Ayna Nasıl Temizlenir?

Ayna temizliği nasıl yapılır, aynadaki lekeler nasıl çıkar merak ediyorsanız, yazımızı okuyun, en iyi ayna temizliği yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş 11 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mavi mikrofiber bez ile ayna silen biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Aynalarınızın üzerinde diş macunu lekeleri, el izleri, toz, kir gibi birçok leke oluşabilir ve lekeli aynalar can sıkıcı olabilir. Evinizde banyo, hol, yatak odası gibi alanlardaki aynaların üzerinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke bırakmadan ayna silmek sandığınızdan çok daha basit.

Evinizdeki aynaların pırıl pırıl olmasını istiyorsanız ve ayna nasıl temizlenir merak ediyorsanız bu basit ayna temizleme kılavuzu sayesinde işiniz çok kolay! İşte, ayna silme için ihtiyacınız olan yöntem ve malzemeler...

Aynalarınızın tertemiz olması ve parlaması için mikrofiber bezleri ve çekçekleri tercih etmek her zaman daha iyi sonuç verecektir.

Ayna Neyle Silinir?

Aynanızı temizlemek ve parlatmak istiyorsanız ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

  • Mikrofiber bez

  • sünger

  • çekçek

  • cam temizleyici (Bulaşık deterjanı ve ılık su ya da profesyonel cam temizleyici ürünler)

Ayna Nasıl Silinir?

Yukarıda saydığımız malzemeleri kullanarak aynalarınızı artık pırıl pırıl yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu adımları izlemek:

Kestirme Çözüm

Eğer aynalarınız çok kirli değilse veya davetsiz misafiriniz yüzünden banyoyu hızlıca temizlemek istiyorsanız, bu kestirme yolu kullanıp hızlı bir temizlik yapabilirsiniz. Daire şeklinde hareketlerle aynayı bir mikrofiber bez ve ılık su yardımıyla silin. Kuru bir mikrofiber bezle kalan suyu kurulayarak lekeleri ve izleri temizleyin.

Derinlemesine Ayna Temizliği

Daha kirli aynalar için derinlemesine bir temizlik tekniği gerekir. Aynadaki lekeler nasıl çıkar merak ediyorsanız, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Lekeli alanlara özellikle dikkat etmeyi unutmayın.

Temizleyicinizi önce dikkat çekmeyen küçük bir yerde test edin ve temizleyicinizin üzerindeki tüm talimatları uygulayın.

Bulaşık Deterjanı ve Su

Bulaşık deterjanınızı ılık suda sulandırın ve bir sünger yardımıyla aynanıza uygulayın. Dairesel hareketlerle lekeleri yaymayacak şekilde uygulayın. Fazla nemi almak için mikrofiber bezle durulayın ve kurulayın.

Beyaz bir banyo ve duvar aynası

Ayna temizliğini düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin. Aynalarınızı düzenli olarak sildiğinizde, lekeler daha az birikir. Bu da toz ve lekelerin kalınlaşıp zorlaşmalarını engeller. Yani düzenli temizlik, sizin de işinizi kolaylaştırır ve hızlandırır.

Cam Temizleyici

Bütün aynaya Vim Silikonlu Sprey gibi etkili bir cam temizleyici püskürtün. Bir süngerle silin ve fazla suyu atmak için durulamayı unutmayın. Tercih ettiğiniz ayna veya cam temizleme malzemesini uyguladıktan sonra aynanızı mükemmel hale getirmek için bir çekçek ile son rötuşları yapın.

Çekçekle Ayna Lekesi Nasıl Çıkar?

Pencere silmek için kullandığınız çekçek, aynalarınızı pırıl pırıl yapmakta da bir numaradır.

Aynayı yukarıdan aşağıya çekçeği kaydırarak temizleyin. Daha sonra, spreyden kalan artıkları da temizlemek için çekçeği bir uçtan öbür uca yatay olarak çekin. Eğer iz kalırsa, temiz bir mikrofiber bezle silin. Aynanız artık lekesiz ve pırıl pırıl olacak!

Artık ayna nasıl temizlenir, öğrendiğinize göre en iyi teknikleri uygulayarak evinizdeki aynaları pırıl pırıl yapıp misafirlerinizin gözlerini kamaştırabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?