Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Teraryum Nedir, Nasıl Yapılır?

Teraryumlar yaşam alanlarınızda kurabileceğiniz minik ekosistemlerdir. Siz de evinizde dekoratif bir doğal alan yaratmak istiyorsanız yazımızı okumaya devem edin.

Güncellenmiş

Reklam
Teraryum Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir teraryum içerisinde pek çok doğal süreci gözlemlemek mümkün olur. Oldukça heyecan verici bir deneyim sunan teraryumların içinde fotosentez ve su döngüsü gibi süreçleri izleyebilmek, doğa ile ilgilenenler için hoş ve farklı bir deneyim sunar.

Teraryuma gübre koymayın. Bu fanuslarda ekosistem yaratırken bitkilerin olabildiğince küçük kalması gerekir ve gübre kullanımı bunun aksine neden olur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Teraryum Nedir?

Teraryumları, bitkiler için kapalı ortam oluşturan mini seralar olarak düşünmek mümkün. Saydam olmak şartıyla cam, akrilik ya da plastik kaplar teraryum olarak kullanılabilir. Teraryum camı ne kadar ince olursa ekosistemi gözlemlemek o kadar keyifli olacaktır. Kapalı ve açık olmak üzere iki tür teraryum vardır. Bu türler, yapım aşamasında kullanılan teraryum fanusuna göre adlandırılır. Kapalı teraryumlar rahatlıkla düzenlenebilmeleri için kapaklı olarak tasarlanır. Bir ekosistem yaratmak ve bu ekosistem içerisinde gerçekleşen minimal doğa olaylarını gözlemlemek için kapalı teraryumlar daha doğru bir seçim olur.

Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum yapımı için ilk etapta bir fanusa ve diğer malzemelere ihtiyaç duyarsınız. Fanusun kapalı ya da açık olması tamamen sizin beklentilerinize ve isteklerinize göre belirleneceği için seçim noktasında dilediğiniz kararı verebilirsiniz. Son dönemlerde bu hobinin yaygınlaşması ile birlikte birbirinden farklı tasarım ve boyutlara sahip teraryum modelleri bulmak oldukça kolay bir hale geldi. Kendi teraryumunuzu yapmaya başlamadan önce farklı teraryum örnekleri inceleyerek hem yaratıcı fikirler edinebilir hem de bu küçük ekosistemlerin sınırsız dünyasını keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

"Teraryum nasıl yapılır?" sorusuna tek bir cevap vermek mümkün olmasa da, ihtiyacınız olacak temel malzemeleri listelemek ile işe başlayabilirsiniz. Temel olarak bir fanus ve zemini oluşturacak kum, taş, kaya ya da toprak seçimi ile birlikte teraryumunuzu yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Püf Noktaları

Teraryum içerisindeki sararmış, dökülmüş veya kurumuş yaprakları düzenli olarak temizleyin. Temizleme yapmazsanız, tüm fanusa hastalık yayılmasına neden olabilirsiniz.

Adım Adım Teraryum Yapımı

 • Güzel bir zemin hazırlamak teraryum yapımı için atılması gereken ilk adımıdır. Besleyici değeri yüksek olan ama mümkünse gübre içermeyen bir toprak ile tabanı hazırlamanız gerekir.
 • Sonrasında teraryum için seçmiş olduğunuz bitkilerin köklerini nazikçe düzelterek yerleştirilmeye hazır hale getirmelisiniz. Köklerin yanlara doğru uzaması için bitki köklerini yatay hale gelmesi için düzeltmeniz, başarılı bir şekilde bitkilerin kök salmasına yardımcı olur.
 • Bitkileri toprağa dilediğiniz gibi yerleştirdikten sonra ikinci kat toprakla köklerin üzerini kapatın. Bu işlemi yaparken köklerin yüksekliği ile toprağın yüksekliğinin yakın olmasına özen gösterin.
 • Teraryum, çiçek ya da yosun gibi farklı bitkiler yetiştirebileceğiniz bir alana sahip olmanızı sağlarken aynı zamanda şık bir ekosistem yaratmanıza da yardımcı olur. Bitki ekimi işlemini tamamladıktan sonra kaya parçaları, odun ya da dal parçaları gibi farklı doğal malzemeler ile bitkileri sıkıştırmadan dekorasyona devam edebilirsiniz.
 • Bitki ve doğal malzemelerin yerleşimini bitirdikten sonra dilediğiniz gibi dekoratif objelerle cam fanus süsleme sürecini tamamlamanız mümkün. Dekoratif objeleri teraryuma yerleştirirken uzun bir cımbız kullanmanız, bitkilere ve doğal malzemelere zarar verme ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Bunlara Dikkat

