Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve güzel bir cilt için makyaj fırçalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Yazımızı okuyun, makyaj fırçası nasıl temizlenir, nasıl bakım yapılır öğrenin. Hijyenik makyaj fırçalarının ve sağlıklı cildin keyfini çıkarın!

Güncellenmiş

Beyaz-turuncu zeminde makyaj malzemeleri ve fırçalar
Reklam
Sign Up Banner

Makyaj fırçaları profesyonel makyajın vazgeçilmez parçalarıdır. Birçoğumuz makyaj fırçası temizleme konusunda tembel davranırız fakat fırça temizliği cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu sebepten, cildimize uyguladığımız temizlik ve güzellik rutinini, kullandığımız fırçalara da uygulamalıyız. Makyaj fırçaları hassas yapıda olduğundan temizliğine özen gösterilmeli ve dikkatlice temizlenmelidir. Peki makyaj fırçası temizliği neden önemlidir?

Makyaj Fırçası Temizliği Neden Önemli?

Makyaj fırçalarını temizlemek kişisel hijyen ve cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Makyaj fırçaları temizlenmediği takdirde bakteri üretimine ve yüzde sivilcelere ve siyah noktalara sebep olur. Bu yüzden fırçalarınızı haftada bir olmak üzere temizlemelisiniz.

Etkili makyaj fırçası temizliği için şu rutini izlemeniz önerilir: Fondöten, kapatıcı, allık ve pudra fırçalarınızı haftada bir, ruj fırçalarınızı her kullanım sonrası ve far fırçalarınızı haftada iki kez temizlemeniz gerekmektedir. Özellikle hassas olan göz çevresi fırçalarına ekstra özen göstermelisiniz.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Temizlenen fırçalar kirden, tozdan, bakterilerden, yağlardan, mikroplardan ve ölü deri hücrelerinden arındırılmış olduğu için sağlık açısından daha hijyenik olurlar. Buna ek olarak, temizlenen makyaj fırçalarıyla daha kaliteli bir makyaj görüntüsü elde edersiniz. Makyaj fırçası temizliği, fırça kıllarının cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Peki, makyaj fırçası nasıl yıkanır? Kirli makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Makyaj malzemeleri, makyaj fırçası ve ruj

Makyaj fırçalarınızın temizlik suyuna ekleyeceğiniz az miktarda zeytinyağı, fırça kıllarının kurumasını engeller ve yumuşaklığını korumasını sağlar.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Fırçalarınızı yıkamak istiyor ve makyaj fırçaları nasıl yıkanır merak ediyorsanız, öncelikle fırçalarınızı yıkamak için etkili bir temizleyici karışım hazırlamalısınız. Ama bu gözünüzü korkutmasın, makyaj fırçaları ne ile yıkanır sorusunun cevabı aslında çok basit. Temiz bir kabın içine ılık su, anti bakteriyel sabun karışımı hazırlayın. Tercihinize göre sabun yerine şampuan ya da bebek şampuanı da kullanabilirsiniz. Daha sonra şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Fırçanızın metal kısmını suya değdirmeden uç kısmını suya batırın ve kabın içerisinde karıştırın.

 • Fırçanın üzerinde kalan kalıntıları elinizle hafifçe temizleyip fırça uçlarının köpürmesini sağlayın.

 • Köpüren fırçayı avuç içinize sürterek üzerindeki kirlerin çıkmasını sağlayın.

 • Daha sonra fırçanın üzerindeki köpükleri ve kirleri ılık suyun altında akıtın.

 • Fırçanızın kirden ve köpükten tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra fırçanızın fazla suyunu havlu yardımıyla alın.

 • Son olarak, temizlediğiniz makyaj fırçalarınızı havlu üzerine yatırarak kurumaya bırakın.

Evde makyaj fırçası temizleme yöntemlerinin alternatifi olarak makyaj fırçası temizleyicisi kullanabilirsiniz. Bu tür temizleyicileri zamanınızın kısıtlı olduğu dönemlerde elinizin altında bulundurmak işinizi kolaylaştırabilir. Fırça temizleyicileri tercihinize göre sprey ya da temizleme suyu formlarında bulabilirsiniz. Buna ek olarak, fırça temizleyiciler, makyaj fırçalarınızın daha kısa sürede kurumasını sağlayacaktır.

Makyaj Fırçası Temizliği: Bunlara Dikkat!

 • Diğer kişisel bakım malzemelerinde olduğu gibi makyaj fırçalarınızı başkaları ile paylaşmak, bakterin bulaşmasına ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

 • Makyaj fırçalarınızı fön makinesi altında kurutmak, fırçalarınıza zarar verir.

 • Fırçalarınızı su kabında bekletmek, fırçalarınızın temizlenmemesine sebep olur. Bu yüzden makyaj fırçalarınızı akan suyun altında yıkamak daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

 • Makyaj malzemelerinizi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.

 • Makyaj çantanızı da düzenli olarak yıkamalısınız.

 • Makyaj fırçalarınızı bulaşık deterjanı gibi maddelerle yıkamak fırçanızın kıllarına zarar verebilir ve cildinizde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

 • Makyaj fırçalarınızı cinsine göre temizlemek fırça kalitesini korumanıza yardımcı olacaktır.

 • Makyaj fırçanızın temizlik rutini kullanım sıklığına göre değişebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Makyaj Fırçaları Ne Kadar Zamanda Bir Temizlenmeli?

Etkili makyaj fırçası temizliği için şu rutini izlemeniz önerilir: Fondöten, kapatıcı, allık ve pudra fırçalarınızı haftada bir, ruj fırçalarınızı her kullanım sonrası ve far fırçalarınızı haftada iki kez temizlemeniz gerekmektedir. Özellikle hassas olan göz çevresi fırçalarına ekstra özen göstermelisiniz.

Her Makyaj Fırçası Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Makyaj fırçanızın temizlik rutini kullanım sıklığına göre değişebilir Makyaj fırçalarınızı cinsine göre temizlemek fırça kalitesini korumanıza yardımcı olacaktır.

Makyaj Fırçası Nasıl Kurutulur?

Fırçalarınızı yukarıya dönük kurutmak, metal kısmındaki yapıştırıcının ıslanmasına ve zamanla fırçanın kopmasına sebep olabilir. Makyaj fırçalarınızı fön makinesi altında kurutmak da fırçalarınıza zarar verecektir. En doğru yol temizlediğiniz makyaj fırçalarınızı kağıt havlu üzerine yatırarak kurumaya bırakmaktır.

Aslen yayınlandı