alan darlığından ya da yanlış mühendislik uygulamalarından dolayı evlerin bazı odaları diğerlerine göre daha karanlık olur. Bu odalardan kaçmak ve oraları yitik alanlar olarak kabul etmek yerine bazı özel yöntemlerle çok daha işlevsel ve aydınlık bir hale getirmek mümkün. Karanlık ev nasıl aydınlatılır, karanlık oda nasıl aydınlatılır diye merak ediyorsanız etkili ve yaratıcı bazı karanlık oda aydınlatma yöntemlerini uygulayarak evinizdeki karanlık zannettiğiniz odanın ne kadar da ferah ve aydınlık olduğunu görebilirsiniz.

Eğer odadaki parkelere de müdahale etme şansınız varsa derinlik ve aydınlık sağlamak için duvarla bütünleşen beyaz zemin uygulamayı ihmal etmeyin!

Karanlık Oda Nasıl Aydınlatılır?

Şehir yaşamında sık sık karşımıza çıkan ve yoğun nüfus yüzünden gerçekleşen sorunlu yapılaşmanın bir ürünü olan karanlık odaları, ev hayatınızdaki bir talihsizlik olarak kabul etmemenizi öneriyoruz. Çünkü karanlık odalar kaderiniz değil. Üstelik çok fazla masraf yapmadan ve büyük harcamaların altına girmeden, küçük ama etkili değişikliklerle bunu sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamında karanlık odaları aydınlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için derledik.

gri koltuk ve ahşap sehpanın olduğu oturma odası

Aydınlatmaları Gözden Geçirin

Karanlık odalar için aydınlatma denerken öncelikle avize ve ampul seçiminize özen göstermelisiniz. Koyu renkli avizeler ortamı daha loş gösterir. Bunun yerine ışığı eşit dağıtan ve yansıtıcı özelliği olan avizelere yönelebilirsiniz. Ampul seçiminde ise odanızın büyüklüğünü mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Karanlık oda nasıl aydınlatılır, doğru aydınlatma nasıl bulunur diyorsanız, sorunuzun cevabı da ampulün lümen değerine dayanır. Doğru lümen değerini bularak harika aydınlanan bir odaya sahip olabilirsiniz. Loş oda aydınlatma seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Az ama kuvvetli aydınlatma kaynakları yerine, çok sayıda ama loş aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Loş oda ambiyansı odanın daha ferah ve hoş görünmesini sağlar.

Odanız İçin En Doğru Beyaz Rengi Bulun

Karanlık evleri aydınlatmak için odaların duvarlarında mutlaka beyaz renk kullanmak gerekir. Yalnız beyaz rengi seçerken de özenli davranmalısınız. Süt beyazına benzeyen çok parlak tonların yerine biraz daha kırık tonları deneyebilir ve duvarları boyayabilirsiniz. Loş aydınlatma seçenekleri de kullanarak aydınlık ve yorucu olmayan bir ortama kavuşmanız çok daha kolay olacaktır.

Koyu ve Kaba Mobilyaları Elden Çıkarın

Özellikle odanızda uzun zamandır kalın, geniş ve hantal mobilyalar kullanıyorsanız, bunlar da odanızın daha karanlık ve kasvetli görünmesine sebep olabilir. Bütçeniz dahilinde mobilyalarınızı yenileyerek daha ince hatlara sahip ve minimal parçalar tercih edebilirsiniz.

Odanızı Açık Raflarla Donatın

Kapalı raflar her ne kadar düzenli bir görünüm yaratsa da genellikle odada boğucu bir hava oluşturur. Halihazırda az ışık alan odanızı daha ferah bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, açık raflar kullanarak muhteşem bir derinlik ve genişlik yaratabilirsiniz.

Az Işık Alan Odayı Aydınlatmak için Öneriler

Eğer odadaki parkelere müdahale etme şansınız varsa derinlik ve aydınlık sağlamak için duvarla bütünleşen beyaz zemin uygulamayı ihmal etmeyin.

Aynaların Şıklığından ve Derinliğinden Yararlanın

Karanlık odanız aynı zamanda küçükse kesinlikle ayna kullanmalısınız. Çünkü aynalar, az da olsa içeri giren gün ışığını yansıtır ve ortamın hem geniş hem de aydınlık görünmesini sağlar. Penceresiz oda nasıl aydınlatılır diyorsanız, ayna ve aydınlatma kullanımıyla odayı daha ferah ve aydınlık gösterebilirsiniz.

Seramiklerin Yansıtıcı Etkisini Deneyin

Evinizde az ışık alan oda mutfak ise ayna kullanmak yerine dolaplarda ve tezgahlarda hem parlak hem de açık tona sahip seramikleri tercih edebilirsiniz. Bu tip seramikler, ışığı yansıtarak çok daha ferah ve canlı bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Şeffaf Mobilyalar Tercih Edin

Karanlık oda aydınlatma fikirleri arasında bir diğer seçenek ise şeffaf mobilyaları tercih etmektir. Mobilyalarınız genellikle koyu renkliyse ve bütçeniz şu an için onları değiştirmenize izin vermiyorsa araya şeffaf mobilyalar serpiştirerek harika bir kontrast oluşturabilirsiniz. Üstelik bu mobilyalar sayesinde ışık, odanın içerisinde çok daha rahat bir şekilde gezinebilecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?