Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kişisel Hijyen Konusunda En Sık Yapılan 5 Hata

Kişisel hijyen alışkanlıklarında doğru bilinen yanlışları öğrenerek virüs ve bakterilere karşı çok daha güvende olabilirsiniz.

Güncellenmiş

Banyo Lavabosu ve Makyaj Malzemeleri

Her gün uyguladığımız kişisel hijyen pratikleri sağlığımız için çok önemlidir. Çoğu zaman bu pratikleri bir alışkanlık olarak yerine getirir ve üzerine fazla düşünmeyiz. Oysa kişisel bakım ve hijyen alışkanlıklarınızın bir kısmı sağlığınıza yardımcı olmak yerine size zarar veriyor olabilir. Sizin için, bildiğiniz doğruları bir kenara bırakıp alışkanlıklarınızı yeniden düşündürecek 5 hijyen hatasını sıraladık.

1. Kişisel Bakım ve Hijyen Araçlarını Paylaşmak

Kişisel hijyen için kullandığınız eşyalar size özeldir. Bu eşyaları başkalarıyla paylaşmak aynı zamanda mikrop ve bakterileri de paylaşmak anlamına gelmektedir. Kişisel bakım ve hijyen için kullandığınız eşyalarla ilgili yapılacak en iyi şey onları tek başınıza kullanmak, gereken sıklıkta dezenfekte etmek ya da değiştirmektir. Eğer el ve ayak bakımınız için güzellik merkezleri gibi çok sayıda insanın kullandığı yerlere gidiyorsanız, kişisel hijyen açısından kendi özel malzemelerinizi götürmek faydalı olacaktır. Aynı evi paylaştığınız aile üyeleri bile olsa kimseyle paylaşmamanız gereken kişisel bakım ve hijyen araçları şunlardır:

  • Tırnak makası, törpü, cımbız
  • Tarak
  •  Havlu, lif, kese
  • Jilet
  • Göz kalemi, ruj gibi makyaj malzemeleri
  • Diş fırçası ve ağız bakım araçları

Bunun yanı sıra kişisel hijyen için evde kullandığımız makyaj malzemelerinin düzenli aralıklarla temizlenmesi cilt sağlığımız için önem arz etmektedir. Örneğin, makyaj fırçaları temizlenmediği takdirde bakteri üretimine ve yüzde sivilcelere sebep olur. 

2. Kişisel Hijyen Adına Sık Sık ve Sıcak Suyla Duş Almak

Duş almak, kişisel bakım ve hijyen temelinde yer alırken en çok hatayı da yine burada yapıyoruz. Unutmamalıyız ki, hijyen için yaptığımız herhangi bir şeyde aşırıya kaçarsak kendimize daha çok zarar verebiliriz. Cildimiz, saçlarımız ve genel olarak sağlığımız için duş almakla ilgili doğru bildiklerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çok sık duş almak, doğru bildiğimiz yanlışların başında gelmektedir. Hatta uzmanlar sık duş almanın, çok seyrek yıkanmak kadar zararlı olabileceğini söylemektedir. Çok duş almanın zararları en başta saç ve cilt kuruluğu sorununu beraberinde getirir. Cildiniz çok kuruduğunda çatlayabilir ve oluşan yaralardan mikropların vücuda girmesi daha kolay olur. Saçlarınız ise sık banyo yaptığınızda daha fazla kullanmış olduğunuz şampuan, saç kremi gibi ürünlerin etkisiyle kendi doğal nemini yitirir. Bu durumda saç deriniz kurur, saçlarınız zayıflar, kırılır ve sağlıksız bir görünüme kavuşabilir.
  • Duş alınan suyun sıcaklığının yüksek olması sizi rahatlatıyor olabilir; ancak saç ve cilt sağlığınız için faydalı değildir. İdeal duş sıcaklığı, asla çok sıcak su değildir. Aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları arasında cildin doğal yağ yapısının bozulması ve kuruyarak koruyuculuğunu kaybetmesi sayılabilir. Aynı zamanda saçlarınız da kuruyarak zayıflayabilir ve mat bir görünüme sahip olabilir. Vücut hijyeniniz için su sıcaklığının çok yüksek olmasının bir faydası yoktur; ılık suyla ihtiyacınız olan temizliği sağlayabilirsiniz.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

3. Hijyen ve Temizlik İçin Kulak Çubuğu Kullanmak

Kulağınızdaki kulak kiri aslında kulaklarınızı korumak için vardır. Kulaklarınızın daha temiz olacağını düşünerek kulak çubuklarını kullanıyor olabilirsiniz. Fakat kulak çubuğunu kulağınıza soktuğunuzda, kirler içeri doğru itilmektedir ve bu durum kulak zarına baskı yaparak tıkanmasına yol açabilir. Bu nedenle kulağınızda hijyen ve temizlik sağlarken, sağlığınızı da korumak için kulak çubuğu kullanmayarak, kulaklarınızı kendi haline bırakmak ve sadece dış kısmını peçete yardımıyla temizlemek en iyi seçenek olabilir. Eğer bir tıkanıklık veya rahatsız edici bir durum hissediyorsanız, temizlenmesi için doktora başvurabilirsiniz.

Kişisel Makyaj Malzemeleri

4. Hapşırmayı Önlemek veya Elimizle Ağzımızı Kapatmak

  • Hapşırma isteği doğal bir reflekstir ve bu esnada vücutta bir basınç oluştuğundan, ağzı ve burnu kapatarak hapşırmayı önlemek büyük hasarlara neden olabilir. Hapşırmayı önlemek isterken, mevcut basınç ile iç kulakta hasar meydana gelerek işitme kaybı yaşanabilir. Gözün beyaz kısmındaki damarlar çatlayabilir ve hapşırma ile gelen basınç, beyne zarar verebilir. O nedenle hapşırma isteğine, herhangi bir şekilde engel olunmaması gerekir.
  • Öksürme ve hapşırma esnasında kişisel hijyen ve çevremizdekilerin sağlığı için ağzımızı kapatmak isteriz. Ağzımızı örterek çevreye yayılabilecek mikropları önlemek doğru bir hareket olmakla birlikte, ağzımızı elimizle kapatırsak bulaşıcı hastalıkları yayma riskini artırabiliriz. Bu nedenle, öksürme ve hapşırma esnasında ağzımızı mendille kapatmayı tercih etmeli yoksa kolumuzun için kısmını kullanmalıyız.

5. Ağızda Hijyen ve Temizlik Sağlamak İçin Diş İpi Kullanmamak

Ağız hijyeni, kişisel hijyen konusunun ayrılmaz bir parçasıdır ve diş fırçalama yoluyla dişlerin yaklaşık %63’ü temizlenebilmektedir. Çünkü diş fırçası, dişin ön, arka ve çiğneme yüzeylerine ulaşabilir. Diş aralarında kalan bakteri plakları ve yemek artıkları dişlerinizin çürümesine sebep olur. Bu nedenle diş aralarını temizlemek için ayrıca özel bir bakım gerekir. Diş ipi kullanımı ile dişlerin ara yüzeylerini de temizleyerek çürük oluşumunu engelleyebilir ve ağız hijyenini sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı