Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Aloe Vera Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Evlerimizi süsleyen aloe vera, saç ve cilt bakımının da vazgeçilmezi. Aloe vera faydaları nelerdir, aloe vera ile neler yapılabilir?

Güncellenmiş

Reklam
aloe vera faydaları

Aloe vera, faydaları saymakla bitmeyen ve bunun yanı sıra evlerimizi süsleyen bitkilerden biridir. Tedavi amaçlı olarak aloe vera kullanımı, antik çağlardan günümüze kadar sürmüştür. Aloe vera, cilde ve saça faydalarından ötürü kozmetik sektörünün vazgeçilmezlerinden olup gıda olarak da tüketilmektedir.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, diğer adıyla sarısabır, ölümsüzlük bitkisi adıyla bilinmektedir. Anavatanı Afrika’dır. Eski Mısır’da yanık, enfeksiyon ve parazit tedavisinde kullanılmıştır. Rivayete göre, Afrikalı avcılar, teri ve ter kokusunu önlemek için aloe verayı ciltlerine sürerek kullanmışlardır.

Aloe vera bitkisi, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Bitki yapraklarının %90’dan fazlası sudan oluşmaktadır.

Sukulent familyasından olan aloe vera bitkisi etli, uzun ve sivri yaprakları sayesinde rahatlıkla diğer türlerden ayrılmaktadır. ‌Aloe vera bitkisi, evde yetiştirmek için sıklıkla tercih edilmektedir. İster saksılarınızı süslemek isterseniz de aloe veranın faydalarından yararlanmak için aloe vera bitkisini evinizde büyütebilirsiniz. Yapmanız gereken, aloe vera bitkisini tercihen iç mekanlarda ve sıcaklığın çok düşmediği alanlarla muhafaza etmektir. Aloe vera bakımı oldukça zahmetsiz olup bitkinizi ortalama 5 günde bir sulamanız yeterli olacaktır.

Reklam

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Cilt için sayısız faydası olan aloe vera bitkisi, saç bakımından yanık tedavisine, kozmetik ve sağlık sektörünün vazgeçilmezidir. Aloe vera cilde faydaları ile bilinmektedir ve bunun yanı sıra içeriğinde 18 farklı aminoasit, 20 mineral ile ‌B1, ‌B2, ‌B3 ve ‌B6 vitaminleri de bulunmaktadır. Aloe vera suyu çok iyi bir enerji kaynağı olup demir, sodyum ve kalsiyum açısından zengin bir içecektir.

Cilt için mucizevi bir ilaçtır: Aloe vera bitkisi neye iyi gelir diye düşününce ilk akla gelen çoğunlukla cilt olmaktadır. Antioksidanlardan zengin ve antibakteriyel yapısı sayesinde aloe vera yanıklarda, böcek ısırıklarında, sivilce ve uçuklarda, ağız yaralarında tedavi amacıyla kullanılabiliyor. Özellikle güneş yanıkları ve lekeleri için kullanıldığında lekeleri yok ettiği de düşünülüyor.

Yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir: Aloe vera içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve ‌amino asitler sayesinde cildin yaşlanmasını geciktiriyor ve cildin ‌kolajen üretimini tetikliyor.

Sivilce tedavisinde önemli rol oynar: Aloe vera faydalarından biri de jel içeriği sayesinde yağlı ciltlerde akne tedavisi için kullanılabilmesidir. Düzenli kullanıldığında cildin yağlı yapısını dengeleyip cilde mat ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır.

Saç dökülmelerinin önüne geçmektedir: Aloe vera saç dökülmesine iyi gelir mi diye düşünüyorsanız aloe veranın faydalarını görmek için hemen denemeye başlayabilirsiniz. Aloe vera, saç diplerine masaj yaparak düzenli olarak kullanıldığında kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede saçların güçlenmesinde önemli rol oynar. Şampuan ve saç kremi olarak kullanıldığında ise hem erken saç dökülmesinin önüne geçer hem de kepek sorununu önlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Aloe vera, çay olarak tüketildiğinde sindirime iyi gelmekte ve aynı zamanda ‌kalp-damar hastalıklarına karşı da koruyucu etki gösterdiği düşünülmektedir. Aloe vera suyu ile yapılan içecekler, doğal detoks özelliğiyle sindirim sistemini ve dolaşım sistemini temizlemektedir. Ancak unutmamak gerekir ki aloe ‌veranın yiyecek olarak tüketilebilmesi için doğru yollarla hazırlanmış olması gerekir. ‌Aloe ‌verayı besin takviyesi veya çay şeklinde kullanmadan önce mutlaka güvenilir kaynaklardan temin ettiğinizden emin olmalısınız.

