Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

En Sık Yapılan 5 kişisel Bakım ve Hijyen Hatası

Kişisel bakım ve hijyen sağlıklı bir hayatın temelidir. Ancak temizlik adına edindiğimiz alışkanlıkların hepsi doğru olmayabilir. Kişisel bakım konusunda yaptığımız en temel 5 hatayı sizler için hazırladık.

Güncellenmiş Fatoş Usta tarafından yazıldı

Hoxby Cleanipedia (97)
Reklam
Sign Up Banner

Sağlığınızı, özgüveninizi, anlık duygu durumunuzu dahi etkileyen kişisel bakım hakkında ne düşünüyorsunuz? Kişisel bakım dendiğinde muhakkak herkesin aklında farklı bir şey canlanıyordur. Ama yine de kişisel hijyenimiz için yaptığımız rutin eylemler genellikle birbirine benzer. Bununla beraber, alışkanlık haline getirdiğimiz kişisel bakım ve hijyen pratiklerimizde sağlığa zararlı olabilecek şeyler yapıyor olabiliriz. Gelin, kişisel bakım için neler yapılmalı ve en sık yapılan kişisel bakım ve hijyen hataları hakkında kısaca bilgi edinelim.   

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kişisel Hijyen Kuralları Nelerdir?

İnanması güç olsa da etrafımızda dokunduğumuz her eşya ve bedenimiz milyonlarca bakteri ve mikroba ev sahipliği yapmaktadır. Vücudumuzu, eşyalarımızı, dokunduğumuz zeminleri düzenli aralıklarla temizlemediğimiz zaman, bakteri ve mikroplar kolaylıkla çoğalır. Bunun sonucunda da kişisel hijyen eksikliğinden dolayı hastalıklara yakalanma riskimiz artar. En temel kişisel hijyen kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. El ve tırnak bakımı

  Bildiğiniz gibi ellerimiz vücudumuzdaki en aktif ve dışarı ile en çok temas eden uzuvdur. Öyle ki kişisel bakım veya kişisel hijyen dendiğinde ilk akla gelen el ve tırnak bakımı olmalıdır. Ellerimizi düzenli aralıklarla sabunlu su ile yıkamadığımız zaman havadan, dokunduğumuz alanlardan bulaşan mikrop, virüs veya zararlı bakteriler ellerimiz aracılığıyla vücudumuza çok daha rahat ulaşır. Bu yüzden yemeklerden önce ve sonra, tuvalet sonrası, toplu taşıma kullanıldığında, kapı kolu gibi alanlar ile temas sonrası mutlaka ellerimizi sabunlu su ile yıkamalıyız. Ayrıca gün içerisinde tırnaklarınızın arasında kalan kirleri temizlemeniz ve düzenli aralıklarla tırnaklarınızı önerilen şekilde kesmeniz gerektiğini unutmayın. Hijyenik el yıkama konusunda daha detaylı bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 2. Vücut bakımı

  Gün içerisinde vücudumuz çokça terler. Toza, egzoz dumanına, hava sıcaklığına, yemek kokusuna ve birçok dış etkene maruz kalır. Hem dinlenip rahatlamak hem de bakteri ve mikroplardan arınmak için düzenli duş alma alışkanlığı edinmelisiniz. Kişisel hijyen dendiğinde birçoğumuzun aklına gelen koltuk altı ve genital bölge temizliği konusunda da titiz davranmalı, uygun ve yeterli bir şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca gün içerisinde uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımızın hijyenini de unutmamalı, ayaklarımızı düzenli olarak yıkamalıyız.

 3. Ağız bakımı

  Kişisel bakım dendiğinde aklına diş fırçalamak gelmeyen var mı? Hepimizin bildiği gibi dişlerimiz günde 2 defa, diş yapımıza uygun diş fırçası ve macunu ile fırçalanmalıdır. Diş fırçalamanın yanı sıra günde 1 defa dişlerimizin arasını diş ipi ile temizlemeli ve sonrasında ağız çalkalama suyu ile gargara yapmalıyız.

  Diş fırçalamamak, yiyecek ve içecek artıklarının ağız içerisinde birikmesi ve dolayısıyla dişlerin çürümesi ile sonuçlanıyor. Ağız bakımının aksatılması aynı zamanda kötü bir nefes kokusuna da yol açar. Diş bakımını doğru yapmamak, sadece diş çürümesi değil sindirimin başlangıcı olan ağız sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bakımsız dişler ve kötü kokan bir nefes hem hayat kalitenizi hem de özgüveninizi düşürecektir. Bu yüzden günde 2 defa dişinizi tavsiye edilen şekilde fırçalamanız büyük önem arz ediyor.

 4. Kıyafet bakımı

  Bir kişinin bakımlı görünmesi veya hissetmesi için vücut, el veya ağız bakımı tek başına yeterli olmayabilir. Kişisel bakım ve hijyen ile giyilen kıyafetlerin hijyeni yakından ilgilidir. Gün içerisinde giydiğimiz kıyafetlerin düzenli yıkanması ve havalandırılması, iç çamaşırı ve çorapları düzenli değiştirmek, vücudumuza direk temas eden kıyafetleri ve iç giyim ürünlerini düzenli yıkamak önemlidir. Kısacası, temiz kıyafetler hem bize kendimizi daha iyi hissettirecek hem de temel kişisel bakım adımlarını tamamlamamızı sağlayacak.

  Yetişkinler için temel kişisel hijyen kurallarını daha detaylı öğrenmek için yazımızı incelemeyi unutmayın. Temizlik ve kişisel bakım alışkanlıklarını küçük yaşta öğrenmek önemlidir. Çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırmak için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

En Sık Yapılan 5 Kişisel Bakım ve Hijyen Hatası

Kişisel bakım konusunda hassas olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz; ancak hepimizin dikkatinden kaçan bazı noktalar mutlaka vardır. Gelin, en çok yaptığımız 5 kişisel temizlik ve hijyen hatasını birlikte öğrenelim.

 1. Aşırı sıcak su ile banyo yapmak

  Kimileri aşırı sıcak su ile banyo yaptığında vücudunun daha çok temizleneceğini düşünür; ancak aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir daha bunu denemek istemeyebilirsiniz. Fazla sıcak su deride yanık, kızarıklığa sebep olabilir. Tıpkı güneş yanığı gibi cildinizde ağrı hissedebilir, ateşinizin normalin üstünde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sıcak suyla duş almanın zararları arasında yüksek tansiyona sebep olması da sayılabilir. Bu yüzden kalp hastaları ve tansiyon hastalarının aşırı sıcak suyla banyo yapmanın zararları hakkında detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı sıcak su saç ve saç derisini de olumsuz etkileyerek saçlarda kuruluk ve deride hassasiyete yol açabilir.

 2. Uzun süre kullanılan diş fırçaları

  Dişlerinizi günde 2-3 defa fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsunuz; ancak diş fırçanızı uzun süredir değiştirmediyseniz ağız içi sağlığınızı olumsuz etkiliyorsunuz demektir. Diş fırçalarının plastik yapısı ve fırçalama sonrası nemli kalması dolayısıyla belli bir süre sonra fırçada bakteriler üremeye başlar. Uzun süredir kullanılan bir diş fırçası, dişlerinizi temizlemek yerine diş ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden 2-3 ayda bir mutlaka yeni bir diş fırçası edinmelisiniz.

 3. Diş ipi kullanmamak

  Dişleri fırçalamak, görünürde temizlik ve bakım sağlasa da diş ipi diş aralarının temizliği için oldukça önemlidir. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı noktalara temas ederek, dişlerinizin arasında yiyecek artığı kalmasının, ağız kokusunun ve diş taşı oluşumunun önüne geçer.  Günde bir defa, dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemeniz klinik olarak tavsiye edilmektedir.

 4. Ortak kullanılan kişisel bakım malzemeleri

  Kişisel bakım eşyaları nelerdir diye düşünüyorsanız katı sabun, tırnak makası, makyaj malzemeleri, havlu, terlik, diş fırçası, jilet ve tarağı sayabiliriz. Bu malzemeler kişisel kullanım içindir ve aynı evde yaşasanız dahi bir başkasıyla bu malzemelerin ortak kullanılması hastalıkların ve mikropların bulaşmasına sebep olabilir. Bu malzemelerin düzenli aralıklarla doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmak önemlidir. Genelde temizliğini atladığımız makyaj fırçalarının temizliği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımız tam size göre. Ayrıca, kişisel bakım malzemelerini yalnızca siz kullanıyor bile olsanız, zamanı gelince yenisiyle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

 5. Her gün aynı ayakkabıyı giymek

  Kişisel temizlik ve hijyen hatalarından biri de her gün aynı ayakkabıyı giymektedir. Hem ayaklarınızı hem de ayakkabınızı korumak için her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Sağlıklı ayaklara ve ayakkabılara sahip olmak için ayakkabınızı en az 24 saat dinlendirdikten sonra tekrar giyebilirsiniz. Böylelikle ayakkabınız içine hapsettiği nem ve kokudan arınmış olacak ve ayaklarınızda koku oluşma ihtimali azalacaktır. Aksi takdirde, bir süre sonra ayak mantarı oluşma riski ve bu mantarın tedavi edilse dahi sürekli tekrarlama ihtimali yüksektir.  

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kişisel Bakım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel Bakım Eşyalarımız Nelerdir?

Kişisel bakım malzemeleri her bireye göre değişiklik gösterir. Ancak herkesçe kullanılan ve kimseyle paylaşmamanız gereken kişisel bakım malzemeleri vardır. Temel kişisel bakım eşyaları arasında, tarak, diş fırçası, diş ipi, jilet, makyaj malzemeleri, tırnak makası, törpü, katı sabun, havlu, banyo lifi ve kese sayılabilir.

Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı mıdır?

Birçoğumuz kulak çöpü kullanmadan kulaklarımızın temizlenmeyeceğini düşünürüz. Ancak kulak çubuğu, kulağın içindeki macun kıvamındaki sıvının kulak zarına doğru itilmesine ve bu sıvının kulak zarı çevresinde kurumasına sebep olabilmektedir. Yani kulağınızı temizlerken sadece kirleri kulak zarına doğru itekliyor olabilirsiniz. Bu da kulak sağlığını olumsuz etkileyerek zaman içerisinde işitme sıkıntılarına yol açabilir. Pamuk yardımıyla kulağınızın sadece dış kısmını temizlemeli, kulak içi temizliği için doktora başvurmayı tercih etmelisiniz.

Diş İpi Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Kimileri diş ipi kullanmaya karşıyken kimileri de her fırsatta diş ipi ile dişlerinin arasını temizlemeyi tercih eder. Ancak klinik olarak tavsiye edilen uygulama, diş ipini günde bir defa, dişlerimizi fırçaladıktan sonra kullanmak. Diş ipinin kullanılmaması halinde dişlerimizin arasında yiyecek artığı kalacak, bu da dişlerimizde plak oluşumuna ve sonrasında çürüklere sebep olacaktır. Diş ipinin gün içerisinde tavsiye edilenden daha fazla kullanılması ise diş etlerinin zarar görmesine veya kanamasına yol açabilir.

Aslen yayınlandı