Teraryumlardan genellikle koku gelmez ya da içerisinde bulunan bitkilere göre hoş kokular gelebilir. Ancak çürümüş bitki kokusu alıyorsanız, teraryumda bir sorun olduğundan emin olabilirsiniz.

Teraryum Malzemeleri

Teraryum yapımında kullanılabilecek malzemeler incelendiğinde, oldukça geniş bir ürün yelpazesi olduğu kolayca görülebilir. Bu durum yaratıcılığınızı dilediğiniz gibi kullanmanıza yardımcı olacaktır. Genel olarak teraryum malzemeleri; Fanus, bitkiler, zemin toprağı, doğal süsler, dekoratif nesneler, dekorasyon cımbızı, yosun ve aktif kömür olarak sıralanabilir.

Teraryum Modelleri

Teraryum modelleri kullanım alanlarına, tasarımlarına ve amaçlarına göre farklılık gösterir. Ekosistem yaratmak için kapalı olanlar tercih edilirken dekoratif amaçla kullanılmak için açık olan modeller ön plana çıkar. Tavana asılan teraryum modelleri olduğu gibi, duvara monte edilen teraryum modelleri de kişilerin uygun alanlarına ve zevklerine göre çözümler sunar. Evinizdeki şeker kavanozunu teraryum yapımı için kullanabileceğiniz gibi, bukalemun beslemek için de bir akvaryumu teraryum olarak düzenleyebilirsiniz.

Kullanım alanlarının da geniş olması sebebiyle her zevke ve ihtiyaca göre teraryum modeli bulmak ya da sıfırdan yapmak mümkündür. Ampul, küçük kavanoz ve daha pek çok yaratıcı seçenek mini teraryum yapmak için kullanabilir. Fanusta bitki yetiştirmek son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir hobi olduğu için, bu alanda sınırsız seçenek bulmak yaşam alanınıza keyifli bir dokunuş yapmanıza yardımcı olur.

Teraryum Bakımı

 • Teraryum bakımı diğer canlı bitkilerin bakımı ile kıyaslandığı zaman oldukça kolaydır. Bakım yaparken teraryum bitkileri ve malzemeleri özelinde karar vermek doğru olacaktır.
 • İçerisinde eğrelti otları bulunan bir teraryuma sahipseniz, bu otların aşırı büyümesini önlemek için belirli aralıklarla yapraklarını kesmeniz gerekir.
 • Açık bir teraryum yaptıysanız, içerisinde sivrisinek ya da haşere olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
 • Kapalı teraryum bakımı için haftada bir kez bitkilerin ve toprağın temiz hava alması için havalandırma yapmayı unutmayın.
 • Teraryum bitkileri, iç mekan bitkileri kadar sık olmasa da sulanmak ister. Fanus içinde çiçek yetiştirmenin en rahat tarafı bu fanusların kapalı oldukları zaman su döngülerini kendilerinin gerçekleştirmesidir. Bu sayede oldukça uzun aralıklarla sulama yapmak yeterli olacaktır.
 • Kapalı teraryumları ayda bir kere sulamak yeterlidir, açık teraryumları da içerisindeki bitkilerin türüne ve sıklığına göre sulamanız gerekir. Doğru kararı vermek için toprağın kuruluğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Teraryum bakımı için olmazsa olmaz unsurlardan birisi de güneş ışığıdır. Tüm bitkiler doğrudan ya da dolaylı olarak ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle teraryumların da ışık alması gerekir. Doğrudan güneş ışığı, dolaylı güneş ışığı ya da floresan yapay ışık ile teraryumun ihtiyacı olan ışık verilebilir.
 • Kullanılan ışık kaynağına göre sulama sıklığını değiştirmeniz gerekebilir. Yeni bir ışık kaynağı denemeye başladığınız zaman toprak kontrolü yaparak sulama sıklığını düzenleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı