Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aloe vera sadece evlerimizi güzelleştirmekle kalmıyor, iyileştirici etkileriyle besin takviyesi olarak da kullanılabiliyor. Kozmetik ürünlere de güç veren aloe verayı yakından tanımaya ne dersiniz?

Güncellenmiş

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

A‌loe Vera Nedir?

Aloe vera, Türkçe adıyla tıbbi sarısabır, Afrika ‌menşeli şifalı bir bitkidir. Coğrafi kökeni Sudan olduğu düşünülse de bugün dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştiriliyor. Sukulent familyasından olan aloe vera bitkisi etli, uzun ve sivri yaprakları sayesinde rahatlıkla diğer türlerden ayrılıyor. ‌Evlerde dekoratif amaçlı da kullanılan aloe vera çeşitleri arasında şifalı olan sadece 3-4 çeşit bulunuyor. Kozmetikte en çok kullanılan aloe vera türü ‌ise Aloe ‌Vera ‌Barbadensis (Miller). Aloe Vera‌ Barbadensis'in etli ve uzun yaprakları uca doğru sivrileşiyor, yeşil yaprakların kenarlarında sivri dikenler bulunuyor.

Balkonunuzun bir köşesinde kendi ‌Aloe ‌vera bitkinizi yetiştirmeyi deneyin. Bakımı çok kolay, uzun ömürlü bir bitki olan ‌aloe ‌vera ile kendi nemlendirici kremlerinizi yapabileceğiniz gibi, evinizi bu güzel bitkiyle süslemiş de olursunuz.
Aloe vera ailesinin en çok tercih edilen türü Barbadensis’in etli ve uzun yaprakları uca doğru sivrileşiyor ve dikenleri bulunuyor.

‌Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri sebebiyle kozmetik endüstrisinde sıklıkla kullanılıyor. Yanık ve tahriş gibi cilt problemlerinde serinletici ve rahatlatıcı etkisi olan bitkinin yapraklarının içindeki jelimsi yapı; sıvı, jel ya da kurutulmuş halde kozmetik ürünlere dahil ediliyor. Nemlendiricilerde, güneş kremlerinde, güneş sonrası bakım losyonlarında, gece ve gündüz kremlerinde, yaraların iyileşmesini hızlandıran dermokozmetik ürünlerde, yüz yıkama jellerinde, besin takviyelerinde aloe veranın gücünden sıklıkla yararlanılıyor.

Aloe veranın iyileştirici etkisinden doğal yollarla da faydalanmak mümkün. Bunun için bitkinin yeterince büyümüş yapraklarını keserek içindeki etli kısmı kabuklarından ayırmalısınız. Elde ettiğiniz jeli olduğu gibi nemlendirici olarak kullanabileceğiniz gibi Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı ve Hint yağı gibi doğal yağlarla karıştırarak krem olarak da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı içinde bitkinin yapraklarını bekleterek ‌aloe ‌vera yağı elde etmek de mümkün.  

Evde ‌aloe ‌vera yağı veya kremi hazırlarken kullandığınız aletlerin metal olmamasına özen gösterin. Bu şekilde ‌aloe ‌vera'nın metal ile etkileşime girip özelliklerini kaybetmesini engellemiş olursunuz. Hazırladığınız kremlerde organik yağlar ve doğal esanslar kullanarak kremlerinizin iyileştirici etkilerini artırabilirsiniz.
Aloe veranın etli kısmındaki kabuğu ayırarak içerisindeki jeli yaralarınıza uygulayabilir, acınızı azaltırken iyileştirici etkisinden de faydalanabilirsiniz.

‌Aloe ‌Vera'nın Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin 18 farklı aminoasit, 20 mineral ve ‌B1, ‌B2, ‌B3 ve ‌B6 vitaminleri de dahil olan 12 farklı vitamini içeriğinde barındırdığı biliniyor. İçinde barındırdığı polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi bileşikler, insan sağlığı için son derece yararlı etkiler sağlıyor. Aloe vera suyu aynı zamanda çok iyi bir enerji kaynağı ve demir, sodyum ve kalsiyum açısından zengin bir içecek.  

Bunlara Dikkat

‌Aloe ‌veranın yiyecek olarak tüketilebilmesi için doğru yollarla hazırlanmış olması gerekiyor. ‌Aloe ‌verayı besin takviyesi veya çay şekilde kullanmadan önce mutlaka güvenilir kaynaklardan temin ettiğinizden emin olun. Doğru şekilde hazırlanmamış ‌aloe vera ‌ekstraktının içeriğinde bulunabilecek bazı maddelerin kanserojen olma ihtimali olduğu gibi, büyük miktarlarda tüketilmesi halinde zehirlenmelere de yol açabilir.

İçerdiği aminoasit, vitamin ve mineraller ile aloe vera insan sağlığı için son derece yararlı bir besin kaynağı.

Cilt İçin Mucizevi Bir İlaç

Antioksidanlardan zengin ve anti bakteriyel yapısı sayesinde aloe vera yanıklarda, böcek ısırıklarında ve ağız yaralarında tedavi amacıyla kullanılabiliyor. Özellikle güneş yanıkları ve lekeleri için kullanıldığında lekeleri temizlediği de düşünülüyor.

Yaşlanma Karşıtı Etkiye Sahip

İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve ‌amino asitler sayesinde cildin yaşlanmasını önlüyor ve cildin ‌kolajen üretimini tetikliyor.

Yaşlanma karşıtı etki, akne tedavisi, ciltteki yaraların tedavisi Aloe veranın faydaları arasında yer alıyor.

Akne Tedavisinde Önemli Rol Oynuyor

Jel içeriği sayesinde yağlı ciltlerde akne tedavisi için kullanılabiliyor. Düzenli kullanıldığında cildin yağlı yapısını dengeliyor, cilde mat ve sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

Saç Dökülmelerinin Önüne Geçiyor

‌Aloe vera saç bakım ürünlerinde de sık sık kullanılıyor. Saç diplerine masaj yaparak düzenli olarak kullanıldığında kan dolaşımını hızlandırarak saçların uzamasında ve güçlenmesinde büyük rol oynuyor. Şampuan ve saç kremi olarak kullanıldığında erken saç dökülmesinin önüne geçtiği gibi kepeği de önlüyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Yeni araştırmalara göre kanser tedavisinde baskılayıcı olarak kullanılıyor ve radyoterapinin cilt üzerindeki yan etkilerini azalttığı düşünülüyor. Çay olarak tüketildiğinde sindirime iyi geliyor, ‌kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Aloe vera suyu ile yapılan içecekler, doğal detoks özelliğiyle sindirim sistemini ve dolaşım sistemini temizliyor.  

Aloe veranın faydaları arasında saç dökülmelerini önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirme, kas ve eklem ağrılarını hafifletmek yer alıyor.

Kas ve Eklem Ağrılarını Hafifletiyor

Aloe vera jeli ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulandığında anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kas ağrılarını hafifletici etki gösterdiği gibi şişlikleri de hafifletiyor. Düzenli olarak yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde şişkinlik belirtilerini azaltıyor.  

Aslen yayınlandı