Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kişisel Bakım ve Manikür Malzemeleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kişisel bakım, tıraş ve manikür malzemelerini dezenfekte etmenin püf noktaları burada!

Güncellenmiş

Kişisel bakım ürünleri
Reklam
Sign Up Banner

Konu kişisel bakım olduğunda en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında hijyen geliyor. Manikür, tıraş, epilasyon gibi kişisel bakım ihtiyaçlarınızı hijyenik bir ortamda gerçekleştirmeniz elbette çok önemli. Ayrıca jilet, tırnak makası, törpü, tıraş makinesi gibi ürünler kesinlikle kişiye özel olmalı ve başkalarıylapaylaşılmamalı.

Size ait kişisel bakım ürünlerinizi her kullanım sonrasında güzelce temizlediğinizden ve dezenfek-te ettiğinizden emin olmalısınız. Evinizde kullandığınız tırnak makasının nasıl dezenfekte edilme-si gerektiğinden jiletteki kılların nasıl temizlenmesi gerektiğine kadar pek çok konuda bilgi sahibi olarak kişisel bakımda gerekli hijyen önlemlerini alabilirsiniz.

Evde kişisel bakım için kullandığınız tırnak makası, törpü ve jiletin nasıl temizlendiği çok önemlidir. Kişisel bakım ürünlerini doğru bir şekilde temizlemeli ve bu ürünleri sakladığınız yüzeyleri de doğru temizlik ürünleriyle sterilize etmelisiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Manikür Malzemelerini Dezenfekte Etmenin Püf Noktaları

Tırnak makası, törpü gibi manikür malzemelerini dezenfekte etmek için yaygın olarak kullanılan ürünlerin başında kolonya geliyor. Kullandığınız manikür setini evde nasıl steril edebileceğinizi merak ediyorsanız her evde bulunan ve yüksek alkol oranıyla dezenfektan görevi gördüğü için yaygın olarak tercih edilen kolonyayı kullanabilirsiniz.

Kullandığınız törpünün nasıl temizlendiği ve tırnak makasınızın nasıl sterilize edildiği çok önemli. Kullanım sırasında ve sonrasında dikkat edebileceğiniz bazı küçük püf noktaları sayesinde hem manikür aletlerini nasıl sterilize edebileceğinizi öğrenebilir hem de doğru saklama yöntemlerini uygulayarak manikür malzemelerinizin daha hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Yüzeyleri temizleyin

  Manikür setinizi kullanacağınız yüzeyin temiz olduğundan emin olun.

 2. Ellerinizi yıkayın

  Tırnak makasınızı ve törpünüzü kullanmadan önce ellerinizi su ve sabunla güzelce yıkayın.

 3. Kullanma talimatlarını okuyun

  Yeni bir manikür seti kullanmaya başlayacaksanız kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

 4. Gerekli malzemeleri hazırlayın

  Manikür setinizi kullanırken kolonya, pamuk, peçete, temiz havlu gibi malzemeleri yanı-nızda bulundurun.

 5. Ürünleri kullandıktan sonra temizlemeyi unutmayın

  Manikür işleminizi bitirdikten sonra törpü ve tırnak makasını dezenfekte etmek için temiz bir peçetenin üzerine kolonya dökebilir ve manikür malzemelerinizi bu peçeteyle temizleyebilirsiniz.

 6. Temizlediğiniz ürünleri uygun ortamda muhafaza edin

  Sterilize ettiğiniz manikür malzemelerinizi temiz bir çantada, kuru bir yerde muhafaza edin. Tırnak makası gibi metal malzemelerin suyla temas etmesi zamanla paslanmasına sebep olabilir.

Bu püf noktalarına dikkat ederek manikür malzemelerinizi her kullanımdan sonra dezenfekte edebilir ve kişisel bakımda hijyeni önceliğiniz haline getirebilirsiniz.

Jilet Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tıraş makinesi, jilet gibi ürünler de tıpkı manikür ürünleri gibi cildinizle doğrudan teması olan, metal ve keskin ürünlerdir. Genellikle nemli ortamlarda kullandığınız bu ürünlerin hem kullanımı sırasında hem de temizliği ve saklanması konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Her sabah kullandığınız jilet nasıl temizlemeniz ve muhafaza etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 1. Kullandıktan sonra durulayın

  Jileti kullandıktan sonra bıçaklar arasında kalan kıl, tıraş köpüğü, ölü deri vb. kalıntıları temizlemek ve jileti sterilize etmek için çok sıcak suyla güzelce durulayın. Ardından de-zenfeksiyon solüsyonuyla temizleyin.

 2. Kurutun

  Bıçaklar arasındaki kalıntıların tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra jiletinizin kuru ve hava alan bir yerde kurutun.

 3. Kuru ve temiz yerde muhafaza edin

  Koruyucu kapağını taktığınız jiletiniz tamamen kuruduktan sonra duşun içinde, ıslak veya nemli bir yerde muhafaza etmek yerine kuru bir alanda saklayın.

 4. Yüze temiz olmalı

  Jiletinizi muhafaza ettiğiniz yüzeyin temiz olduğundan emin olun.