Diş ve diş eti bakımında etkilidir: Aloe vera, diş macununa eklenerek kullanıldığında diş ve diş etlerinin sağlığı için oldukça yararlıdır. Ağız içindeki plağı azaltarak diş eti kanaması ve diş eti şişliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır.

Kas ve eklem ağrılarını hafifletir: Aloe vera jelinin yararlarından biri de, ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulandığında kas ağrılarını azaltmasıdır. Aloe veranın bu etkisi, anti-inflamatuar özelliğinden kaynaklanıp ayrıca şişlikleri hafifletici etkisi de vardır.

Aloe Vera Kullanımı

Aloe vera cilt ve saç bakımı gibi birçok alanda kullanılabilir. Aloe vera, diğer adıyla sarısabır nasıl kullanılır? Aloe vera nelere iyi gelir?

Aloe Veranın Cilt Üzerinde Kullanımı

 • Maske yapımında

Aloe vera bazı yağlarla karıştırılarak cilt üzerine maske olarak uygulanabilir.

 • Yanık tedavisinde

Cilt yanıklarında, günde birkaç kez direk yanık bölgeye uygulanabilir.

 • Uçuk tedavisinde

Uçuk tedavisi amacıyla, uçuk çıkan bölgeye direkt olarak sürülebilir.

 • Sivilce tedavisinde

Sivilce tedavisinde, günde birkaç kez aloe veranın jel kısmı cilde uygulanabilir.

 • Tonik yapımında

Aloe vera bitkisinin jel kısmı, su ile karıştırıp pamuk yardımıyla cilde sürülerek günlük tonik olarak kullanılabilir.

 • Çatlak tedavisinde

Özellikle hamilelik sonrası oluşan çatlakların giderilmesi amacıyla cilde doğrudan sürülerek kullanılabilir.

Aloe Veranın Saç ve Saç Derisi Bakımında Kullanımı

 • Saçların ve saç derisinin daha sağlıklı olması için aloe vera jeli doğrudan saçlara uygulanabilir.

 • Saç derisini nemlendirmesi için saç diplerine masaj yaparak uygulanıp ardından durulanabilir.

 • Saç dökülmesini engellemek için aloe vera bitkisi içerisindeki jel kısmı saç köklerine uygulanıp biraz bekletip durulanarak kullanılabilir.

 • Saç ve saç derisi bakımı için aloe veranın içerisindeki jel kısmı blenderdan geçirilerek kullanılabileceği gibi aloe vera özü kullanarak aynı amaç için üretilen kozmetik ürünler de tercih edilebilir.

Aloe Veranın İçecek Olarak Kullanımı

 • Aloe vera içerisindeki jel yapının direk olarak yenmesi veya çıkarılarak içecek yapılması ile ilgili çok sayıda farklı bilgi yer almaktadır. Aloe vera yenir mi diye soruyorsanız, olası yan etkileri ve tehlikeleri değişiklik gösterdiğinden yeteri kadar araştırmadan ve bilgi sahibi olmadan aloe vera bitkisini yemeyin ve içecek olarak kullanmayın diyebiliriz.

 • Aloe verayı besin takviyesi ya da çay olarak tüketecekseniz mutlaka güvenilir kaynaklardan temin ettiğinizden emin olun. Aksi takdirde zehirlenmelere yol açabilir.

 • Eğer bazı hastalıklarınız varsa vitamin ve mineral açısından zengin aloe vera, yarar yerine zarara neden olabilir. O nedenle doktorunuza sormadan tüketmemelisiniz.

 • Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa piyasada hazır ve şişelenmiş olarak satılan aloe vera içeceklerini tercih edebilirsiniz.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, yüze faydaları ile bilinen bir bitkidir ve en yaygın kullanım yollarından biri cilt bakımıdır. Aloe vera cilde nasıl uygulanır diye düşünüyorsanız, bütün cilt tipleri için uygun bir tarifimiz var.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı aloe vera (jel kısmı)

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı

 • Yarım limonun suyu

 • Arzuya göre birkaç adet nane yaprağı veya gülsuyu

 • Karıştırıcı

 • Kavanoz

Süre: 15 dakika

Aloe Vera ile Cilt Maskesi Yapımı

1. Aloe vera yaprağının jel kısmını çıkarın.

Aloe vera yaprağını bıçakla ortadan ikiye kesin; böylelikle içini görebilirsiniz. Jel kısmını bir kaşık yardımıyla sıyırarak çıkarın. Kullandığınız yaprağın büyüklüğüne göre kaç tanesine ihtiyaç duyduğunuz değişiklik gösterecektir. Toplamda 4 yemek kaşığına denk gelecek kadar aloe vera jelini çıkarmış olun.

2. Aloe vera jeli ve diğer malzemeleri blendera koyun.

Çıkardığınız aloe vera jelini, limon suyunu ve kullanacağınız yağı karıştırıcıya koyun. Arzuya göre birkaç nane yaprağı ekleyerek cildinize ferahlatıcı bir etki verebilirsiniz. Cildinizde lekeler mevcutsa bunun için de gülsuyu tercih edebilirsiniz.

3. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın ve karışımı kavanozda muhafaza edin.

Bütün malzemeleri karıştırdığınızda cilde sürülebilir, pürüzsüz bir karışım elde ettiğinizden emin olun. Hazırladığınız aloe vera karışımı arttıysa ağzı kapaklı bir kavanozda saklamayı ihmal etmeyin.

4. Maskeyi cildinize sürerek 15 dakika bekletin.

Hazırladığınız aloe vera maskesini cildinize sürerek 15 dakika kadar bekletin ve durulayın. Haftada bir ya da iki kez aloe vera maskesini yüze uygulamanızda bir sakınca yoktur. Cildinizde beklenmedik bir kızarıklık ya da tahriş olursa soğuk suyla durulayın ve maskeyi uygulamayı bırakın.

Aloe Vera ile Saç Maskesi Yapımı

Aloe vera, saça faydaları ile de bilinen bir bitkidir ve saç bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Bütün saç tipleri için uygun, hem saçınızı hem saç diplerinizi koruyacak aloe vera saç maskesi, kepekle mücadele etmenize de yardımcı olur. Düzenli uygulama sonrası saçlarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

Malzemeler

 • 5 kaşık aloe vera jeli

 • 3 kaşık hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı

 • 2 kaşık bal

Hazırlanışı:

 • Aloe vera yaprağını ortadan ikiye kesin ve kaşıkla jel kısmını çıkartın.

 • Çıkardığınız aloe vera jelini elektrikli karıştırıcıdan geçirerek jöle kıvamına getirin.

 • Ardından tercih ettiğiniz yağı ve balı ekleyin. Saçlarınız yağlı ise daha az yağ koyabilirsiniz.

 • Bu karışımı bütün saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak yedirin.

 • Yarım saat bekledikten sonra saçınızı her zamanki şekilde yıkayın.

 • Bu maskeyi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Olası Yan Etkileri

 • Aloe vera, faydaları çok çeşitli olan bir bitki olsa da kullanımı ve olası yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

 • Aloe veranın cilde zararları alerjiye eğilimli olan kişilerde ortaya çıkabilir. Ciltte kızarıklık, fazla kuruluk, kaşıntı olursa derhal doktora başvurulmalı ve aloe vera kullanımı bırakılmalıdır.

 • Aloe verayı tavsiye edilen dozdan farklı kullanacak olursanız ishal ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.

 • Aloe verayı yemek ya da evde kendiniz içecek hazırlamak konusunda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Aloe vera bitkisi çok çeşitli olmakla birlikte her türü yemek için uygun değildir. Aksi takdirde zehirlenme tehlikesi bulunmaktadır.

 • Eğer bazı ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız aloe vera kullanmadan evvel doktorunuza danışmayı unutmayın.

Aloe Verayı Kimler Kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren kadınlar

 • Yaşlılar ve çocuklar

 • Mide ve bağırsak sorunu yaşayanlar

 • Hemoroid hastaları

 • Böbrek sorunları olanlar

 • Cerrahi yanık ve yaraları olanlar

 • Ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerini yaşayanlar

Aslen yayınlandı