 5. Kullanma talimatlarını okuyun

  Jiletin kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun ve kullanım ömrünü dolduran jiletinizi kullanmaya devam etmeyin.

 6. Paylaşmayın

  Jiletinizi kimseyle paylaşmayın.

Kullanım sırasında ve sonrasında bu adımları uygulayarak jiletinizi doğru dezenfekte ettiğinizden ve sakladığınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle her kullanımdan sonra jileti çok sıcak suyla yıkamak ve ardından uygun bir dezenfektanla temizlemek çok önemli. Böylece bıçaklar arasında bakterilerin üremesini önleyebilirsiniz. Jilet yerine tıraş makinesi kullanmayı tercih ediyorsanız, tıraş makinesini dezenfekte etmeden önce kullanma ve bakım talimatlarını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Kişisel Bakım Ürünlerinizin Temizliğini İhmal Etmeyin

Kişisel bakım ve manikürde hijyen ve temizlik her şeyden önemli. Dolayısıyla bu tür ürünleri kullanırken ve muhafaza ederken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Kullandığınız tırnak makasının nasıl temizlendiği, her gün kullandığınız jiletin nasıl dezenfekte edildiği çok önemli. Gerekli hij-yen önlemlerini alarak pek çok cilt ve tırnak rahatsızlığını önleyebilir, manikür ve tıraş ürünleri-nizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kişisel bakım ve manikür ürünlerinizin doğru yöntemlerle sterilize edilmesinin yanı sıra bu ürün-leri kullandığınız ve muhafaza ettiğiniz yüzeylerin de temiz olması gerekiyor. Banyo fayansı, ban-yo dolabı, duş ve küvet gibi bölgelerin temizliğinden emin olmak için Domestos Hijyenik Çok Amaçlı Sprey gibi bir yüzey temizleme ürününü düzenli olarak kullanmanız yeterli. Böylece her kullanımdan sonra itinayla dezenfekte ettiğiniz kişisel bakım ürünlerinizin bulunduğu yüzeylerin de sterilize olduğundan emin olabilirsiniz. Banyo Temizliğinin Püf Noktaları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bunları Uygulayın!

Özetle, kişisel bakımda hijyen önceliğiniz olmalı. Manikür ve tıraş ürünlerinizin temiz olduğun-dan emin olmak için bunları uygulamayı unutmayın:

 • Paylaşmayın Jilet, tırnak makası, törpü gibi malzemeleri kimseyle paylaşmayın.

 • Temizleyin Her kullanım sonrasında doğru dezenfeksiyon yöntemlerini uygulayın.

 • Muhafaza edin Tıraş ve manikür ürünlerinizi kuru ve sterilize ortamlarda saklayın.

 • Ömrünü doldurunca atın Ömrünü doldurmuş jilet vb. ürünleri kullanmaya devam etmeyin .

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Temizliği Gerekli mi?

Çamaşır makinesi çekmecesi, küf oluşumunun en önemli alanlarından biridir ve çok uzun süre bakımsız bırakılırsa oldukça çirkin görünür. Ayrıca deterjan gözü nemi seven küfler için bir tür üreme alanı haline gelebilir. Bu sorun dikkatlice ele alınmadığı takdirde hassas bağışıklık sistemi veya solunum rahatsızlıkları olanlar için tehlikeli olabilecek siyah küf oluşumuna da sebep olabilir. Çamaşır makinesi deterjan gözü temizliği yapmak çamaşırlarınızın kötü kokmasını da önler. Bu nedenle deterjan gözünü sık sık yerinden çıkararak temizlemek gereklidir.

Kişisel Bakım Malzemeleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tırnak makası, törpü gibi manikür malzemelerini dezenfekte etmek için yaygın olarak kullanılan ürünlerin başında kolonya geliyor. Kullandığınız manikür setini evde nasıl sterilize edebileceğinizi merak ediyorsanız her evde bulunan ve yüksek alkol oranıyla dezenfektan görevi gördüğü için yaygın olarak tercih edilen kolonyayı kullanabilirsiniz.

Tıraş Bıçağı Nasıl Sterilize Edilir?

Jileti kullandıktan sonra bıçaklar arasında kalan kıl, tıraş köpüğü, ölü deri vb. kalıntıları temizlemek ve jileti sterilize etmek için çok sıcak suyla güzelce durulayın. Ardından dezenfeksiyon solüsyonuyla temizleyin. Son olarak bıçaklar arasındaki kalıntıların tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra jiletinizin kuru ve hava alan bir yerde kurutun. Koruyucu kapağını taktığınız jiletiniz tamamen kuruduktan sonra duşun içinde, ıslak veya nemli bir yerde muhafaza etmek yerine kuru bir alanda saklayın.

Sterilizasyon Nerelerde Gereklidir?

Sterilizasyon daha çok ameliyathane ortamı, tek kullanımlık olmayan sağlık ekipmanları, laboratuvar ortamı, gıda imalatı veya emzik/biberon gibi bebek ürünleri temizliği için gerekli olan bir işlemdir.

Çamaşır Makinesi Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Çamaşır makinesi temizliği ayda bir kez yapılmalıdır. Ayrıca, üç ayda bir çamaşır makinesi temizleyici kullanmanızı öneririz.

Aslen yayınlandı